Προς το περιεχόμενο

Πράσινο φως για το Matrix 4 με Keanu Reeves και Carrie-Anne Moss


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι ο συμπαθέστατος Κιάνου Ρηβς μου άρεσε πάρα πολύ περισσότερο στα John Wick - καταπληκτική ένοχη απόλαυση - παρά σαν ξυλάγγουρο στα Matrix. Πάντως καλόδεχτο νέο αρκεί να μείνουν στο πνεύμα του πρώτου γιατί τα άλλα δύο δεν... Και κυρίως να διαγραφεί από τη συλλογική μνήμη το τραγικό Jupiter Ascending.

ΥΓ. Κι αν θυμάστε τον Κιάνου στο μάλλον ξεχασμένο Own Private Idaho με τον αδικοχαμένο Ρίβερ Φοίνιξ...

ΥΓ.2 Αδιαφορώ για τα ρατσιστικά και σεξιστικά σχόλια. Δεν είστε οι Γουατσκόφκσι δα, με γεια και χαρά, αντίο κι ευχαριστώ για τα ψάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, hyperspaced είπε

- Replicas

- The day the Earth stood still

- The Watcher

- Sweet November

- The Lake house

να συνεχίσω;;;

To Sweet November είναι πάρα πολύ ωραία ταινία, την αδικείς πολύ...

Επεξ/σία από Vassilis_24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, baiosss είπε

Φυσικά. Όπως και το ημερολόγιο. Αλλά για γυναίκες. 

MoΥ αρέσει που ακόμα λειτουργούμε με τόσα στερεότυπα...
Οι άντρες δεν κλαίνε, οι γυναίκες είναι για την κουζίνα, κοκ...
Άρα και οι επιστημονικής φαντασίας ταινίες πιστεύεις ότι είναι για εφήβους και οι σουπερηρωϊκές για παιδάκια, φαντάζομαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

MoΥ αρέσει που ακόμα λειτουργούμε με τόσα στερεότυπα...
Οι άντρες δεν κλαίνε, οι γυναίκες είναι για την κουζίνα, κοκ...
Άρα και οι επιστημονικής φαντασίας ταινίες πιστεύεις ότι είναι για εφήβους και οι σουπερηρωϊκές για παιδάκια, φαντάζομαι...

Δεν αντιλέγω. Υπάρχουν ορισμένες φορές που πρέπει να βγάζουμε και την "θηλυκή μας πλευρά", εμείς οι άντρες. Αυτές οι ταινίες όμως, δυστυχώς η ευτυχώς, απευθύνονται κυρίως στον γυναικείο πληθυσμό, η τουλάχιστον, στον κάποτε γυναικείο πληθυσμό.

Όταν όμως έχεις μεγαλώσει με άλλων εποχών ταινίες, με άλλους ηθοποιούς, με άλλα πρότυπα, με πιο αρενωπούς χαρακτήρες και γυναίκες με θυληκότητα, δε μπορείς να αρκεστείς σε αυτά τα αισθηματικά. 

Το ότι σε κάποιους δεν αρέσουν τα στερεότυπα, δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν, ούτε σημαίνει πως πρέπει να τα καταργήσουμε επειδή μας τα γράφουν σε αρθράκια κάτι νεοφιλελέ, τάχα δημοσιογράφοι, που προσπαθούν να τα αποδομησουν, χρηματοδοτούμενοι φυσικά από τον παππού Γιώργο.

Επεξ/σία από baiosss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikifot είπε

Ουάου! Τι εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο για κάτι που θα μπορούσε να είχε διατυπωθεί με ένα ρήμα!! 

