Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο στην Βιοπληροφορικη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος μηχανικός αλλα παντα αγαπουσα  Βιολογια-Χημεια και σκεφτομαι να τα συνδυασω στο μεταπτυχιακο μου με τις γνωσεις που ηδη εχω. Κατα την κριση μου φαινεται υποσχομενο αλλα μιας και τα μεταπτυχιακα προγραμματα που το υποστηριζουν λειτουργουν λιγα χρονια ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος αποψη προσωπικη απο τον ιδιο η απο καποιον γνωστο του ως προς την αναγνωρισμοτητα και την απορροφησιμοτητα του τιτλου αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, koutgeor22 είπε

Καλησπέρα. Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος μηχανικός αλλα παντα αγαπουσα  Βιολογια-Χημεια και σκεφτομαι να τα συνδυασω στο μεταπτυχιακο μου με τις γνωσεις που ηδη εχω. Κατα την κριση μου φαινεται υποσχομενο αλλα μιας και τα μεταπτυχιακα προγραμματα που το υποστηριζουν λειτουργουν λιγα χρονια ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος αποψη προσωπικη απο τον ιδιο η απο καποιον γνωστο του ως προς την αναγνωρισμοτητα και την απορροφησιμοτητα του τιτλου αυτου.

Στα εξωτερικά (βλέπε χώρες της Σκανδιναβίας) έχουν αρκετή ζήτηση λόγω ανάπτυξης του τομέα και πολλών χρημάτων μέσω ΕΕ (Horizon 2020/Europe). 

Βέβαια είχαν βγάλει τοπικές (καλές) σχολές στον τομέα.

Δεν ξέρω τι θα βρεις εάν βγεις από ΕΛ πανεπιστήμιο και φυσικά τι γίνεται στην ελληνική αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2019 στις 3:55 ΜΜ, koutgeor22 είπε

Καλησπέρα. Εχω τελειωσει ηλεκτρονικος μηχανικός αλλα παντα αγαπουσα  Βιολογια-Χημεια και σκεφτομαι να τα συνδυασω στο μεταπτυχιακο μου με τις γνωσεις που ηδη εχω. Κατα την κριση μου φαινεται υποσχομενο αλλα μιας και τα μεταπτυχιακα προγραμματα που το υποστηριζουν λειτουργουν λιγα χρονια ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος αποψη προσωπικη απο τον ιδιο η απο καποιον γνωστο του ως προς την αναγνωρισμοτητα και την απορροφησιμοτητα του τιτλου αυτου.

Έλεγξε αν σου κάνει το παρακάτω

https://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/56-viopliroforiki-kai-nevropliroforiki/7094-viopliroforiki-kai-nevropliroforiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την ενασχόληση στο αντικείμενο της Βιοπληροφορικής (που είναι ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης εξειδίκευση στις Βόρειες χώρες της Ευρώπης), με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχεις την διέξοδο της απασχόλησης στον τομέα της Data Science/Αnalysis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Εκτός από την ενασχόληση στο αντικείμενο της Βιοπληροφορικής (που είναι ιδιαίτερα υψηλής ζήτησης εξειδίκευση στις Βόρειες χώρες της Ευρώπης), με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχεις την διέξοδο της απασχόλησης στον τομέα της Data Science/Αnalysis.

Γιατι εχεις αυτην την διεξοδο; Αμα δεν εχεις κανει βαρβατη, αλλου επιπεδου πτυχιακη, με το πτυχιο και μονο δεν εχεις περισσοτερες διεξοδους αποτι αλλοι κλαδοι, οπως μαθηματικοι, φυσικοι, software engineers και δεν ξερω και εγω τι αλλο. 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι ενδιαφερον σαν μεταπτυχιακο, αλλα δεν ειναι απο μονο του αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Papakaliati said:

Γιατι εχεις αυτην την διεξοδο; Αμα δεν εχεις κανει βαρβατη, αλλου επιπεδου πτυχιακη, με το πτυχιο και μονο δεν εχεις περισσοτερες διεξοδους αποτι αλλοι κλαδοι, οπως μαθηματικοι, φυσικοι, software engineers και δεν ξερω και εγω τι αλλο. 

