Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με εργασία.


renovatio3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν πω το κλασσικό που ανέφεραν οι προηγούμενοι, δηλαδή άσε το αφεντικό να λέει, πράγμα φυσικά με το οποίο δεν διαφωνώ απαραίτητα. Πρέπει να κοιτάξεις αν ο συγκεκριμένος προϊστάμενος κάνει εξίσου παρατηρήσεις στους υπόλοιπους εργαζόμενους. Δεν γίνεται δηλαδή να λένε μόνο για σένα οτι είσαι αργός και να μην λένε τίποτα στους υπόλοιπους. 

Τώρα εφόσον εσύ έκανες οτι μπορούσες και δεν διαφαίνονται περιθώρια βελτίωσης, ζυγίζεις τις καταστάσεις ανάλογα τις απολαβές σου το περιβάλλον και πόσο έχεις ανάγκη την δουλειά, αν δεις οτι σε παίρνει, αφήνεις τον καθέναν να λέει τα δικά του, να φωνάζει να κράζει, λέγε εσύ ναι ναι οκ, και περιμένεις μέχρι να σε διώξουν. Υπάρχει και η επιλογή να παραιτηθείς φυσικά, εσύ επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο μεγάλη είναι η αλυσίδα που δουλεύεις. Αν έχει HR μια συζήτηση μαζί τους σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει. Πίστεψε με ούτε οι εταιρείες θέλουν τέτοιους προϊστάμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Πριν πω το κλασσικό που ανέφεραν οι προηγούμενοι, δηλαδή άσε το αφεντικό να λέει, πράγμα φυσικά με το οποίο δεν διαφωνώ απαραίτητα. Πρέπει να κοιτάξεις αν ο συγκεκριμένος προϊστάμενος κάνει εξίσου παρατηρήσεις στους υπόλοιπους εργαζόμενους. Δεν γίνεται δηλαδή να λένε μόνο για σένα οτι είσαι αργός και να μην λένε τίποτα στους υπόλοιπους. 

Τώρα εφόσον εσύ έκανες οτι μπορούσες και δεν διαφαίνονται περιθώρια βελτίωσης, ζυγίζεις τις καταστάσεις ανάλογα τις απολαβές σου το περιβάλλον και πόσο έχεις ανάγκη την δουλειά, αν δεις οτι σε παίρνει, αφήνεις τον καθέναν να λέει τα δικά του, να φωνάζει να κράζει, λέγε εσύ ναι ναι οκ, και περιμένεις μέχρι να σε διώξουν. Υπάρχει και η επιλογή να παραιτηθείς φυσικά, εσύ επιλέγεις.

 

Οι περισσότερες τέτοιες συζητήσεις / παρατηρήσεις γίνονται προσωπικά σε όλες τις πελατοκεντρικές μεγαλοεταιρείες. Να είσαι βέβαιος για αυτό.

Έτσι όλοι έχουν φάει το εν μέρη σκατό τους, αλλά στους υπόλοιπους δεν φαίνεται για να υπάρχει ατμόσφαιρα αντα/συναγωνισμού σε υψηλότερο επίπεδο. Πιο απλά, ο στόχος είναι αυτός - ο κάθε ένας να τα βάζει με τον εαυτό του μη γνωρίζοντας πως οι υπόλοιποι κάνουν struggle με τα ίδια προβλήματα. Το λέω με βεβαιότητα αυτό.

 

Φυσικά, δεν γνωρίζουμε τον TS και τις επιδόσεις του, αλλά ακούγοντας τα εξής :

1. Μεγάλη αλυσίδα σούπερ (και όχι ο Σκλαβενίτης)

2. 300€ καθαρός μισθός

3. Προβλήματα με άτομο που μπαίνει στη διαδικασία να αναρωτηθεί αν το θέμα είναι δικό του σε ένα φόρουμ, με τουλάχιστον φιλότιμο

 

..καταλήγω εύκολα πως πιθανότατα του τρώνε το μεδούλι και θέλουν παραπάνω από πολιτική γιατί εργάζονται κλασικά λιγότερα άτομα και η δουλειά έχει περισσότερες απαιτήσεις από το δυναμικό.

