Προς το περιεχόμενο

8K Association: Ανακοίνωσε τις βασικές προδιαγραφές για τις τηλεοράσεις 8K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 minutes ago, Agony said:

Δεν εχω ιδεα με ποια καμερα τραβηχτηκε ,   Αυτό που ξερω σιγουρα όμως και σου προτείνω να το δεις με τα ματια σου είναι να βαλεις το Native 1080p Bluray disk να δεις στην ιδια 4Κ TV και μετα να βαλεις να δεις το Ψευτικο , Απαισιο, χαλια μαυρα  , κτλ κτλ κτλ 4K GOT s1 και να βγαλεις τα συμπερασματα μονος σου με τα δικα σου ματια . Εγω μπορει να λεω ότι κουταμαρα μου κατεβεί . Δες λοιπον ένα παράδειγμα και πες μου μετα αν εχει διαφορα αν υπαρχει banding στις σκιες και στην χρωματικη παλετα που κανει μπαμ στο 1080p.

Το ότι το 1080 που είδες είναι χάλια δεν σημαίνει ότι το 4k είναι native. Δεν είναι. Σε ρώτησα με ποια κάμερα για να διαπιστώσεις μόνος σου ότι δεν είναι native 4κ και να σταματήσεις να το γράφεις. Απλώς το "4k" που βλέπεις είναι καλύτερο αρχείο, βγαλμένο απ' το 2k (υποθέτω) Master. Το πρόβλημα (ειδικά στο banding που αναφέρεις) δεν είναι η ανάλυση, είναι το χαμηλό bitrate και τα 8bits. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leonproniknidis said:

Συγνώμη διάβασες τίποτε από αυτά που έγραψα?

Ναι αλλα σου απαντησαν ηδη αλλοι, γιατι πω τα ιδια;

Απλα αναπαραγεις μερικα nonsenses που ειδες στο youtube οσον αφορα το 4K περιεχομενο, εδω ομως μιλαμε για προδιαγραφες 8K ;) 

Επεξ/σία από Hetfield
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Το ότι το 1080 που είδες είναι χάλια δεν σημαίνει ότι το 4k είναι native. Δεν είναι. Σε ρώτησα με ποια κάμερα για να διαπιστώσεις μόνος σου ότι δεν είναι native 4κ και να σταματήσεις να το γράφεις. Απλώς το "4k" που βλέπεις είναι καλύτερο αρχείο, βγαλμένο απ' το 2k (υποθέτω) Master. Το πρόβλημα (ειδικά στο banding που αναφέρεις) δεν είναι η ανάλυση, είναι το χαμηλό bitrate και τα 8bits. 

Δεκτο… Από εκει και περα πιστευεις ότι δεν υπαρχουν Native 4K ταινιες ? και αυτές που αναγράφονται στα Site σαν real native 4K και upscale 4K τι είναι ? αυτά δεν είναι πραγματικα και αν δεν είναι γιατι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα όταν τα βλέπεις  ? https://4kmedia.org/real-or-fake-4k/  

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικά από την στιγμή που σχεδόν όλες οι TVs είναι 4Κ δεν καταλαβαίνω γιατί να μας καίει τόσο αν είναι Real ή Fake 4K από την στιγμή που και τα 2 φαίνονται καλύτερα από ένα καλό 1080p.

Να πεις ότι είχαμε 1080p επιλογές για TV και πληρώναμε καπέλο για 4Κ και μας ξεγελούσε με τις Fake 4K movies ώστε να αγοράζουμε τις 4Κ να το καταλάβω, αλλά πλέον δεν υπάρχουν επιλογές για 1080p TV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποιος εχει 4κ μεσο προβολης οχι μονο δεν βρισκει 4κ περιεχομενο ,αλλα κ οποιος βρισκει αν το εξετασει λιγο δεν εχει αντιληπτη διαφορα απο 1080p ,ειδικα αν δεν εχει τεραστια tv η δεν κολλαει τα μουτρα του στην tv

ακομα κ να το ξεχασουμε αυτο ,το 1080p καλο η κακο (που ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια του περιεχομενου) τρωει upscaling ειτε απο την tv ειτε απο το μεσο αναπαραγωγης με αποτελεσμα την χειροτερευση της ποιοτητας

κανενας απο αυτους που επικρινουν δεν ειναι κατα της τεχνολογικης προοδου ,ειναι κατα της gimmick παπατζας που μας πουλανε κ μαλιστα με το ζορι αν μιλαμε για μεσο προβολης 4κ

