Προς το περιεχόμενο

ReInstall El capitan


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα 

ΟΛΟΦΡΕΣΚΟΣ στο χωρο των MAC.

πηρα ενα πολυ παλιο macbook με core2duo για δοκιμη, εκανα και καθαρισμα του δισκου οπως εγραφαν σε πολλες σελιδες και παω ξανα να κανω εγκατασταση αλλα το recovery που εχει μεσα δεν κανει κατι (σαν τα τα windows), δεν ξερω γιατι το εχει μεσα.

Βρισκω πληροφοριες πως να φτιαξω usb bootable μεσα απο περιβαλλον windows, κατεβασα το el capitan και το καταλληλο προγραμμα Trans Mac αλλα ΟΣΕΣ φορες και να εφτιαξα το usb δεν το βλεπει παρα μονο το δηθεν recovery που εχει μεσα το macbook.

Εκανα βημα βημα ολες τις διαδικασιες με τα πληκτρα αλλα και παλι βλεπει σαν Boot μονο το recovery.

Δεν μπορουσα ποτε να φαναστω οτι ειναι τοσο δυσκολο κανεις recovery (format) σε ενα MAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το μοντέλο του MacBook, έρχονται μαζί με κάποια συγκεκριμένη έκδοση του MacOS. Αντίστοιχα το internet recovery, έχει την δυνατότητα να το κατεβάσει online και να στο κάνει install. Δώσε μας το μοντέλο να σου πούμε με ποια έκδοση του MacOS ήρθε.

Κοίτα και εδώ

How to reinstall macOS from macOS Recovery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, omega είπε

Ανάλογα το μοντέλο του MacBook, έρχονται μαζί με κάποια συγκεκριμένη έκδοση του MacOS. Αντίστοιχα το internet recovery, έχει την δυνατότητα να το κατεβάσει online και να στο κάνει install. Δώσε μας το μοντέλο να σου πούμε με ποια έκδοση του MacOS ήρθε.

Κοίτα και εδώ

How to reinstall macOS from macOS Recovery

Τα εχω κανει ολα αυτα που εχει μεσα η ιστοσελιδα αλλα σταματαει και λεει not available. Η εκδοση os ειναι η el capitan.

Οσα και να εψαξα εγραφαν οτι εχει σταματησει, δοκιμασα να φτιαξω usb μεσο windows με βηματα οπως εγραφαν καποια site αλλα και παλι τιποτα καθως δεν το εβλεπε σαν bootable.

Γενικα ειμαι απο το Σαββατο σε συνεχόμενες  αναζητησεις χωρις αποτελεσμα,😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καταρχάς δωσε στοιχεία για το macbook.Ειναι macbook ή  macbook pro? Πολυ πιθανόν να ειναι τοσο παλιο και να μην υποστηρίζει el capitan.

Στα καινουργια mac δεν ειναι δυσκολο το recovery. Καλο ειναι να μην μπερδεύεις την περιπτωση σου με τα mac γενικότερα.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις να του βάλεις windows ή κάποιο άλλο λειτουργικό?

ΥΓ. Καλύτερα να ρωτούσες πρωτα πριν το πάρεις ,γιατί "ολοφρεσκος" στο χωρο των Mac με παλιο macbook δεν νομίζω να βοηθάει την κατάσταση...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lazlos

Δεν νομίζω ότι υπάρχει MacBook ή MacBook Pro που να έχει Maximum OS το El Capitan (10.12). Ή στο Yosemite (10.11.6) σταματάνε (έως 2009) ή High Sierra (10.13.6) στα 2010 και 2011 μοντέλα. Όπως είπε κι ο atheatos, δώσε ακριβές μοντέλο. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

 Καταρχάς δωσε στοιχεία για το macbook.Ειναι macbook ή  macbook pro? Πολυ πιθανόν να ειναι τοσο παλιο και να μην υποστηρίζει el capitan.

Στα καινουργια mac δεν ειναι δυσκολο το recovery. Καλο ειναι να μην μπερδεύεις την περιπτωση σου με τα mac γενικότερα.

Μηπως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις να του βάλεις windows ή κάποιο άλλο λειτουργικό?

