Προς το περιεχόμενο

Σχολή Ικάρων - Πιλοτος


PilotGuy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σαςςς. Βρηκα προσφατα το φορουμ αυτο και σκεφτηκα κατευθειαν να ρωτησω καποια πραγματα που με ενδιαφερουν ωστε να απαντησουν καποιοι που γνωριζουν οτιδηποτε σχετικα με αυτα ή να μου πουν την αποψη τους.

Φέτος θα παω 3η λυκειου, θα δωσω δηλαδη πανελληνιες, και ειμαι αρκετα προβληματισμενος σχετικα με το τι σχολη να επιλεξω. Γενικα, μαρεσουν πολυ τα αεροπλανα και ιδιαιτερα το επαγγελμα του πιλοτου, ομως μια σχολη πιλοτων, οπως ξερετε, για τα ελληνικα δεδομενα ειναι οικονομικα απλησιαστη. Οι σκεψεις που κανω λοιπον ειναι 2 και ειναι οι εξης: 1) Σκεφτομαι πολυ σοβαρα την σχολη ικαρων. Πιστευω οτι θα μου αρεσει σαν σχολη, το μονο πραγμα για το οποιο εχω αμφιβολιες (και ξερω οτι ειναι πολυ σημαντικο) ειναι η στρατιωτικη ζωη. Δεν μπορω να ειμαι σιγουρος αν κατι τετοιο θα μου ταιριαξει. Ταυτοχρονως με αγχωνει λιγο το γεγονος οτι δεν θα εχω φοιτητικη ζωη αλλα και μετα το τελος των σπουδων παλι η ιδιωτικη ζωη θα περασει σε δευτερη μοιρα. Υπαρχει καποιος που γνωριζει εστω τι ισχυει με τις αδειες και τις διακοπες στην σχολη αυτη;  Ξερω, θα μου πειτε εκει ειναι στρατος, αλλα και παλι θελω να γνωριζω οσα περισσοτερα μπορω για την σχολη και την μετεπειτα ζωη ως στρατιωτικος 2) Σαν δευτερη σκεψη εχω το τμημα μηχανολογων μηχανικων και αεροναυπηγων στην Πατρα. Εχω ακουσει οτι γενικως οσοι βγαινουν αεροναυπηγοι απο κει βρισκουν καλες δουλειες και ειναι ενας τομεας που εχει σιγουρα μελλον. Ταυτοχρονα με τις σπουδες σκεφτομαι να δουλεψω φουλ και να αποταμιευσω μηπως καταφερω μετα τις σπουδες να παω σε μια σχολη πιλοτων, που στην ουσια αυτην την στιγμη ειναι το ονειρο μου. 

Αυτες ειναι,για τωρα, οι σκεψεις που κανω για τις σπουδες μου. Θα χαρω πολυ να απαντησετε στο μηνυμα ακομα και αν δεν ειστε ειδικοι στα θεματα αυτα, λεγοντας μου την αποψη σας. Θα χαρω επισης να λαβω και αποψεις ειδικων, εαν υπαρχουν βεβαια στο φορουμ και παρακολουθουν. 

Σας ευχαριστω πολυ που κατσατε και διαβασατε ολη αυτην την εκθεση😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να περασεις ικαρων πρεπει να γραψεις 19.000 μορια και να εχεις 20/20 οραση, και τελεια φυσικη κατασταση.

Επισης ξεχνα οποιαδηποτε ζωη τα 4 πρωτα χρονια της σχολης

και οποιαδηποτε σοβαρη σχεση οταν φτασεις τα 30

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολή πιλότων πληρώνει πολλές φορές και η Aegean με υποτροφία. Στο λέω απλά γιατί έχω γνωστό γνωστού που έχει πάει έτσι. Είχε καλό βαθμό απολυτηρίου και άσχετο πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Για να περασεις ικαρων πρεπει να γραψεις 19.000 μορια και να εχεις 20/20 οραση, και τελεια φυσικη κατασταση.

Επισης ξεχνα οποιαδηποτε ζωη τα 4 πρωτα χρονια της σχολης

και οποιαδηποτε σοβαρη σχεση οταν φτασεις τα 30

Η Ικαρων-Ιπταμενοι δεν φτανουν τα 19000. Σκεψου φετος επεσαν κατω απο 17.000. Αν το βαλεις στοχο περνας. Και οσο για την οραση και την κατασταση αυτα ευτυχως τα εχω. 

9 λεπτά πριν, fylatos είπε

Σχολή πιλότων πληρώνει πολλές φορές και η Aegean με υποτροφία. Στο λέω απλά γιατί έχω γνωστό γνωστού που έχει πάει έτσι. Είχε καλό βαθμό απολυτηρίου και άσχετο πτυχίο.

