Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση FIFA 20 με eFootball PES 2020


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μικρός έπαιζα FIFA, ξεκινώντας από το FIFA97 και κάπου μέχρι το 2002. Κάπου με το PES4 ανακάλυψα για πρώτη φορά το PES και από τότε έμεινα εκεί.

Σε κάποια φάση ανάμεσα σε 2008-2013 που άκουγα πολύ ότι το FIFA έχει ξεφύγει και δεν συγκρίνεται και άλλα τέτοια, ενώ και το PES είχα διαπιστώσει ότι έκανε κοιλιά (μετά το εξαιρετικό PES6), επέστρεψα για λίγο στο FIFA, να δω για ποιον λόγο ο ντόρος.

Διαπίστωσα ότι το FIFA, παρόλο που το χαρακτήριζαν ρεαλιστικό, ήταν ακόμα arcade, χωρίς παιχνίδι κέντρου όπως το πραγματικό ποδόσφαιρο, λίγο πολύ η ανάπτυξη ήταν να κάνεις ζιγκ-ζαγκ την μπάλα από παίχτη σε παίχτη μέχρι να πάει στην επίθεση και πολύ μικρή σημασία είχε στην έκβαση της φάσης η ισορροπία του παίχτη, ο τρόπος που έβαζε το σώμα του ή ακόμα και το πόδι που κλωτσούσε (ως αριστεροπόδαρος ή δεξιοπόδαρος). Γενικά μου έδωσε την αίσθηση ότι ήταν πολύ εύκολο. Το έβαλα από την αρχή στο ανώτατο επίπεδο δυσκολίας και κέρδισα το πρώτο μου παιχνίδι με 3-0.

Σε πολλούς δεν αρέσει το παιχνίδι ανάπτυξης. Μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι δεν τους αρέσει ούτε στο πραγματικό ποδόσφαιρο, ενώ άλλοι απολαμβάνουμε παιχνίδια που τελειώνουν 0-0, όταν έχουμε ωραίες μάχες στο κέντρο, και ας μην γίνονται φάσεις μπροστά στις εστίες. Αντίστοιχα εμένα δε μου αρέσουν παιχνίδια που τελειώνουν 4-4 και οι άμυνες και το κέντρο είναι σκορπιοχώρι και η μπάλα πάει πάνω-κάτω, χωρίς να μπορεί να συγκροτηθεί στρατηγικό παιχνίδι. Κάπως έτσι κατάλαβα ότι πρέπει να αγνοήσω τα σχόλια για το FIFA, επειδή δεν είναι προσανατολισμένο να μου δώσει αυτό που εγώ ψάχνω σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου και ασχολούμαι μόνο με το PES.

Νομίζω είναι τι ψάχνει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...