Και όχι, αυτό που προφανώς εννοώ είναι ότι είναι ένα εντελώς ανούσιο σχόλιο, όπως είπε και ένας φίλος εδώ μέσα "Σαν να μπαίνεις σε ένα μαγαζί, να λες οτι δεν έχεις ψωνίσει ποτέ εκεί και να φεύγεις σαν κύριος." Επιπλέον, σχόλια τύπου "Δεν έχω δει ποτέ Game of Thrones χαχα δώστε μου σημασία, είμαι μοναδικός" είναι απλώς ουδέτερα και δεν συμβάλλουν στην διαμόρφωση θετικής γνώμης για το άτομο αυτό. Στην δική μου περίπτωση, τουλάχιστον λειτουργούν, εις βάρος της, καθώς φανερώνουν πως το άτομο αυτό δεν έχει τίποτα ξεχωριστό να επιδείξει σαν προσωπικότητα και αναζητά απελπισμένα την προσοχή των άλλων μέσω καταστάσεων που θεωρεί πως το ξεχωρίζουν από την μάζα ή το κάνουν να φαντάζει ανώτερο έναντι των άλλων. Συνεπώς, όχι, το σχόλιο μου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που κατάλαβες, αφού η ποιότητα ενός ατόμου για μένα δεν σχετίζεται με το αν έχει δει Matrix ή όχι, αλλά από τέτοιου είδους συμπεριφορές και σχόλια.

Θες να πεις ότι όποιος τολμάει να σχολιάζει Matrix, δεν πρέπει να ασχολείται σε επίπεδο διδακτορικής διατριβής και πάνω;

Θα βρεις και εσύ την αγάπη - μην ανησυχείς...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, baiosss είπε

Δεν αντιλέγω. Υπάρχουν ορισμένες φορές που πρέπει να βγάζουμε και την "θηλυκή μας πλευρά", εμείς οι άντρες. Αυτές οι ταινίες όμως, δυστυχώς η ευτυχώς, απευθύνονται κυρίως στον γυναικείο πληθυσμό, η τουλάχιστον, στον κάποτε γυναικείο πληθυσμό.

Όταν όμως έχεις μεγαλώσει με άλλων εποχών ταινίες, με άλλους ηθοποιούς, με άλλα πρότυπα, με πιο αρενωπούς χαρακτήρες και γυναίκες με θυληκότητα, δε μπορείς να αρκεστείς σε αυτά τα αισθηματικά. 

Το ότι σε κάποιους δεν αρέσουν τα στερεότυπα, δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν, ούτε σημαίνει πως πρέπει να τα καταργήσουμε επειδή μας τα γράφουν σε αρθράκια κάτι νεοφιλελέ, τάχα δημοσιογράφοι, που προσπαθούν να τα αποδομησουν, χρηματοδοτούμενοι φυσικά από τον παππού Γιώργο.

Mάλιστα, μία ταινία που πραγματεύεται τη δυσκολία διαχείρισης μιας από τις πιο θανατηφόρες ασθένειες της εποχής μας, απευθύνεται μόνο στη θηλυκή πλευρά των αντρών...
Όταν βέβαια μου λες ότι τα πρότυπα που έβλεπες στην τηλεόραση και που είχες μεγαλώνοντας διαμόρφωσαν το ποιος είσαι και όχι οι σχέσεις τις οποίες έκανες, οι γνώσεις τις οποίες αποκτούσες και οι δικές σου εμπειρίες ζωής, γίνεται κατανοητό, το γιατί έχεις κολλήσει σε αυτά και βάζεις ταμπέλες σε οποιονδήποτε έχει απόψεις διαφορετικές από τις δικές σου, τις οποίες θεωρείς πως με αυτόν τον τρόπο καθίστανται κυρίαρχες και καθολικές...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Mάλιστα, μία ταινία που πραγματεύεται τη δυσκολία διαχείρισης μιας από τις πιο θανατηφόρες ασθένειες της εποχής μας, απευθύνεται μόνο στη θηλυκή πλευρά των αντρών...
Όταν βέβαια μου λες ότι τα πρότυπα που έβλεπες στην τηλεόραση και που είχες μεγαλώνοντας διαμόρφωσαν το ποιος είσαι και όχι οι σχέσεις τις οποίες έκανες, οι γνώσεις τις οποίες αποκτούσες και οι δικές σου εμπειρίες ζωής, γίνεται κατανοητό, το γιατί έχεις κολλήσει σε αυτά και βάζεις ταμπέλες σε οποιονδήποτε έχει απόψεις διαφορετικές από τις δικές σου, τις οποίες θεωρείς πως με αυτόν τον τρόπο καθίστανται κυρίαρχες και καθολικές...
 

