Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικό Θερμοσιφωνάκι - Ταχυθερμαντήρας


alexb_10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gask είπε

Καλησπέρα, ο ταχυθερμαντηρας καταναλώνει ρεύμα κατά την ώρα που ανοίγουμε το ζεστό νερό, σε αντίθεση με τον κοινό θερμοσίφωνα που πρέπει να μείνει αρκετή ώρα ανοιχτός. Αυτομάτως θεωρώ ότι θα έχεις οικονομία.

Χρειάζεται να τραβηχτεί γραμμή από τον πίνακα με αυτόματη ασφάλεια από κάποιον ηλεκτρολόγο. Η πρίζα δεν σηκώνει τέτοια κατανάλωση. 

Αν είναι κοντά ο πίνακας στο μπάνιο σου, τότε θα σου πρότεινα την εταιρεία redring ( είναι με μοχλό ανοίγματος-κλεισιματος πάνω στη συσκευή).

Αν ο πίνακας είναι μακριά χρειάζεται κεντρικός ταχυθερμοσιφωνας που θα σου καλύψει όλο το σπίτι.

 

Με βαζεις σε σκεψεις ...Θα αλλαξω τον πινακα αυτες τις μερες και ελεγα να βαλω χρονοδιακοπτη ραγας για να ανοιγει ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας με προγραματισμο 

Μηπως ειναι καλυτερο με λιγα παραπανω χρηματα να μπει ταχυθεμαντηρας  στο μπανιο για μπανιερα και νιπτηρα ?

Εχω παροχη 1Χ63 .Αρκει ?

ΥΓ Καλυτερα το θεμα να παει στο Μπλα Μπλα κατα την γνωμη μου για πιο πολλες αποψεις .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα ηλεκτρολογικά τεχνικά δεν τα γνωρίζω, ωστόσο τώρα που θα φέρεις το μάστορα είναι μια καλή ευκαιρία.

Από το συγκεκριμένο ταχυθερμοσιφωνα έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος για την τετραμελή οικογένεια μου.

Επί της ευκαιρίας, -20% για ταχυθερμαντήρες Osio (αν κάνετε εγγραφή στο leroy club)

https://www.leroymerlin.gr/gr/eukairies-se-tahuthermantires-osio/

Επεξ/σία από gask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Εχω παροχη 1Χ63 .Αρκει ?

 

Αυτό το ξέρεις εσύ και ο ηλεκτρολόγος σου. :P

Τα 63Α δίνουν έως ~14.500 W (για καθαρά ωμικά φορτία). 

Εάν οι συσκευές σου δε τραβάνε όλες μαζί πάνω από τόσο, δε θα 'χεις θέμα. Εάν τραβήξουν περισσότερο, θα πέσει η (γενική) ασφάλεια. Αλλά εγώ δε μπορώ να ξέρω τι και πόσες συσκευές έχεις που δουλεύουν μαζί. 

ΥΓ. Το θεωρώ απίθανο να'χεις τόσο μεγάλες καταναλώσεις, αλλά δες το με τον ηλεκτρολόγο μαζί, ώστε να μη τον αγοράσεις τσάμπα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Γιάννης Platano κεντρικός ταχυθερμαντήρας σίγουρα ακούγεται ως πολύ καλή λύση για κάποιον που δε μπορεί να βάλει πχ ηλιακό, αλλά δε ξέρω αν θα σε καλύψει κρύες μέρες χειμώνα με νερό πχ 10 βαθμών, ίσως μειώνει πολύ τη ροή για να πιάνει θερμοκρασία..

Τσέκαρε αν θες, νομίζω υπάρχουν με "μεταβλητή" αντίσταση που αυξομειώνει την ισχύ ανάλογα την παροχή..

Επίσης, σημαντική προϋπόθεση ΑΡΙΣΤΗ γείωση με τέτοιες συσκευές και τακτικό έλεγχο του ρελέ..

Ρώτα σε κάποιο κατάστημα που τους προμηθεύουν ή κάποιο γνωστό σου μηχανικό..

Ο μονοφασικός 8kw οριακά πιστεύω θα σε καλύψει.., κρατώντας μια πισινή..