 

Δεν θα σε συμβουλέψω TS, θα σου παραθέσω το παρακάτω στο οποίο έφτασα να γνωρίζω από έναν κολλητό που εργαζόταν 4 έτη στο MyMarket, είχε γίνει από το 2ο έτος υπεύθυνος εκεί σε ένα μεγάλο σκέλος του, και παραιτήθηκε μόλις πριν 1.5 μήνα, με φρέσκο αυτοκινητοδάνειο, και με φιλοσοφία και δουλειά να μην βρω, δεν θα παραμείνω εκεί να σκάω ούτε ώρα παραπάνω. Έφυγε και κλαίγανε οι εργαζόμενοι κυριολεκτικά. Οι ίδιοι εργαζόμενοι που τον κάνανε καθημερινά να σκάει όσο δε πάει.

Βρήκε εργασία με -50€ λοιπόν, σε μια οικογενειακή παλιά εταιρία αερίου, και οι συνθήκες εργασίας είναι Α-ΣΥ-ΓΚΡΗ-ΤΕΣ. Γελάει κάθε μέρα, και δεν κουβαλάει καμιά ευθύνη του αύριο στο σπίτι του ή στιβάζει αρνητικά συναισθήματα στη ψυχή του.

 

Παραθέτω λοιπόν https://gr.indeed.com/cmp/My-Market/reviews

 

Y.Γ. : Και εκεί να μην εργάζεστε, ή να μην σας ενδιαφέρει το θέμα, διαβάστε τα review εργαζομένων που παρέθεσα - θα πεθάνετε στα γέλια. Άκρως κομικοτραγικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κουράσω ακόμα μία φορά όλους σας παραθέτοντας τις δικές μου απόψεις για την εργασία στην Ελλάδα. Εδώ να πω ότι τώρα εργάζομαι, σε μεγάλη εταιρία του Ν.Λάρισας με πολύ καλές αποδοχές, αλλά οι προϊστάμενοι είναι το λιγότερο τσομπάνηδες από νοοτροπία και συμπεριφορά, ότι και να προσφέρεις πάει η χριστοπαναγία σύννεφο μέχρι και άντε γ@μησου άκουσα να λέει προϊστάμενος σε εργάτη ο οποίος ξέρει να δουλέψει σχεδόν παντού, μετά από δέκα χρόνια στην εταιρία και γενικά παραδέχονται όλοι οι συνάδελφοι τα προσόντα του.

Πήγε και σε μένα τζιτζιφιόγκος ετών τριάντα να με βρίσει,είπα yolo ότι είναι να γίνει ας γίνει και πήγα στον διευθυντή παραγωγής asap και από τότε δεν έχω καμία ενόχληση. Εννοείται ότι όλοι αυτοί οι "προϊστάμενοι" είναι βυσματίες και γλύφτες του κερατά.

Ας δούμε τι γίνεται τώρα στο εξωτερικό. Επειδή όταν πήγαμε στην SONY DADC ακόμα περνούσαν τις λάμπες μέσα και τις πρίζες για να το πω λαϊκά, πετύχαμε και την φάση όπου διαλεγόταν οι team leaders.Πρώτο και απαραίτητο προσόν η γνώση της Τσέχικης γλώσσας οπότε εμείς είμαστε εκτός της διαδικασίας εξορισμού.

Από εκεί και πέρα οι team leaders κάθε ένας με την σειρά πέρναγε από σχολείο  schola τα λένε εκεί manager, στο οποίο η πιο βασική δεξιότητα που αποκτούσαν ήταν στο πως θα επικοινωνούν άριστα και προπαντός ευγενικά με τους υφισταμένους τους.