Οντως το εχω δει και εγω. Τα τελευταια 2-3 χρονια δινει καποιες υποτροφιες. Στις προυποθεσεις ομως λεει να εχεις κανει στρατιωτικη θυτια και να εισαι 30+ χρονων. Δυστυχως ειμαι 17 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PilotGuy είπε

Η Ικαρων-Ιπταμενοι δεν φτανουν τα 19000. Σκεψου φετος επεσαν κατω απο 17.000. Αν το βαλεις στοχο περνας. Και οσο για την οραση και την κατασταση αυτα ευτυχως τα εχω. 

Οντως το εχω δει και εγω. Τα τελευταια 2-3 χρονια δινει καποιες υποτροφιες. Στις προυποθεσεις ομως λεει να εχεις κανει στρατιωτικη θυτια και να εισαι 30+ χρονων. Δυστυχως ειμαι 17 😂

Ναι απλά θέλω να πω ότι δεν είναι απίθανο να το ξεκινήσεις σε μεγαλύτερη ηλικία κάθε άλλο. Οπότε κάνεις κάτι άλλο πχ μηχανολόγων και μετά πας σε άκρο τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PilotGuy είπε

 Στις προυποθεσεις ομως λεει να εχεις κανει στρατιωτικη θυτια και να εισαι 30+ χρονων. Δυστυχως ειμαι 17 

Νομίζω είναι 30- 

Γεννημένος μετά το 1990.

Υπάρχουν επίσης σχολές στο εξωτερικό με υποτροφιες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Flying_Dutchman είπε

Νομίζω είναι 30- 

Γεννημένος μετά το 1990.

Υπάρχουν επίσης σχολές στο εξωτερικό με υποτροφιες κτλ

Ξερεις κατι συγκεκριμενο σχετικα με τις υποτροφιες που αναφερεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που θα δώσουν οι δικοί σου να σα σπουδάσουν 4-5 χρόνια εκτός της περιοχής που μένεις είναι μια η άλλη με τα λεφτά της ιδιωτικής σχολής πιλότων σήμερα. 

Στην εποχή μου (κάποια χρόνια πριν τεσπα-όχι πριν 30 χρόνια) δεν υπήρχαν τόσες επιλογές και πι τιμές ήταν απλησίαστες (>150.000 μέχρι να ξεκινήσεις να δουλεύεις) πλέον έχει πέσει αισθητά το ποσό αυτό (πριν κανα δυο χρόνια ήταν στα 45-50 χιλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, paylidis said:

Τα λεφτά που θα δώσουν οι δικοί σου να σα σπουδάσουν 4-5 χρόνια εκτός της περιοχής που μένεις είναι μια η άλλη με τα λεφτά της ιδιωτικής σχολής πιλότων σήμερα. 

Στην εποχή μου (κάποια χρόνια πριν τεσπα-όχι πριν 30 χρόνια) δεν υπήρχαν τόσες επιλογές και πι τιμές ήταν απλησίαστες (>150.000 μέχρι να ξεκινήσεις να δουλεύεις) πλέον έχει πέσει αισθητά το ποσό αυτό (πριν κανα δυο χρόνια ήταν στα 45-50 χιλ). 

http://globalaviationsa.com/courses/atpl-integrated/?gclid=EAIaIQobChMIsI_y8riw5AIVBcAYCh0UVQn3EAAYASAAEgJTY_D_BwE

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

Καλή τιμή το έχουν και αυτοί. Έχω ακούσει και με 45-50 όπως έγραψα. Δε ξέρουμε καν σε ποια περιοχή βρίσκεται ο φίλος...κ εάν έχει κοντά Σχολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, paylidis said:

Καλή τιμή το έχουν και αυτοί. Έχω ακούσει και με 45-50 όπως έγραψα. Δε ξέρουμε καν σε ποια περιοχή βρίσκεται ο φίλος...κ εάν έχει κοντά Σχολη. 

το ανεφερα σαν minimum κοστος.σαν την πατο τιμη που στην πραξη θα βγει παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 17 ας παει σχολειο και να σπουδασει κανονικα πρωτα γιατι δεν ειναι οπως στα σιριαλ στο στρατο . Και στο 2ο αεροναυπηγος που θα βρει δουλεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση Ίκαρος με πιλότο πολιτικής αεροπορίας και από τα λεγόμενα σου δεν είσαι για στρατιωτική ζωή οπότε άστο καλύτερα. 

Κυνήγησε υποτροφίες, έχει και εξωτερικό πολλές ευκαιρίες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αεροσυνοδος καλα ειναι για αρχη και κανεις ζωαρα αναλογα τα γουστα. Αν εισαι καλος θα προαχθεις σε πιλοτο με σχολη βεβαια μεσα απο την εταιρεια. Χτυπα Saudia

 

...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...