Προς το περιεχόμενο

Sound Blaster Z + windows 10


lanc3lot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους και όλες, 

Προσωπικά έχω την X-Fi Fatal1ty όλα αυτά τα χρόνια αλλά επειδή από.. μαλάκια μου η optical in υποδοχή της έχει ψιλό χαλάσει με αποτέλεσμα το οποίο cable βάλω να μην πιάνει καλά πάνω της και με το οποιοδήποτε κούνημα του pc να φεύγει, έλεγα να αναβαθμίσω σε αυτη την κάρτα. Όμως από χθες που ψάχνω το ίντερνετ βλέπω τρελή ασυμβατότητα με τελευταία update των Windows 10. Κάποιος κάτοχος της που ξέρει παραπάνω και αν αξίζει η αγορά;;; ευχαριστώ προκαταβολικά! 

ΥΓ

Φαντάζομαι τρόπος να φτιάξω την υποδοχή optical στην κάρτα που έχω ήδη δεν υπαρχει

ΥΓ2

Ηχεία έχω τα αθάνατα πια LOGITECH Z-5500 και συνήθως ακούω μέσω dts. Αν έχει φυσικά άλλος κάποια πρόταση για κάρτα άλλη ας γράψει, ψάχνω κάτι στα 50-70 ευρώ, πχ κοιτάω και την Asus Strix Soar και Asus Xonar DG

ΥΓ3

Χρηση για πολύ gaming ακόμα και τώρα που πατάμε τα 40 μας σιγά σιγά και πολλές σειρές ή ταινίες

51FUCINcQBL._AC_SY400_.jpg

Επεξ/σία από lanc3lot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Καλημέρα σε όλους και όλες, 

Προσωπικά έχω την X-Fi Fatal1ty όλα αυτά τα χρόνια αλλά επειδή από.. μαλάκια μου η optical in υποδοχή της έχει ψιλό χαλάσει με αποτέλεσμα το οποίο cable βάλω να μην πιάνει καλά πάνω της και με το οποιοδήποτε κούνημα του pc να φεύγει, έλεγα να αναβαθμίσω σε αυτη την κάρτα. Όμως από χθες που ψάχνω το ίντερνετ βλέπω τρελή ασυμβατότητα με τελευταία update των Windows 10. Κάποιος κάτοχος της που ξέρει παραπάνω και αν αξίζει η αγορά;;; ευχαριστώ προκαταβολικά! 

ΥΓ

Φαντάζομαι τρόπος να φτιάξω την υποδοχή optical στην κάρτα που έχω ήδη δεν υπαρχει

ΥΓ2

Ηχεία έχω τα αθάνατα πια LOGITECH Z-5500 και συνήθως ακούω μέσω dts. Αν έχει φυσικά άλλος κάποια πρόταση για κάρτα άλλη ας γράψει, ψάχνω κάτι στα 50-70 ευρώ, πχ κοιτάω και την Asus Strix Soar και Asus Xonar DG

ΥΓ3

Χρηση για πολύ gaming ακόμα και τώρα που πατάμε τα 40 μας σιγά σιγά και πολλές σειρές ή ταινίες

51FUCINcQBL._AC_SY400_.jpg

Αξίζει και με το παραπάνω,εγώ έχω την ZX γιατί με βολεύει ο κοντρόλερ και έρχομαι κι εγώ από X-FI,μην το σκέφτεσαι,χτύπα την και αν θες τη γνώμη μου πάρε την zx,έχεις στον κοντρόλερ ακουστικά-μικρόφωνο,πίσω στην κάρτα τα ηχεία και κάνεις την επιλογή στο τι θες να παίζει μέσο software και δεν έχεις πλέον το βάλε βγάλε τ'ακουστικά.
Σαν ποιότητα ήχου σε μουσική και gaming άψογη.Όσο για τα windows 10 αυτή τη στιγμή είμαι full updated και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Κυρίως το θέμα των drivers με απασχολούσε, αν κάνετε Google πολλοί παραπονιονται. Μην την πάρω και ψάχνομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lanc3lot είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Κυρίως το θέμα των drivers με απασχολούσε, αν κάνετε Google πολλοί παραπονιονται. Μην την πάρω και ψάχνομαι 

Και ακόμη περισσότεροι ΔΕΝ παραπονιούνται ;) την ημέρα που την πήρα και την έβαλα σε win10 είχα χοντρό θέμα γιατί είχε drivers μόνο για 7άρια.
Όταν βγήκαν για 10άρια παίζει κρέμα μετά από άπειρα φορμάτς

Επεξ/σία από Silok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου. Εγώ έχω την Ζ με αναλογικά Edifier και HyperX Cloud headset. Για ψηφιακή σύνδεση ηχείων όμως, όπως στα z5500, οι διαφορές σε σχέση με την onboard θα είναι απειροελάχιστες. Όλη την DAC μετατροπή την αναλαμβάνουν τα ηχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2019 στις 1:15 ΜΜ, ilos είπε

Να κάνω και εγώ τον δικηγόρο του διαβόλου. Εγώ έχω την Ζ με αναλογικά Edifier και HyperX Cloud headset. Για ψηφιακή σύνδεση ηχείων όμως, όπως στα z5500, οι διαφορές σε σχέση με την onboard θα είναι απειροελάχιστες. Όλη την DAC μετατροπή την αναλαμβάνουν τα ηχεία.

Σωστά, άρα το ερώτημα ίσως θα πρέπει να είναι το εξής. Αν δεν χρησιμοποίησω το optical cable και συνδέσω τα ηχεία με τα 3 καλώδια, θα δω διάφορες μεγάλες με την Z σε σχεση με την X-Fi Fatal1ty που ήδη έχω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Σωστά, άρα το ερώτημα ίσως θα πρέπει να είναι το εξής. Αν δεν χρησιμοποίησω το optical cable και συνδέσω τα ηχεία με τα 3 καλώδια, θα δω διάφορες μεγάλες με την Z σε σχεση με την X-Fi Fatal1ty που ήδη έχω; 

Το DAC της Z και της fatality είναι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερο από αυτό των logi. Θα καταλάβεις διαφορά στην πράξη(πέρα από τυχόν placebo) με τα Z5500; Λίγο δύσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lanc3lot είπε

Σωστά, άρα το ερώτημα ίσως θα πρέπει να είναι το εξής. Αν δεν χρησιμοποίησω το optical cable και συνδέσω τα ηχεία με τα 3 καλώδια, θα δω διάφορες μεγάλες με την Z σε σχεση με την X-Fi Fatal1ty που ήδη έχω; 

Να σου πω την αλήθεια, δε ξέρω ποια έχει καλύτερο DAC. Πολλοί υποστήριζαν ότι σε μερικά πράγματα ήταν downgrade η z από την x-fi. Αλλά από την στιγμή που η x-fi έχει προβληματικούς drivers στα 10ρια τι το συζητάμε?

Δεν είχα x-fi ποτέ κιόλας για να σου πω εντυπώσεις. Από την audigy πήγα σε asus xonar και μετά στη Ζ. Το μεγάλο downgrade το έφαγα κατά την μετάβαση από windows xp -> windows 7 με την audigy όσο αναφορά τα games. Χαιρέτησες hardware sound acceleration/EAX5 και παντρεύτηκες προβληματικούς drivers καi openAL emulation... Μετά πήγα στη xonar που ήταν αρκετά τίμια κάρτα, αλλά απεβίωσε και τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την Z που την αγόρασα από τους πρώτους. Πραγματικά απροβλημάτιστη κάρτα και συμπαθητικό gain στα caps σε σχέση με τις προηγούμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...