Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εργασία.


renovatio3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ο Γιάννης είμαι 23 και πρίν 1 μήνα έπιασα δουλειά 4ωρος σε ένα σούπερ μάρκετ μέλος μεγάλης αλυσίδας στην ουσία είναι η πρώτη μου εργασία μετά απο σπουδές,στρατιωτικό κλπ  εξαιρούνται φυσικά σερβιτοριλίκι και λοιπές εργασίες που ανήκουν στα λεγόμενα ''μαύρα''.

Το κλίμα εν μέσω αδειών δύσκολο λίγο το προσωπικό και όλοι τρέχουν πανικόβλητοι θέλουν να βοηθήσουν απλά δεν μπορούν με αποτέλεσμα να κινούμαι και να ενεργώ βάση κοινής λογικής στον χώρο και οδηγιών της προισταμένης τμήματος μου (πλέον βρίσκεται και η ίδια σε άδεια).

Η δουλειά γέμισμα ραφιών και εξυπηρέτηση πελατών δεν με ζορίζει μου αρέσει κιόλας πολύ.

Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με την διεύθυνση διαρκώς βρίσκει κάτι υποτιμητικό να πεί,με προσβάλει και κυρίως λέει διαρκώς οτι κινούμαι αργά.

Εξηγώ με όμορφο τρόπο πως δεν έλαβα εκπαίδευσης και κάνω το καλύτερο που μπορώ με προθυμία και αδιαμαρτύρητα εξακολουθεί όμως να με πιέζει και να θεωρεί πως μετά απο 1 μήνα εργασία θα πρέπει να κινούμαι και να ενεργώ στον χώρο όπως οι έμπειροι συνάδερφοι μου με ταχύτητα και περισσότερο νεύρο.

Είμαι τόσο λάθος ρε παιδιά πραγματικά έχω σκάσει,ειλικρινά δίνω το 100%  που μπορώ είναι καλύτερα να προσποιούμαι οτι σπιντάρω μόλις δώ την διεύθυνση αυτό δεν είναι ξεκάθαρη κοροιδία;

Πραγματικά είμαι στα όρια να τα βροντήξω 2μηνη σύμβαση έχω δεν χάνω και τίποτα όσο για το ποσό 300€ καθαρά παίρνω αλλά είναι το γαμώτο,κάνω κάτι τόσο λάθος πια είμαι τόσο χαζός και δεν το καταλαβαίνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τη γράψεις και να κάνεις τη δουλειά σου όπως πριν

Σου εγγυώμαι ότι και να σκιστείς και να κάνεις πιο γρήγορα κλπ κλπ κλπ, πάλι δεν θα είναι αρκετό για τη διεύθυνση. Αν σε ενδιαφερει να ανανεώσεις τη σύμβαση σου και να συνεχίσεις, απλά μη τσακωθείς και γενικά μην κάθεσαι να απαντάς και φυσικά να σκας για το τι σου λέει. 

 

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι πολυ απλο.ο και καλα προισταμενος (που εννοειται οτι κανει οτι εργαζεται,και καποιοι θεωρουν οτι παραγει εργο,και τον πληρωνουν για αυτο),αυτος λοιπον,οπως και ολοι οι ομοιοι του,νομιζουν οτι μπορουν να κανουν καψωνια,(διοτι αυτου του τυπου οι απαιτησεις ,μονο καψωνια λογιζονται),λογω του οτι βρισκουν και τα κανουν.εισαι νεαρος και ανειδικευτος και η ελλειψη γνωσης κυριως ,σου αφαιρει την αυτοπεποιθηση.μπορεις να κανεις οτι τρεχεις,και γλυστρας και παθαινεις κακωση αστραγαλου ή οτιδηποτε αλλο.μετα απο αυτο,δεν προκειτε να απαιτησει τροχαδη,ουτε απο τον 100στο αντικαταστατη σου.αν σε βολευει αυτη η εργασια,αδιαφορησε για το ατομο,και αν δεν εφαρμοσεις αυτο που προτεινα ,κανε κανονικο τροχαδη...που θα παει,θα γλυστρισεις και θα γινει πραγματικοτητα η προταση μου.εκτος και αν δεν σφουγγαριζουν ποτε......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε αυτό που κάνουν όλοι όταν έχουν μαλάκες αφεντικά προϊσταμένους. Όταν είναι μπροστά κάνεις ότι τρέχεις, όταν λείπουν χαλαρά. Και απλά δεν λες τίποτα.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, renovatio3 είπε