η ολη ιστορια με το 4κ η 8κ μου θυμιζει τα megapixel στις φωτογραφικες

Επεξ/σία από crashnburn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, crashnburn είπε

Γιατι Input Frame Rate: 24p, 30p ή 60p; Tο Output, δλδ το τελικο αποτελεσμα θα επρεπε να μας ενδιαφερει

κατα τα αλλα το 8k εχει νοημα μονο σε γιγαντοοθονες κ σε θυματα του marketing

το output Θα πρεπει να ειναι παντα ιδιο με το Input

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Agony said:

Δεκτο… Από εκει και περα πιστευεις ότι δεν υπαρχουν Native 4K ταινιες ? και αυτές που αναγράφονται στα Site σαν real native 4K και upscale 4K τι είναι ? αυτά δεν είναι πραγματικα και αν δεν είναι γιατι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα όταν τα βλέπεις  ? https://4kmedia.org/real-or-fake-4k/  

Πιθανόν να υπάρχουν. Δεν μπορείς να ξέρεις όλο το workflow της κάθε ταινίας. Μπορεί να τραβηχτεί 4K και να γίνει post production σε 2K και μετά upscale πάλι σε 4K. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί στη λήψη και επεξεργασία μιας ταινίας και τόσοι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα που βλέπουμε, που είναι ανούσιο να ψάχνεις το θέμα τής ανάλυσης, εφόσον μιλάμε για 1080 και πάνω βέβαια. Δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις 1080 vs 2160, όταν έχεις τα ταπεινά 8bits και bitrate της τάξης των 25-50 mbps. Είναι αστείο. Ακόμα και τα 250Mbps του DCP, θεωρούνται περιοριστικά για το 4K, αφού καταλήγεις με 4 FHD στα 62,5Mbps, ένα bitrate δηλαδή που οριακά θεωρείται broadcast ποιότητα για τηλεόραση στα 1080p.

Συμβουλή μου: Χαρείτε τις ταινίες που σας αρέσουν και σταματήστε μα μετράτε πιξελάκια σαν τους χαϊφιντελάδες της δεκαετίας του ‘80, που αντί για ωραία μουσική, άκουγαν συχνότητες. Δυστυχώς η εποχή μας θέλει streaming υπηρεσίες, δηλαδή σοβαρός περιορισμός στο bandwidth που υπολείπεται πολύ σε σχέση με την πρόοδο της παραγωγής και επεξεργασίας της εικόνας. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, hunter2000 είπε

Προλαβαίνω να ψάξω για μεγαλύτερο σπίτι ώστε να χωράει η νέα 120ρα 8Κ στο σαλόνι; 

 

20 ώρες πριν, asdfaster είπε

Μάλλον για 8k θες 100 inch τηλεόραση και όχι 65 και 75 inch μπορει και 150 Inch τα 100 Inch ειναι λιγα. Εκτος από τις 100+ inch θες και υλικό 8k. Εκτος από το υλικό θες και πολλά λεφτά ακόμα και αν "ακμάσει". Εκτος από τα λεφτά θες και τουλάχιστον 50 mbps vdsl για να βρίσκεις και το υλικό που θα είναι πολλά gb. Εκτος απο τα πολλα gb θες και πάνω από 10-20tb σκληρό δίσκο για το υλικο.  Εκτος από τα πολλά tb δισκο θες και πολύ μεγάλο τοίχο. Εκτος τον πολύ μεγάλο τοίχο θες πολύ μεγάλο tv stand. Εκτος απο το tv stand θες και 3 σαλόνια απόσταση γιατί θα στραβωθείς. Γενικός πρέπει να παρεις αλλο  σπίτι να μπορεί να ανταποκριθεί σε τέτοια γιγαντοτηλεόραση. Με λίγα λόγια είναι άχρηστη τεχνολογία. Ας φτιάξουν την 4k για αρχή σωστά και ειναι μια χαρα 😂🤣 Το 8k είναι σαν την ram στο android. Eίναι μπόλικο γιατί είναι άχρηστο και εντυπωσιάζει. Στην πράξη δεν έχει support να το εκμεταλλευτής ούτε κατά 10%.

