Προς το περιεχόμενο

Χρέη δεη


HelloTechguy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντί να έφτανε (η δεη) και να φτάναμε (και εμείς) σε αυτά τα σημεία... μήπως θα έπρεπε πριν από 10 - 15 χρόνια να εφαρμόζονταν κάποια μέτρα από τις τότε "κυβερνήσεις"... ;;

Τώρα να κατηγορούμε ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν την φουσκωμένη δεη τους πραγματικά δεν είναι και ότι καλύτερο ..

Επίσης να χτυπήσουμε και τους τυπικούς (όπως και εμένα) και να τους βυθίσουμε την έκπτωση συνέπειας...από 15 > 10 και τώρα 5% .. κλασσικά.. Δεν γίνεται να είμαι τυπικός σε αυτή την χώρα - καμία επιβράβευση.. ωραία αμα ξαναδείτε πληρωμή από μένα μέχρι την ημερομηνία πληρωμής ... γράψτε μου....

Φτάσαμε 2020 και τώρα ξύπνησαν κάποιοι να μειώσουν την έκπτωση των εργαζομένων της ΔΕΗ από 75% σε 30% την οποία εμείς ο απλός λαός φορτωνόμασταν και φορτωνόμαστε ... ακουσον ακουσον ... 75% έκπτωση σε κάτι βολεμένους κοματικοποιημένους αρχιτεμπέληδες του δημοσίου και των τότε εκάστοτε ξεφτυλισμένων κυβερνήσεων.. 

και τώρα κόβετε το ρεύμα στο κοσμάκι .. αυτοί είσαστε..!!

Επεξ/σία από apostolosl
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μεγαλύτερα εγκλήματα των μνημονίων ο ενφια και η είσπραξη του μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ απο τον συνταγματολογο τρομαρα του, η μεγάλη ζημιά από τα χρέη εκεί ξεκίνησε. 

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, apostolosl είπε

Αντί να έφτανε (η δεη) και να φτάναμε (και εμείς) σε αυτά τα σημεία... μήπως θα έπρεπε πριν από 10 - 15 χρόνια να εφαρμόζονταν κάποια μέτρα από τις τότε "κυβερνήσεις"... ;;

Τώρα να κατηγορούμε ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν την φουσκωμένη δεη τους πραγματικά δεν είναι και ότι καλύτερο ..

Επίσης να χτυπήσουμε και τους τυπικούς (όπως και εμένα) και να τους βυθίσουμε την έκπτωση συνέπειας...από 15 > 10 και τώρα 5% .. κλασσικά.. Δεν γίνεται να είμαι τυπικός σε αυτή την χώρα - καμία επιβράβευση.. ωραία αμα ξαναδείτε πληρωμή από μένα μέχρι την ημερομηνία πληρωμής ... γράψτε μου....

Φτάσαμε 2020 και τώρα ξύπνησαν κάποιοι να μειώσουν την έκπτωση των εργαζομένων της ΔΕΗ από 75% σε 30% την οποία εμείς ο απλός λαός φορτωνόμασταν και φορτωνόμαστε ... ακουσον ακουσον ... 75% έκπτωση σε κάτι βολεμένους κοματικοποιημένους αρχιτεμπέληδες του δημοσίου και των τότε εκάστοτε ξεφτυλισμένων κυβερνήσεων.. 

και τώρα κόβετε το ρεύμα στο κοσμάκι .. αυτοί είσαστε..!!

ποιος "κοσμακης"? οσοι εχουν πραγματικη αναγκη και μπορουν να το αποδειξουν, μπαινουν στο κοινωνικο τιμολογιο (περαν των λοιπων παροχων που εχουν) και πληρωνουν ελαχιστα. οσοι απο την αλλη ηταν ενταξει αλλα τους πηγαν στραβα τα πραγματα και συσσωρευσαν χρεη, ειχαν (και εχουν) τη δυνατοτητα να κανουν διακανονισμο.  οσοι απο την αλλη μπορουν αλλα δε πληρωνουν γιατι "σιγα μη μου το κοψουν" - ας πληρωσει το κοροιδο ο apostolosl/duende, που ειναι και η μεγαλη πλειοψηφια ε δε θα τους λυπηθω φιλε. ας μεινουν στο δρομο, καρφι δε μου καιγεται, καποια στιγμη τα λαμογια πρεπει να πληρωνουν

9 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Από τα μεγαλύτερα εγκλήματα των μνημονίων ο ενφια και η είσπραξη του μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ απο τον συνταγματολογο τρομαρα του, η μεγάλη ζημιά από τα χρέη εκεί ξεκίνησε. 

ισχυει, μεγαλο λαθος η συνδεση ενφια με τη δεη. το κανανε και καλα για να αναγκασουν τον κοσμο να πληρωνει, απο την αλλη τετοιο κωλοχανειο που ειμαστε κανενας δε πληρωνε. παρτα τωρα, αναδρομικα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Curtis76 είπε

ελεγαν οτι η δεη πρεπει να δωσει τα στοιχεια των καλοπληρωτων στις νεες εταιρειες και να αλλαξουν παροχο.

