Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική ΑΠΘ


dimitrisg55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι μαθητής της Β Λυκείου και θα επιλέξω το πεδίο των οικονομικών και πληροφορικής για τις πανελλήνιες. Θα ήθελα να περάσω Πληροφορική στο ΑΠΘ, επειδή μου αρέσουν οι υπολογιστές και ασχολούμαι πολύ με αυτούς. Η απορία μου είναι η εξής : Υπάρχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση και ως κάτοχος αυτού του πτυχιού σε τι θέσεις μπορώ να εργαστώ?

 

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά σχολή είναι. Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για Θεσσαλονίκη κοίτα επίσης την Εφαρμοσμένη Πληροφορική του ΠΑ.ΜΑΚ. για κάτι με επιλογές μαθημάτων και από Business αλλά και το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Συστημάτων του Διεθνούς Πανεπιστημίου αν ενδιαφέρεσαι για κάτι πολυτεχνικό.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Μια χαρά σχολή είναι. Αν ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για Θεσσαλονίκη κοίτα επίσης την Εφαρμοσμένη Πληροφορική του ΠΑ.ΜΑΚ. για κάτι με επιλογές μαθημάτων και από Business αλλά και το τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Συστημάτων του Διεθνούς Πανεπιστημίου αν ενδιαφέρεσαι για κάτι πολυτεχνικό.

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ενδιαφέρομαι μόνο για θεσσαλονίκη και κυρίως στο software κομμάτι, ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πληροφορικής και εφαρμοσμένης πληροφορικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimitrisg55 είπε

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ενδιαφέρομαι μόνο για θεσσαλονίκη και κυρίως στο software κομμάτι, ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πληροφορικής και εφαρμοσμένης πληροφορικής?

Στο Μακεδονιας προφανώς προσπαθούν να δώσουν και πιο ευρείς γνώσεις, να ανοίξουν πόρτες και σε άλλους τομείς/χώρους (πως εφαρμόζεται η επιστήμη π.χ στα οικονομικά, το μάρκετινγκ, στατιστική κλπ) ενω στο ΑΠΘ έχουν καθαρά πληροφορικό προσανατολισμό αποτι καταλαβαίνω. Anyway, το πρόγραμμα σπουδών θα σου δώσει να καταλάβεις τι διδάσκεται στα 2 τμήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimitrisg55 said:

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Ενδιαφέρομαι μόνο για θεσσαλονίκη και κυρίως στο software κομμάτι, ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πληροφορικής και εφαρμοσμένης πληροφορικής?

Η Εφαρμοσμένη Πληροφορική στο ΠΑ.ΜΑΚ. σου δίνει μια σειρά μαθημάτων επιλογής από το χώρο της Διοίκησης Επιχειρήσεων κύρια, διατηρώντας εσυ τη δυνατότητα να ρυθμίσεις με τις προτιμήσεις σου το ποσοστό που θα καταλάβουν στο προγραμμα σπουδών (μπορεί να είναι 60/40 η ακόμα και 85/15). Είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής από ένα σημείο κι έπειτα, καθώς και οι δυο σχολές είναι καλές σε αυτό που κάνουν. 

Οπως αναφέρθηκε η Πληροφορική ΑΠΘ είναι καθαρή, παραδοσιακή πληροφορική, που σημαίνει πολλές βάσεις με βαριά μαθηματικά αλλά και έμφαση στην έρευνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από προγραμματιστής σε ποιες άλλες θέσεις θα μπορώ να εργαστώ με το πτυχίο από το ΑΠΘ. Παράδειγμα είναι δυνατή η εργασία και ως τεχνικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimitrisg55 said:

Εκτός από προγραμματιστής σε ποιες άλλες θέσεις θα μπορώ να εργαστώ με το πτυχίο από το ΑΠΘ. Παράδειγμα είναι δυνατή η εργασία και ως τεχνικός?

Να είσαι σίγουρος ότι αμα βγάλεις μια τέτοια σχολή πληροφορικής, το τελευταίο πράγμα που θα θες να γίνεις είναι τεχνικός. Οι απόφοιτοι πληροφορικής μπορούν να ασχοληθούν με πάρα μα πάρα πολλά πράγματα. Είναι λογικό να σκέφτεσαι εσύ τεχνικός και προγραμματιστής γιατί μόνο αυτά ξέρεις. Και εγώ στην ηλικία σου ήθελα να γίνω τεχνικός γιατί μαρεσει να κάνω tweak το πισι μου και να φτιάχνω πισι και να τα μεταπουλαω κλπ. Αλλά θα δεις ότι η πληροφορική είναι 1000000 πράγματα παραπάνω από αυτά τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimitrisg55 said:

Εκτός από προγραμματιστής σε ποιες άλλες θέσεις θα μπορώ να εργαστώ με το πτυχίο από το ΑΠΘ. Παράδειγμα είναι δυνατή η εργασία και ως τεχνικός?