Σε κοτέτσι μένετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hetfield είπε

Ναι αλλα σου απαντησαν ηδη αλλοι, γιατι πω τα ιδια;

Απλα αναπαραγεις μερικα nonsenses που ειδες στο youtube οσον αφορα το 4K περιεχομενο, εδω ομως μιλαμε για προδιαγραφες 8K ;) 

Οι οποίες είναι άχρηστες όπως είπα. Αυτό τουλάχιστον το κατάλαβες? Κάνε πειραματισμούς όπως έκανα και εγώ αν όχι μπας και το καταλάβεις. 

6 ώρες πριν, Agony είπε

https://4kmedia.org/real-or-fake-4k/  

Native 4K υπαρχει και εχει διαφορα . Αυτά που κατεβαζω είναι 55-70Gb Κάθε ταινια 4Κ και είναι ητε Native ητε upscaled . Στην μια εκδοχή είναι λιγο καλυτερα από 1080p bluray full rip και στην άλλη περιπτωση είναι πολύ καλυτερη .  Στο NTEFLIX εχει και real  και FAKE 4K ακομα και τα Real όμως είναι συμπιεσμένα όπως είναι λογικο για Streaming υπηρεσια , και επισης εχει διαφορα .

Να ασχοληθείς με πλέξιμο κανει πολύ καλο στην μνημη και την σκεψη πιστεψε το εχω κανει .  Γνωμη μου είναι όπως λεω και στους περισσοτερους που κανουμε calibrate ένα πανελ , να πας να δεις με τα ματια σου και να μην ακους δεξια και αριστερα , κατι το οποιο ναι μεν ισχυει όπως 6500Κ να μην αρεσει σε αρκετο κοσμο .  Βαλε 2 panel 4K καλης ποιοτητας διπλα διπλα , Βαλε και την ιδια ταινια Real 4K , και 1080p Bluray . και αποκλείεται να μην δεις διαφορα  . Η εικονα είναι το ιδιο με τον ηχο  είναι πως θα συνηθίσει το ματι όταν βαζεις ακουστικα από καλη πηγή σε έναν που δεν εχει μεγαλη εμπειρια το ιδιο αποτέλεσμα βλεπω δεν καταλαβαινουν διαφορα από  Beats σε HD650 η Focal Elex ασε που οι περισσοτεροι τους αρεσουν τα V shaped Beats. Το ιδιο και τα πανελ και content . Ατομα που δεν εχει μαθει το ματι τους  δεν καταλαβαινουν διαφορα ουτε σε χρωματικη παλετα 10bit vs 8 bit ουτε σε 4Kvs 1080p το καταλαβαίνω απολυτα μιας και στην πραξη συμβαινει συχνα να βλέπουμε ταινιες και να μου λενε ασε μας ρε φιλε δεν εχει διαφορα . Και να εχω την OLED διπλα σε VA local dimming off . Οποτε οκ δεχομαι να ακουω τα παντα . Ατομικα όμως ξερω και καταλαβαίνω διαφορα και μαλιστα μεγαλη . Τωρα για εσενα και τους περισσοτερους που δεν βλεπουν διαφορα και λενε ότι δεν υπαρχει 4Κ κτλ κτλ οκ το δεχομαι. 

Δεν εχω ιδεα με ποια καμερα τραβηχτηκε ,   Αυτό που ξερω σιγουρα όμως και σου προτείνω να το δεις με τα ματια σου είναι να βαλεις το Native 1080p Bluray disk να δεις στην ιδια 4Κ TV και μετα να βαλεις να δεις το Ψευτικο , Απαισιο, χαλια μαυρα  , κτλ κτλ κτλ 4K GOT s1 και να βγαλεις τα συμπερασματα μονος σου με τα δικα σου ματια . Εγω μπορει να λεω ότι κουταμαρα μου κατεβεί . Δες λοιπον ένα παράδειγμα και πες μου μετα αν εχει διαφορα αν υπαρχει banding στις σκιες και στην χρωματικη παλετα που κανει μπαμ στο 1080p.

Εγώ επιμένω ότι 2 σημαντικές δοκιμές που έκανα με Alita Και endgame και τα 2 η φυσική τους ανάλυση είναι 1080 και όχι 4Κ. Και φυσικά είναι καλύτερα από οποιαδήποτε έκδοση 4Κ που έχω κατεβάσει και στις 2 ταινίες.