Είμαι ο Γιάννης είμαι 23 και πρίν 1 μήνα έπιασα δουλειά 4ωρος σε ένα σούπερ μάρκετ μέλος μεγάλης αλυσίδας στην ουσία είναι η πρώτη μου εργασία μετά απο σπουδές,στρατιωτικό κλπ  εξαιρούνται φυσικά σερβιτοριλίκι και λοιπές εργασίες που ανήκουν στα λεγόμενα ''μαύρα''.

Το κλίμα εν μέσω αδειών δύσκολο λίγο το προσωπικό και όλοι τρέχουν πανικόβλητοι θέλουν να βοηθήσουν απλά δεν μπορούν με αποτέλεσμα να κινούμαι και να ενεργώ βάση κοινής λογικής στον χώρο και οδηγιών της προισταμένης τμήματος μου (πλέον βρίσκεται και η ίδια σε άδεια).

Η δουλειά γέμισμα ραφιών και εξυπηρέτηση πελατών δεν με ζορίζει μου αρέσει κιόλας πολύ.

Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με την διεύθυνση διαρκώς βρίσκει κάτι υποτιμητικό να πεί,με προσβάλει και κυρίως λέει διαρκώς οτι κινούμαι αργά.

Εξηγώ με όμορφο τρόπο πως δεν έλαβα εκπαίδευσης και κάνω το καλύτερο που μπορώ με προθυμία και αδιαμαρτύρητα εξακολουθεί όμως να με πιέζει και να θεωρεί πως μετά απο 1 μήνα εργασία θα πρέπει να κινούμαι και να ενεργώ στον χώρο όπως οι έμπειροι συνάδερφοι μου με ταχύτητα και περισσότερο νεύρο.

Είμαι τόσο λάθος ρε παιδιά πραγματικά έχω σκάσει,ειλικρινά δίνω το 100%  που μπορώ είναι καλύτερα να προσποιούμαι οτι σπιντάρω μόλις δώ την διεύθυνση αυτό δεν είναι ξεκάθαρη κοροιδία;

Πραγματικά είμαι στα όρια να τα βροντήξω 2μηνη σύμβαση έχω δεν χάνω και τίποτα όσο για το ποσό 300€ καθαρά παίρνω αλλά είναι το γαμώτο,κάνω κάτι τόσο λάθος πια είμαι τόσο χαζός και δεν το καταλαβαίνω;

Έτσι όπως το ξεκίνησες είχα την εντύπωση οτι δουλεύουμε στο ίδιο σουπερ μάρκετ 😂

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ συνάδελφε είναι να προσπαθείς αυτό που εσύ μπορείς, να δέχεσαι καλοπροαίρετα τα όποια σχόλια (μιας και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς) και να τα δέχεσαι όσο πιο ελαφριά γίνεται. Να μην τα αφήνεις δηλαδή να επηρεάζουν αρνητικά την δουλειά σου. Δυστυχώς η εποχή είναι δύσκολη μιας και παρατηρώ τα προγράμματα έχουν γίνει κώλος με τις άδειες οπότε μια παραπάνω πίεση και άγχος υπάρχει σίγουρα. Υπομονή μέχρι να γυρίσουν όλοι από τις άδειες μήπως και φτιάξει το κλίμα + οτι τότε θα λάβεις και περαιτέρω εκπαίδευση 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για τα προγράμματα δεν είπα κάτι που το 5-9 απόγευμα αλλάζει σε 6-10 πρωί την επομένη!Αυτά παλεύονται νέοι είμαστε είναι το γαμώτο ρε παιδιά,γιατί να σε κοροιδεύω ρε φίλε μπροστά στα μάτια σου και όταν φεύγεις να κατευάζω ταχύτητα,ξεφτίλα ρε.