Όλες οι ταινίες πραγματεύονται κάτι. Από τα western του John Wayne, μέχρι τις ταινίες του Lars Von Trier και τις ακόμα πιο ακραίες. 

Οι ταινίες για τις οποίες μιλάμε πιο πάνω, πέρα από τα βαθύτερα αλλά προφανέστατα νοήματα που μπορεί να έχουν, σου δείχνουν απλά ένα ζευγάρι ανθρώπων, μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας, η οποίοι ερωτεύονται, χάνονται και είτε συναντιόνται πάλι μετά από χρόνια η τους χωρίζει ο θάνατος και άλλα τέτοια. Sweet November το λες; Ο σωματοφύλακας το λες; Ημερολόγιο το λες; Οι γέφυρες του Μάντισον το λες; 

Ε, πως να το κάνουμε ρε μεγάλε; Δε μπορώ ούτε τέτοιες ταινίες να βλέπω κάθε μέρα, ούτε τα Αρλεκιν μου αρέσουν, ούτε κοριτσάκι είμαι για να την βρίσκω και να μυξοκλαίω με αυτά.

Δεν με διαμόρφωσαν οι ταινίες που προτιμώ να βλέπω η μεγάλωσα με αυτές. Ούτε τις σχέσεις μου διαμόρφωσαν. Δηλαδή τι θες να πεις; Ότι δεν είμαι ο εαυτός μου στην πραγματική ζωή και προσπαθώ να είμαι κάποιος άλλος; Κάποιος που έβλεπα τις ταινίες του και με επηρέασε; Κουταμαρες! Ούτε κυρίαρχες ούτε καθολικές. Αυτές είναι ταμπέλες που προσπαθείτε κάποιοι απεγνωσμένα να φορτώσετε σε άλλους, επειδή δεν συμβαδίζουν με τις δικές σας νέες αντιλήψεις περί political correctness κλπ.

Και σε τελική ανάλυση, εσένα ποιος είναι το πρότυπο σου; Ο Eastwood, ο Steve McQueen, ο John Wayne, ο Cary Grant, ο Gary cooper η η Βουγιουκλάκη;

Επεξ/σία από baiosss
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, baiosss είπε

Όλες οι ταινίες πραγματεύονται κάτι. Από τα western του John Wayne, μέχρι τις ταινίες του Lars Von Trier και τις ακόμα πιο ακραίες. 

Οι ταινίες για τις οποίες μιλάμε πιο πάνω, πέρα από τα βαθύτερα αλλά προφανέστατα νοήματα που μπορεί να έχουν, σου δείχνουν απλά ένα ζευγάρι ανθρώπων, μεταξύ ενός άνδρα και μιας γυναίκας, η οποίοι ερωτεύονται, χάνονται και είτε συναντιόνται πάλι μετά από χρόνια η τους χωρίζει ο θάνατος και άλλα τέτοια. November end's το λες; Ο σωματοφύλακας το λες; Ημερολόγιο το λες; Οι γέφυρες του Μάντισον το λες; 

Ε, πως να το κάνουμε ρε μεγάλε; Δε μπορώ ούτε τέτοιες ταινίες να βλέπω κάθε μέρα, ούτε τα Αρλεκιν μου αρέσουν, ούτε κοριτσάκι είμαι για να την βρίσκω και να μυξοκλαίω με αυτά.

