Προς το περιεχόμενο

Ο υπολογιστής.. "κόβει" το wifi;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα αρκετά περίεργο φαινόμενο παρατηρήσαμε τις τελευταίες ημέρες. Το wifi είχε τρομερά θέματα στη σύνδεση του. Μερικές φορές οι συσκευές το έβλεπαν κι άλλες όχι. Ακόμη κι οταν το εβλεπαν και είχαν τη δυνατότητα να συνδεθούν, τις περισσότερες φορές η σύνδεση ήταν πολύ αργή. Έκανα επανεκκινήσεις σε συσκευές στο ρουτερ αλλά τίποτα. Μέχρι που κάποια στιγμή μου λένε "όταν ανοίγεις τον υπολογιστή κόβεται". Σκέφτομαι, αποκλείεται, αφού δεν κατεβάζω κάτι, είμαι facebook/youtube. Torrent δεν έχω εγκατεστημένο, σπασμένα προγράμματα δε δουλεύω, το router μου συγχρονίζει στα 49999 kbps.

Κλείνω το PC, σφαίρα το ασύρματο, ανοίγω το PC, θέματα το ασύρματο. Το δοκίμασα 2-3 λεπτά κι αφού φαινομενικά ήταν αυτο το πρόβλημα έκανα ενα φορμάτ μήπως ήταν κάτι με τους Drivers του δικτύου ή κατι άλλο απο οδηγούς (που πάλι δε μου στέκει σαν λογική) και μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι ολα οκ.

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Ποιο μπορεί να ήταν το πρόβλημα; (εγκυκλοπαιδική ερώτηση, να μάθουμε και τίποτα 🤣 )

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει η πιθανοτητα να εκανε κατι upload/backup στο cloud ή κάποιο bloatware/"ιός" να έστελνε δεδομένα απο το πισί σου και να κατανάλωνε όλο το upload bandwidth που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, jackess είπε

υπαρχει η πιθανοτητα να εκανε κατι upload/backup στο cloud ή κάποιο bloatware/"ιός" να έστελνε δεδομένα απο το πισί σου και να κατανάλωνε όλο το upload bandwidth που έχεις.

Δεν κάνω χρήση cloud και τρέχω avast και malwarebytes. Επιπλέον το Glasswire δε μου έδειξε κάτι να ανεβάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, donblunts είπε

Το ενδεχόμενο του Windows Update το σκέφτηκες?

Windows 7, είχα κάνει φουλ ενημερώσεις την ημέρα που έκανα το φορμάτ πριν 45 ημέρες περίπου. (3 ώρες περίπου κατέβασμα εγκατάσταση και επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση). Επίσης, έστω ότι ήταν windows update, γιατί εγώ στο pc είχα φουλ ταχύτητα και το wifi το έκοβε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Windows 7, είχα κάνει φουλ ενημερώσεις την ημέρα που έκανα το φορμάτ πριν 45 ημέρες περίπου. (3 ώρες περίπου κατέβασμα εγκατάσταση και επανεκκίνηση στην επανεκκίνηση). Επίσης, έστω ότι ήταν windows update, γιατί εγώ στο pc είχα φουλ ταχύτητα και το wifi το έκοβε;

Προφανώς κατανάλωνες όλο το bandwidth, εφόσον όταν έκλεινες το PC το Wi-Fi επανερχόταν, το θέμα περιορίζεται στον σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kostas88KG είπε

Δεν κάνω χρήση cloud και τρέχω avast και malwarebytes. Επιπλέον το Glasswire δε μου έδειξε κάτι να ανεβάζει...

κοιτα εφοσον εφτιαξε, διαγνωση δε μπορει να γινει. καποιος δικτυας θα ξερει καλυτερα μπορει να υπηρχε καποιο πιο βαθυ θεμα, πχ να μπερδευε καποια εσωτερικη διεύθυνση? αλλα δεν ξερω παραπανω για να σε βοηθησω.

το πιο πιθανο θα ειναι να καταναλωνε ολο το Bandwidth. αν "μπουκώσει" το upload ξεχασε και το download σε ολο το υπολοιπο δικτυο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, donblunts είπε

Προφανώς κατανάλωνες όλο το bandwidth, εφόσον όταν έκλεινες το PC το Wi-Fi επανερχόταν, το θέμα περιορίζεται στον σταθερό.

Ναι η λογική λέει ότι κατανάλωνα όλο το bandwidth  πολύ σωστά, αλλά το Glasswire εκτός από κάτι ψιλά Bite/s δε μου έδειχνε κάτι όσο ήμουν σε κατάσταση αναμονής, δίχως να κάνω κάτι δηλαδή και όταν άνοιγα 10 παράθυρα με ειδησεογραφικές έπιασε 4MB down για μερικά δευτερόλεπτα και μετά τίποτα. Όσο για άλλες εφαρμογές, όλα κομπλέ.

Σημείωση: Ένα από τα προβλήματα που υπήρχαν ήταν οτι το scanner ένα hp δεν ήθελε να σκανάρει προς τον υπολογιστή. (scan to pc).