Π.χ εμείς ήμασταν αποθήκη δούλευαν οι περισσότεροι με scanner σε κάτι κουτιά που τα συμπλήρωναν με cd και dvd.Είχε όριο τα 100 cd την ώρα και κάθε φορά που το scaner έκανε μπλιπ καταγραφόταν αυτόματα στο σύστημα, οπότε δεν μπορούσε να σου πει κανένας ούτε εγώ δούλεψα πολύ ούτε αυτός δουλεύει λίγο.Το όριο των 100 cd να πω εδώ ήτο γελοίο το έπιανε  κάποιος για την πλάκα.Από εκεί και πάνω είχε bonus ανάλογα τι θα έβγαζες επιπλέον χωρίς όμως να είσαι υποχρεωμένος επ'αυτού.

Αν δεν είχε πολλές παραγγελίες π.χ νεκρή σαιζόν το καλοκαίρι, μάζευες τι μάζευες από τα ράφια, και μετά μπορούσαν να σε στείλουν να κολλάς ετικέτες στα εξώφυλλα των dvd ή τις τιμές τους και για κάτι τόσο γελοίο έπαιρνες 1500 στο χέρι καθαρά αν έμενες σε σπίτι που παρείχε το γραφείο.

Αν λοιπόν σε έστελναν σε άλλο πόστο και έπρεπε να επιστρέψεις εκεί όπου ήσουν αρχικά,δεν έφευγες μέχρι να έρθει ο προϊστάμενος που σε δανείστηκε να σου πει moc djequi,( άκα ευχαριστώ πολύ).

Τώρα συγκρίνεται τη οποιαδήποτε Ελληνική εταιρία(όχι πολυεθνικές, με έδρα την Ελλάδα,) που είναι τα άπειρα μπουρδέλα,με την κατάσταση εκεί.Φύγαμε μαζί με την σύζυγο, γιατί μας έφαγε η μοναξιά, η μη ικανότητα επικοινωνίας, όπως επίσης ήταν πάρα πολύ δύσκολο και για τα παιδιά,αλλιώς δεν γυρνούσα να δουλέψω σε τέτοιες κωλοκαταστάσεις Ελληνικών εταιριών ούτε με σφαίρες.

Εδω να πω ότι μαλάκες υπάρχουν παντού είχα και εγώ έναν που ήταν προϊστάμενος σε άλλο τμήμα ήταν Σλοβάκος και ήξερε Αγγλικά.όταν μία μέρα τον ρώτησα κάτι μου είπε ότι τελευταία φορά που μου απαντάει να πάω να μάθω Τσέχικα και ότι δεν είναι υποχρεωμένος να μου μιλά εις την Αγγλική.

Οπότε δεν έκανα και εγώ αυτό για το οποίο με έστειλαν και όταν με ρώτησαν γιατί και τους εξήγησα έγινε ένας μικρός χαμός.Γιατί ήταν προφανές ότι με έστειλα στον συγκεκριμένο επειδή ήξεραν ότι μπορώ να συνεννοηθώ με τον συγκεκριμένο αλλά έπεσα σε στόκο.Αλλά αυτή είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.Εδώ στην αγαπημένη μας Ελλάδα όλα είναι προς το αντίθετο.

 

 

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον δημιουργό του νήματος. Δεν ξέρω σε ποιά αλυσίδα εργάζεσαι, ούτε με ενδιαφέρει.

Αυτό που θα σου πω, είναι να μη σκας, και να στείλεις βιογραφικό στη lidl. Πίστεψέ με, θα πάθεις πλάκα...

Όλα τηρούνται ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ. Μισθός στο 4ωρο 490€ ΚΑΘΑΡΑ. Δεν έχει παπατζιλίκια και κραξίματα (εκτός αν κάνεις κάτι χοντρό). Ταχύτητα απαιτείται, αλλά σε λογικά πλαίσια. Με τον καιρό μπορείς να ανεβάσεις στροφές ;)

ΥΓ. Μακριά από My Market. Σκλαβιά και αδικία. Ήμουν στέλεχος και γνωρίζω από πρώτο χέρι τι παίζεται μ'αυτούς...

