Προς το περιεχόμενο

B450/x470/x570 max θύρες sata?


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος θέλει να στήσει ένα pc(ασχολείτε με μοντάζ) και χρειάζετε 5 δίσκους sata + nvme

Από μια ψακτική που έκανα είδα ότι αρκετές b450 έχουν 6 θύρες αλλά εάν μπει κ nvme απενεργοποιούνται οι 2.

Ισχύει το ίδιο και στις x470/x570(εκεί είδα κ 8 ports)?

Τέλος για τις x570, έχει σημασία εάν μπει ryzen 2*00 η ryzen 3*00 για την λειτουργία τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε, δεν ισχύει για Χ τύπου chipset, γιατί μπορούν να υποστηρίξουν περισσότερες θήρες SATA εύκολα. Αν χρειάζεται πάρα πολλές SATA θήρες αναγκαία όμως, μπορεί να πάρει μία X370 Taichi ή το gamer ξαδέρφι του X370 Professional Gaming. Αυτές οι μητρικές είναι οι μόνες με AM4 socket που υποστηρίζουν μέχρι και 10 δίσκους SATA χωρίς συμβιβασμούς, και έχουν και 2 NVME ως έξτρα (η μία όμως είναι pci-e 2.0 και έχει ως αντίτιμο την pci-e x4 slot), και αν θέλει να βάζει περισσότερους δίσκους στην πορεία του, οι θύρες θα του χρειαστούν. Οι υπόλοιπες ή 6 ή 8 SATA θύρες, και συνήθως μόνο 1 NVME θύρα. Απλά να αναβαθμήσει το BIOS αν θέλει να βάλει 2000 ή 3000 επεξεργαστή.

Και για την X570 ερώτηση, αν βάλεις 2000 σειρά, απλά έχεις μόνο pci-e 3.0 αντί για 4.0, για αυτό προτείνω να πας X370/X470 αν θα κάτσει με 2000 σειρά. Αλλά κατά τη γνώμη μου, δεν έχει και πολύ νόημα το X570 εκτός αν χρειάζεται τις ταχύτητες pci-e 4.0 για υπερ-γρήγορους NVME δίσκους, και X570 ΜΟΝΟ αν πάρει 3000 σειρά για pci-e 4.0 δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστά τα λέει ο απο πάνω, ωστόσο οι καρτες pcie με 2 ή και 4 σατα είναι πολύ φθηνές αν κάποιος χρειάζεται πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2019 στις 1:49 ΠΜ, @topos είπε

Φίλος θέλει να στήσει ένα pc(ασχολείτε με μοντάζ) και χρειάζετε 5 δίσκους sata + nvme

Από μια ψακτική που έκανα είδα ότι αρκετές b450 έχουν 6 θύρες αλλά εάν μπει κ nvme απενεργοποιούνται οι 2.

Ισχύει το ίδιο και στις x470/x570(εκεί είδα κ 8 ports)?

Τέλος για τις x570, έχει σημασία εάν μπει ryzen 2*00 η ryzen 3*00 για την λειτουργία τους?= 1

Η ASROCK B450 GAMING K4  εχει 6 Χ SATA  + M2 .

Οι SATA δεν απανεργοποιούνται. Είναι με εξτρά controller.

Στις X470/X570 είναι στην κρίση του κστασκευαστή πόσες θα βάλει με ΜΑΧ 8 θύρες.

Προσοχή όμως γιατί πολλοί κατασκευαστές μπορεί να βάζουν 8 θύρες αλλά οι 2 να είναι συνδεδεμένες με την M2.

Πάντως μια καλή ιδέα για τον φίλο σου που ασχολείται με το μοντάζ θα ήταν να πάει σε THREADRIPPER και να βάλει επάνω ότι γουστάρει.

Είναι το πληρέστερο socket (το TR4) που μπορεί να πάρει όσους NVME θέλει , και πολλού πολλούς δίσκους, ενώ παίζει με quad channel μνήμες έως 128GB.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η ASROCK B450 GAMING K4  εχει 6 Χ SATA  + M2 .

Οι SATA δεν απανεργοποιούνται. Είναι με εξτρά controller.

Στις X470/X570 είναι στην κρίση του κστασκευαστή πόσες θα βάλει με ΜΑΧ 8 θύρες.

Προσοχή όμως γιατί πολλοί κατασκευαστές μπορεί να βάζουν 8 θύρες αλλά οι 2 να είναι συνδεδεμένες με την M2.

Πάντως μια καλή ιδέα για τον φίλο σου που ασχολείται με το μοντάζ θα ήταν να πάει σε THREADRIPPER και να βάλει επάνω ότι γουστάρει.

Είναι το πληρέστερο socket (το TR4) που μπορεί να πάρει όσους NVME θέλει , και πολλού πολλούς δίσκους, ενώ παίζει με quad channel μνήμες έως 128GB.

