Προς το περιεχόμενο

Max Stores και Κωτσόβολος


jon_pallis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείς τότε άνετα να πας σε αυτόν που κόβει απόδειξη κανονικά ή ακόμα καλύτερα να την απαιτήσεις από όποιον δεν την κόβει.

Το θέμα είναι να δεις την συνολική εικόνα και τι κερδίζεις εσύ σε βάθος χρόνου στηρίζοντας και τα μικρά καταστήματα γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αυτον που εχει να κοψει αποδειξη απο το 1920?

Το οτι ειναι μικρομεσαιος δε σημαινει οτι ειναι και καλος ανθρωπος

Χωρίς παρεξήγηση (και φυσικά μιλάω για την δική μου επιχείρηση ) 9/10 πελάτες είναι αυτοί που ξεκινάνε τη συζήτηση για τιμή χωρίς απόδειξη. Και μια υπόθεση δική μου, αυτοί οι 9/10 είναι αυτοί που πάνε σε μεγάλα πολυκαταστήματα και στο ταμείο κάνουν τουμπεκί δηλαδή 99.90 είναι το σύνολο, 99.90 θα πληρώσουν ενώ όταν έρχονται στο κατάστημα της περιοχής θα βγάλουν ΟΛΑ τα προβλήματα του κόσμου στον καταστηματάρχη.

 

ΥΓ: ξέφυγα λίγο μην με παρεξηγήσεις 😊, απλά σαν "νέος" και εγώ (32 χρονών) τα έχω πάρει με τα μυαλά μερικών και δυστυχώς της πλειοψηφίας... που το κατάστημα της περιοχής νομίζουν ότι είναι το μαγαζί τους!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, teoqq είπε

Χωρίς παρεξήγηση (και φυσικά μιλάω για την δική μου επιχείρηση ) 9/10 πελάτες είναι αυτοί που ξεκινάνε τη συζήτηση για τιμή χωρίς απόδειξη. Και μια υπόθεση δική μου, αυτοί οι 9/10 είναι αυτοί που πάνε σε μεγάλα πολυκαταστήματα και στο ταμείο κάνουν τουμπεκί δηλαδή 99.90 είναι το σύνολο, 99.90 θα πληρώσουν ενώ όταν έρχονται στο κατάστημα της περιοχής θα βγάλουν ΟΛΑ τα προβλήματα του κόσμου στον καταστηματάρχη.

ΥΓ: ξέφυγα λίγο μην με παρεξηγήσεις 😊, απλά σαν "νέος" και εγώ (32 χρονών) τα έχω πάρει με τα μυαλά μερικών και δυστυχώς της πλειοψηφίας... που το κατάστημα της περιοχής νομίζουν ότι είναι το μαγαζί τους!

Aυτο που περιγραφεις ειναι επομενο της "αμεσης επαφης" και της προσωποποιημενης εξυπηρετησης που τυγχανει ο πελατης σε ενα μικρο συνοικιακο μαγαζι, το οποιο γενικα οι μαγαζατορες πλασσαρουν και ως βασικο πλεονεκτημα εναντι των αλυσιδων. Ο καθε ενας λοιπον αυτην την αμεσοτητα την εκλαμβανει οπως του ρθει. Αλλος θα ζητησει τιμη χωρις αποδειξη, αλλος θα σε παζαρεψει, αλλος θα σου βγαλει ολα του τα απωθημενα, αλλος θα ρθει απλα να καυγαδισει και να ξεσπασει απο τη φαπα που τρωει σε δουλεια/σπιτι/σχεση κλπ, αλλος να κολλησει στην υπαλληλο που εχεις στο ταμειο αμα ειναι καλο κομματι και παει λεγοντας. Το θεμα ειναι ολους αυτους πως τους χειριζεσαι εσυ οταν αρχιζουν να γινονται παραλογοι... Οταν λοιπον 9/10 σου ζητανε τιμη χωρις αποδειξη, εσυ απλουστατα πρεπει να καθιστας σαφες και στους 9 οτι δεν υπαρχει τετοιο option. Ε εδω ερχεται αυτο που λεει ο Ntinaras...

Θελω να καταληξω στη συναλλαγη υπαρχουν 2 πλευρες. Δεν ειναι μονο ο πελατης που ζηταει τιμη χωρις αποδειξη αλλα και ο μαγαζατορας που θα ικανοποιησει το συγκεκριμενο αιτημα για να ολοκληρωσει τη συναλλαγη. Αντιθετα με την αλυσιδα που δεν ικανοποιει τετοια αιτηματα. Και για να το ζηταει μονο στα μικρομαγαζα ο πελατης, κατι ξερει...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα, μόνο μια παρατήρηση στο τελευταίο κομμάτι, το ζητάει στα μικρομάγαζα γιατί εκεί έχει άμεση επαφή με τον καταστηματάρχη. Δεν νομίζω δηλαδή να πηγαίνει κάποιος σε μεγάλο σουπερ μαρκετ και να λεει στο ταμείο "τιμή χωρίς απόδειξη?"