ΥΓ. Καλύτερα να ρωτούσες πρωτα πριν το πάρεις ,γιατί "ολοφρεσκος" στο χωρο των Mac με παλιο macbook δεν νομίζω να βοηθάει την κατάσταση...

Ειναι Macbook του 2009. μιλησα με την apple και μου ειπε οτι περνει (και ειχε οντως μεσα το el capitan) και με βοηθησε να κανω το recovery ....

Μετα την δουλεια (σχολασμα) θα δοκιμασω το stick αλλιως.....παει στον κουβα με την ανακυκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/08/2019 at 15:15, lazlos said:

Ειναι Macbook του 2009. μιλησα με την apple και μου ειπε οτι περνει (και ειχε οντως μεσα το el capitan) και με βοηθησε να κανω το recovery ....

Μετα την δουλεια (σχολασμα) θα δοκιμασω το stick αλλιως.....παει στον κουβα με την ανακυκλωση.

Αν είναι το Late ‘09 (Model Identifier 6.1), πάει μέχρι High Sierra (10.13.6). Τα early και Mid πάνε μέχρι Yosemite  El Capitan (10.11.6).

Ποιο πάει για ανακύκλωση; Το stick ή το MacBook?

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Αν είναι το Late ‘09 (Model Identifier 6.1), πάει μέχρι High Sierra (10.13.6). Τα early και Mid πάνε μέχρι Yosemite (10.11.6).

Ποιο πάει για ανακύκλωση; Το stick ή το MacBook?

Το macbook..... καθως εφτιαξα το usb οπως γραφει η σελιδα της apple με το el capitan (να ξερετε οταν παω να κανω reinstall χωρις το usb μου εμφανιζει το el capitan το οποιο ειχε μεσα γιατι το ειδα σε λειτουργια πριν το σβησει αυτος που μου το χαρισε) παλι μου βγαζει μυνημα This copy of the Install OS X El Capitan application can't be verified. It may have been corrupted or tampered with during downloading   Οσο και εαν εψαξα εχουν πολλα ατομα το ιδιο προβλημα. Ενω η apple μου ειπε οτι δεν θα εχω προβλημα.

λυσεις βρηκα πολλες....καμια ομως δεν επιασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lazlos είπε

Ειναι Macbook του 2009. μιλησα με την apple και μου ειπε οτι περνει (και ειχε οντως μεσα το el capitan) και με βοηθησε να κανω το recovery ....

Μετα την δουλεια (σχολασμα) θα δοκιμασω το stick αλλιως.....παει στον κουβα με την ανακυκλωση.

Αν είναι όντως  MacBook 2009 και πάει μέχρι το El Capitan τότε πρέπει να είναι το άσπρο πλαστικό MacBook. Άρα θα το πετάξεις στον κάδο με τα πλαστικά.... αν είναι όμως,  το unibody μοντέλο late 2009 τότε πριν το πετάξεις βάλτο αγγελία να το πάρει κάποιος που καταλαβαίνει τι έχει στα χέρια του. https://everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook-core-2-duo-2.26-white-13-polycarbonate-unibody-late-2009-specs.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, atheatos είπε

Αν είναι όντως  MacBook 2009 και πάει μέχρι το El Capitan τότε πρέπει να είναι το άσπρο πλαστικό MacBook. Άρα θα το πετάξεις στον κάδο με τα πλαστικά.... αν είναι όμως,  το unibody μοντέλο late 2009 τότε πριν το πετάξεις βάλτο αγγελία να το πάρει κάποιος που καταλαβαίνει τι έχει στα χέρια του. https://everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook-core-2-duo-2.26-white-13-polycarbonate-unibody-late-2009-specs.html

Τα καταφερα τελικα μετα απο τοσες μερες!!!

Το macbook ειναι αλουμινιο..... περνει μεχρι το el capitan τελικα

Ειναι core2duo με 2Gb ram, 160HDD, Gforce 6400 και DVD.

Αλλαξα τις μνημες σε 4gb. Αλλα δεν κατεβαζει τιποτα απο το app store γιατι οτι παω να κανω install μου βγαζει μυνημα οτι ειναι παλιο το software.

τεσπα ...σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...