Κόστος εκτός από την αγορά είναι και εγκατάσταση με σωστά υλικά, ασφαλιστικά, τυχόν μειωτές πίεσης, δοχεία διαστολή ΖΝΧ κλπ.., αυτοί που λένε πως δεν έχει θέμα και μια χαρά είναι το μηχάνημα ΜΑΚΡΙΑ, α και φυσικά ο ταχυθερμαντήρας κοντά στις καταναλώσεις.., όχι σαν κάτι επίτοιχους λέβητες αερίου που βάζουν στα μπαλκόνια και το ΖΝΧ έχει 20 μέτρα σωλήνα .., χαζομάρες (μη πω τίποτα άλλο) κάνουν όλα τα μαστόρια..

Κάτι άλλο, υπάρχει μήπως δυνατότητα να πας σε τριφασική παροχή 25kVA?

Θα μπορέσεις να βάλεις κεντρικό ταχυθερμαντήρα 12-15 KW, πχ αν κάνει κάποιος μπάνιο να μπορεί και η νοικοκυρά να πλύνει δυο πιάτα, όπως επίσης να συνδεθεί και η κουζίνα τριφασικά (σχεδόν όλες έχουν τριφασική παροχή απλά γεφυρώνουμε και τη δουλεύουμε μονοφασικά), μοιράζοντας έτσι "όμορφα" τα φορτία στις 3 φάσεις και μένει ηλεκτρικός "χώρος" για λοιπές συσκευές..

Αν όμως μένεις "αναγκαστικά" με το 1Χ63, πιστεύω καλύτερα να κοιτούσες για μονοφασικούς 10-12kw..

Για τυχόν λεπτομέρειες οφ τοπικ, στείλε μου πμ.. ελπίζω να βοήθησα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@Γιάννης Platano κεντρικός ταχυθερμαντήρας σίγουρα ακούγεται ως πολύ καλή λύση για κάποιον που δε μπορεί να βάλει πχ ηλιακό, αλλά δε ξέρω αν θα σε καλύψει κρύες μέρες χειμώνα με νερό πχ 10 βαθμών, ίσως μειώνει πολύ τη ροή για να πιάνει θερμοκρασία..

Τσέκαρε αν θες, νομίζω υπάρχουν με "μεταβλητή" αντίσταση που αυξομειώνει την ισχύ ανάλογα την παροχή..

Επίσης, σημαντική προϋπόθεση ΑΡΙΣΤΗ γείωση με τέτοιες συσκευές και τακτικό έλεγχο του ρελέ..

Ρώτα σε κάποιο κατάστημα που τους προμηθεύουν ή κάποιο γνωστό σου μηχανικό..

Ο μονοφασικός 8kw οριακά πιστεύω θα σε καλύψει.., κρατώντας μια πισινή..

Κόστος εκτός από την αγορά είναι και εγκατάσταση με σωστά υλικά, ασφαλιστικά, τυχόν μειωτές πίεσης, δοχεία διαστολή ΖΝΧ κλπ.., αυτοί που λένε πως δεν έχει θέμα και μια χαρά είναι το μηχάνημα ΜΑΚΡΙΑ, α και φυσικά ο ταχυθερμαντήρας κοντά στις καταναλώσεις.., όχι σαν κάτι επίτοιχους λέβητες αερίου που βάζουν στα μπαλκόνια και το ΖΝΧ έχει 20 μέτρα σωλήνα .., χαζομάρες (μη πω τίποτα άλλο) κάνουν όλα τα μαστόρια..

Κάτι άλλο, υπάρχει μήπως δυνατότητα να πας σε τριφασική παροχή 25kVA?

Θα μπορέσεις να βάλεις κεντρικό ταχυθερμαντήρα 12-15 KW, πχ αν κάνει κάποιος μπάνιο να μπορεί και η νοικοκυρά να πλύνει δυο πιάτα, όπως επίσης να συνδεθεί και η κουζίνα τριφασικά (σχεδόν όλες έχουν τριφασική παροχή απλά γεφυρώνουμε και τη δουλεύουμε μονοφασικά), μοιράζοντας έτσι "όμορφα" τα φορτία στις 3 φάσεις και μένει ηλεκτρικός "χώρος" για λοιπές συσκευές..

Αν όμως μένεις "αναγκαστικά" με το 1Χ63, πιστεύω καλύτερα να κοιτούσες για μονοφασικούς 10-12kw..

Για τυχόν λεπτομέρειες οφ τοπικ, στείλε μου πμ.. ελπίζω να βοήθησα..