 στο σημειο αυτο να προσθεσουμε ενα κομβικο [πολυ-]σκανδαλο,

αυτον που εδωσε τα προσωπικα δεδομενα των καλοπληρωτων

για να τους 'ψαρεψουν' αμεσα οι ιδιωτικες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε τι μπορει να βοηθησει την δεη αυτη τη στιγμη, το να φυγουν ολοι οι καλοι πελατες της και να πανε σε ιδιωτικες? εκτος κ αν γινεται για να πεσει στα ταρταρα η τιμη της και να την ξεπουλησουν οσο-οσο (ποιοι κακοι ανθρωποι θα κανανε κατι τετοιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, duende είπε

σε τι μπορει να βοηθησει την δεη αυτη τη στιγμη, το να φυγουν ολοι οι καλοι πελατες της και να πανε σε ιδιωτικες? εκτος κ αν γινεται για να πεσει στα ταρταρα η τιμη της και να την ξεπουλησουν οσο-οσο (ποιοι κακοι ανθρωποι θα κανανε κατι τετοιο)

Σιγα μη χασουνε το κελεπουρι,τα υδροηλεκτρικα μονο αξιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, duende είπε

σε τι μπορει να βοηθησει την δεη αυτη τη στιγμη, το να φυγουν ολοι οι καλοι πελατες της και να πανε σε ιδιωτικες? εκτος κ αν γινεται για να πεσει στα ταρταρα η τιμη της και να την ξεπουλησουν οσο-οσο (ποιοι κακοι ανθρωποι θα κανανε κατι τετοιο)

Μας φαινεται ως story εξοφρενικο γιατι γινεται σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα λιγων χρονων. Το ιδιο ομως εγινε με ολες οσες πουλησαν (ολυμπιακη, οτε, οσε, δρομους) απλα εκει υπηρχε περισσοτερος χρονος να γινει πιο αργα και να φαινεται σαν μια φυσιολογικη πορεια. Και βεβαια γινεται αφου πρωτα καποιοι παρουν το αντιστοιχο ποσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Σιγα μη χασουνε το κελεπουρι,τα υδροηλεκτρικα μονο αξιζουν.

για ποιο λογο τοτε πρεπει να πανε στο 50% οπως γραφτηκε πιο πανω? γιατι θεωρητικα, αυτοι που θα πανε στις ιδιωτικες θα πρεπει να πληρουν καποια κριτηρια, με βασικοτερο ολων να μη χρωστανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο και βρίσκω εδώ την ευκαιρία να το ρωτήσω...μετά από ένα υπέρογκο έναντι της ΔΕΗ μου ήρθε εκκαθαριστικός -20 ευρώ! Φανταστείτε ότι μου χρωστάνε και για τον επόμενο. Η παγίδα ειναι ότι επειδή δεν έχω να πληρώσω κάτι δεν βλέπω να μου έχουν κάνει την έκπτωση καλοπληρωτή που μου κάνουν κάθε φορά? Τώρα αυτό είναι δίκαιο? Και μας χρώσταγαν μας πήραν και τα βόδια?έχει κάποιος άλλος αντίστοιχη εμπειρία?

καλα πλεον που πηγε 5% , δεν εχασες και πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Σιγα μη χασουνε το κελεπουρι,τα υδροηλεκτρικα μονο αξιζουν.

ετσι νομιζεις ομως ενω η δεη πληρωνει προσστιμο για τα λιγνιτικα, ολοι θελουν να τα αγορασουν. Παραλογα πραγματα.

Το τιμολογιο του ρευματος καθοριζεται απο την ευρωπαικη ενωση. Η αυξηση που γινεται στο ρευμα εχει αποφασιστει εδω και πολλα χρονια προκειμενου να δημιουργηθει το καταλληλο περιβαλλον προκειμενου να ερθουν νεοι παικτες. Τωρα εχει ξεπεραστει το βασικο προβλημα της τιμης του ρευματος και ειμαστε στη φαση να φυγει κοσμος απο τη δεη και να παει αλλου. Αν ειναι καλοπληρωτες ακομα καλυτερα γι αυτους. Η δεη πλεον εχει ηδη σπασει σε κομματια, και δε θα τα καταφερει. Κοινωνικο τιμολογιο στις ιδιωτικες θα γινει με την συνεισφορα του κρατους. 