Πλέξιμο όχι δεν θα κάνω ποτέ μου. Επίσης δεν ακούω ούτε διαβάζω ούτε βλέπω κανέναν δεξιά και αριστερά. Απλά παρέθεσα ένα βίντεο που τα εξηγεί πολύ σωστά για να γλυτώσω το γράψιμο (που δεν το γλύτωσα τελικά).

Για το βάθος χρώματος δεν αναφέρθηκα ποτέ. Εγώ μιλάω καθαρά για ανάλυση/ευκρίνεια. 

Δεν προσπαθώ εν τω μεταξύ να δεχτεί κανείς τίποτε. Απλά κάνουμε συζήτηση και αυτό που έχω αποκομίσει είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικής ανάλυσης 4Κ βίντεο να εξαντλήσει τις 4Κ τηλεοράσεις/μόνιτορ μας.

Όσο για την απάντηση σου που αναφέρεις το GOT στο άλλο παλικάρι και εκεί θα σου πω ότι μην συγκρίνεις μια τηλεοπτική παραγωγή όπως είναι το GOT η ένα ντοκιμαντέρ με μια κινηματογραφική. Εγώ αναφέρομαι καθαρά σε κινηματογραφικό φιλμ όπου σχεδόν καμία παραγωγή ακριβή δεν τυπώνει σε 4Κ παρά μόνον σε 2Κ και μετά γίνεται Upscale σε 4k Που πολλές φορές όπως τόνισα είναι χειρότερο από το 1080 της ίδιας παραγωγής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Οι οποίες είναι άχρηστες όπως είπα. Αυτό τουλάχιστον το κατάλαβες? Κάνε πειραματισμούς όπως έκανα και εγώ αν όχι μπας και το καταλάβεις. 

Εγώ επιμένω ότι 2 σημαντικές δοκιμές που έκανα με Alita Και endgame και τα 2 η φυσική τους ανάλυση είναι 1080 και όχι 4Κ. Και φυσικά είναι καλύτερα από οποιαδήποτε έκδοση 4Κ που έχω κατεβάσει και στις 2 ταινίες.

Πλέξιμο όχι δεν θα κάνω ποτέ μου. Επίσης δεν ακούω ούτε διαβάζω ούτε βλέπω κανέναν δεξιά και αριστερά. Απλά παρέθεσα ένα βίντεο που τα εξηγεί πολύ σωστά για να γλυτώσω το γράψιμο (που δεν το γλύτωσα τελικά).

Για το βάθος χρώματος δεν αναφέρθηκα ποτέ. Εγώ μιλάω καθαρά για ανάλυση/ευκρίνεια. 

Δεν προσπαθώ εν τω μεταξύ να δεχτεί κανείς τίποτε. Απλά κάνουμε συζήτηση και αυτό που έχω αποκομίσει είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικής ανάλυσης 4Κ βίντεο να εξαντλήσει τις 4Κ τηλεοράσεις/μόνιτορ μας.

Όσο για την απάντηση σου που αναφέρεις το GOT στο άλλο παλικάρι και εκεί θα σου πω ότι μην συγκρίνεις μια τηλεοπτική παραγωγή όπως είναι το GOT η ένα ντοκιμαντέρ με μια κινηματογραφική. Εγώ αναφέρομαι καθαρά σε κινηματογραφικό φιλμ όπου σχεδόν καμία παραγωγή ακριβή δεν τυπώνει σε 4Κ παρά μόνον σε 2Κ και μετά γίνεται Upscale σε 4k Που πολλές φορές όπως τόνισα είναι χειρότερο από το 1080 της ίδιας παραγωγής. 

Μου αρεσει.να ειμαι open.minded οποτε αν υποθέσουμε οτι δεν υπαρχει καμια ταινια 4Κ native οπως μας πουλάνε και μας λένε Τα περισσότερα site... Εχεις κάποια πηγη έγκυρη με συγκρισεις χαρακτηριστικά αναμεσα σε 1080p και 4Κ ? Αν δεν κανω λαθος και οι 2 ταινίες που αναφερες ειναι συμφωνα με το 4Κ media org Fake 4K εξου και δεν ειδες διαφορες.

Θεωρώ οτι το 4Kmedia org ειναι έγκυρο οποτε η κατι δεν καταλαβαινω καλα και ειμαι πρόθυμος να μου εξηγήσεις. Η το συγκεκριμένο και ολα τα αλλα site ειναι μια απάτη με ψευτικα δεδομενα.

