Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση τύπου θύρας hdd & hdd caddy


Ntouris3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, hp8 said:

το θεμα δεν ειναι μονο στο μηκος αλλα και στο υψος αφου ο converter φαινεται μεγαλυτερος.και συνηθως στα λαπτοπ ο δισκος κουμπωνει λιγο οριακα δυστυχως.αλλα ειναι κατι που μπορεις να το δεις. ειχα και λαπτοπ που δεν μπορουσα να βαλω καν πιο παλιο ssd που ηταν λιγο πιο μεγαλοι σε υψος.κατι χιλιοστα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, hp8 said:

σωστό  Σε λαπτοπ  (δεν έχω  δοκιμάσει προσωπικά) ένας φίλος που ήθελε να κάνει το ίδιο τα παράτησε

τωρα ειδα την εικονα.ναι αυτο ειναι για ide 40 pin που δεν εχει τροφοδοσια σε sata που θελει τροφοδοσια.οποτα τραβαει τα 12v και τα 5volt απο το floppy Που ειναι σαν Molex παλιου σκληρου απλα διαφορετικο μεγεθος.το αλλο ειναι 44 pin σε sata και περναει το ρευμα μαζι.

10 minutes ago, Ntouris3 said:

Πάντως έκανα έναν έλεγχο με έναν άλλο σκληρό που έχω και ο χώρος είναι υπέρ αρκετός. Αν το λάπτοπ δώσει 12v σε δίσκο 5v νομίζω ότι θα τον κλάψω.

οι adapters αυτοι ειναι για λαπτοπ για αυτο και 44 ide που δεν υπαρχει στο Pc. οποτε δεν θα δωσει 12volt. δες και το υψος.επισης μην βλεπεις το αν απλα εχειχωρο.φαντασου οτι για να κουμπωσει ο δισκος και να ξεκουμπωσει θελει ετσι και αλλιως χωρο προς τα πισω για να βγει απο την sata/ide υποδοχη(οτι μπορει να εχει το λαπτοπ).αν πχ τα νουμερα τυχαια ο δισκος ειναι 10 εκατοστα αφηνουν και 1 εκατοστο τουλαχιστον προς τα πισω για να ξεκουμπωσει ο δισκος απο την υποδοχη.οποτε αμα βαλεις τον adapter θες παραπανω χωρο που ισως να μην εχουν αφησει .αλλιως μπορει να μην μπορει να μπει.

6 minutes ago, Ntouris3 said:

Τελικά ο δίσκος του χωράει ;

μαλλον ο τυπος δειχνει οτι δεν χωραει.δεν ακουσα αν λεει κατι στο video.δεν εχω ηχο ευκαιρο.

kai to γραφει

Published on 2 Feb 2013

this is the 44pin IDE pata to sata converter from DX
placed inside a laptop
you can seee itdoes not fit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

Που ειναι σαν Molex παλιου σκληρου απλα διαφορετικο μεγεθος.το αλλο ειναι 44 pin σε sata και περναει το ρευμα μαζι.

ναι Δεν ξέρω αν τελικά αξίζει όλη αυτή η φασαρία Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ Θα πάει να ανοίξει firefox - youtube και θα κλατάρει ολο το σύστημα Ακόμα και με puppy linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, hp8 είπε

ναι Δεν ξέρω αν τελικά αξίζει όλη αυτή η φασαρία Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ Θα πάει να ανοίξει firefox - youtube και θα κλατάρει ολο το σύστημα Ακόμα και με puppy linux

Το puppy απο usb τρέχει πολύ καλά. Με windows 7 σε liveusb παίζει απροβλημάτιστα youtube 480p. Το μόνο του σοβαρό θέμα είναι το 1gb ddr ram που φοράει η μητρική του. Η cpu είναι μία amd turion 64 ml-28.

Η cpu μπορεί να αναβαθμιστεί μέχρι και την ml-42 σίγουρα και η ram μέχρι 2gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Το puppy απο usb τρέχει πολύ καλά. Με windows 7 σε liveusb παίζει απροβλημάτιστα youtube 480p. Το μόνο του σοβαρό θέμα είναι το 1gb ddr ram που φοράει η μητρική του. Η cpu είναι μία amd turion 64 ml-28.