18 λεπτά πριν, duende είπε

σε τι μπορει να βοηθησει την δεη αυτη τη στιγμη, το να φυγουν ολοι οι καλοι πελατες της και να πανε σε ιδιωτικες? εκτος κ αν γινεται για να πεσει στα ταρταρα η τιμη της και να την ξεπουλησουν οσο-οσο (ποιοι κακοι ανθρωποι θα κανανε κατι τετοιο)

Επισης εσενα ποσο λογικο σου φαινεται μια εταιρεια με το 75% της πιτας να μη μπορει να παει καλα και οι αλλοι με 5% να εχουν την ιδια τιμη ρευματος? Η ευκολη απαντηση ειναι οτι ειμαστε μπουρδελο αλλα αν εβλεπε καποιος την ιστορια εδωκαι 20 χρονια θα καταλαβαινε οτι ετσι απλα επρεπε να γινει. Ειναι αποφαση των κυβερνησεων και τα εχουμε ψηφισει. Ειναι αστειο να διαβαζω προτασεις του στυλ γιατι κοβεται το ρευμα του κοσμακι, η δεη πλεον ειναι στο χρηματιστηριο και εμεις ζηταμε απο ιδιωτικου χαρακτηρα εταιρεια, να εχει συμπεριφορα κρατικης. Ας παμε λοιπον στις αλλες εταιρειες, να μη τις πληρωνουμε και να μη μας το κοβουν. Ολα δικα μας τα θελουμε.

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η πληρωμή του ρεύματος θα έπρεπε να γίνεται με απευθείας χρέωση του λογαριασμού, όπως σε χώρες του εξωτερικού. Κι αν όχι για όλους, τουλάχιστον για τους μπαταχτσήδες και όσους έχουν πέσει στην καθολική υπηρεσία. Κι αν θέλει το κράτος να κάνει τον ανθρωπιστή, ας δώσει σκόντο στα τιμολόγια των ηλικιωμένων που όντως ζορίζονται πραγματικά να τα βγάλουν πέρα. Κούρασε αυτό το χάλι να την "πληρώνουν" μόνο οι καλοπληρωτές κι οι συνεπείς. 

ενω οι νεοι των 500€ τα βγαζουν ευκολα ε? Κατα τη γνωμη μου δεν επρεπε να υπηρχε εκπτωση στον καλοπληρωτη.Αυρη ειναι η τιμη αυτο εκαψες αυτο θα πληρωσεις. Ας πληρωθουν πρωτα απο τους δημους και τα υπουργεια και τις βιομηχανιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λυπηθειτε την ΔΕΗ ,χτυπήστε τη αλύπητα να κλείσει μια ώρα νωρίτερα. Εγώ από τον τελευταίο λογαριασμό σταμάτησα να την πληρώνω. Κάντε το ίδιο.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Μην λυπηθειτε την ΔΕΗ ,χτυπήστε τη αλύπητα να κλείσει μια ώρα νωρίτερα. Εγώ από τον τελευταίο λογαριασμό σταμάτησα να την πληρώνω. Κάντε το ίδιο.

απο λυπη πληρωνουμε εμεις ε? ωραιο ηταν αυτο. Ησουν και στο κινημα του '' δε πληρωνω διοδια''??

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

απο λυπη πληρωνουμε εμεις ε? ωραιο ηταν αυτο. Ησουν και στο κινημα του '' δε πληρωνω διοδια''??

Όχι. Αλλά αν κάνεις κίνημα για ΔΕΗ είμαι μέσα.

Αρκετά με τους ΔΕΗτζηδες. Τι να πρωτοθυμηθουμε; Τις ασταμάτητες διακοπές ρεύματος; Το τηλεφωνικό τους κέντρο που δεν απαντούσε ποτέ κανείς στις βλάβες; Τους μήνες αναμονής για νέα σύνδεση; Άντε γεια 

Όλα ιδιωτικά να τελειώνει το παραμύθι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Όχι. Αλλά αν κάνεις κίνημα για ΔΕΗ είμαι μέσα.

Αρκετά με τους ΔΕΗτζηδες. Τι να πρωτοθυμηθουμε; Τις ασταμάτητες διακοπές ρεύματος; Το τηλεφωνικό τους κέντρο που δεν απαντούσε ποτέ κανείς στις βλάβες; Τους μήνες αναμονής για νέα σύνδεση; Άντε γεια 

ναι ρε! όλοι σε ιδιώτες που έχουν το καλό το ρεύμα.. όχι αυτό το σάπιο της ΔΕΗ..

οι ιδιώτες έχουν καλύτερο δίκτυο διανομής, και περισσότερο ρεύμα, οπότε τέρμα οι διακοπές!

και είναι και πολύ καλοί  αν καθυστερήσεις να το πληρώσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnieXoX είπε

ναι ρε! όλοι σε ιδιώτες που έχουν το καλό το ρεύμα.. όχι αυτό το σάπιο της ΔΕΗ..

οι ιδιώτες έχουν καλύτερο δίκτυο διανομής, και περισσότερο ρεύμα, οπότε τέρμα οι διακοπές!

και είναι και πολύ καλοί  αν καθυστερήσεις να το πληρώσεις! 

Δεν είναι διαπραγματεύσιμο. Η ΔΕΗ θα κλείσει, είτε αρέσει σε κάποιους είτε οχι. Πάρτυ τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...