Για τις υπόλοιπες αλυσίδες δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, renovatio3 είπε

Να το δεχτώ αυτό που λές,σε σούπερ μάρκετ δουλεύω αδερφέ δεν είμαι γιατρός ούτε οδηγός ασθενοφόρου,αν η μπύρα μπεί στο ράφι 5 λεπτά αργότερα δεν θα διαμαρτυρηθεί και δεν θα χαλάσει.

Άρα όντως είσαι αργός όπως λες. Και ναι σαφώς η μπύρα δε θα διαμαρτυρηθεί αν μπει 5 λεπτά αργότερα, ούτε ο πελάτης αλλά αν καθυστερήσει να μπει η μπύρα στο ράφι 5 λεπτά θα πάει 5 λεπτά πίσω η επόμενη δουλειά και πάει λέγοντας.

Βασικά πρόσεξε τι λάθος μπορεί να κάνεις ώστε να το διορθώσεις, όχι για να είσαι καλύτερος στην παρούσα δουλειά αλλά γιατί θα σε βοηθήσει στις επόμενες που μπορεί να είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες εργασίας και τα λεφτά φυσικά. Γενικά ο σβέλτος άνθρωπος κάνει μπαμ από μακρυά ή ο άνθρωπος που μπορεί να διαχειρίζεται ταυτόχρονα πολλά πράγματα και αυτός ουσιαστικά είναι ένας παραγωγικός υπάλληλος που κάθε επιχείρηση θα ήθελε να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Άρα όντως είσαι αργός όπως λες. Και ναι σαφώς η μπύρα δε θα διαμαρτυρηθεί αν μπει 5 λεπτά αργότερα, ούτε ο πελάτης αλλά αν καθυστερήσει να μπει η μπύρα στο ράφι 5 λεπτά θα πάει 5 λεπτά πίσω η επόμενη δουλειά και πάει λέγοντας.

Βασικά πρόσεξε τι λάθος μπορεί να κάνεις ώστε να το διορθώσεις, όχι για να είσαι καλύτερος στην παρούσα δουλειά αλλά γιατί θα σε βοηθήσει στις επόμενες που μπορεί να είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες εργασίας και τα λεφτά φυσικά. Γενικά ο σβέλτος άνθρωπος κάνει μπαμ από μακρυά ή ο άνθρωπος που μπορεί να διαχειρίζεται ταυτόχρονα πολλά πράγματα και αυτός ουσιαστικά είναι ένας παραγωγικός υπάλληλος που κάθε επιχείρηση θα ήθελε να έχει.

Ναι για την Ελλάδα συμφωνώ έτσι είναι αλλά το multitasking τουλάχιστον σε εταιρία παραγωγής αποθήκη που δούλεψα εγώ στο εξωτερικό απαγορευόταν δια ροπάλου.Αν συνέλεγα dvd συνέλεγα dvd αν κολλούσα ετικέτες κολλούσα ετικέτες κ.α.

Εδώ στην βάρδια μου π.χ βγαινει βέργα 60 μέτρα μακριά σε μήκος σε έναν τεράστιο πάγκο ζεστή εγώ έχω ένα μηχάνημα που έχει δαγκάνες στην αρχή και την άκρη της βέργας και την τανάω. Αν είμαι γρήγορος και αδειάζει ο πάγκος βοηθάω στο πριόνι όπου τις κόβει εξάμετρες.

Φέρνω λάδια για το μηχάνημα του πριονά πετάω τα υποπροϊόντα της βέργας γιατί χάλασε το μηχάνημα που μασουλάει τις άχρηστες κουβαλώντας τες στην πλάτη, πετάω τα σκουπίδια πετάω τα τσουβάλια που γεμίζουν με τα ρινίσματα από τα υποπροϊόντα της κοπής και έχω και το νου μου συνεχώς να μην μου γεμίσει ο πάγκος με βέργες και σταματήσει η πρέσα.όπως επίσης σκουπίζω και τον χώρο σφουγγαρίζω κ.τ.λ

Γενικά δεν κάθομαι σχεδόν δευτερόλεπτο και μάλιστα χωρίς διάλειμμα καθώς η πρέσα δεν μπορεί να σβήσει γιατί θα κρυώσει.Αυτό το κάνεις τα πάντα ότι μπορείς να φανταστείς, δεν υπάρχει πουθενά αλλού,  εκτός Ελλάδος ακόμα τώρα και σε μας, που ήρθε νέος διευθυντής παραγωγής και είναι νέος και σε ηλικία είπε ότι θα  το σταματήσει.Έχουμε για αυτούς τους λόγους ατυχήματα πολλά.Εγώ ο ίδιος χτύπησα άσχημα τον αριστερό μου αντίχειρα στο πριόνι από την βιασύνη να τα προλάβω όλα.

