Προς το περιεχόμενο

Geekbench 5 benchmark


mpokwsths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

Το νέο bios για καλύτερα clocks έγινε release; 

Release δεν το λες, custom bios τρέχω, λογικά σε καμιά βδομάδα θα το δώσει και η Asus επίσημα. Στο single πλέον με 101 bclk βλέπω ~4.45 και υπάρχει αύξηση στο stp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Release δεν το λες, custom bios τρέχω, λογικά σε καμιά βδομάδα θα το δώσει και η Asus επίσημα. Στο single πλέον με 101 bclk βλέπω ~4.45 και υπάρχει αύξηση στο stp.

Θέλω να Πιστεύω πως με τους επόμενους ryzen η ιντελ θα είναι πίσω και στο single thread 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Θέλω να Πιστεύω πως με τους επόμενους ryzen η ιντελ θα είναι πίσω και στο single thread 

Τι θα φέρει η zen 3 αρχιτεκτονική κανένας δεν ξέρει, δεν νομίζω να ανεβάσουν ιδιαίτερα τα clocks, θα βελτιώσουν το ipc, ίσως προσθέσουν ψευδο avx512 (2x256 στην ουσία) και βελτιώσουν περαιτέρω το if να δουλεύει πιο ψηλά. Αν κρίνω όμως από το single score του mobile 4core στα 10nm με τα μόλις 3.9GHz, αν κλοκαρουν στα 5GHz οι 10nm της Intel θα είναι παρελθον και οι ryzen και οι coffee lake του χρόνου. To geekbench όμως δεν είναι απολυτο benchmark, θα σου πει ότι το iPhone xs max είναι ένα 20% πιο αργό στο stp από ένα pc με 8700K stock και παίζει να βγάζει το iPhone 11 να έχει καλύτερο stp από πολλά σημερινά desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Razor333 εμενα μονο στο multi πηρε απο το bios με το fix, τι θερμοκρασιες εχεις με Pbo στο cinebench ας πουμε ?

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/106928

5.png.168ed0e09bdbd6c9d90cfb16552fe488.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

@Razor333 εμενα μονο στο multi πηρε απο το bios με το fix, τι θερμοκρασιες εχεις με Pbo στο cinebench ας πουμε ?

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/106928

5.png.168ed0e09bdbd6c9d90cfb16552fe488.png

Νορμαλ το βλεπω το single αν δεν πειραξες καθολου bclk και αναφερει πλεον 4.4GHz. Δεν εχω τσεκαρει αν αλλαξε προς τα πανω τα temps το νεο smu, πριν με το abb ηταν στους ~75-76 και επεφτε ~4-5 βαθμους χωρις pbο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Νορμαλ το βλεπω το single αν δεν πειραξες καθολου bclk και αναφερει πλεον 4.4GHz. Δεν εχω τσεκαρει αν αλλαξε προς τα πανω τα temps το νεο smu, πριν με το abb ηταν στους ~75-76 και επεφτε ~4-5 βαθμους χωρις pbο.

Ναι τώρα γράφει παντού 4,4ghz ,σε εμένα τα ίδια είναι δεν άλλαξαν αυτό που βλέπω, δεν ξέρω όμως αν είναι λόγω smu  η λόγω του ABB μιας και δεν το είχα δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι τώρα γράφει παντού 4,4ghz ,σε εμένα τα ίδια είναι δεν άλλαξαν αυτό που βλέπω, δεν ξέρω όμως αν είναι λόγω smu  η λόγω του ABB μιας και δεν το είχα δοκιμάσει.

Σε εμενα με το ab/abb ο multiplier πήγαινε μέχρι 43.8x, τώρα βλέπω ότι πάει 44x, αλλά έχω την εντύπωση ότι κρατάει πιο πολύ το max boost, όπως επίσης παρατήρησα ότι gb4/5 και το aida64 κάνουν report την max ταχύτητα ενώ πριν ήταν ότι κάτσει. Δεν είδα ακόμα τι report κάνει σε mixed σενάρια όπως παιχνίδια.

Περιμένω και κάτι πιο final γιατί αυτό που τρέχω τώρα, δεν είναι καθαρό abba, είναι abb με το τελευταίο smu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

εχεις περασει το bios με το fix?

Αν λες για το beta - custom, οχι. 

Το τελευταίο επίσημο έχω, περιμένοντας για το fix-αρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αν λες για το beta - custom, οχι. 

Το τελευταίο επίσημο έχω, περιμένοντας για το fix-αρισμενο

Θα έπρεπε να είσαι πάνω από 1300 ακόμα και με το προηγούμενο, ίδιο boost δεν έχει ο 3600x με τον 3700x;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Razor333 είπε

Θα έπρεπε να είσαι πάνω από 1300 ακόμα και με το προηγούμενο, ίδιο boost δεν έχει ο 3600x με τον 3700x;

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως σε single κερδίζουν οι μεγαλύτεροι,δηλαδή 3900x > 3800x > 3600x

Ας μας διαφωτίσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως σε single κερδίζουν οι μεγαλύτεροι,δηλαδή 3900x > 3800x > 3600x

Ας μας διαφωτίσει κάποιος

Ανεβασε μια το λινκ απο το score σου στο gb ,μπορει να παιζει ρολο και η μεγαλυτερη cache

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως σε single κερδίζουν οι μεγαλύτεροι,δηλαδή 3900x > 3800x > 3600x

Ας μας διαφωτίσει κάποιος

 

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ανεβασε μια το λινκ απο το score σου στο gb ,μπορει να παιζει ρολο και η μεγαλυτερη cache

 

2 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ίδια cache έχει ο 3600x (πρακτικά μεγαλύτερη) και ίδιο boost, δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά με τον 3700x.

Από το link παρατηρώ ότι είναι χαμηλά τα clocks.

Λογικά το νέο bios θα σε ανεβάσει αρκετά, μάλλον αυτό που τρέχεις έχει θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...