2 λεπτά πριν, ciyo είπε

Μήπως είσαι γενικά αργος σαν άνθρωπος; Αρκετοί είναι έτσι 

Να το δεχτώ αυτό που λές,σε σούπερ μάρκετ δουλεύω αδερφέ δεν είμαι γιατρός ούτε οδηγός ασθενοφόρου,αν η μπύρα μπεί στο ράφι 5 λεπτά αργότερα δεν θα διαμαρτυρηθεί και δεν θα χαλάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 με 9 το βράδυ και καπάκια 6 με 10 το πρωί, απαγορεύεται από το νόμο, δεν έχουν περάσει 11 ώρες. 

Δες το αλλιως: και η διεύθυνση σου σε κοροϊδεύει λέγοντας όσα σου λέει, οπότε πράξε κι εσύ ανάλογα. 

Τελικά σε αυτή την κωλοδουλεια παντου τα ίδια σκ@τα είναι... 

Συνάδελφος κι εγώ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ciyo είπε

Μήπως είσαι γενικά αργος σαν άνθρωπος; Αρκετοί είναι έτσι 

Me 250€ που θα του δινουν σιγα μην αφηνει και τις σολες στο παρκε.

Φιλε μου ειναι η νεα πολιτικη των καταστηματων αυτων.προισταμενοι του κω...λου νομιζουν οτι πιασανε τζακ ποτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ διαφωνώ με το να προσποιησαι.

το αν δουλεύεις ή όχι φαίνεται από την δουλειά που έχεις βγάλει

εφόσον δίνεις το 100% μην δίνεις σημασία,απαντά θετικά αν χρειάζεται να απαντήσεις,και την στιγμή που ολοκληρώνουν το σχόλιο τους διαγράφεις αμέσως ότι άκουσες από το μυαλό σου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, renovatio3 είπε

Καλά για τα προγράμματα δεν είπα κάτι που το 5-9 απόγευμα αλλάζει σε 6-10 πρωί την επομένη!Αυτά παλεύονται νέοι είμαστε είναι το γαμώτο ρε παιδιά,γιατί να σε κοροιδεύω ρε φίλε μπροστά στα μάτια σου και όταν φεύγεις να κατευάζω ταχύτητα,ξεφτίλα ρε.

Να το δεχτώ αυτό που λές,σε σούπερ μάρκετ δουλεύω αδερφέ δεν είμαι γιατρός ούτε οδηγός ασθενοφόρου,αν η μπύρα μπεί στο ράφι 5 λεπτά αργότερα δεν θα διαμαρτυρηθεί και δεν θα χαλάσει.

Καταρχάς είσαι αποθηκάριος εκεί ή γενικών καθηκόντων? 
Γιατί θα πρέπει να καταλάβεις πως σε αυτή τη δουλειά δυστυχώς...δεν είσαι ότι λέει η σύμβαση σου. Που σημαίνει ότι το θέμα δεν είναι αν θα μπει τώρα ή σε 5 λεπτά η μπύρα, σαν μπύρα αλλά ότι όσο πιο γρήγορα βάλεις την μπύρα τόσο πιο γρήγορα θα ξεκινήσεις την επόμενη δουλειά που θα πρέπει να γίνει στο κατάστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικών καθηκόντων όπως και όλοι μας εκεί μέσα.