Η cpu μπορεί να αναβαθμιστεί μέχρι και την ml-42 σίγουρα και η ram μέχρι 2gb.

H απόφαση είναι δική σου πλέον Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

H απόφαση είναι δική σου πλέον Εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο

Το λάπτοπ αυτό σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μέχρι να μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο αξιοπρεπές. Το θέμα του δίσκου , αν και προαιρετικό, με προβληματίζει επειδή δεν ξέρω το πόσο μπορεί να ζήσει ένα usb στο οποίο θα γίνονται συνεχώς εγγραφές και αναγνώσεις. Και στην τελική το μόνο έξτρα είναι ο αντάπτωρας μιας και ο σκληρός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntouris3 είπε

Και στην τελική το μόνο έξτρα είναι ο αντάπτωρας μιας και ο σκληρός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούργιο. 

δοκιμασετο και πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό που βλέπω είναι pata Δηλ mini ide , δεν έχεις πολλές επιλογές και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ανταλλακτικά από eBay. Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να το αναστήσει το μηχάνημα διότι θα είναι πολύ αργό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη που σε απογοητευω αλλα το μηχανημα και να καταφέρεις να το αναστήσεις με Windows xp, θα βαραει cpu 100% σε καθε δεξι κλικ που θα κάνεις. Θες τωρα να χαλασεις λεφτα σε ram (που ειναι για μουσειο), να αλλάξεις CPU (που δεν θα κανει καμια διαφορά) και σε SSD ενω το προβλημα σου ειναι ολα τα αλλα ;

 

Εχει στις αγγελιες laptop με 100 ευρω με 4GB ram και δίσκο και απο ολα. (Δεν τα συνιστώ, αλλα για λύση ανάγκης ειναι καλύτερα απο αυτο που πας να κάνεις) 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntouris3 είπε

Το λάπτοπ αυτό σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μέχρι να μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο αξιοπρεπές. Το θέμα του δίσκου , αν και προαιρετικό, με προβληματίζει επειδή δεν ξέρω το πόσο μπορεί να ζήσει ένα usb στο οποίο θα γίνονται συνεχώς εγγραφές και αναγνώσεις. Και στην τελική το μόνο έξτρα είναι ο αντάπτωρας μιας και ο σκληρός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούργιο. 

Φλας τσέκαρε διαστάσεις και ρίξε μια ματιά  σε  αυτό με  αυτό  Αλλα ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Συγνώμη που σε απογοητευω αλλα το μηχανημα και να καταφέρεις να το αναστήσεις με Windows xp, θα βαραει cpu 100% σε καθε δεξι κλικ που θα κάνεις. Θες τωρα να χαλασεις λεφτα σε ram (που ειναι για μουσειο), να αλλάξεις CPU (που δεν θα κανει καμια διαφορά) και σε SSD ενω το προβλημα σου ειναι ολα τα αλλα ;

Εχει στις αγγελιες laptop με 100 ευρω με 4GB ram και δίσκο και απο ολα. (Δεν τα συνιστώ, αλλα για λύση ανάγκης ειναι καλύτερα απο αυτο που πας να κάνεις) 

1) Δεν είπα ότι θα αναβαθμίσω τη ram και την cpu, απλώς ανέφερα τις δυνατότητες της μητρικής.

2) Όπως ανέφερα προηγουμένως , ο ssd ΜΠΟΡΕΙ  να αγοραστεί με την προυπόθεση πάντα ότι θα γίνει μακροχρόνια χρήσιμος σε νέο σύστημα.

3) Το λάπτοπ είναι λειτουργικό.