Δεν με διαμόρφωσαν οι ταινίες που προτιμώ να βλέπω η μεγάλωσα με αυτές. Ούτε τις σχέσεις μου διαμόρφωσαν. Δηλαδή τι θες να πεις; Ότι δεν είμαι ο εαυτός μου στην πραγματική ζωή και προσπαθώ να είμαι κάποιος άλλος; Κάποιος που έβλεπα τις ταινίες του και με επηρέασε; Κουταμαρες! Ούτε κυρίαρχες ούτε καθολικές. Αυτές είναι ταμπέλες που προσπαθείτε κάποιοι απεγνωσμένα να φορτώσετε σε άλλους, επειδή δεν συμβαδίζουν με τις δικές σας νέες αντιλήψεις περί political correctness κλπ.

Και σε τελική ανάλυση, εσένα ποιος είναι το πρότυπο σου; Ο Eastwood, ο Steve McQueen, ο John Wayne, ο Cary Grant, ο Gary cooper η η Βουγιουκλάκη;

Eίναι διαφορετικό πράγμα το να πεις ότι δε σου αρέσουν απ'το να τα χαρακτηρίσεις ως ταινίες για γυναίκες/κοριτσάκια, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να υποτιμήσεις την αξία τους, αλλά και να δείξεις μια φαινομενική σου ανωτερότητα που δεν ανήκεις σε αυτήν την "κακή" κατηγορία ανθρώπων.

Δεν κατάλαβες και τι σου έγραψα. Δεν είπα ότι αυτά που έβλεπες έχουν διαμορφώσει τις σχέσεις σου, αλλά ότι οι σχέσεις σου, μεταξύ άλλων, θα έπρεπε να έχουν διαμορφώσει τις αντιλήψεις σου.
Εσύ είπες ότι τα στερεότυπα τα οποία σε ακολουθούν, έχουν την απαρχή τους στα πρότυπα τα οποία είχες μεγαλώνοντας.
Ούτε σου έβαλα κάποια ταμπέλα όπως απεγνωσμένα προσπαθείς να βάλεις εσύ, πιστεύοντας ότι υπάρχουν παλιές και νέες αντιλήψεις, οι αντιλήψεις διαμορφώνονται ή τουλάχιστον θα έπρεπε να διαμορφώνονται, αυτό προσπαθώ τόση ώρα να σου πω.

Αντιπαρέρχομαι την τελευταία σου ερώτηση, στη ζωή μας καλό θα ήταν να έχουμε ανθρώπους που μας εμπνέουν και φυσικά δεν είναι άνθρωποι που έχουμε δει στην τηλεόραση, αλλά άνθρωποι τους οποίους έχουμε στη ζωή μας και να προσπαθούμε κι εμείς οι ίδιοι να εμπνέουμε άλλους ανθρώπους και να γινόμαστε μια καλύτερη έκδοση του εαυτού μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Eίναι διαφορετικό πράγμα το να πεις ότι δε σου αρέσουν απ'το να τα χαρακτηρίσεις ως ταινίες για γυναίκες/κοριτσάκια, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να υποτιμήσεις την αξία τους, αλλά και να δείξεις μια φαινομενική σου ανωτερότητα που δεν ανήκεις σε αυτήν την "κακή" κατηγορία ανθρώπων.

Δεν κατάλαβες και τι σου έγραψα. Δεν είπα ότι αυτά που έβλεπες έχουν διαμορφώσει τις σχέσεις σου, αλλά ότι οι σχέσεις σου, μεταξύ άλλων, θα έπρεπε να έχουν διαμορφώσει τις αντιλήψεις σου.
Εσύ είπες ότι τα στερεότυπα τα οποία σε ακολουθούν, έχουν την απαρχή τους στα πρότυπα τα οποία είχες μεγαλώνοντας.
Ούτε σου έβαλα κάποια ταμπέλα όπως απεγνωσμένα προσπαθείς να βάλεις εσύ, πιστεύοντας ότι υπάρχουν παλιές και νέες αντιλήψεις, οι αντιλήψεις διαμορφώνονται ή τουλάχιστον θα έπρεπε να διαμορφώνονται, αυτό προσπαθώ τόση ώρα να σου πω.