Γενικά για να μην φαίνομαι ο τέλειος, εγώ προσωπικά που είμαι σε επαρχία λέω "πάρε ότι μπορείς από την πόλη σου και από τα μαγαζιά της γειτονιάς σου αλλά να "τιμωρείς" αυτόν που πιστεύεις ότι σε κοροϊδεύει. Όταν βλέπω διαφορές των 10-20€ ψωνίζω από εδώ, όταν βλέπω 80-100€ τους χαιρετάω. Καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικά τα έξοδα που θα έχει ένα μικρομάγαζο με ένα πολυκατάστημα αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ (αναφέρομαι στο δικό μου χώρο για μην τους πάρω σβάρνα όλους) κάποιοι ακόμα ζουν στο "το αγοράζω 50, άρα θα το πουλήσω 100 το λιγότερο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, teoqq είπε

Συμφωνώ σε όλα, μόνο μια παρατήρηση στο τελευταίο κομμάτι, το ζητάει στα μικρομάγαζα γιατί εκεί έχει άμεση επαφή με τον καταστηματάρχη. Δεν νομίζω δηλαδή να πηγαίνει κάποιος σε μεγάλο σουπερ μαρκετ και να λεει στο ταμείο "τιμή χωρίς απόδειξη?"

Γενικά για να μην φαίνομαι ο τέλειος, εγώ προσωπικά που είμαι σε επαρχία λέω "πάρε ότι μπορείς από την πόλη σου και από τα μαγαζιά της γειτονιάς σου αλλά να "τιμωρείς" αυτόν που πιστεύεις ότι σε κοροϊδεύει. Όταν βλέπω διαφορές των 10-20€ ψωνίζω από εδώ, όταν βλέπω 80-100€ τους χαιρετάω. Καταλαβαίνω ότι είναι διαφορετικά τα έξοδα που θα έχει ένα μικρομάγαζο με ένα πολυκατάστημα αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ (αναφέρομαι στο δικό μου χώρο για μην τους πάρω σβάρνα όλους) κάποιοι ακόμα ζουν στο "το αγοράζω 50, άρα θα το πουλήσω 100 το λιγότερο".

Στο τελευταιο κομματι αυτο που λεω ειναι οτι το ζηταει απο τον μαγαζατορα διοτι ξερει πως ο μαγαζατορας θα του κανει τιμη χωρις αποδειξη. Αντιθετα στο σουπερ μαρκετ δε το ζηταει γιατι ξερει οτι θα φαει ακυρο. Ναι ειναι συναρτηση της αμεσης επαφης αλλα και το οτι ο πελατης γνωριζει πως τετοιου τυπου μαγαζια ειναι αυτα που εχουν κανει τη φοροδιαφυγη  επαγγελμα απο το 1920 που λεει και ο Ntinaras.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί απόδειξης: 

Για την μη έκδοση απόδειξης υπεύθυνος είναι ο καταστηματάρχης (λογω μείωσης της τιμης) και το κράτος (λόγω πολλών παθογενειων). Και οι δυο έχουν εκπαιδεύσει τον πελάτη να ζητάει να μην εκδίδεται. 

Περί μικρού έναντι μεγάλου καταστήματος:

1) Ακόμη κι ενα ευρω κάτω, ειναι ενα ευρώ περισσότερο στην τσέπη

2) Τα μεγάλα καταστήματα απασχολούν και εργαζόμενους (μη μιλήσουμε για αμοιβές - την κατώτερη την ορίζει ο νομοθέτης)

3) Τα μεγάλα καταστήματα προσφέρουν και ποικιλία

4) Εσείς δηλαδή οταν θέλετε να φορτώσετε απο είδη supermarket, πηγαίνετε στον μπακάλη της γειτονιάς ή στην αλυσίδα. Ας μην υποκρινόμαστε.....

Still off topic:

1) Γιατί δεν συζητάμε για αγορές απο εξωτερικό έναντι άλλων ελληνικών μικρών ή μεγάλων καταστημάτων; Άπειρες φορές διαβάζω εδω μέσα οτι μελη αγοράζουν απο bangood, amazon, eBay, Alibaba προϊόντα με διαφορα τιμης 3 και 4 ευρώ. Σημειωτέον οτι για αγορές εντος της ΕΕ το ΦΠΑ αποδίδεται στην έδρα της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που ζητάτε απόδειξη από τα μικρά μαγαζιά θα μας σώσετε.

Εκεί είναι το πρόβλημα.

Στα 100€ που κερδίζει χωρίς να κόψει απόδειξη αυτός που πουλάει τυρόπιτες.

Δεν είναι στις πολυεθνικές, που έχουν ένα λόχο από λογιστές να μαγειρεύουν τα βιβλία τους για να κερδίζουν.

Δεν είναι στις ναυτιλιακές με το μηδενικό φόρο.

Στο 24% +29% φόρο στο βιβλίο είναι το πρόβλημα. Που πληρώνει το ίδιο τέλος επιτηδεύματος σαν τον βιομήχανο.

Αλλά ναι. Ο βιομήχανος είναι "νόμιμος" γιατί κόβει απόδειξη.

Βάλτε τα με τον μικρό.

  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...