Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600x με Asus Rog Crosshair VI Hero( Χ370)


stratos abl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα μέχρι πριν λίγες μέρες είχα ένα σύστημα με

επεξεργαστή Ryzen 2600x

μητρική Asus Rog Crosshair VI Hero και

μνήμες G.SKILL F4-3200C14D-16GTZR 16GB (2X8GB)

γραφικών msi 1080ti gaming x  

αποφάσισα λοιπόν να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή μιας και η μητρική πήρε update για την 3000 σειρά σε 3600χ  πράγμα που έγινε άλλα μου έχει κάνει εντύπωση μιας και παίζω assasins creed odessey σε ανάλυση 2κ ολα ultra οτι στα benchmarks του παιχνιδιού έβγαλε ακριβός τα ίδια  με αυτά του 2600χ 58 fps για την ακρίβεια η αλήθεια είναι ότι περίμενα κάποια βελτίωση στα frames θεωρειτε ειναι φυσιολογικό πχ λόγο ανάλυση  θα ήθελα την άποψη σας και γενικά αν γνωρίζεται κάτι....

Επεξ/σία από stratos abl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ilos είπε

Στο odyssey λογικά θα έπρεπε να δεις διαφορά ειδικά στα min. Αυτό σημαίνει ότι είσαι gpu bound μάλλον. 1440p high παίζεις?

ναι φιλε μου σε 1440p παιζω

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Συμφωνα με αυτο μια χαρα εισαι λογικα  ειναι τεζαρισμενη η καρτα

το ειδα το γραφημα οντως φυσιολογικο φαινεται οποτε κομπλε ολα ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratos abl είπε

ναι φιλε μου σε 1440p παιζω

Παραδίδει πνεύμα η κάρτα. Αν πέσεις σε 1080p χαμηλώσεις και τα Clouds θα δεις διαφορά από τον 2600 ειδικά στα min.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Συμφωνα με αυτο μια χαρα εισαι λογικα  ειναι τεζαρισμενη η καρτα

το ειδα φιλε μου ευχαριστω για το χρονο σου 

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Παραδίδει πνεύμα η κάρτα. Αν πέσεις σε 1080p χαμηλώσεις και τα Clouds θα δεις διαφορά από τον 2600 ειδικά στα min.

θα κανω μια δοκιμη να το δω ευχαριστω και παλι 

4 λεπτά πριν, ilos είπε

Παραδίδει πνεύμα η κάρτα. Αν πέσεις σε 1080p χαμηλώσεις και τα Clouds θα δεις διαφορά από τον 2600 ειδικά στα min.

 

Επεξ/σία από stratos abl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω καινούριο τοπικ, πλέον η Crosshair VI Hero (θα) υποστηρίζει και Zen 3, ήδη βγήκε το BIOS για την extreme, σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό upgrade στην CPU. Η απορία είναι 5900x ή 5800x...?? Για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ ακριβός ο 5900x ακόμα.. και δεν νομίζω να πέσει η τιμή του. Μήπως για αυτόν τον λόγο και μόνο συμφέρει ο 5800x ? Τον 2700x θα τον δώσω μάλλον σε συγγενή με μια φτηνή motherboard / ram.

Games παίζω ελάχιστα πλέον, πιο πολύ με ενδιαφέρουν compile χρόνοι, απόκριση σε indexing / refactoring / κτλπ κτλπ... Γενικά δεν κάνω πολλά πράγματα με το PC που να δικαιολογούν το upgrade.. αλλά θέλω να πάρω και εγώ το νέο μου παιχνίδι 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Για να μην ανοίγω καινούριο τοπικ, πλέον η Crosshair VI Hero (θα) υποστηρίζει και Zen 3, ήδη βγήκε το BIOS για την extreme, σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό upgrade στην CPU. Η απορία είναι 5900x ή 5800x...?? Για κάποιο λόγο μου φαίνεται πολύ ακριβός ο 5900x ακόμα.. και δεν νομίζω να πέσει η τιμή του. Μήπως για αυτόν τον λόγο και μόνο συμφέρει ο 5800x ? Τον 2700x θα τον δώσω μάλλον σε συγγενή με μια φτηνή motherboard / ram.