Αντιπαρέρχομαι την τελευταία σου ερώτηση, στη ζωή μας καλό θα ήταν να έχουμε ανθρώπους που μας εμπνέουν και φυσικά δεν είναι άνθρωποι που έχουμε δει στην τηλεόραση, αλλά άνθρωποι τους οποίους έχουμε στη ζωή μας και να προσπαθούμε κι εμείς οι ίδιοι να εμπνέουμε άλλους ανθρώπους και να γινόμαστε μια καλύτερη έκδοση του εαυτού μας...

Ωραία. Κάνε μια απλή έρευνα για το ποιες ταινίες προτιμούν οι γυναίκες, για να μην είμαστε off topic και να τελειώνει το θέμα εδώ. Σίγουρα πάντως δε θα βρεις τον βρώμικο Χάρι σε αυτές 😛

Αυτό που εσύ ονομάζεις ως στερεότυπο, θεωρείς ότι είναι κακό και πρέπει να το δαιμονοποιουμε; Δηλαδή το "στερεότυπο" της μητέρας η το "στερεότυπο" του πατέρα, πρέπει να τα αποβάλλουμε από μέσα μας;

Το εάν υποτιμώ αξίες η όχι, άσε με να το ξέρω καλύτερα. Τι θεωρώ εγώ ανώτερο και τι όχι είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα που δεν θα αναλύσω εδώ.

Στην τελευταία παράγραφο συμφωνώ. Μόνο που δεν υπάρχουν σήμερα άνθρωποι για να σε εμπνεύσουν αλλά ούτε και να τους εμπνεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

MoΥ αρέσει που ακόμα λειτουργούμε με τόσα στερεότυπα...

  https://en.wikipedia.org/wiki/Chick_flick. Οι γυναίκες γενικά προτιμούν πιο πολύ ρομαντικές ταινίες ενώ οι άντρες SciFi. Δεν είναι στερεότυπο, είναι πραγματικότητα. Αν ρωτήσεις μια φεμινιστρια, η εξήγηση που θα σου δώσει είναι ότι αυτό συμβαίνει γιατί έχουν υποστεί social conditioning.. Βασικά αυτή είναι η στάνταρ απάντησή τους για κάθε παρατηρούμενη διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών. Κατά την (μη επιστημονικά τεκμηριωμένη) άποψή τους, οι διαφορές μεταξύ των φύλων είναι τεχνητές 

Επεξ/σία από Skylined
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Skylined είπε

  https://en.wikipedia.org/wiki/Chick_flick. Οι γυναίκες γενικά προτιμούν πιο πολύ ρομαντικές ταινίες ενώ οι άντρες SciFi. Δεν είναι στερεότυπο, είναι πραγματικότητα. Αν ρωτήσεις μια φεμινιστρια, η εξήγηση που θα σου δώσει είναι ότι αυτό συμβαίνει γιατί έχουν υποστεί social conditioning.. Βασικά αυτή είναι η στάνταρ απάντησή τους για κάθε παρατηρούμενη διαφορά μεταξύ ανδρών και γυναικών. Κατά την (μη επιστημονικά τεκμηριωμένη) άποψή τους, οι διαφορές μεταξύ των φύλων είναι τεχνητές

Φυσικά δεν προτιμούν μόνο αυτές τις ταινίες. Τους αρέσουν και άλλα είδη. Όπως πχ οι κωμωδίες η τα δράματα. Μπορεί όμως να τους αρέσουν και ταινίες που έχουν ως ηρωίδες γυναικείους χαρακτήρες οι οποίες έχουν κάποια δυναμική. Για παράδειγμα "hunger games".

 

Επεξ/σία από baiosss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...