4 λεπτά πριν, jackess είπε

κοιτα εφοσον εφτιαξε, διαγνωση δε μπορει να γινει. καποιος δικτυας θα ξερει καλυτερα μπορει να υπηρχε καποιο πιο βαθυ θεμα, πχ να μπερδευε καποια εσωτερικη διεύθυνση? αλλα δεν ξερω παραπανω για να σε βοηθησω.

το πιο πιθανο θα ειναι να καταναλωνε ολο το Bandwidth. αν "μπουκώσει" το upload ξεχασε και το download σε ολο το υπολοιπο δικτυο

Ίσως βιάστηκα λίγο με το φορμάτ, ίσως έπρεπε να να κάνω περισσότερο ψάξιμο. Εν το μεταξύ δε ξέρω, δε θυμάμαι βασικά αν το πρόβλημα ξεκίνησε όταν πήγα κάρφωσα στατική IP στον υπολογιστή τώρα που είπες για μπέρδεμα σε εσωτερική διεύθυνση. Αλλά κάποια στιγμή αργότερα την αφαίρεσα. Μπορεί να ήταν κανένα conflict και να έριχνε ολόκληρο το wifi; τόσο πολύ;

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Conflict οχι. Ισως καποιο dos attack κατι που μπορεις να δεις απο τα logs του router

To log του ρουτερ μου μου δίνει μονο σημερινές ημερομηνίες, δε γνωρίζω γιατί, δεν εχω ασχοληθεί ξανά με το log. Κι έχει πολλά warning, αλλα οι mac που βλέπω είναι μεσα στο white list.

Παράδειγμα:

2019-08-14T03:18:20Z [Warning] mac:**:**:**:**:**:**,status:1 eRptModule:2
2019-08-14T03:19:22Z [Warning] mac:**:**:**:**:**:**,status:1 eRptModule:3
2019-08-14T03:20:53Z [Warning] mac:**:*****:**:**:**,status:1 eRptModule:1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kostas88KG είπε

To log του ρουτερ μου μου δίνει μονο σημερινές ημερομηνίες, δε γνωρίζω γιατί, δεν εχω ασχοληθεί ξανά με το log. Κι έχει πολλά warning, αλλα οι mac που βλέπω είναι μεσα στο white list.

Παράδειγμα:

2019-08-14T03:18:20Z [Warning] mac:**:**:**:**:**:**,status:1 eRptModule:2
2019-08-14T03:19:22Z [Warning] mac:**:**:**:**:**:**,status:1 eRptModule:3
2019-08-14T03:20:53Z [Warning] mac:**:*****:**:**:**,status:1 eRptModule:1

γνωριζεις ποια Mac ειναι; πχ ειναι η ενσύρματη κάρτα σου;

αλλες λεπτομέρειες για το warning εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

γνωριζεις ποια Mac ειναι; πχ ειναι η ενσύρματη κάρτα σου;

αλλες λεπτομέρειες για το warning εχεις;

Το router είναι το entry 2i του ΟΤΕ. Δε δίνει και τίποτα τρελό παραπάνω. Οχι απ όσο μπορώ να δω οπτικά τουλάχιστον.

 

21 ώρες πριν, jackess είπε

Πολύ πιθανό είναι και corrupt/λάθος drivers

Conflict όχι ίσως proxy όμως;

Proxy; δηλαδή; Να μου έχουν κάνει attack μέσω proxy; ή αν δουλευω proxy;

 

update: Έχω μια νέα θεωρία... Το " Maximum Clients " ήταν σεταρισμένο σε 10. Μήπως για κάποιο λόγο όταν άνοιγε το pc το συμπεριλάμβανε στη λίστα και έκοβε άλλους; Επειδή έχουμε 5 κινητά στο χώρο, 1 τηλεόραση, 1 εκτυπωτή, 1 laptop (ή και 2 μερικές φορές)... δε ξέρω, λέω...

 

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 3:15 ΠΜ, Kostas88KG είπε

Το router είναι το entry 2i του ΟΤΕ. Δε δίνει και τίποτα τρελό παραπάνω. Οχι απ όσο μπορώ να δω οπτικά τουλάχιστον.

Proxy; δηλαδή; Να μου έχουν κάνει attack μέσω proxy; ή αν δουλευω proxy;

update: Έχω μια νέα θεωρία... Το " Maximum Clients " ήταν σεταρισμένο σε 10. Μήπως για κάποιο λόγο όταν άνοιγε το pc το συμπεριλάμβανε στη λίστα και έκοβε άλλους; Επειδή έχουμε 5 κινητά στο χώρο, 1 τηλεόραση, 1 εκτυπωτή, 1 laptop (ή και 2 μερικές φορές)... δε ξέρω, λέω...

Το τελευταίο στέκει σαν σκέψη, αλλά και όταν έκανες φορμάτ δεν θα άλλαζε κάτι. Κι εγώ κλίνω προς την άποψη malware αν και δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...