Αποτέλεσμα 5 ώρες χειρουργείο και τρίμηνη άδεια αναρρωτική.Για τα παλιά μέλη του forum που με ξέρουν η ζημιά ήταν και σε ψυχολογικό επίπεδο καθώς για μένα πια το μπουζούκι είναι οριστικά παρελθόν.Απορώ πως δέχεστε έτσι με ελαφρά την καρδία τέτοιες συνθήκες εργασίας, εμείς πάντως επειδή δεν προλαβαίναμε να στέλνουμε άτομα στο ΙΑΣΩ διαμαρτυρηθήκαμε και έτσι μας ήρθε και νέα διεύθυνση

Δυστυχώς δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία δουλειά που δούλευα έτσι ως ρομπότ αλλά το κακό δεν αργεί να γίνει με τίποτα.

Κανονικά θα έπρεπε σε κάθε πόστο να υπάρχει και υπάλληλος, αυτό το multitasking νομίζω ότι είναι η σύγχρονη μορφή δουλείας σήμερα, ειδικά σε εργοστάσια και αποθήκες

Επεξ/σία από xstreamgamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Ναι για την Ελλάδα συμφωνώ έτσι είναι αλλά το multitasking τουλάχιστον σε εταιρία παραγωγής αποθήκη που δούλεψα εγώ στο εξωτερικό απαγορευόταν δια ροπάλου.Αν συνέλεγα dvd συνέλεγα dvd αν κολλούσα ετικέτες κολλούσα ετικέτες κ.α.

Εδώ στην βάρδια μου π.χ βγαινει βέργα 60 μέτρα μακριά σε μήκος σε έναν τεράστιο πάγκο ζεστή εγώ έχω ένα μηχάνημα που έχει δαγκάνες στην αρχή και την άκρη της βέργας και την τανάω. Αν είμαι γρήγορος και αδειάζει ο πάγκος βοηθάω στο πριόνι όπου τις κόβει εξάμετρες.

Φέρνω λάδια για το μηχάνημα του πριονά πετάω τα υποπροϊόντα της βέργας γιατί χάλασε το μηχάνημα που μασουλάει τις άχρηστες κουβαλώντας τες στην πλάτη, πετάω τα σκουπίδια πετάω τα τσουβάλια που γεμίζουν με τα ρινίσματα από τα υποπροϊόντα της κοπής και έχω και το νου μου συνεχώς να μην μου γεμίσει ο πάγκος με βέργες και σταματήσει η πρέσα.όπως επίσης σκουπίζω και τον χώρο σφουγγαρίζω κ.τ.λ

Γενικά δεν κάθομαι σχεδόν δευτερόλεπτο και μάλιστα χωρίς διάλειμμα καθώς η πρέσα δεν μπορεί να σβήσει γιατί θα κρυώσει.Αυτό το κάνεις τα πάντα ότι μπορείς να φανταστείς, δεν υπάρχει πουθενά αλλού,  εκτός Ελλάδος ακόμα τώρα και σε μας, που ήρθε νέος διευθυντής παραγωγής και είναι νέος και σε ηλικία είπε ότι θα  το σταματήσει.Έχουμε για αυτούς τους λόγους ατυχήματα πολλά.Εγώ ο ίδιος χτύπησα άσχημα τον αριστερό μου αντίχειρα στο πριόνι από την βιασύνη να τα προλάβω όλα.

