Προς το περιεχόμενο

Πώληση αυτοκινήτου ιδιώτη σε εταιρεία


Daily_Commuter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, χρειάζομαι τα φώτα όσων γνωρίζουν.

Πούλησα το αυτοκίνητό μου σε κάποιον ο οποίος έχει εταιρεία και θα το βάλει στην εταιρεία.

Έχουμε συνεννοηθεί άψογα σε όλα με τον άνθρωπο, δεν έχω κανένα παράπονο.

Ετοίμασα και εγώ όλα τα χαρτιά που χρειάζονται και θα πάμε να κάνουμε μεταβίβαση αύριο το πρωί.

Πήρα και υπεύθυνες δηλώσεις για να τις ανταλλάξουμε αύριο για την εφορία όμως μου είπε στο τηλέφωνο ότι επειδή θα γραφτεί το αυτοκίνητο στην εταιρεία θα μου δώσει τιμολόγιο αγοράς.

Επειδή είμαι άσχετος και πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο, θα με καλύψει εμένα στην εφορία το τιμολόγιο που θα μου δώσει ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Εγώ θα του δώσω σε αυτή την περίπτωση υπεύθυνη δήλωση και το τίμημα πώλησης; 

Eρωτώ για να προλάβω τυχόν προβλήματα του χρόνου που θα κάνω δήλωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Daily_Commuter είπε

Καλησπέρα σας, χρειάζομαι τα φώτα όσων γνωρίζουν.

Πούλησα το αυτοκίνητό μου σε κάποιον ο οποίος έχει εταιρεία και θα το βάλει στην εταιρεία.

Έχουμε συνεννοηθεί άψογα σε όλα με τον άνθρωπο, δεν έχω κανένα παράπονο.

Ετοίμασα και εγώ όλα τα χαρτιά που χρειάζονται και θα πάμε να κάνουμε μεταβίβαση αύριο το πρωί.

Πήρα και υπεύθυνες δηλώσεις για να τις ανταλλάξουμε αύριο για την εφορία όμως μου είπε στο τηλέφωνο ότι επειδή θα γραφτεί το αυτοκίνητο στην εταιρεία θα μου δώσει τιμολόγιο αγοράς.

Επειδή είμαι άσχετος και πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο, θα με καλύψει εμένα στην εφορία το τιμολόγιο που θα μου δώσει ή χρειάζεται και κάτι άλλο; Εγώ θα του δώσω σε αυτή την περίπτωση υπεύθυνη δήλωση και το τίμημα πώλησης; 

Eρωτώ για να προλάβω τυχόν προβλήματα του χρόνου που θα κάνω δήλωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά. :) 

Μια χαρα ...Το ειχα κανει με εμπορο που ηρθε απο Κερκυρα για ενα Ibiza του γιου μου .Συναντηθηκαμε στα ΚΤΕΛ Κηφισου μου εδωσε τιμολογιο αγορας κλπ και κανενα προβλημα . Πινακιδες εβαλε δικες του που εγραφαν ΔΟΚΙΜΗ

Φυσικα πηρε και τις κανονικες μαζι του .

Την αλλη μερα εκανα διακοπη ασφαλιση .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Μια χαρα ...Το ειχα κανει με εμπορο που ηρθε απο Κερκυρα για ενα Ibiza του γιου μου .Συναντηθηκαμε στα ΚΤΕΛ Κηφισου μου εδωσε τιμολογιο αγορας κλπ και κανενα προβλημα . Πινακιδες εβαλε δικες του που εγραφαν ΔΟΚΙΜΗ

Φυσικα πηρε και τις κανονικες μαζι του .

Την αλλη μερα εκανα διακοπη ασφαλιση .

Επομένως με καλύπτει εμένα το τιμολόγιο αγοράς και δεν χρειάζεται να κάνουμε ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων σε αυτή την περίπτωση. Σωστά; :) 

5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Μίλησες με τον λογιστή σου?