Δεν αντιλεγω οτι ειναι ενδιαφερον σαν μεταπτυχιακο, αλλα δεν ειναι απο μονο του αρκετο.

Τη διέξοδο την έχεις διότι στα μεταπτυχιακά αυτά κατά κανόνα περιλαμβάνεται η ανάλυση δεδομένων (είναι βασικό στοιχείο της βιοπληροφορικής). Το αν έχουν περισσότερες διεξόδους οι φυσικοί ή οι μηχανικοί λογισμικού είναι άλλο θέμα, στο οποίο δε διαφωνώ απαραίτητα. Αναφέρομαι καθαρά στο συγκεκριμένο κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς φέτος δεν προλάβαμε τις αιτήσεις των προκυρήξεων, οπότε πάμε για του χρόνου (καλύτερα έτσι κιόλας γιατί μια επανάληψη στην Βιολογία την χρειαζόμαστε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα φίλε μου. Είδα τυχαία αυτό το ποστ και μιας και έχω τελειώσει μαστερ (καποδιστριακό του τμήματος πληροφορικής) στη βιοπληροφορική (πλέον κάνω διδακτορικό στον τομέα) θα σου πω εξής:

1. Στο δικό μου μαστερ κάναμε κυρίως μηχανική μάθηση με εφαρμογές σε βιολογικά προβλήματα και σε ιατρικές εικόνες + κάποια μαθήματα σε databases. 

2. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση βιοπληροφορικών (προς το παρών τουλάχιστον) οπότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και εκτός της χώρας για δουλειά όταν τελειώσεις.

3. Μπορείς να δουλέψεις ως data scientist γιατί ουσιαστικά αυτό μαθαίνεις να κάνεις μαζί με μια γερή δόση βιολογίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 30/01/2020 at 17:39, Lside said:

Καλησπέρα φίλε μου. Είδα τυχαία αυτό το ποστ και μιας και έχω τελειώσει μαστερ (καποδιστριακό του τμήματος πληροφορικής) στη βιοπληροφορική (πλέον κάνω διδακτορικό στον τομέα) θα σου πω εξής:

1. Στο δικό μου μαστερ κάναμε κυρίως μηχανική μάθηση με εφαρμογές σε βιολογικά προβλήματα και σε ιατρικές εικόνες + κάποια μαθήματα σε databases. 

2. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση βιοπληροφορικών (προς το παρών τουλάχιστον) οπότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και εκτός της χώρας για δουλειά όταν τελειώσεις.

3. Μπορείς να δουλέψεις ως data scientist γιατί ουσιαστικά αυτό μαθαίνεις να κάνεις μαζί με μια γερή δόση βιολογίας.

Μια ερώτηση φίλε μου. Κάνεις διδακτορικό με στόχο την ακαδημαϊκή πορεία ή για καλύτερη πρόσβαση σε υψηλόβαθμές θέσεις στον ιδιωτικό τομέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Εχω αποφοιτήσει από το τμήμα μηχανικών οικονομίας και διοίκησης και τώρα τελειώνω το μεταπτυχιακό μου πάνω στην Τεχνητή Νοημοσύνη. Σκέφτομαι να κάνω και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό στην βιοπληροφορικη ωστόσο θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει ζήτηση για το συγκεκριμένο αντικείμενο στην Ελλάδα. Αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μπορεί να με κατατοπίσει θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων. 

Επεξ/σία από EvaB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2020 στις 5:39 ΜΜ, Lside είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Είδα τυχαία αυτό το ποστ και μιας και έχω τελειώσει μαστερ (καποδιστριακό του τμήματος πληροφορικής) στη βιοπληροφορική (πλέον κάνω διδακτορικό στον τομέα) θα σου πω εξής:

1. Στο δικό μου μαστερ κάναμε κυρίως μηχανική μάθηση με εφαρμογές σε βιολογικά προβλήματα και σε ιατρικές εικόνες + κάποια μαθήματα σε databases. 

2. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση βιοπληροφορικών (προς το παρών τουλάχιστον) οπότε ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις και εκτός της χώρας για δουλειά όταν τελειώσεις.

3. Μπορείς να δουλέψεις ως data scientist γιατί ουσιαστικά αυτό μαθαίνεις να κάνεις μαζί με μια γερή δόση βιολογίας.

Πόσο απαιτητικό είναι το επίπεδο των μαθηματικών στο μεταπτυχιακό της βιοπληροφορικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Scienceguy123 είπε

Πόσο απαιτητικό είναι το επίπεδο των μαθηματικών στο μεταπτυχιακό της βιοπληροφορικής;

Θυμάμαι πως μόνο ένας δεν είχε πρόβλημα με τα μαθηματικά που είχε τελειώσει μαθηματικό. Ωστόσο, 2 μαθήματα είναι που έχουν απαίτηση να λύσεις με το χέρι πολύπλοκα μαθηματικά (και πάλι παλεύεται). Στα άλλα οι καθηγητές τα εξηγούν πολύ καλά και δεν έχεις κανένα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/3/2023 στις 11:10 ΠΜ, Lside είπε

Θυμάμαι πως μόνο ένας δεν είχε πρόβλημα με τα μαθηματικά που είχε τελειώσει μαθηματικό. Ωστόσο, 2 μαθήματα είναι που έχουν απαίτηση να λύσεις με το χέρι πολύπλοκα μαθηματικά (και πάλι παλεύεται). Στα άλλα οι καθηγητές τα εξηγούν πολύ καλά και δεν έχεις κανένα θέμα.

Εγω που μίλησα με τον καθηγητή του ΕΑΠ που διδάσκει μαθηματικά στο μεταπτυχιακό της βιοπληροφορικής του ΕΑΠ μου είπε ότι χρειάζεται γνώσεις λυκείου στα μαθηματικά και ότι ο τρόπος που τα διδάσκει είναι πολύ κατανοητός επίσης στο πρόγραμμα του ΕΑΠ του μεταπτυχιακού βιοπληροφορικής τα περισσότερα μαθήματα δεν έχουν τόσα πολλά μαθηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Αν και έχει γίνει παραπάνω αρκετή συζήτηση σχετικά με τις προοπτικές του μεταπτυχιακού, το ερώτημα παραμένει έχεις κάποια προοπτική κάνοντάς το;

Εδώ να αναφέρω ότι εργάζομαι ήδη ως προγραμματιστής τα τελευταία 10 χρόνια περίπου και θα ήθελα να το κάνω γιατί βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια σχετική άνοδος για θέσεις βιοπληροφορικής, βοήθησε και ο κόβιντ, όπως καταλαβαίνουμε όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδιά γειά σας. Εγώ έχω τελειώσει σπουδές στη βιοτεχνολογία. Και μου άρεσε από τη σχολή η βιοπληροφορική 

, η πτυχιακή μου ήταν πάνω στη βιοπληροφορικη και σκεφτομουν να κάνω ένα ΠΜΣ. Είναι δεκτή στο ΕΚΠΑ από το τμήμα του βιολογικού και στην Αλεξανδρούπολη. Ωστόσο, ήθελα να ρωτήσω για όποιον έχει εμπειρία, θα μπορώ να εργαστώ πάνω στη βιοπληροφορική μετά το ΠΜΣ; Η δεν είναι αρκετό. Και πες οκ δεν είναι ασχολούμαι από μόνη με γλωσσες προγραμματισμού, υπάρχει απορρόφηση στην Ελλάδα; υπάρχει μέλλον; 

Δεν είμαι και 100% αν θέλω να ξενιτευτώ, (ειλικρίνεια πάνω από όλα), αλλά αλήθεια είμαι ένα βήμα πριν το μεταπτυχιακό και έχω κολωσει σκεπτόμενη ότι δεν έχει σημασία αυτο το ΠΜΣ και έτοιμη να τα παρατήσω και να ασχοληθώ με τρόφιμα που θεωρητικά είναι ακόμα σειφ στην ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...