Σε ευχαριστω παρα πολυ !!!

Για τριφασικο κοστιζει καπου στα 710 ευρω η αναβαθμιση 

Αυτη τη στιγμη εχω μποιλερ που δουλευει με το φυσικο αεριο οταν καινε τα καλοριφερ αλλα φετος ειναι παρα πολυ ακριβο.

Εισης εχω ηλιακο και με βανα επιλεγω ποιο θερμοσιφωνα θελω

Επειδη λουζω το κεφαλι μου 365 μερες τον χρονο ή καπου εκει ισως μια βρυση με ταχυθερμσιφωνα ειναι λυση .Υπαρχει στο μπανιο πριζα για το πλυντηριο ρουχων.Απο εκει θα μπορει να παρει ρευμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Σε ευχαριστω παρα πολυ !!!

Για τριφασικο κοστιζει καπου στα 710 ευρω η αναβαθμιση 

Αυτη τη στιγμη εχω μποιλερ που δουλευει με το φυσικο αεριο οταν καινε τα καλοριφερ αλλα φετος ειναι παρα πολυ ακριβο.

Εισης εχω ηλιακο και με βανα επιλεγω ποιο θερμοσιφωνα θελω

Επειδη λουζω το κεφαλι μου 365 μερες τον χρονο ή καπου εκει ισως μια βρυση με ταχυθερμσιφωνα ειναι λυση .Υπαρχει στο μπανιο πριζα για το πλυντηριο ρουχων.Απο εκει θα μπορει να παρει ρευμα ?

Η πρίζα του πλυντηρίου λογικά είναι 3Χ4 ή 3Χ2.5 (είχα δει σε συμφοιτητή μου 3Χ1.5 οπότε πάντα ελέγχουμε)

Ακόμα και με την καλώδιο 3Χ4 δηλαδή 20Α*230V=4.6kW (άσε που η πρίζα 99% θα είναι 16Α), οπότε δε θα στο συνιστούσα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Η πρίζα του πλυντηρίου λογικά είναι 3Χ4 ή 3Χ2.5 (είχα δει σε συμφοιτητή μου 3Χ1.5 οπότε πάντα ελέγχουμε)

Ακόμα και με την καλώδιο 3Χ4 δηλαδή 20Α*230V=4.6kW (άσε που η πρίζα 99% θα είναι 16Α), οπότε δε θα στο συνιστούσα..

Οπότε η λύση είναι γραμμή από τον νέο πίνακα που θα μπει έτσι ή αλοιως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικά ναι, προέβλεψε όμως πού θα χρειαστείς γραμμές (ακόμα και στο μέλλον)

Πχ, ξεχωριστή για κάθε κλιματιστικό, του θερμοσίφωνα/ταχυθερμαντήρα μήπως να περνούσες αντί 3Χ4, 3Χ6 (φυσικά μιλάς με τον ηλεκτρολόγο σου για τις σωστές διατομές) για να έχεις επιλογή αν θελήσεις κάποια στιγμή να βάλεις ταχυθερμαντήρα να υπάρχει παροχή..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αυτη τη στιγμη εχω μποιλερ που δουλευει με το φυσικο αεριο οταν καινε τα καλοριφερ αλλα φετος ειναι παρα πολυ ακριβο.

Εισης εχω ηλιακο και με βανα επιλεγω ποιο θερμοσιφωνα θελω

θα σου πρότεινα να ψάξεις κόστος να έχεις ζεστό νερό απο τον καυστήρα αερίου

ναι μεν ακριβό φέτος , αλλά για μπάνιο και όχι θέρμανση ,σε συνδυασμό με το οτι έχεις ηλιακό μου ακούγεται κάπως ο ταχυθερμαντήρας

edit εκτός αν μιλάς για κεντρική θέρμανση

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σου πρότεινα να ψάξεις κόστος να έχεις ζεστό νερό απο τον καυστήρα αερίου

ναι μεν ακριβό φέτος , αλλά για μπάνιο και όχι θέρμανση ,σε συνδυασμό με το οτι έχεις ηλιακό μου ακούγεται κάπως ο ταχυθερμαντήρας

edit εκτός αν μιλάς για κεντρική θέρμανση

Δυστυχως ειναι κεντρικη η θερμανση αλλα με θερμοδιμετρητες Siemens  σε καθε σωμα που καταγραφουν ανα σωμα την καταναλωση

Οπως εγραψα ομως με το φυσικο αεριο ζεσταινει το νερο και του μποιλερ οταν αναβουν τα σωματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δυστυχως ειναι κεντρικη η θερμανση αλλα με θερμοδιμετρητες Siemens  σε καθε σωμα που καταγραφουν ανα σωμα την καταναλωση

Οπως εγραψα ομως με το φυσικο αεριο ζεσταινει το νερο και του μποιλερ οταν αναβουν τα σωματα .

