Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να ασχοληθείς με παιχνίδια από κονσόλες των πρώτων γενιών;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζει καποιος να ασχοληθει με τα συγκεκριμενα παιχνιδια; Αναφερομαι για κονσολες απο το NES και πριν, μαζι με τα MAME. Εχω δει καποιες λιστες, αλλα περα απο κανα mario και zelda δεν με εντυπωσιασε κατι αλλο. Οι επομενες γενιες δλδ GBA, SNES, PS1, N64 εχουν ωραια παιχνιδια, αλλα τι γινεται πιο πριν;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Αξιζει καποιος να ασχοληθει με τα συγκεκριμενα παιχνιδια; Αναφερομαι για κονσολες απο το NES και πριν, μαζι με τα MAME. Εχω δει καποιες λιστες, αλλα περα απο κανα mario και zelda δεν με εντυπωσιασε κατι αλλο. Οι επομενες γενιες δλδ GBA, SNES, PS1, N64 εχουν ωραια παιχνιδια, αλλα τι γινεται πιο πριν;

Ωραία είναι αλλά τα γραφικά λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας μερικούς τους κρατάνε πίσω. Βέβαια παίζει ρόλο και η εποχή που μεγάλωσε κάποιος για να εκτιμήσει τη διαφορά. Ένας από αυτούς είναι και εγώ. Για εμένα ασχολήσου με Zelda κυρίως καθώς είχαν βγει πολύ καλά παιχνίδια αποτι ξέρω από φίλους. Αξίζει η ενασχόληση φυσικά. 

Επεξ/σία από jerry banana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2019 στις 11:07 ΜΜ, elpaso1 είπε

Αξιζει καποιος να ασχοληθει με τα συγκεκριμενα παιχνιδια; Αναφερομαι για κονσολες απο το NES και πριν, μαζι με τα MAME. Εχω δει καποιες λιστες, αλλα περα απο κανα mario και zelda δεν με εντυπωσιασε κατι αλλο. Οι επομενες γενιες δλδ GBA, SNES, PS1, N64 εχουν ωραια παιχνιδια, αλλα τι γινεται πιο πριν;

Εξαρτάται απο τη χρονολογια που γεννηθηκες! Εγω για παραδειγμα δεν τρελαινομαι για τα νεοτερα παιχνιδια γιατι απαιτουν ενα καρο πληκτρα για βασικές λειτουργίες! Για μένα προσωπικά κάθε χρόνο και χειροτερα. Πλέον ελάχιστα παιχνίδια τραβάνε την προσοχή μου...

Αυτό που προσφέρουν οι πρώτες γενιές συγκριτικά με τις υπόλοιπες είναι πληθώρα platform και RPG. Αν σου αρέσει αυτή η κατηγορία, τοτε ναι. Αν απαιτείς και φανταχτερά γραφικά...καλύτερα άστο. Εστιασε σε NES, Master System και MAME όπως επίσης θα προτεινα και Amiga για αποκλειστικότητες (αν και δεν είναι κονσολα). Οτιδηποτε πριν απο αυτά...θα σε απογοητευσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/8/2019 στις 11:07 ΜΜ, elpaso1 είπε

Αξιζει καποιος να ασχοληθει με τα συγκεκριμενα παιχνιδια; Αναφερομαι για κονσολες απο το NES και πριν, μαζι με τα MAME. Εχω δει καποιες λιστες, αλλα περα απο κανα mario και zelda δεν με εντυπωσιασε κατι αλλο. Οι επομενες γενιες δλδ GBA, SNES, PS1, N64 εχουν ωραια παιχνιδια, αλλα τι γινεται πιο πριν;

Επειδή έζησα σε αυτές τις εποχές και είχα Amstrad CPC 6128 , Amiga 1200 , Sega Mega Drive II , PlayStation I , Xbox Original συν πρόσβαση σε SNES να πω ότι πήγα να αγοράσω το PlayStation Classic όταν ήταν στα 29 ευρώ. Με το που είδα από κοντά τα γραφικά δεν προχώρησα σε παραγγελία. Προτιμώ το Rasberry Pi με το RetroArch για τα εξής παιχνίδια αν ασχοληθώ ξανά με το άθλημα : TV Sport Basketball , Aero Fighters ,  Double Dragon , Golden Axe , Manchester United Europe , Ikari Warriors , Super Mario Kart κ.α. 