Σε φίλο δικηγόρο που ανέφερα σχετικά το μεσημέρι αν μπορεί η Επιθεώρηση Εργασίας να κάνει κάτι παίζει να γελάει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, renovatio3 είπε

Είμαι ο Γιάννης είμαι 23 και πρίν 1 μήνα έπιασα δουλειά 4ωρος σε ένα σούπερ μάρκετ μέλος μεγάλης αλυσίδας στην ουσία είναι η πρώτη μου εργασία μετά απο σπουδές,στρατιωτικό κλπ  εξαιρούνται φυσικά σερβιτοριλίκι και λοιπές εργασίες που ανήκουν στα λεγόμενα ''μαύρα''.

Το κλίμα εν μέσω αδειών δύσκολο λίγο το προσωπικό και όλοι τρέχουν πανικόβλητοι θέλουν να βοηθήσουν απλά δεν μπορούν με αποτέλεσμα να κινούμαι και να ενεργώ βάση κοινής λογικής στον χώρο και οδηγιών της προισταμένης τμήματος μου (πλέον βρίσκεται και η ίδια σε άδεια).

Η δουλειά γέμισμα ραφιών και εξυπηρέτηση πελατών δεν με ζορίζει μου αρέσει κιόλας πολύ.

Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με την διεύθυνση διαρκώς βρίσκει κάτι υποτιμητικό να πεί,με προσβάλει και κυρίως λέει διαρκώς οτι κινούμαι αργά.

Εξηγώ με όμορφο τρόπο πως δεν έλαβα εκπαίδευσης και κάνω το καλύτερο που μπορώ με προθυμία και αδιαμαρτύρητα εξακολουθεί όμως να με πιέζει και να θεωρεί πως μετά απο 1 μήνα εργασία θα πρέπει να κινούμαι και να ενεργώ στον χώρο όπως οι έμπειροι συνάδερφοι μου με ταχύτητα και περισσότερο νεύρο.

Είμαι τόσο λάθος ρε παιδιά πραγματικά έχω σκάσει,ειλικρινά δίνω το 100%  που μπορώ είναι καλύτερα να προσποιούμαι οτι σπιντάρω μόλις δώ την διεύθυνση αυτό δεν είναι ξεκάθαρη κοροιδία;

Πραγματικά είμαι στα όρια να τα βροντήξω 2μηνη σύμβαση έχω δεν χάνω και τίποτα όσο για το ποσό 300€ καθαρά παίρνω αλλά είναι το γαμώτο,κάνω κάτι τόσο λάθος πια είμαι τόσο χαζός και δεν το καταλαβαίνω;

Και οι προισταμενοι σου πιεζονται απο πιο ψηλα για στοχους κλπ. Ισως πιεζονται και παραπανω απο εσενα και ισως με χειροτερο τροπο. Απλα καθε ανθρωπος το αγχος το διαχειριζεται αλλιως. Ετσι λοιπον υπαρχουν προισταμενοι που την πιεση που τρωνε απο ψηλοτερα την βγαζουν προς τα κατω σε χειροτερο βαθμο και αλλοι που την διαχειριζονται καλυτερα. Εχεις πεσει πιθανως σε κακο εργασιακο περιβαλλον, για εμενα ομως, στην ηλικια που εισαι, ειναι καλο σχολειο το να μαθεις να διαχειριζεσαι μια τετοια κατασταση. Προφανως δεν ειναι κατασταση στην οποια θα επιδιωξεις να κανεις καριερα. Δες το σαν κατι περιστασιακο και σαν challenge πκαι βεβαιως μην παιρνεις προσωπικα τις κακες συμπεριφορες στο χωρο της εργασιας.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.Ξερω πολλά αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ γιατί πάλι θα με φιμώσουν.Εχω βρει όμως και την λύση...μακάρι να μπορούσα να πω περισσότερα...λυπάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Guitar6 είπε

Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.Ξερω πολλά αλλά δεν μπορώ να επεκταθώ γιατί πάλι θα με φιμώσουν.Εχω βρει όμως και την λύση...μακάρι να μπορούσα να πω περισσότερα...λυπάμαι!

Πάλι δεν μπορείς να μιλήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...