Αποτέλεσμα 5 ώρες χειρουργείο και τρίμηνη άδεια αναρρωτική.Για τα παλιά μέλη του forum που με ξέρουν η ζημιά ήταν και σε ψυχολογικό επίπεδο καθώς για μένα πια το μπουζούκι είναι οριστικά παρελθόν.Απορώ πως δέχεστε έτσι με ελαφρά την καρδία τέτοιες συνθήκες εργασίας, εμείς πάντως επειδή δεν προλαβαίναμε να στέλνουμε άτομα στο ΙΑΣΩ διαμαρτυρηθήκαμε και έτσι μας ήρθε και νέα διεύθυνση

Δυστυχώς δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία δουλειά που δούλευα έτσι ως ρομπότ αλλά το κακό δεν αργεί να γίνει με τίποτα.

Κανονικά θα έπρεπε σε κάθε πόστο να υπάρχει και υπάλληλος, αυτό το multitasking νομίζω ότι είναι η σύγχρονη μορφή δουλείας σήμερα, ειδικά σε εργοστάσια και αποθήκες

Στον κόσμος είσαι φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Άρα όντως είσαι αργός όπως λες. Και ναι σαφώς η μπύρα δε θα διαμαρτυρηθεί αν μπει 5 λεπτά αργότερα, ούτε ο πελάτης αλλά αν καθυστερήσει να μπει η μπύρα στο ράφι 5 λεπτά θα πάει 5 λεπτά πίσω η επόμενη δουλειά και πάει λέγοντας.

Βασικά πρόσεξε τι λάθος μπορεί να κάνεις ώστε να το διορθώσεις, όχι για να είσαι καλύτερος στην παρούσα δουλειά αλλά γιατί θα σε βοηθήσει στις επόμενες που μπορεί να είναι πολύ καλύτερες οι συνθήκες εργασίας και τα λεφτά φυσικά. Γενικά ο σβέλτος άνθρωπος κάνει μπαμ από μακρυά ή ο άνθρωπος που μπορεί να διαχειρίζεται ταυτόχρονα πολλά πράγματα και αυτός ουσιαστικά είναι ένας παραγωγικός υπάλληλος που κάθε επιχείρηση θα ήθελε να έχει.

Σε πελατοκεντρική εταιρεία ο πελάτης είναι βασική προτεραιότητα,τα ράφια μπορεί να είναι άδεια αρκεί ο πελάτης να φεύγει με χαμόγελο από το μαγαζί.Στην τελική 4 ώρες 300€ κάνε τις πράξεις, σιγά μην πάει και στο σπίτι του τσοπάνη διευθυντή να του σφουγγαρισει κιόλας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτησε ευγενικά από τους πελάτες να σε βοηθήσουν. Όλο και κάποιος θα βρεθεί.

Διαφορετικά αν σε έχει πληγώσει πολύ η προϊσταμένη βάλε ένα φίλο σου να επισκευτεί το sm να βρει μια αφορμή και να την κάνει σκόνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια, σε οικογενειακη επιχειρηση βεβαια με 2 υπαλληλους, το καλυτερο που μπορεις να πεις στην αλλαγη βαρδιας, περα φυσικα απο τα καθημερινα συνηθισμενα καθηκοντα, ειναι το "κανε ο,τι νομιζεις", με το περιστασιακο εκτακτο  "πρεπει να γινει αυτο". Ποτε δεν εχω συνεργαστει καλυτερα. Πρεπει βεβαια να μην ειναι και εντελως γαιδουρι ο υπαλληλος, αλλα παντα υπαρχει και η απολυση. Για καποιο λογο νομιζουν οι διαφοροι μανατζαρεοι οτι πιεζοντας υπερβολικα θα εχουν καλυτερα αποτελεσματα με δυσαρεστημενους υπαλληλους, με εντατικοποιηση της εργασιας σε επιπεδα που απλα δεν ειναι βιωσιμα, φυσικα με εντολες απο τα πανω, μονο και μονο για μεγιστοποιηση της κερδοφοριας της εταιρειας. Οσο αυτα γινονται ανεκτα, τα ιδια και χειροτερα θα συμβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις δουλειές θα λάβεις αρνητικά σχόλια για την απόδοση σου και για εσένα τον ίδιο προσωπικά. ΣΕ ΟΛΕΣ ΟΜΩΣ. Ισχύει από το μανάβικο της γειτονιάς μέχρι την μεγαλύτερη εταιρία παγκοσμίως.