Και πάνω απ'όλα δεν απογοητεύτικα, είπαμε, ένα λάπτοπ του 2005 είναι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, hp8 said:

ναι Δεν ξέρω αν τελικά αξίζει όλη αυτή η φασαρία Δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του λαπτοπ Θα πάει να ανοίξει firefox - youtube και θα κλατάρει ολο το σύστημα Ακόμα και με puppy linux

αν το λαπτοπ ειναι παλιο δεν αξιζει.ναι μεν κρατας τον δισκο για το επομενο Laptop αλλα ναι δεν ξερω αν εχει νοημα

18 hours ago, Ntouris3 said:

Το puppy απο usb τρέχει πολύ καλά. Με windows 7 σε liveusb παίζει απροβλημάτιστα youtube 480p. Το μόνο του σοβαρό θέμα είναι το 1gb ddr ram που φοράει η μητρική του. Η cpu είναι μία amd turion 64 ml-28.

Η cpu μπορεί να αναβαθμιστεί μέχρι και την ml-42 σίγουρα και η ram μέχρι 2gb.

πολυ λιγη μνημη.μονο για windows xp ειναι. δεν αξιζει να ψαξεις ανταλλακτικα για αυτο.ναι μεν θα βρεις φτηνα απο ebay αλλα καλυτερα νεο laptop.οπως ειπαν θα βρεις ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο λαπτοπ με πολυ λιγα λεφτα.οτι και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο αυτο.

15 hours ago, Ntouris3 said:

Το λάπτοπ αυτό σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μέχρι να μπορώ να αγοράσω ένα καινούργιο αξιοπρεπές. Το θέμα του δίσκου , αν και προαιρετικό, με προβληματίζει επειδή δεν ξέρω το πόσο μπορεί να ζήσει ένα usb στο οποίο θα γίνονται συνεχώς εγγραφές και αναγνώσεις. Και στην τελική το μόνο έξτρα είναι ο αντάπτωρας μιας και ο σκληρός θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στον καινούργιο. 

οτιδηποτε και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο αυτο.με 100 ευρω παιζει να βρεις πολυ καλυτερα λαπτοπ απο αυτα. τα usb μπορουν να ζησουν αρκετα αν ειναι κανα σοβαρο Usb και οχι κανενα της πλακας. καλα ναι ο δισκος μπορει να παει στο καινουριο αν και στο καινουριο αξιζει να μπει ssd εστω και ενας μικρος.εχω λαπτοπ με ddr2 4 gb ram και ssd 120 giga που ειναι 6-7 χρονων λαπτοπ αλλα παιζει μια χαρα για everyday use. ο ssd το ανεστησε.

15 hours ago, glamor said:

Παιδιά αυτό που βλέπω είναι pata Δηλ mini ide , δεν έχεις πολλές επιλογές και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις ανταλλακτικά από eBay. Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να το αναστήσει το μηχάνημα διότι θα είναι πολύ αργό

και 2 giga να παει αν βαλει 7αρια πανω για να πεις οτι οκ δεν παω σε windows xp παλι θα ειναι οριακα λογω cpu>και ο δισκος αν ειναι μηχανικος  δεν ειναι οτι καλυτερο.απο την αλλη και M2 να βαλει και ssd παλι θα φαει bottleneck λιγακι λογω ide.

15 hours ago, Talepwros said:

Συγνώμη που σε απογοητευω αλλα το μηχανημα και να καταφέρεις να το αναστήσεις με Windows xp, θα βαραει cpu 100% σε καθε δεξι κλικ που θα κάνεις. Θες τωρα να χαλασεις λεφτα σε ram (που ειναι για μουσειο), να αλλάξεις CPU (που δεν θα κανει καμια διαφορά) και σε SSD ενω το προβλημα σου ειναι ολα τα αλλα ;

Εχει στις αγγελιες laptop με 100 ευρω με 4GB ram και δίσκο και απο ολα. (Δεν τα συνιστώ, αλλα για λύση ανάγκης ειναι καλύτερα απο αυτο που πας να κάνεις) 

ακομα και αυτα με τα 100 θα ειναι πολυ καλυτερα.τους πετας και εναν ssd Και για νορμαλ χρηση θα ειναι λουκουμι.

14 hours ago, hp8 said:

Φλας τσέκαρε διαστάσεις και ρίξε μια ματιά  σε  αυτό με  αυτό  Αλλα ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του 

λογικα πρεπει να χωραει οπως φαινεται αλλα ο M2 θα φαει bottleneck σε καποιο σημειο.σιγουρα καλυτερα απο μηχανικο ide/sata.

