Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία ηλεκτροβάνας ποτίσματος.


me3ikan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να κάνω μία πατέντα για αυτόματο πότισμα. Οι σωλήνες ποτίσματος είναι εγκατεστημένοι κανονικά. Σκέφτηκα να βάλω αυτή την ηλεκτροβάνα την οποία θα τροφοδοτήσω με ένα απλό τροφοδοτικό 24v AC 1A. Θα δουλέψει με αυτόν τον τρόπο ή μου διαφεύγει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το καταλαβαίνω θα της δίνεις μόνιμα δηλαδή ρεύμα οπότε θα μένει μόνιμα ανοιχτή;

Η λογική λέει ότι θέλει συνδυασμό με κάτι τέτοιο ώστε να ρυθμίζεις το πότε θα ανοίγει και θα κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω ένα smart πριζάκι που θα το προγραμματίζω μέσω cloud εφαρμογής στο κινητό. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν θα δουλέψει έτσι. Δηλαδή αν η συγκεκριμένη βάνα δουλεύει με ένα απλό τροφοδοτικό και δεν θα καεί ή οτιδήποτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Greek patenta δηλαδή; 😁

Ο προγραμματιστής που σου έστειλα λέει ότι βγάζει 24v 0,56A οπότε αν είσαι μέσα στο όριο του 1Α που λέει ότι δεχεται η βάνα δε βλέπω για ποιό λόγο να μην δουλέψει.

edit: Το 1Α ξέχνα το είδα λάθος. Μία ίντσα διάμετρο λέει. Οπότε όπως σου είπα, ο προγραμματιστής δίνει 0.56Α

Επεξ/σία από Italos20v
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Italos20v είπε

Greek patenta δηλαδή; 😁

Ο προγραμματιστής που σου έστειλα λέει ότι βγάζει 24v 0,56A οπότε αν είσαι μέσα στο όριο του 1Α που λέει ότι δεχεται η βάνα δε βλέπω για ποιό λόγο να μην δουλέψει.

Greek patenta, of course. Υπάρχει ήδη ένα μηχανάκι της rainbird αλλά μας έχει σπάσει τα νεύρα και είναι σε πολύ άβολο σημείο. Οπότε η πατέντα είναι η καλύτερη λύση νομίζω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αγόρασα έτοιμη μία orbit b-hyve και με 2 μπαταριούλες ΑΑ είμαι καλλυμένος. Δεν το έψαξα πολύ γιατί βαριέμαι τα diy.

Image result for orbit bhyve timer

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ αγόρασα έτοιμη μία orbit b-hyve και με 2 μπαταριούλες ΑΑ είμαι καλλυμένος. Δεν το έψαξα πολύ γιατί βαριέμαι τα diy.

Image result for orbit bhyve timer

Οτιδήποτε θέλει μπαταρίες, δεν το θέλουμε!

 

5 λεπτά πριν, Italos20v είπε

Γνώμη μου είναι ότι θα δουλέψει. Κι αυτός ο μετασχηματιστής που έχεις αν τον βάλεις σε πολύμετρο, θεωρώ λιγότερο απο 1Α θα δίνει.

Ναι οκ, η βάνα λογικά ενεργοποιείται με <0.5Α το θέμα είναι αν θα υπάρξει προβλημα αν βάλω πιο μεγάλο τροφοδοτικό 

Επεξ/σία από me3ikan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βσλε την βανα που εχεις στο λινκ, ενα sonoff και ενα μετασχηματιστή 220/24vac και εισαι σουπερ

Εγω έτσι την δουλεύω εδω και 3 χρόνια κανένα πρόβλημα και δεν ασχολείσαι καθολου με την βανα τα κάνεις ολα απο το κινητό σου, ουτε μπαταρίες τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Βσλε την βανα που εχεις στο λινκ, ενα sonoff και ενα μετασχηματιστή 220/24vac και εισαι σουπερ

Εγω έτσι την δουλεύω εδω και 3 χρόνια κανένα πρόβλημα και δεν ασχολείσαι καθολου με την βανα τα κάνεις ολα απο το κινητό σου, ουτε μπαταρίες τίποτα.

Αυτό θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...