Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι USA τι και πως


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα θελα να μάθω κάποια πράγματα γιατί ο γιος μου πρόκειται να ταξιδέψει Αμερική. 

1)  τι πρέπει να κάνει με το δίπλωμα οδήγησης 

2) ασφάλεια υγείας(ΙΚΑ) πώς θα καλυφθεί εκεί 

3)συναλλαγές, σκέφτεται τη Revolution 

Κάθε βοήθεια δεκτή σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το χρησιμοποιεί κανονικά, εαν έχει την κάρτα και οχι το παλιό!

2) Δεν νομίζω οτι καλύπτετε απο το ΙΚΑ σε περίπτωση που πάθει κάτι εκει, αλλα ας απαντήσεις κάποιος που ξέρεις καλύτερα.

 3) Λέγεται Revolut και είναι οτι καλύτερο, ειδικά για χώρες που δεν έχουν ευρώ, την χρησιμοποιεί άφοβα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Διπλωμα για 3 μηνες μπορει να εχει το Ευρωπαικο αλλα εγω λεω να παει να βγαλει το International driving license... που νομιζω ειναι για 1 χρονο. Δεν ειναι καθολου δυσκολο. Χωρις εξετασεις. 

2. Ασφαλεια υγειας δεν νομιζω να περναει το ΙΚΑ εκει. Υπαρχουν διαφορες αλλες εταιριες που σε ασφαλιζουν επι πληρωμη φυσικα! Δεν ειναι τραγικα τα ποσα. Βρισκεις περιπου 300-500 δολαρια για 1 χρονο.

3. Για συναλλαγες θα σας ελεγα να ανοιξετε λογαριασμο στο transferwise. Σκεψου το κατι σαν PayPal που κανει μετατροπη νομισματος με πολυ καλο rate. Στον λογαριασμο σου μπορεις να εχεις οτι νομισμα θελεις και μετα στην Αμερικη μπορει να βγαλει και την καρτα τους η οποια θα τραβαει αυτοματα χρηματα στο σωστο νομισμα χωρις να πληρωνεις τα κερατα σου για μετατροπες κλπ. 

Επεξ/σία από Vercis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vercis είπε

1. Διπλωμα για 3 μηνες μπορει να εχει το Ευρωπαικο αλλα εγω λεω να παει να βγαλει το International driving license... που νομιζω ειναι για 1 χρονο. Δεν ειναι καθολου δυσκολο. Χωρις εξετασεις. 

 

Απλά αντιγραφή κάνουν τα στοιχεία σε ένα βιβλιαράκι.50€ για ένα χρόνο.Πρέπει να έχει μαζί του και το δίπλωμα όμως,απο μόνο του το διεθνές είναι άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταξιδεύω συχνά στις ΗΠΑ λόγω δουλειάς (ναυτιλιακά) θα βγάλει το διεθνές δίπλωμα που εκδίδει η ΕΛΠΑ, να έχει μαζί του το ελληνικό και το εκδίδουν αμέσως. Αν πάει για αναψυχή ας βγάλει μια ταξιδιωτική ασφάλεια για περίθαλψη, δεν ισχύει φυσικά η ελληνική/ευρωπαϊκή ασφάλιση εκεί, η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη εκεί είναι πανάκριβη οπότε κάντε τα κουμάντα σας. Για συναλλαγές κανονίζει το γραφείο μας εκεί μετρητά και κάρτα οπότε δεν ξέρω να σου πω, πάντως και η πιστωτική μου και η χρεωστική λειτουργούν κανονικά εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλό άσχετο αλλά θα το γράψω, φίλος μου γιατρος χωρίς να έχει κάνει τίποτα ασφάλειες κλπ πήγε λος αντζελες και εκεί τα πεζοδρόμια είπε ότι ήταν ψηλά και στραβοπάτησε σε ένα και του γύρισε ο αστράγαλος. Ήταν σίγουρος ότι είναι διάστρεμμα αλλά τον έτρωγε να κάνει ακτινογραφία. Πήγε σε νοσοκομείο και του είπαν ένα αστρονομικό ποσο αφού την είχε κάνει. Κουμπώθηκε ο δικός μου και άρχισε τα τηλέφωνα ώσπου βρήκε μέσο γνωστών έναν γιατρό έλληνα στο λ α που έκανε κουμάντα να του στείλουν τον λογαριασμό Ελλάδα και να τον πληρώσει με δώσεις. Μέχρι και το σπίτι του στο χωριό βρήκαν να στείλουν την απόδειξη ταχυδρομικός. 1000 χρόνια μπροστά είναι οι άτιμοι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Ισχύει το ευρωπαϊκό αν έχει το καινούργιο δίπλωμα οδήγησης. Ακόμα καλύτερα να βγάλει ένα international license, γιατί σε κάποιες πολιτείες μπορεί να το ζητήσουν. Πάει βάσει πολιτείας αυτό.

