Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να αγοράσω κάρτα ήχου?


xalkias99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Επειδή τα Μ50Χ είναι 38 Ohm θα παίξουν αρκετά δυνατά από οποιαδήποτε συσκευή. Αν ήταν 10 Ohm θα έπαιζαν ακόμα δυνατότερα γιατί θα τραβούσαν περισσότερο ρεύμα για δεδομένη τάση.

Με την ένταση δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει όμως με την παραμόρφωση και τα επίπεδα θορύβου όσο αυξάνεται το ρεύμα. Ακόμα και σε μικρή ισχύ. Το amp για αυτή τη δουλειά είναι. Κάρτα κάτω από 2 Vrms όπως αυτά τα DACs του 20ευρου ή του 30ευρου θα ζοριστεί ίσως χειρότερα και από κινητό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Για δες κ αυτο.

https://aliexpress.com/item/32897632139.html?

TempoTec Sonata HD TYPE C to 3.5MM Headphone Amplifier Adapter DAC

Εμμ δεν εχει usb-c το λαπτοπ 😕. Επισης δεν εχω αγορασει απο ali-express ποτε και δεν ξερω... ειναι αξιοπιστο? (εγγυηση,επιστροφες,χρονος παραλαβεις κτλ...)

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Επειδή τα Μ50Χ είναι 38 Ohm θα παίξουν αρκετά δυνατά από οποιαδήποτε συσκευή. Αν ήταν 10 Ohm θα έπαιζαν ακόμα δυνατότερα γιατί θα τραβούσαν περισσότερο ρεύμα για δεδομένη τάση.

Με την ένταση δεν υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει όμως με την παραμόρφωση και τα επίπεδα θορύβου όσο αυξάνεται το ρεύμα. Ακόμα και σε μικρή ισχύ. Το amp για αυτή τη δουλειά είναι. Κάρτα κάτω από 2 Vrms όπως αυτά τα DACs του 20ευρου ή του 30ευρου θα ζοριστεί ίσως χειρότερα και από κινητό τηλέφωνο.

Αν μπορουσα θα πηγαινα στη g5 αλλα δυστυχως με περιοριζει το budget. Στα ~50 ευρω που μπορω να διαθεσω το καλυτερο που βρηκα νομιζω ειναι η creative x-fi . Εχεις καποια αποψη για αυτη? Η αν εχεις καποια στο νου σου καλυτερη σε αυτα τα λεφτα.

4 ώρες πριν, Undertaker25 είπε

Το ένα κάνει 20 ευρώ και το άλλο 55. Διαλέγεις και παίρνεις. 😉

Εγώ πάντως πολλά λεφτά για να ακούω μουσική ή να βλέπω ταινίες σε λάπτοπ με ακουστικά, δεν θα έδινα... Εκτός και αν έχεις ακριβά, ποιοτικά ακουστικά που θα απογειωθούν με μια καλή κάρτα, οπότε πάω πάσο.

Αν ακουγες απο το λαπτοπ μου τον ηχο που βγαζουν τα ακουστικα θα τα λυποσουν πιστεψε με. Αρχικα σκεφτομουν να παρω κατι φθηνο <20 ευρω αλλα σκεφτηκα αμα ειναι να μπω στην διαδικασια να παρω καρτα ηχου ας παρω μια καλη. 

Επεξ/σία από xalkias99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xalkias99 είπε

Εμμ δεν εχει usb-c το λαπτοπ 😕

Αν μπορουσα θα πηγαινα στη g5 αλλα δυστυχως με περιοριζει το budget. Στα ~50 ευρω που μπορω να διαθεσω το καλυτερο που βρηκα νομιζω ειναι η creative x-fi . Εχεις καποια αποψη για αυτη? Η αν εχεις καποια στο νου σου καλυτερη σε αυτα τα λεφτα.

Αν ακουγες απο το λαπτοπ μου τον ηχο που βγαζουν τα ακουστικα θα τα λυποσουν πιστεψε με. Αρχικα σκεφτομουν να παρω κατι φθηνο <20 ευρω αλλα σκεφτηκα αμα ειναι να μπω στην διαδικασια να παρω καρτα ηχου ας παρω μια καλη. 

Δεν βλέπω αναλυτικά specs για αυτή την κάρτα. Στα ίδια λεφτά υπάρχει η omni, που έδειξες αρχικά, για την οποία υπάρχουν αρκετά στοιχεία ότι θα σε καλύψει.

υ.γ.: Ο λόγος που πήγα στην G5 ήταν ο ανυπόφορος ήχος της onboard. Ακόμα και αυτές οι απλές κάρτες των 50€ θα είναι χιλιόμετρα μπροστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sonata έχει ανταπτορακι στη συσκευασία.

@pirmen56 Επί της ευκαιρίας μιας και έριξα παραγγελιά για τη συγκεκριμένη θα δω όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Η Sonata έχει ανταπτορακι στη συσκευασία.

@pirmen56 Επί της ευκαιρίας μιας και έριξα παραγγελιά για τη συγκεκριμένη θα δω όταν έρθει θα σας πω εντυπώσεις. 

Την G5 ή την omni; Τα in-ear είναι άλλη κατηγορία πάντως στο θέμα οδήγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pirmen56 είπε

Την G5 ή την omni; Τα in-ear είναι άλλη κατηγορία πάντως στο θέμα οδήγηση. 

Τη Sonata ( για in ear στο PC )

Συγκεκριμένα αυτά εδω https://www.thephonograph.net/xiaomi-mi-in-ear-headphones-pro-2-quantie-2-qtej03jy-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να παρω την creative x-fi εναντι της omni. Δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειδα κατι βιντεο και μου φαινετε πιο low profile και βολικη για να την κουβαλαω μαζι μου. Επισης ειναι της ιδιας εταιριας στο ιδιο price range αυτες οι δυο... ποση διαφορα να εχουν?

Σας ευχαριστω πολυ ολους. Μολις την παραλαβω θα ενημερωσω για τις εντυπωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xalkias99 είπε

Αποφασισα να παρω την creative x-fi εναντι της omni. Δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη αλλα ειδα κατι βιντεο και μου φαινετε πιο low profile και βολικη για να την κουβαλαω μαζι μου. Επισης ειναι της ιδιας εταιριας στο ιδιο price range αυτες οι δυο... ποση διαφορα να εχουν?

Σας ευχαριστω πολυ ολους. Μολις την παραλαβω θα ενημερωσω για τις εντυπωσεις.

Άκυρο.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλάβω ότι η όποια υπέρβαση χωρίς ποιοτικά ακουστικά είναι πεταμένα λεφτά... Αν τα ακουστικά που έχεις είναι της πλάκας, ο ήχος θα παραμείνει μέτριος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Εδώ και μερικές ημέρες όταν ακούω μουσική στο λάπτοπ μου, Dell inspiron 3585 είναι, αλλά και σε άλλα βίντεο που βάζω, η φωνή τρίζει και κάνει παράσιτα και υποψιάζομαι ότι μάλλον φταίει η κάρτα ήχου. Διάβασα κάπου ότι μπορεί η κάρτα ήχου να είναι ενσωματωμένη με την μητρική. Αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή την επισκευή ή να πάρω καινούργιο λάπτοπ; Και αν θέλω να το δώσω για επισκευή πρέπει να ξεκλειδώσω την είσοδο στο λάπτοπ ή επισκευάζεται και κλειδωμένο; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...