Web developer, database administrator, system architect, network engineer, full stack developer, data scientist/engineer και πολλές άλλες εξειδικεύσεις είναι πιθανές πορείες που μπορείς να ακολουθήσεις. Οι επιλογές είναι δεκάδες, ίσως και εκατοντάδες πλέον με την εξειδίκευση που υπάρχει στο χώρο της Πληροφορικής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Να είσαι σίγουρος ότι αμα βγάλεις μια τέτοια σχολή πληροφορικής, το τελευταίο πράγμα που θα θες να γίνεις είναι τεχνικός. Οι απόφοιτοι πληροφορικής μπορούν να ασχοληθούν με πάρα μα πάρα πολλά πράγματα. Είναι λογικό να σκέφτεσαι εσύ τεχνικός και προγραμματιστής γιατί μόνο αυτά ξέρεις. Και εγώ στην ηλικία σου ήθελα να γίνω τεχνικός γιατί μαρεσει να κάνω tweak το πισι μου και να φτιάχνω πισι και να τα μεταπουλαω κλπ. Αλλά θα δεις ότι η πληροφορική είναι 1000000 πράγματα παραπάνω από αυτά τα δύο. 

Ακριβώς όπως τα λες, δεν θέλω να γίνω τεχνικός για αυτό τον λόγο στοχεύω στην συγκεκριμένη σχολή, αλλά δεν παύει να είναι μια εναλλακτική, άρα και παραπάνω πιθανότητα για εύρεση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimitrisg55 said:

Ακριβώς όπως τα λες, δεν θέλω να γίνω τεχνικός για αυτό τον λόγο στοχεύω στην συγκεκριμένη σχολή, αλλά δεν παύει να είναι μια εναλλακτική, άρα και παραπάνω πιθανότητα για εύρεση εργασίας.

Νταξει, άκου, μπες εσύ σε πανεπιστήμιο να σπουδάσεις πληροφορική και μετά θα δεις τι θα κάνεις. Στην πορεία της σχολής θα αλλάξεις πολλές απόψεις για το τι θες να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόφοιτος πληροφορικής Α.Π.Θ. εδώ. Μην ανησυχείς καθόλου για την εύρεση εργασίας. Αν τελειώσεις τη σχολή και μάθεις έστω και τα μισά από τα διδασκόμενα δουλεύοντας παράλληλα 1-2 προτζεκτάκια μόνος σου, θα βρεις σίγουρα δουλειά.
Κοίταξε στην ιστοσελίδα τα μαθήματα της σχολής και βεβαιώσου ότι θα σου αρέσουν και δε θα τα παρακολουθήσεις από αγγαρεία (το 1ο έτος έχει πολλά μαθηματικά).

Μου κάνει εντύπωση πάντως η ωριμότητά σου και που το ψάχνεις από τώρα, εγώ όχι 2α λυκείου, ακόμα κι όταν τέλειωσα τη σχολή δεν ψαχνόμουνα και δεν ήξερα ακόμα για επαγγελματική αποκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ktiniatros είπε

Απόφοιτος πληροφορικής Α.Π.Θ. εδώ. Μην ανησυχείς καθόλου για την εύρεση εργασίας. Αν τελειώσεις τη σχολή και μάθεις έστω και τα μισά από τα διδασκόμενα δουλεύοντας παράλληλα 1-2 προτζεκτάκια μόνος σου, θα βρεις σίγουρα δουλειά.
Κοίταξε στην ιστοσελίδα τα μαθήματα της σχολής και βεβαιώσου ότι θα σου αρέσουν και δε θα τα παρακολουθήσεις από αγγαρεία (το 1ο έτος έχει πολλά μαθηματικά).

Τα είδα τα μαθήματα της σχολής και όντως έχει πολλά μαθηματικά, προς το παρών έχω μια καλούτσικη σχέση μαζί τους, αλλά απο ότι φαίνεται είναι αναγκαία στην πληροφορική τα μαθηματικά.

38 λεπτά πριν, ktiniatros είπε

Μου κάνει εντύπωση πάντως η ωριμότητά σου και που το ψάχνεις από τώρα, εγώ όχι 2α λυκείου, ακόμα κι όταν τέλειωσα τη σχολή δεν ψαχνόμουνα και δεν ήξερα ακόμα για επαγγελματική αποκατάσταση

Δεν μου αρέσει καθόλου η εικόνα στο μυαλό μου να κάθομαι στο σπίτι άνεργος και να πρέπει να συντηρούμαι από τους γονείς μου, οι οποίοι κιόλας δεν είναι ευκατάστατοι οικονομικά. Εάν σπαταλήσω τόσο χρόνια για να πάρω πτυχίο και στην τελική να μην βρω μια δουλειά πάνω στο αντικείμενο που μου αρέσει, τότε εξαρχής να βρω μια άλλη δουλειά που θα μπορέσει να με απορροφήσει η αγορά εργασίας, τουλάχιστον δεν θα έχω ξοδέψει 4-5 χρόνια για κάτι που δεν θα με ωφελήσει κάπου.

