Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας γραφικών και επεξεργαστή


GeoDal7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum! Το setup του υπολογιστή μου είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Πιστεύετε πως αξίζει αυτή τη στιγμή να αγοράσω τη Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC και τον Ryzen 5 1600 ή 2600 Box? Με ενδιαφέρει πιο πολύ η καλύτερη απόδοση στο gaming.

system.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι η εμπειρία θα είναι καλύτερη αυτό είναι σίγουρο, τώρα το αν αξίζει είναι πολύ υποκειμενικό. Τα 200+ που θα δώσεις για κάποιον είναι λίγα, για άλλον πολλά, με καταλαβαίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Ότι η εμπειρία θα είναι καλύτερη αυτό είναι σίγουρο, τώρα το αν αξίζει είναι πολύ υποκειμενικό. Τα 200+ που θα δώσεις για κάποιον είναι λίγα, για άλλον πολλά, με καταλαβαίνεις. 

Συνολικά μου βγαίνουν στα 363,85 η κάρτα που αναφέρω και ο Ryzen 5 2600 Box, που σίγουρα για μένα δεν και λίγα λεφτά. Ρωτάω αν αξίζει να τα αγοράσω αυτή τη στιγμή επειδή δεν ξέρω αν θα παιχτεί τους επόμενους μήνες κάποιο price drop, επειδή γενικά δεν παρακολουθώ και πολύ τη συγκεκριμένη αγορά. Ιδανικά θα ήθελα να δώσω μέχρι 300 ευρώ για αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, GeoDal7 είπε

Καλημέρα στο forum! Το setup του υπολογιστή μου είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Πιστεύετε πως αξίζει αυτή τη στιγμή να αγοράσω τη Gigabyte GeForce GTX 1660 6GB OC και τον Ryzen 5 1600 ή 2600 Box? Με ενδιαφέρει πιο πολύ η καλύτερη απόδοση στο gaming.

system.jpg

Πάρε μόνο μια Rx5700 και πούλησε την 1050.

Μελλοντικά άλλαξε τον 1200 με τον 3600 , όταν η τιμή του τελευταίου πέσει κάτω από τα 150€.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό και οθόνη πες μας τι έχεις. Επίσης θες οπωσδήποτε ssd γιατί αν τρέχεις τα πάντα από μηχανικό σκληρό τότε αυτό είναι το bottleneck του συγκεκριμένου συστήματος.

Τέλος δοκίμασε ram overclock εφόσον πας σε δυνατότερη κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Τροφοδοτικό και οθόνη πες μας τι έχεις. Επίσης θες οπωσδήποτε ssd γιατί αν τρέχεις τα πάντα από μηχανικό σκληρό τότε αυτό είναι το bottleneck του συγκεκριμένου συστήματος.

Τέλος δοκίμασε ram overclock εφόσον πας σε δυνατότερη κάρτα.

Τροφοδοτικό έχω το Cooler Master Elite 600W και οθόνη μια καινούργια Asus VG245H, που φαίνεται και στα specs που ανέβασα στα Graphics. Ο SSD έχει τόσο μεγάλη διαφορά αν φορτώνονται τα games από εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GeoDal7 είπε

Τροφοδοτικό έχω το Cooler Master Elite 600W και οθόνη μια καινούργια Asus VG245H, που φαίνεται και στα specs που ανέβασα στα Graphics. Ο SSD έχει τόσο μεγάλη διαφορά αν φορτώνονται τα games από εκεί?d

μέρα νύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeoDal7 είπε

Τροφοδοτικό έχω το Cooler Master Elite 600W και οθόνη μια καινούργια Asus VG245H, που φαίνεται και στα specs που ανέβασα στα Graphics. Ο SSD έχει τόσο μεγάλη διαφορά αν φορτώνονται τα games από εκεί?

Το τροφοδοτικό είναι απλά οκ για μια κάρτα γραφικών τύπου RX580, αλλά αν μπορείς να πας σε 1660 (1660Ti ακόμα καλύτερα) θα ήταν καλύτερο (και πιο safe για το τροφοδοτικό σου) καθώς είναι λιγότερο ενεργοβόρες κάρτες (και πιο γρήγορες). Από άποψη τιμής/απόδοση όμως κερδίζει η RΧ580. Aν θες AMD για να εκμεταλλευτείς το freesync monitor (δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατό το adaptive sync με Nvidia κάρτες στο συγκεκριμένο monitor) η αμέσως επόμενη λύση είναι η RX5700, αλλά πας σε άλλο level εκεί (mid-high end).

SSD δε νοείται να μην έχεις. Πάρε τουλάχιστον ένα 480/500GB και πέρνα εκεί τα windows και τα παιχνίδια που παίζεις πιο συχνά. Crucial MX500 θα πρότεινα.

Για επεξεργαστή ο 2600 είναι πολύ καλή επιλογή και δεν πρόκειται να φρενάρει την απόδοση μιας RX5700 ας πούμε. Φυσικά ο 3600 είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά κοστίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...