ναι , μετά κατάλαβα οτι ήταν κεντρική ,αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να μην είχες ζεστό νερό

πάντως προσωπικά δε θα προχωρούσα μιας και τα φθηνιάρικα δεν αξίζουν και αν είναι να περαστεί γραμμή ή και να μπει και τριφασικό καλύτερα απλά να βάλεις έναν χρονοδιακόπτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , μετά κατάλαβα οτι ήταν κεντρική ,αλλιώς δεν υπήρχε λόγος να μην είχες ζεστό νερό

πάντως προσωπικά δε θα προχωρούσα μιας και τα φθηνιάρικα δεν αξίζουν και αν είναι να περαστεί γραμμή ή και να μπει και τριφασικό καλύτερα απλά να βάλεις έναν χρονοδιακόπτη

Ηρθε ο ηλεκτρολογος και μου ειπε τα ιδια .

Εκτος απο επιτηρητη θα ρωτησει ποσο παει και ο χρονοδιακοπτης ραγας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καθυστερημενα το ειδα, αλλα ισως βοηθησει να γραψω την εμπειρια μου.

Ειχα ταχυθερμαντηρα μικρο στην Αθηνα, απο το 1985 μαλλον, εναν Clage, 6 kw. Eπαρκης η ροη για ντους. Υπαρχει ακομη σε εξοχικο και λειτουργει αψογα.

Απο το 1992, Καρδιτσα εβαλα 21kw Stiebel Eltron. Φτηνο το ρευμα τοτε, μικρα τα παιδια, ασταματητη χρηση.

Μετα, δουλευε επικουρικα οταν δεν εφτανε ο ηλιακος τον χειμωνα και πριν 3 χρονια , τον χαρισα σε φιλο με καταστημα εστιασης σε βουνο και τον ηθελε για την αμεσοτητα του μιας και ενας ariston υγραεριου δεν σταματουσε απο βλαβες, αφου τον προειδοποιησα για την καταναλωση φυσικα.

Τωρα , τα παιδια εφυγαν, δυο ατομα μονο στο σπιτι και ενας τεραστιος θερμοσιφωνας 120 λιτρων, οταν με το καλο χαλασει, σκεφτομαι να ξαναπαρω ταχυθερμαντηρα, αλλα οχι υδραυλικο οπως ο προηγουμενος, αλλα ηλεκτρονικο και μαλιστα μικροτερης ισχυος, μεταβλητης 6-8 kw  η 10-12 kw (λογω εστω και λιγης προθερμανσης απο τον ηλιακο.

Ειναι ινβερτερ (ας πουμε , μιας και μεταβλητη αντισταση σε αυτο με τετοια ισχυ δεν υπαρχει. Aπλα θα εχει μια βασικη 6kw η 10kw και αναλογα τις αναγκες αυτοματα το συστημα θα λειτουργει  επιπροσθετα και μια μικροτερη, πχ 2kw και ετσι θα γινεται το μικρο 8kw και το μεγαλυτερο 12kw. Θα μετρησω μονος μου τα λιτρα που μου αρκουν για ντους και θα αποφασισω. Για γεμισμα μπανιερας ουτε λογος, χρειαζονται τα τερατα των 21 η 24 kw.

 Βεβαια ενα αγχος με την πλακετα και την οθονη θα υπηρχε, γιαυτο θα παρω παλι stiebel με 10 χρονια εγγυηση.

Aν σας ενδιαφερει να υπολογισετε μονοι σας τι μηχανημα χρειαζεται, καντε ενα ντουζακι και μετρηστε τον χρονο που διαρκει καθως και με καποιο τροπο , πχ σε πλαστικη λεκανη για 3 λεπτα στην ιδια ενταση η το τηλεφωνο του ντους και ζυγισμα η μεταγγιση σε μπουκαλια νερου για μετρηση  και υπολογισμο των λιτρων ανα λεπτο που σας αρκουν.