Games παίζω ελάχιστα πλέον, πιο πολύ με ενδιαφέρουν compile χρόνοι, απόκριση σε indexing / refactoring / κτλπ κτλπ... Γενικά δεν κάνω πολλά πράγματα με το PC που να δικαιολογούν το upgrade.. αλλά θέλω να πάρω και εγώ το νέο μου παιχνίδι 😛

Ακόμη και με τον 5600x θα τρίβεις τα μάτια σου οπότε ανάμεσα σε 5800x με 5900x, προτίμησε τον 5800x, δεν χρειάζεται να κάνεις υπέρβαση για 5900x

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nickol-us said:

Ακόμη και με τον 5600x θα τρίβεις τα μάτια σου οπότε ανάμεσα σε 5800x με 5900x, προτίμησε τον 5800x, δεν χρειάζεται να κάνεις υπέρβαση για 5900x

Και εγώ προς τα εκεί τείνω, αλλά ψάχνω να βρω κάτι που θα δικαιολογεί την τιμή του 5900x / 5950x ... για να πω ότι τα άξιζε τα παραπάνω χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και εγώ προς τα εκεί τείνω, αλλά ψάχνω να βρω κάτι που θα δικαιολογεί την τιμή του 5900x / 5950x ... για να πω ότι τα άξιζε τα παραπάνω χρήματα.

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να τους προτιμήσει κάποιος απλά αυτοί οι λόγοι δε αφορούν εσένα.

Ήδη είναι οριακό για το αν αξίζει η αναβάθμιση από την στιγμή που έχεις ένα τιμιότατο cpu.

5800x μιλάμε για τερατάκι 8πύρηνο που θα κρατήσει αρκετά χρόνια και θα πάρεις πολλαπλάσιες επιδόσεις απ'οτι έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, nickol-us said:

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να τους προτιμήσει κάποιος απλά αυτοί οι λόγοι δε αφορούν εσένα.

Για πες μερικούς.. έτσι για την κουβέντα. Γιατί ακόμα και εκεί ζορίζομαι να βρω ιδιαίτερο λόγο.

π.χ Από την λίστα που κοιτάω με benchmarks αυτα που με ενδιαφέρουν και έχουν διαφορές μεγάλες σχετικά είναι το encoding (AV1), Linux compilation, Zip compression.

Το rendering, και το Machine Learning δεν με ενδιαφέρουν και πολύ. Αλλα ακόμα και σε αυτά που με ενδιαφέρουν οι διαφορές είναι σχετικά μικρές για να δικαιολογήσουν την τιμή του 5900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Για πες μερικούς.. έτσι για την κουβέντα. Γιατί ακόμα και εκεί ζορίζομαι να βρω ιδιαίτερο λόγο.

π.χ Από την λίστα που κοιτάω με benchmarks αυτα που με ενδιαφέρουν και έχουν διαφορές μεγάλες σχετικά είναι το encoding (AV1), Linux compilation, Zip compression.

Το rendering, και το Machine Learning δεν με ενδιαφέρουν και πολύ. Αλλα ακόμα και σε αυτά που με ενδιαφέρουν οι διαφορές είναι σχετικά μικρές για να δικαιολογήσουν την τιμή του 5900x.

 

31 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να τους προτιμήσει κάποιος απλά αυτοί οι λόγοι δε αφορούν εσένα.

Ήδη είναι οριακό για το αν αξίζει η αναβάθμιση από την στιγμή που έχεις ένα τιμιότατο cpu.

5800x μιλάμε για τερατάκι 8πύρηνο που θα κρατήσει αρκετά χρόνια και θα πάρεις πολλαπλάσιες επιδόσεις απ'οτι έχεις.

Τα απαντάς μόνος σου...

 

Σε αντιστοιχία, ο 5900x είναι περίπου 30% καλύτερος στα περισσότερα bench ενώ η τιμή του είναι 30% επάνω, τίμιο το λες...

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα άλλο θέμα που βλέπω τώρα είναι οι θερμοκρασίες, ο 5900x πρέπει να ειναι πολύ πιο cool απο τον 5800x... αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ και δεν ξέρω τι παίζει.. γιαυτό έκανα και το ποστ ;) Τα reviews βέβαια είναι όλα παλιά, του 2020, οπότε δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα η έχει βελτιωθεί το software κτλπ

edit: anyway, θα κάτσω να διαβάσω και το τοπικ με τους Zen3 και αν δεν δω κάτι τραγικό θα πάρω τον 5800x, φαίνεται μια χαρά σε όλα.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τρως μπουκάλι από την κάρτα πάλι(1080τι), είναι ευκαιρία τώρα που χαμήλωσαν οι τιμές των GPU να πάς σε μια 3060ti,3070.εφωσον μόνο παιχνίδια παίζεις την περισσότερη ώρα, μέχρι 5600Χ πήγαινε . 

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...