Όχι, δεν μπορώ να τον βρώ αυτές τις μέρες. Προφανώς απουσιάζει λόγω διακοπών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Daily_Commuter είπε

Επομένως με καλύπτει εμένα το τιμολόγιο αγοράς και δεν χρειάζεται να κάνουμε ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων σε αυτή την περίπτωση. Σωστά; :) 

 

Σωστα ....ουτε εγω εκανα κατι τετοιο μιας και βρεθηκαμε στο δρομο πισω απο τα ΚΤΕΛ αργα το βραδυ  .Απο οτι καταλαβα ειχε ετοιμο πελατη σε Κερκυρα.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Daily_Commuter είπε

Επομένως με καλύπτει εμένα το τιμολόγιο αγοράς και δεν χρειάζεται να κάνουμε ανταλλαγή υπεύθυνων δηλώσεων σε αυτή την περίπτωση. Σωστά; :) 

.... βάσει λογικής όχι. Εγώ πάντως θα το έκανα (για παν ενδεχόμενο).

Σε όλες μου τις αγορα-πωλησιες και  μεταβίβασεις, το έντυπο της εφορίας (κατάσταση περί πληρωμής τελών κυκλοφορίας) κ οι υπεύθυνες δηλώσεις εκατέρωθεν, είναι διαδικασία by default.

...Αλλά η άποψη του Γιάννη παραπάνω, απολύτως σεβαστή κ με βαρύτητα για μένα.

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Σωστα ....ουτε εγω εκανα κατι τετοιο μιας και βρεθηκαμε στο δρομο πισω απο τα ΚΤΕΛ αργα το βραδυ  .Απο οτι καταλαβα ειχε ετοιμο πελατη σε Κερκυρα.

Σε ευχαριστώ. Εμείς έχουμε κανονίσει να βρεθούμε στο υπουργείο συγκοινωνιών το πρωί με τον άνθρωπο για να κάνουμε την μεταβίβαση.

Επομένως κρατάω εγώ το τιμολόγιο και το χρησιμοποιώ για την δήλωση του χρόνου με τα στοιχεία της εταιρείας, ΑΦΜ κλπ. 

Eγώ υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται να του δώσω ή όχι (θεωρώ ότι το τιμολόγιο θα είναι αρκετό).  

Είχα αγχωθεί και τώρα χαλάρωσα, να σαι καλά! :) 

1 λεπτό πριν, TechnoState είπε

.... βάσει λογικής όχι. Εγώ πάντως θα το έκανα (για παν ενδεχόμενο).

Σε όλες μου τις αγορα-πωλησιες και  μεταβίβασεις, το έντυπο της εφορίας (κατάσταση περί πληρωμής τελών κυκλοφορίας) κ οι υπεύθυνες δηλώσεις εκατέρωθεν, είναι διαδικασία by default.

...Αλλά η άποψη του Γιάννη παραπάνω, απολύτως σεβαστή κ με βαρύτητα για μένα.

Σε ευχαριστώ. Κοίτα την έχω ετοιμάσει την δήλωση και μπορώ να του την δώσω, δεν υπάρχει θέμα.

Είμαι και εγώ πολύ τυπικός σε αυτά τα πράγματα. Το θέμα είναι και εγώ αλλά και αυτός να είμαστε απόλυτα καλυμμένοι διότι δεν έχω καμία όρεξη να μπλέκω μελλοντικά με δημόσιο σε καμία περίπτωση!!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλώσεις γίνεται μόνο στην περίπτωση που στην αγοραπωλησία συμμετέχουν μόνο ιδιώτες, και αυτό επειδή οι ιδιώτες δεν μπορούν να εκδώσουν κάποιο νόμιμο παραστατικό για πώληση ή αγορά όπως οι έμποροι. Το τιμολόγιο αγοράς μια χαρά καλύπτει και εσένα και αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...