Είμαι αποφασισμένος από μικρή ηλικία (δημοτικό) ότι θα ασχοληθώ με τους υπολογιστές καθώς αυτό πάντα μου άρεσε. Στην αρχή σκεφτόμουν για τεχνικός αφού δεν με πολύ ενδιέφερε ο προγραμματισμός. Καθώς τελείωνε η α λυκείου έπρεπε να δηλώσω θεωρητική η θετική εννοείται πως θα πήγαινα θετική, αλλά το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να αποφασίσω για το φροντιστήριο (το οποίο ξεκίνησε πριν από κάποιες μέρες) εάν θα επιλέξω 2 πεδίο (μαθηματικά, φυσική, χημεία) για να περάσω μηχανικός η 4 πεδίο (μαθηματικά, ΑΟΘ, ΑΕΠΠ) για "προγραμματισμό", για να ξεκινήσω προετοιμασία για τα αντίστοιχα μαθήματα της γ λυκείου. Ενώ ήμουν πεισμένος ότι θα πάω 2 πεδίο και θα πρέπει να στρωθώ στο διάβασμα, βρήκα καταλάθος ένα thread εδώ στο insomnia ονόματι τεχνικός υπολογιστών ένα αποτυχημένο επάγγελμα και διαπίστωσα ότι στην καλύτερη μετά από πολλά χρόνια προϋπηρεσίας με σκληρή δουλειά ο μισθός δεν θα είναι αντάξιος των κόπων μου. Αναθεώρησα όλα τα δεδομένα και σκέφτηκα ότι εάν θέλω να εξελιχθώ και να κάνω κάποια όνειρα πραγματικότητα πρέπει να ασχοληθώ με άλλες σχολές. 

Επεξ/σία από dimitrisg55
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ktiniatros

Μου είπαν ότι η πληροφορική στο ΑΠΘ είναι δύσκολη αλλά μετά εάν την τελειώσεις έχεις πολλές ικανότητες. Σαν απόφοιτος αυτής της σχολής θεωρείς ότι κάτι τέτοιο ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2019 στις 10:41 ΜΜ, dimitrisg55 είπε

@ktiniatros

Μου είπαν ότι η πληροφορική στο ΑΠΘ είναι δύσκολη αλλά μετά εάν την τελειώσεις έχεις πολλές ικανότητες. Σαν απόφοιτος αυτής της σχολής θεωρείς ότι κάτι τέτοιο ισχύει?

Δεν είναι δύσκολη.

Από πλευράς ικανοτήτων, εξαρτάται το πόσο θα ασχοληθείς μόνος σου. Μπορείς απλά να περάσεις τα μαθήματα και να τελειώσεις τη σχολή χωρίς να σου μείνουν τα απαραίτητα για επαγγελματική αποκατάσταση.
Το πανεπιστήμιο δεν είναι σχολείο ή φροντιστήριο, οι καθηγητές δεν πρόκειται να σε κυνηγάνε να μάθεις. Κάθεσαι, διαβάζεις και κάνεις εργασίες μόνος σου και τους ρωτάς ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ δεν καταννοείς (ακόμα και κάτι που σου φαίνεται χαζό να το ρωτήσεις). 
Αν κάνεις όλες τις εργασίες σου με μεράκι, τότε ναι, θα την τελειώσεις με πολλές ικανότητες. Θα σε συμβούλευα επίσης να δουλέψεις part time στο 2ο και 3ο έτος αν μπορέσεις. Χτυπάω το κεφάλι μου ακόμα που δεν ξεκίνησα από τότε, γιατί χρόνος υπήρχε άπειρος. Υπάρχει χάσμα ανάμεσα στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση και την εργασία στην Ελλάδα, όσο πιο σύντομα το καλύψεις, τόσο καλύτερα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση σου είναι του τύπου "τι να κάνω αν πιάσω το τζόκερ".

1) Μπες πρώτα με το καλό στην σχολή
2) Πάρε πτυχίο στην ώρα σου

και όταν έρθει η ώρα που θα φτάνεις στην αποφοίτηση το ξανασυζητάς.

Θυμάμαι μπήκαμε 350 άτομα στο τμήμα και αποφοιτήσαμε 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...