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Πιθανόν να υπάρχουν. Δεν μπορείς να ξέρεις όλο το workflow της κάθε ταινίας. Μπορεί να τραβηχτεί 4K και να γίνει post production σε 2K και μετά upscale πάλι σε 4K. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί στη λήψη και επεξεργασία μιας ταινίας και τόσοι πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ποιότητα που βλέπουμε, που είναι ανούσιο να ψάχνεις το θέμα τής ανάλυσης, εφόσον μιλάμε για 1080 και πάνω βέβαια. Δεν μπορείς να κάνεις συγκρίσεις 1080 vs 2160, όταν έχεις τα ταπεινά 8bits και bitrate της τάξης των 25-50 mbps. Είναι αστείο. Ακόμα και τα 250Mbps του DCP, θεωρούνται περιοριστικά για το 4K, αφού καταλήγεις με 4 FHD στα 62,5Mbps, ένα bitrate δηλαδή που οριακά θεωρείται broadcast ποιότητα για τηλεόραση στα 1080p.

Συμβουλή μου: Χαρείτε τις ταινίες που σας αρέσουν και σταματήστε μα μετράτε πιξελάκια σαν τους χαϊφιντελάδες της δεκαετίας του ‘80, που αντί για ωραία μουσική, άκουγαν συχνότητες. Δυστυχώς η εποχή μας θέλει streaming υπηρεσίες, δηλαδή σοβαρός περιορισμός στο bandwidth που υπολείπεται πολύ σε σχέση με την πρόοδο της παραγωγής και επεξεργασίας της εικόνας. 

Συμφωνω απολυτα με οτι λες... Περα απο το κομμάτι του... πιθανος να υπαρχουν ,  ειναι τοσο καλο στημένη απατη δλδ? Υποτίθεται οτι συλλέγουν στοιχεία στο 4Kmedia και παραθέτουν real και fake 4K ταινιες. Και απο οτι βλεπω υπαρχουν αρκετες real 4K μου κανει εντυπωση να μην εχει γινει κουβεντα στα av forums τοσο καιρο για το οτι δεν υπάρχουν real 4k.  

Τωρα το κομματι streaming θα συμφωνήσω απολυτα και ειναι λογικο απολυτα αυτο που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4K περιεχόμενο υπάρχει .Το πρόβλημα είναι το bitrate 

Συνήθως είναι τόσο χαμηλό που δεν έχει νόημα το 4Κ . Ειδικά το YouTube είναι μεγάλη απάτη και βλέπεις ξεκάθαρα τη διαφορά 1080/4K σε 1080p monitor ....

Προς το παρών απολαμβάνω 60+ιντσες σε 480p 😜

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Agony said:

Μου αρεσει.να ειμαι open.minded οποτε αν υποθέσουμε οτι δεν υπαρχει καμια ταινια 4Κ native οπως μας πουλάνε και μας λένε Τα περισσότερα site... Εχεις κάποια πηγη έγκυρη με συγκρισεις χαρακτηριστικά αναμεσα σε 1080p και 4Κ ? Αν δεν κανω λαθος και οι 2 ταινίες που αναφερες ειναι συμφωνα με το 4Κ media org Fake 4K εξου και δεν ειδες διαφορες.

Θεωρώ οτι το 4Kmedia org ειναι έγκυρο οποτε η κατι δεν καταλαβαινω καλα και ειμαι πρόθυμος να μου εξηγήσεις. Η το συγκεκριμένο και ολα τα αλλα site ειναι μια απάτη με ψευτικα δεδομενα.

Συμφωνω απολυτα με οτι λες... Περα απο το κομμάτι του... πιθανος να υπαρχουν ,  ειναι τοσο καλο στημένη απατη δλδ? Υποτίθεται οτι συλλέγουν στοιχεία στο 4Kmedia και παραθέτουν real και fake 4K ταινιες. Και απο οτι βλεπω υπαρχουν αρκετες real 4K μου κανει εντυπωση να μην εχει γινει κουβεντα στα av forums τοσο καιρο για το οτι δεν υπάρχουν real 4k.  

Τωρα το κομματι streaming θα συμφωνήσω απολυτα και ειναι λογικο απολυτα αυτο που λες. 