Ναι, ίσως με τον 1920x που έχει τιμή χώμα ίσως είναι valid επιλογή το tr4.Με καλό bonus το τρομακτικό upscalability (λογικά με την καινούργια 3ΧΧΧ σειρά κ την επερχόμενη 4ΧΧΧ θα παίζουν μέχρι κ 64πυρηνοι.)

Θα του το αναφέρω και αποφασίζει(η αρχική σκέψη ήταν b450 και 2700, οπότε δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να διαθέσει το budget για threadripper)

Υ.γ Του χω δώσει λίγο σκεψη(tr4) για ένα μηχάνημα που θέλω να στήσω για μένα τον Οκτωβριο-Νοεμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τόσο IO και connectivity που ζητά ο φίλος πάει καρφωτός για HEDT.και καλύτερα TR που έρχεται και πιο οικονομικά.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, @topos είπε

Ναι, ίσως με τον 1920x που έχει τιμή χώμα ίσως είναι valid επιλογή το tr4.Με καλό bonus το τρομακτικό upscalability (λογικά με την καινούργια 3ΧΧΧ σειρά κ την επερχόμενη 4ΧΧΧ θα παίζουν μέχρι κ 64πυρηνοι.)

Θα του το αναφέρω και αποφασίζει(η αρχική σκέψη ήταν b450 και 2700, οπότε δεν ξέρω εάν θα μπορούσε να διαθέσει το budget για threadripper)

Υ.γ Του χω δώσει λίγο σκεψη(tr4) για ένα μηχάνημα που θέλω να στήσω για μένα τον Οκτωβριο-Νοεμβριο.

Εκεί πήγε και εμενα το μυαλό μου.

235€ δίνουν πλέον τον 1920Χ, μάλλον ξεστοκάρουν για να έρθει η νέα σειρά.  Αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείτε, αν θέλετε να μείνετε σε χαμηλό σχετικά κόστος.

Μια ASROCK TAICHI X399

Με 3 X M2 NVME ετοιμα για χρήση,

με άλλα 28 για εξτρά κάρτες PCI-E  για τοποθέτηση NVME

και με 8 X SATA ....

20171006113503_1a7350c4.jpeg

 

ή την δικιά μου

20171106095258_61c0c9c5.jpeg

με ψύκτρα στα NVME , ποιοτικότατη , με καλούς controllers και 8 SATA.

 

Υπάρχει και μια οικονομικη ψύκτρα που κάνει για τον 1920Χ, είναι η ARCTIC FREEZER 33 TR με γύρω στα 30€, ώστε να κρατήσετε όσο γίνεται χαμηλά το κόστος.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Εκεί πήγε και εμενα το μυαλό μου.

235€ δίνουν πλέον τον 1920Χ, μάλλον ξεστοκάρουν για να έρθει η νέα σειρά.  Αυτό πρέπει να εκμεταλλευτείτε, αν θέλετε να μείνετε σε χαμηλό σχετικά κόστος.

Μια ASROCK TAICHI X399

Με 3 X M2 NVME ετοιμα για χρήση,

με άλλα 28 για εξτρά κάρτες PCI-E  για τοποθέτηση NVME

και με 8 X SATA ....

20171006113503_1a7350c4.jpeg

ή την δικιά μου

20171106095258_61c0c9c5.jpeg

με ψύκτρα στα NVME , ποιοτικότατη , με καλούς controllers και 8 SATA.

Υπάρχει και μια οικονομικη ψύκτρα που κάνει για τον 1920Χ, είναι η ARCTIC FREEZER 33 TR με γύρω στα 30€, ώστε να κρατήσετε όσο γίνεται χαμηλά το κόστος.

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ανοιξες μεγαλη κουβεντα φιλαρακι....και επειδη εχω πεταξει πολλα λεφτα (αγοραζοντας - πουλωντας) για αυτο το θεμα, θελω να μου πεις καποια σημαντικα πραγματα

1) για ποση περιπου διαρκεια μονταζ μιλαμε 2) αν θα χρησιμοποιει εφε 3) ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιει 4) για ποια αναλυση μιλαμε 1080, 2Κ, 4Κ? 5) ποια φορματ θα χρησιμοποιει (mp4, HEVC, RAW, ProRes) ολα αυτα ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ για το στησιμο ενος υπολογιστη

αν μου πεις (στο περιπου) τι θελει να κανει ο φιλος σου, τοτε μπορω να σε βοηθησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω.

Η ASROCK Χ399 TAICHI είναι ΑΤΧ μητρική και μπαίνει σε κλασικά MIDI και FULL ATX  κουτιά.

Η GIGABYTE όπως και οι περισσότερες TR4 είναι E-ATX μητρικές που θέλουν FULL ATX κουτιά που να παίρνουν (παίρνουν τα περισσότερα) E-ATX μητρικές.

Αυτό κάνει την ASROCK οικονομικότερη επιλογή στο σύνολο, αφού μπορεί να τοποθετηθει και σε κουτι των 40€  (πχ. CUGAR MX330-G)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...