Αφου το κανετε αυτο, η αν το γνωριζετε ηδη, πηγαινετε στο εξελ που εφτιαξα https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LjquRx-ZOmWKB5Bk5DFuOVatqEdAAz3vKWv_qscVcTg/edit?usp=sharing αντιγραψτε το σε δικο σας φυλλο και βαλτε τα στοιχεια που θελετε στα κιτρινα κουτακια , δηλαδη βαλτε θερμοκρασιες σταθερα και αλλαζετε την ισχυ σε kw για να δειτε ποσα χρειαζονται μεχρι να παρετε την επιθυμητη ροη.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Γεια σας,

Να σας γράψω κι εγώ κάποιους προβληματισμούς που έχω σχετικά με τον ταχυθερμοσίφωνα μας και την πιθανή αντικατάσταση του με κάποιο νέο βελτιωμένο μοντέλο.

Από το 2008 που μένουμε στο διαμέρισμα μας στον Πειραιά, χρησιμοποιούμε έναν κεντρικό τριφασικό Ταχυθερμοσίφωνα Siemens των 18 ΚW. To διαμέρισμα είναι 1ου ορόφου με την ταράτσα να βρίσκεται στον 8ο όροφο της πολυκατοικίας και για αυτό το λόγο δεν προχωρήσαμε τότε στην εγκατάσταση ηλιακού (τώρα που κάνουμε μια μικρή ανακαίνιση, κυρίως ενεργειακή συν βαψίματα, το ξανασκεφτόμαστε για ηλιακό μετά από πρόταση του ηλεκτρολόγου και του υδραυλικού, σε συνδυασμό βέβαια με κυκλοφορητή ανακυκλοφορίας - θα ήθελα και τη γνώμη σας επ' αυτού αν γνωρίζετε κάτι σχετικό).

Σε γενικές γραμμές είμαστε ευχαριστημένοι από τον Siemens, δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα στο να έχουμε άμεσα ζεστό νερό, ακόμα και στις πιο κρύες μέρες του χειμώνα. Η ευκολία, η αμεσότητα και θεωρητικά η εξοικονόμηση ενέργειας σε σχέση με έναν απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα είναι δεδομένες. Το θέμα που είχαμε από την αρχή όμως ήταν ότι η ροή του ζεστού νερού ήταν μειωμένη, σε βαθμό που οριακά δεν ήταν ενοχλητικός... Όταν γυρίζεις δε στο ντους το μίκτη σε μια μεσαία θέση, ώστε να "σπάσεις" το ζεστό νερό σε λιγότερο ζεστό, τότε παγώνει αρκετά και πρέπει να τον επαναφέρεις στην τέρμα αριστερή θέση, ώστε να πάρεις πάλι (το πολύ) ζεστό νερό. Επίσης, αν ανοίξεις δεύτερη βρύση ταυτόχρονα για ζεστό νερό, η ροή πέφτει πάρα πολύ και στις δύο παροχές, με αποτέλεσμα να πρέπει η μία από τις δύο να κλείσει άμεσα...

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι αν υπάρχουν κάποια νέα μοντέλα ταχυθερμαντήρων που να λύνουν τα παραπάνω θέματα. Διάβασα στο ακριβώς πιο πάνω post για ηλεκτρονικό (σε αντιδιαστολή με τον υδραυλικό/μηχανικό που προφανώς είναι ο Siemens που έχω). Είναι άραγε αυτό μια λύση? Επειδή σκεφτόμαστε να φτιάξουμε και ένα δεύτερο ντους στο WC, υπάρχει κάποιο μοντέλο που να μπορεί να σηκώσει ταυτόχρονα τη ροή σε δύο ντους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησες το δικό του άκρο (τηλεφωνκ που έλεγαν κάποτε) ή άλλο;κάτι που δεν ήξερα, πρέπει να βάζεις το δικό του γιατί η ροή είναι στάνταρ και βάσει αυτού βγάζει σωστή θερμοκρασία, εγώ πχ που έβαλα ντουζιέρα αντί για το δικό του και έχει περισσότερη ροή , δεν προλαβαίνει να το ζεστάνει. Αν βάλω όμως σπιράλ με το δικό του, τότε είναι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...