Προς το περιεχόμενο

Weather stations


alex19871987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα για όποιον έχει ασχοληθεί και έχει εμπειρία...να βοηθήσει για μηχανήματα με ακρίβεια..έχω ένα θερμόμετρο hama και ένα σταθμό καιρού life wes και έχουν απόκλιση.

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό το θέμα για όποιον έχει ασχοληθεί και έχει εμπειρία...να βοηθήσει για μηχανήματα με ακρίβεια..

Έχεις κάποια εμπειρία από εταιρίες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει να έχει ακρίβεια σε θερμοκρασία και υγρασία...δεν έχω θέμα για κάποιο καλό..αρκεί να είναι δοκιμασμένο...αυτο που  έχω πχ ο αισθητήρας που είναι για έξω τον βάζω στον ίδιο χώρο κ λέει ένα βαθμό πάνω από τη βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει εγω σε ρωτησα μην ψαχνεις κατι εξεζητημενο

εχω ενα χρονια της oregon scientific και φαινεται ακριβες αλλα πριν λιγο καιρο που χαζευα καποια μοντελα μου φανηκαν ακριβα 200 και ανω

ριξε μια ματια σε breser kai davis

εχουν και καποια φτηνα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μιλησεις για αποκλιση σε σχεση με τι; 

Ακριβεια σε θερμοκρασια και υγρασια εχουν τα digoo. Το λεω γιατι εχω. Τα εχω μετρησει με beurer.

Απλα το weather forecast δεν ειναι παντα σωστο κανει αρκετα λαθη. Αλλα σε μετρησεις μοναδας πχ 15 αντι για 16 πεφτει μεσα. Και στην υγρασια και θερμοκρασια.

Ισως να σε βολεψει ενα υγρασιοομετρο εξωτερικου και ενα εσωτερικου χωρου. Δειχνουν και θερμοκρασια

τα davis ειναι πανακριβα απο 300€ ξεκινανε.

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με νοιάζει να έχει ακρίβεια στη θερμοκρασία.δεν μπορεί από το ίδιο μηχάνημα να Μ λέει στον ίδιο χώρο πχ η βάση 28.5 και ο εξωτερικός αισθητήρας 30.θελω ακρίβεια σε δεκαδικό.ειδα της bresser κάποιο καλό περίπου στα 90 με 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-shop.gr/bresser-5-in-1-comfort-weather-center-p-PER.753436    Για δες και αυτόν εδώ της breser,  επίσης έχω και εγώ έναν σταθμό φτηνό  θερμοκρασία μετράει σωστά για μέσα στο σπίτι, και υγρασία θα έλεγα είναι αυτός εδώ  https://www.e-shop.gr/greenblue-gb148b-weather-station-clock-moon-calendar-black-p-PER.939315  που επισης είναι αξιόπιστη μάρκα δεν ομως ειναι ασυρματος με πομπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω αν έχει κάποιος κάποια εμπειρία.κ εγώ πιστευα πως μετράνε με ακρίβεια αλλά δεν έχουν συμφωνία.ο life wes 300 που πήρα έχει απόκλιση έναν βαθμό και πάνω.βαζω την βάση και τον αισθητήρα δίπλα διπλα και έχουν απόκλιση.αν έχει κανείς εμπειρία με πιο ακριβά μηχανήματα ας μας παραθέσει μια άποψη.εχω βρει και μια εταιρία ambient που στο εξωτερικό τους έχουν για αρκετά καλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω φτιάξει αυτό εδώ για να παίζω... οι κατασκευαστές των αισθητήρων δίνουν ακρίβεια ±0.5°C στην κλίματα των −10 με +85°C 

https://github.com/tsaklidis/home-station

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

+1 Για Arduino. Είναι αρκετά ωραίο και διδακτικό hobby, ειδικά αν έχεις και παιδιά.

Aν κάποιος θέλει ετοιματζίδικη λύση υπάρχουν αξιοπρεπείς La Crosse  σε τίμιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια πηρα ενα της bresser με εξωτερικη μοναδα για αερα θερμοκρασια και βροχη και εσωτερικη οθονη με wifi που συνδεεται με το weather Underground και δινει δεδομενα ανα καποια δευτερολεπτα. επισης μπορει να παρει και 6 επιπλεον αισθητηρες ασυρματους. δεν ηταν ιδιαιτερα ακριβο και ειναι μια πολυ καλη ετοιμη λυση.

 

ειναι αυτος εδω και τον πηρα απο το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι ειναι αντιπροσωποι και εχουν και πολυ καλη τιμη. 115 ευρω τον εχει. 

https://sealandair.gr/el/digital/933--bresser-5in1-profi-color.html

 

BRESSER WIFI color weather center with 5in1 profi sensor


FEATURES

  • 5.7'' colorful display for time and detailed weather information
  • WIFI connection with internet time synchronization
  • Receives weather data from 5in1 profi sensor and from wireless thermo-hygro sensor via 868 MHz transmission
  • Publish local weather station data on weather underground, weather cloud, PWS Weather and WOW platform
  • Displays time, calendar, weekday and moon phase
  • Alarm clock
  • Ice pre-alert function
  • Indoor temperature (°C/°F) and humidity with comfort indication
  • Outdoor/Channel’s temperature (°C/°F) and humidity readings
  • Gust or average wind speed
  • Wind direction (16-direction indicator)
  • Rain rate (hourly, daily, weekly, monthly, total rainfall)
  • Weather forecast (sunny, partly cloudy, cloudy, rainy, stormy, snowy)
  • Barometric pressure in relative or absolute readings (hPa, inHg, mmHg)
  • Smart outdoor “Feels like” sensation reading
  • Weather index for outdoor feels like, dew-point, Wind chill, Heat index
  • Max/Min memory records and past 24 hours (hourly record)
  • Hi/Lo alert with flash LED indicator
  • Weather calibration (on set-up UI)
  • 3-mode brightness: Hi / Lo / Off
  • 7 languages for weekday (EN/ DE/ FR/ ES/ IT/ NL/ RU)
  • Support firmware update (TBC)
  • Support a wireless 5-in-1 professional weather sensor (Included)
  • Support up to 7 pcs wireless extra sensors (Optional) (item no. 7009999)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...