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ τωρα παιζω το πρωτο Final Fantasy στην εκδοση του PS1, που διορθωνει αρκετα bugs και ειναι πολυ ωραιο παιχνιδι! Τετοια παρομοια θα ηθελα, τα κορυφαια απο καθε κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν συγκεκριμένα παιχνίδια που έχουν γεράσει εξαιρετικά. Προσωπικά έπαιξα από το snes το chrono trigger από playstation το ff tactics το castlevania sotn το xenogears το alundra και κάποια finals fantasy (8/9).Όχι απλά παίζονται και σήμερα αλλά βάζουν κάτω άνετα τα σημερινά. Γενικά είναι και η φύση αυτών των παιχνιδιών τέτοια έχουν προσεγμένα mechanics με βάθος και πολύ τίμιες ιστορίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω, το προβλημα δεν ειναι τοσο με τα γραφικα, οσο με τα game mechanics τους. καποια εχουν γερασει και δεν παιζονται πλεον, ενω αλλα στεκονται μια χαρα ακομη και σημερα.

ειναι ενας λογος που υποστηριζω τα remasters παλιοτερων τιτλων, αρκει να βελτιωνουν oυσιαστικα το παιχνιδι και να μην ειναι απλως ενα cash grab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Brainmorf είπε

Επειδή έζησα σε αυτές τις εποχές και είχα Amstrad CPC 6128 , Amiga 1200 , Sega Mega Drive II , PlayStation I , Xbox Original συν πρόσβαση σε SNES να πω ότι πήγα να αγοράσω το PlayStation Classic όταν ήταν στα 29 ευρώ. Με το που είδα από κοντά τα γραφικά δεν προχώρησα σε παραγγελία. Προτιμώ το Rasberry Pi με το RetroArch για τα εξής παιχνίδια αν ασχοληθώ ξανά με το άθλημα : TV Sport Basketball , Aero Fighters ,  Double Dragon , Golden Axe , Manchester United Europe , Ikari Warriors , Super Mario Kart κ.α. 

Εγώ έπαθα το αντίθετο. Είχα στήσει WinUAE στο PC και παρόλο, που μου ξύπνησε την νοσταλγία κάτι δεν μου πήγαινε καλά..... Μία το LCD monitor, μια ο χειρισμός, κάτι στον ήχο, κάτι μου έλλειπε.....

Σύντομα απέκτησα μια amiga 500 με 512KB επέκταση μνήμης, 2o drive , δύο Tomahawk  και φυσικά λαμπάτη τηλεόραση και από τότε τελειώνω ευλαβικά Moonstone τουλάχιστον μια φόρα τον μήνα και με φίλους παίζουμε περισσότερο Sensible Soccer από ότι Fifa κλπ. στο xbox.

Το να ακούς το drive να βγάζει τους γνωστούς ήχους = priceless.

 

Ούτε CF μόντες, ούτε emulator drives ούτε τίποτα - όσο πιο πιστά στο αυθεντικό προϊόν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το kick off , Goal και ένα στα ηλεκτρονικά World Cup 94 ( κάπως έτσι) από ποδόσφαιρο θυμάμαι. Επίσης ένα Adventure KGB νομίζω λεγόταν, 5 - 6 δισκέττες για Amiga. 

Επεξ/σία από Brainmorf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brainmorf είπε

Το kick off , Goal και ένα στα ηλεκτρονικά World Cup 94 ( κάπως έτσι) από ποδόσφαιρο θυμάμαι. Επίσης ένα Adventure KGB νομίζω λεγόταν, 5 - 6 δισκέττες για Amiga. 

Αρκετά παιχνίδια παίζονται ευχάριστα ακόμα και σήμερα στην Amiga: Moonstone, Sensible, Pang, Awesome, Defender of the Crown, TV Sports και άλλα πολλά.

Παιχνίδια σαν το Shadow of the Beast δεν παιζόταν και τότε - tech demo ήταν άλλωστε.

Επίσης όλα του N64 είναι απολύτως playable και γεράσανε και όμορφα όσον αφορά το 3d τους. Του PS1 όχι και τόσο.

Ένα dreamcast μου λείπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...