Δεν θα το έλεγα απάτη, ίσως ανούσιο μάρκετινγκ που όμως πουλάει. Η ταμπέλα "4K" δεν λέει και πολλά, όπως είπα, αφού οι παράγοντες που κάνουν μια εικόνα καλή είναι πολλοί και η ανάλυση (από 1080 και πάνω) δεν είναι στους πρώτους. Για να μην παιδεύεσαι λοιπόν με το αν κάτι είναι ή δεν είναι 4K και ποιος το λέει και αν λέει αλήθεια, εμπιστεύσου τα ματάκια σου αλλά και το γούστο σου, αφού η "καλή" εικόνα δεν είναι μόνο τεχνικό αλλά και καλλιτεχνικό θέμα. Το ότι προωθείται η μεγάλη ανάλυση ως κυριότερος παράγοντας είναι σαφώς θέμα μάρκετινγκ, επειδή ο παράγοντας ανάλυση είναι κάτι που μπορεί να αυξηθεί πιο εύκολα και να αποτυπωθεί σε αριθμούς ώστε να είναι πιο εύπεπτο για τον καταναλωτή. Το να ανέβει το bitrate όμως, είναι πολύ πιο δύσκολο (bandwidth, χωρητικότητες κλπ), οπότε μένει λίγο πίσω, όπως και το βάθος χρώματος (εδώ κάτι γίνεται σιγά-σιγά). Ένα 10μπιτο 1080p στα 250Mbps, τραβηγμένο και επεξεργασμένο από καλούς τεχνικούς και καλλιτέχνες είναι αρκετό, ακόμα και για αίθουσα προβολής. Εκεί, για να διακρίνεις τη διαφορά από ένα αντίστοιχο 4K θες πολύ ειδικές συνθήκες και αν τα 250Mbps είναι "ταβάνι", ίσως και να διακρίνεις ατέλειες στο 4K που δεν θα δεις στο 1080. Όπως ξαναείπα, τα 250Mbps είναι περιορισμός για το 4K (όταν μιλάμε για οθόνες μεγέθους αίθουσας) οπότε για να γίνουν συγκρίσεις στο ανώτερο επίπεδο θα πρέπει να φτάσουμε σε επίπεδα 700-800 Mbps.
Καταλαβαίνεις λοιπόν τι καθόμαστε και συζητάμε τώρα με τα "αρχειάκια" των 50Mbps, απ' τα οποία προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη για έναν (και όχι τον σημαντικότερο) απ' τους κρίσιμους παράγοντες όπως είναι η ανάλυση και μάλιστα σε "οθονίτσες" των 65". Σαν να πηγαίνεις μια Ferrari και μια Lamborghini στο χώμα για να δεις ποια είναι πιο σωστά ζυγισμένη (υπερβολικό παράδειγμα αλλά είναι ο αγαπημένος παραλληλισμός των Insomniacs 😄).

27 minutes ago, korakios said:

4K περιεχόμενο υπάρχει .Το πρόβλημα είναι το bitrate 

Συνήθως είναι τόσο χαμηλό που δεν έχει νόημα το 4Κ . Ειδικά το YouTube είναι μεγάλη απάτη και βλέπεις ξεκάθαρα τη διαφορά 1080/4K σε 1080p monitor ....

Προς το παρών απολαμβάνω 60+ιντσες σε 480p 😜

+1

Για να δώσω ένα παράδειγμα, στο post production των διαφήμιστικών, που τα περισσότερα γίνονται με υψηλά standards, (και στο σινεμά φυσικά), τα 36Mbps στο 1080p (μεγαλύτερο bitrate απ' το Bluray) θεωρούνται proxies. Αρχεία χαμηλής ανάλυσης δηλαδή, ίσα-ίσα για να μοντάρεις χωρίς να χρειάζεσαι τέρας μηχάνημα, τα οποία ακολούθως είναι άχρηστα αφού η τελική επεξεργασία θα γίνει απ' τα original camera files, που συνήθως είναι από 300-700Mbps, ανάλογα την ανάλυση και κάποιες φορές πάνω από 1Gbps.

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Συμβουλή μου: Χαρείτε τις ταινίες που σας αρέσουν και σταματήστε μα μετράτε πιξελάκια σαν τους χαϊφιντελάδες της δεκαετίας του ‘80, που αντί για ωραία μουσική, άκουγαν συχνότητες. Δυστυχώς η εποχή μας θέλει streaming υπηρεσίες, δηλαδή σοβαρός περιορισμός στο bandwidth που υπολείπεται πολύ σε σχέση με την πρόοδο της παραγωγής και επεξεργασίας της εικόνας. 

 

Αυτό τα λέει όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...