Το σημαντικό είναι να καταλάβεις τον λόγο για τον οποίο δέχεσαι αυτά τα σχόλια και να τα αντιμετωπίζεις με τον κατάλληλο τρόπο. 

Σε κάποιες περιπτώσεις η απόδοση σου θα είναι όντως πιο χαμηλή από την αναμενόμενη, θα δημιουργεί πρόβλημα και θα πρέπει να κάνεις κάτι για αυτό. 

Σε αρκετές όμως περιπτώσεις, ο λόγος που δέχεσαι τα σχόλια αυτά δεν θα έχει καμιά σχέση με την απόδοση σου per se αλλά θα εξυπηρετεί άλλους σκοπούς. Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Πιάνω δουλειά στην μεγαλύτερη FMCG του κόσμου, και με το πατάω το πόδι μου εκεί, ο manager μου μου ζητάει να αξιολογήσουμε/calibrate τα skills μου σε τόμεις όπως presentation/communication, Λογιστικά πρότυπα, IT skills κτλ... Κατά την διάρκεια της αξιολόγησης, ο manager με βγάζει επί της ουσίας άχρηστο, ότι δεν ξέρω τίποτα και ότι θέλω πολύ training για να στρώσω. Φυσικά εγώ εξαγριώνομαι, θεωρώ την αξιολόγηση άδικη και διαμαρτύρομαι. Επειδή ήταν πρώτος καιρός στην δουλειά, δεν την πιεσα και πάρα πολύ την κατάσταση. Τους επόμενους τρεις μήνες με βάζουν να κάνω κάτι σεμινάρια στα οποία δεν έμαθα κάτι ουσιαστικά καινούργιο, και γενικά δεν είχα και κανένα τρελό learning curve όσον αφορά τους τομείς αυτούς. Μετά από ένα χρόνο, ο manager μου μου ζητάει να επανα-αξιολογήσουμε τα skills μου και στην αξιολόγηση αυτή, με παρουσιάζει ως πραγματικό διαμάντι και αναγνωρίζει πόσο πολύ βελτιώθηκαν τα skills μου. Κατα την δικιά μου άποψη δεν υπήρχε και κάποια ουσιαστική μεταβολή στα skills μου. Συζητώντας τα παραπάνω με μια συνάδερφο που δούλευε πολλά χρόνια στην εταιρία, μου δίνει την παρακατω εξήγηση. Είναι συνήθης τακτική οι managers να παρουσιάζουν τα αρχικά σου skills ως ιδιαίτερα χαμηλά για να δείξουν μετά πόσο πολύ βελτιώθηκες και πως αυτοί σε βοήθησαν τόσο πολύ να βελτιωθείς, όποτε έκαναν καλά την δουλειά τους και παίρνουν τα ευσημα. Αν δεν με είχαν αξιολογήσει χαμηλά, μετά δεν θα μπορούσαν να δείξουν κάποια πρόοδο. Επίσης δεν θα μπορούσαν να αιτιολογήσουν τον λόγο ύπαρξης των training sessions. 

Φυσικά η περίπτωση που αναφέρω παραπάνω μπορεί να μην έχει καμία απολύτως σχέση με την δικιά σου εμπειρία. Θέλω όμως να σου δείξω, ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου τα σχόλια για την απόδοση σου, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. 

Συνολικά όμως θέλω να σου πω ότι πρέπει να γίνεις λίγο πιο χοντροπετσος και να μην αφήνεις τέτοια σχόλια να σε επηρεάζουν, ιδιαίτερα στην προσωπική σου ζωή. Δεν είναι κάτι που γίνεται εύκολα, ούτε από την μια μέρα στην άλλη. Θέλει χρόνο...

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...