14 hours ago, Ntouris3 said:

1) Δεν είπα ότι θα αναβαθμίσω τη ram και την cpu, απλώς ανέφερα τις δυνατότητες της μητρικής.

2) Όπως ανέφερα προηγουμένως , ο ssd ΜΠΟΡΕΙ  να αγοραστεί με την προυπόθεση πάντα ότι θα γίνει μακροχρόνια χρήσιμος σε νέο σύστημα.

3) Το λάπτοπ είναι λειτουργικό.

Και πάνω απ'όλα δεν απογοητεύτικα, είπαμε, ένα λάπτοπ του 2005 είναι! :D

τα φαγε τα ψωμια του δυστυχως.θα σου λεγα κοιτα σε καποιο μεταχειρισμενο αν υπαρχει η δυνατοτητα οικονομικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο, την ταλαιπωρία και τα χρήματα που θα δώσεις αυτό το μηχάνημα.

Ακόμα και για την εποχή του ήταν μάπα (turion :P ).

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dpolal είπε

Δεν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο, την ταλαιπωρία και τα χρήματα που θα δώσεις αυτό το μηχάνημα.

Ακόμα και για την εποχή του ήταν μάπα (turion :P ).

 

8 ώρες πριν, poulinos είπε

αν το λαπτοπ ειναι παλιο δεν αξιζει.ναι μεν κρατας τον δισκο για το επομενο Laptop αλλα ναι δεν ξερω αν εχει νοημα

πολυ λιγη μνημη.μονο για windows xp ειναι. δεν αξιζει να ψαξεις ανταλλακτικα για αυτο.ναι μεν θα βρεις φτηνα απο ebay αλλα καλυτερα νεο laptop.οπως ειπαν θα βρεις ειτε καινουριο ειτε μεταχειρισμενο λαπτοπ με πολυ λιγα λεφτα.οτι και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο αυτο.

οτιδηποτε και να παρεις θα ειναι καλυτερο απο αυτο.με 100 ευρω παιζει να βρεις πολυ καλυτερα λαπτοπ απο αυτα. τα usb μπορουν να ζησουν αρκετα αν ειναι κανα σοβαρο Usb και οχι κανενα της πλακας. καλα ναι ο δισκος μπορει να παει στο καινουριο αν και στο καινουριο αξιζει να μπει ssd εστω και ενας μικρος.εχω λαπτοπ με ddr2 4 gb ram και ssd 120 giga που ειναι 6-7 χρονων λαπτοπ αλλα παιζει μια χαρα για everyday use. ο ssd το ανεστησε.

και 2 giga να παει αν βαλει 7αρια πανω για να πεις οτι οκ δεν παω σε windows xp παλι θα ειναι οριακα λογω cpu>και ο δισκος αν ειναι μηχανικος  δεν ειναι οτι καλυτερο.απο την αλλη και M2 να βαλει και ssd παλι θα φαει bottleneck λιγακι λογω ide.

ακομα και αυτα με τα 100 θα ειναι πολυ καλυτερα.τους πετας και εναν ssd Και για νορμαλ χρηση θα ειναι λουκουμι.

λογικα πρεπει να χωραει οπως φαινεται αλλα ο M2 θα φαει bottleneck σε καποιο σημειο.σιγουρα καλυτερα απο μηχανικο ide/sata.

τα φαγε τα ψωμια του δυστυχως.θα σου λεγα κοιτα σε καποιο μεταχειρισμενο αν υπαρχει η δυνατοτητα οικονομικα παντα.

Θα το κρατήσω μήπως ποτέ χρειαστεί, μέχρι να πάρω έναν άλλο της προκοπής. Προσωπικά θεωρώ τα μεταχειρησμένα των 100€ σπατάλη, αφού με λίγη υπομονή φτάνεις τα 200-400€ όπου εκεί υπάρχουν πιο καινούργια μοντέλα που είναι συμβατά με πιο πολλές αναβαθμίσεις και στα δύο επίπεδα ( hardware-software).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...