Αν νοικιάσει αυτοκίνητο ή οδηγήσει γνωστού να προσέξει παρά πολύ την ασφάλεια να τον καλύπτει. Στα νοικιάρικα πολλές φορές οι τιμές δεν έχουν ασφάλεια μέσα, γιατί οι αμερικανοί παίζουν μπάλα με προσωπικές ασφάλειες που έχουν (είτε από προγράμματα πιστωτικών καρτών, είτε δικές τους personal), και δεν αγοράζουν ασφάλεια από τις εταιρείες ενοικίασης.

2) Να κάνει απαραιτήτως ασφάλεια ταξιδιού εδώ στην Ελλάδα. Θα πληρώσει περίπου 120€ - 140€, αλλά θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. Δε παίζουν με αυτά, θα φύγει άνετα με ένα λογαριασμό 30k+ αν χρειαστεί να εισαχθεί για κάτι σοβαρό. Για μια ακτινογραφία που είπε και ο παραπάνω θα πληρώσει 3k+.

3) Revolut είναι super, θα γλυτώσει πολλά από τις συναλλαγές και θα βλέπει και live στο κινητό του τι χαλάει.

 

 

 

 

Επεξ/σία από Hik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι στη ασφάλεια ταξιδίου να προσθέσει μέσα κομμάτι αστικής ευθύνης & δικαστικών εξόδων.

Είναι ψίχουλα παραπάνω αλλά επειδή από ότι καταλαβαίνω θα οδηγήσει εκεί, αν κάτι συμβεί (χτύπα ξύλο) τουλάχιστον θα μπορεί να ανταποκριθεί στα τεράστια δικαστικά έξοδα & αποζημιώσεις που βγάζουν. Είναι τρελοί οι φίλοι μας οι γιάνκηδες σε αυτά και πάνε γυρεύοντας.

Επεξ/σία από Hik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Thaninho είπε

Ψιλό άσχετο αλλά θα το γράψω, φίλος μου γιατρος χωρίς να έχει κάνει τίποτα ασφάλειες κλπ πήγε λος αντζελες και εκεί τα πεζοδρόμια είπε ότι ήταν ψηλά και στραβοπάτησε σε ένα και του γύρισε ο αστράγαλος. Ήταν σίγουρος ότι είναι διάστρεμμα αλλά τον έτρωγε να κάνει ακτινογραφία. Πήγε σε νοσοκομείο και του είπαν ένα αστρονομικό ποσο αφού την είχε κάνει. Κουμπώθηκε ο δικός μου και άρχισε τα τηλέφωνα ώσπου βρήκε μέσο γνωστών έναν γιατρό έλληνα στο λ α που έκανε κουμάντα να του στείλουν τον λογαριασμό Ελλάδα και να τον πληρώσει με δώσεις. Μέχρι και το σπίτι του στο χωριό βρήκαν να στείλουν την απόδειξη ταχυδρομικός. 1000 χρόνια μπροστά είναι οι άτιμοι 

Τα φουσκώνουν γιατί περιμένουν να τα πληρώσουν οι ασφαλιστικές. Αυτό που μάλλον δε γνώριζε ο δικός σου είναι ότι μπορούσε να διαπραγματευτεί να πληρώσει ένα πολύ μικρότερο ποσό από το quoted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις τραπεζικές κάρτες ρωτήστε στην τράπεζα αν είναι ξεκλειδωμενες για εκτός Ευρώπης. Η βίζα γενικά περνάει σε όλο τον κόσμο αλλά κάποιες μπορεί να θέλουν ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε πάντως σίγουροι πως η διαδικασία με την ΕΛΠΑ για το πάλαι ποτέ international license συνεχίζει να ισχύει όπως την κάναμε παλιά; Διότι η ΕΛΠΑ πλέον δεν βρίσκεται εκεί που ήταν (έχουν πάει τα κεντρικά των Ελτά courier), το σάιτ της δεν δουλεύει, η σελίδα στο Ermis που ανέφερε τα σχετικά έχει κατέβει κ.ο.κ. το 'χει κάνει κανείς σας τώρα πρόσφατα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...