Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σκληρού??


akatadektos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο team. Εχω εναν WD 1TB RED σαν αποθηκευτικο μεσο στο pc μου. Το λειτουργικο τρεχει απο ssd. Τις προαλλες κ ενω αντεγραφα μπολικα αρχεια απο το κιν μου στον σκληρο, ξαφνικα σταματησε η διαδικασια αντιγραφης κ το pc παγωσε. Εκανα restart  και απο τοτε οσο ειναι κουμπωμενος επανω ο WD RED 1TB, δεν μπαινει στα windows. Κολλαει στο ''windows starting''. Αν τον αφαιρεσω τοτε μπαινει κανονικα. Δοκιμασα ολες τις sata θυρες, αλλαξα κ καλωδια ,τζιφος. Στο bios τον αναγνωριζει το δισκο παντως. Καμμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε μια live εκδοση Linux, πέρασε την σε φλασάκι και ξεκίνα από εκεί με κουμπωμένο τον δίσκο. Οι περισσότερες έχουν και συνοδευτικά προγράμματα για σκανάρισμα σκληρού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akatadektos είπε

Δυστυχως δεν μπορω να checkαρω το δισκο γιατι δεν τον βλεπω.

Μπες στα Windows μόνο από τον ssd και γράψε σε usb ή dvd το HDD Regenerator 2011. Μετά κλείσε το pc, βγάλε τον ssd και βάλε τον hdd και κάνε εκκίνηση από το usb/ dvd.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα σας ευχαριστω για το χρονο σας, αλλα μαλλον θα χρειαστω κ αλλο να αφιερωσετε. Η περιπτωση με το HDD Regenerator δεν δουλεψε καθολου. (μπορει κατι να μην εκανα σωστα εγω). Παμε τωρα στα linux. Περασα σε usb τα linux mint κ bootαρα απο εκει. Στην αρχη με τον σκληρο επανω ουτε αυτα ανοιγαν. Μετα απο 2-3 προσπαθειες ανοιξαν κ εβλεπαν το δισκο μονο εικονικα. Δεν μπορουσα να μπω να δω τα αρχεια μου. Απ οτι καταλαβαινω μαλλον ο σκληρος τα εφτυσε αν και περιπου διετιας. Τι κανουμε τωρα? Εχω μεσα πολυ σημαντικα αρχεια ,κυριως φωτογραφιες. Ξερουμε καποιον αξιοπιστο τεχνικο για ανακτηση??

linux (1024x749).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akatadektos είπε

Πρωτα σας ευχαριστω για το χρονο σας, αλλα μαλλον θα χρειαστω κ αλλο να αφιερωσετε. Η περιπτωση με το HDD Regenerator δεν δουλεψε καθολου. (μπορει κατι να μην εκανα σωστα εγω).

Γιατί δεν δούλεψε; Τι σειρά ακολουθήθηκε; Αν ξαφνικά εκεί που δούλευε το Regenerator αναβόσβηνε μία ένδειξη, σημαίνει ότι βρήκε bad sector, τον διόρθωσε και θέλει την πληρωμένη έκδοση για να συνεχίσει. Άρα εν ολίγοις, είναι θέμα σκληρού.

6 λεπτά πριν, akatadektos είπε

 Παμε τωρα στα linux. Περασα σε usb τα linux mint κ bootαρα απο εκει. Στην αρχη με τον σκληρο επανω ουτε αυτα ανοιγαν. Μετα απο 2-3 προσπαθειες ανοιξαν κ εβλεπαν το δισκο μονο εικονικα. Δεν μπορουσα να μπω να δω τα αρχεια μου.

Δεν γνωρίζω από linux...

 

7 λεπτά πριν, akatadektos είπε

Απ οτι καταλαβαινω μαλλον ο σκληρος τα εφτυσε αν και περιπου διετιας. Τι κανουμε τωρα? Εχω μεσα πολυ σημαντικα αρχεια ,κυριως φωτογραφιες. Ξερουμε καποιον αξιοπιστο τεχνικο για ανακτηση?

Υπόψιν θα χρειαστούν τουλάχιστον 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος σου, δυστυχώς, έχει μηχανικό ή μαγνητικό πρόβλημα σε κρίσιμη περιοχή

Το σύμπτωμα που παρουσιάζει συμβαίνει όταν υπάρχει αδυναμία ανάγνωσης sector(s) του boot ή του partition table. Οσο περισσότερο δουλεύει, τόσο η ζημιά επεκτείνεται και επιδεινώνεται. Και προς θεού, ΜΗΝ τον αποσφραγίσεις (μην ανοίξεις το καπάκι).

Εχω και το απαραίτητο software και το αντίστοιχο hardware για προσπέλαση χωρίς τον controller της μητρικής. Αν η υπόλοιπη επιφάνεια είναι εντάξει και δεν χρειάζεται μεταμόσχευση κεφαλών, κάτι για το οποίο δεν έχω εξοπλισμό ώστε να κάνω (clean room, special tool-set), ίσως μπορέσω να σου τον διαβάσω.

Αν σε ενδιαφέρει να το προσπαθήσουμε, στείλε μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/14/2019 στις 4:13 PM, snbblp είπε

unfortunately, your disk has a mechanical or magnetic problem in a critical area

The symptom that occurs is when there is an inability to read sector (s) mycfavisit of the boot or partition table. The more it works, the more the damage expands and worsens. And to God, DO NOT open it (don't open the lid).

I also have the necessary software and hardware to access without the motherboard controller. If the rest of the surface is ok and you don't need a head transplant, which I don't have the equipment to do (clean room, special tool-set), maybe I can read it to you.

If you are interested in trying it, send me a message.

The case with the HDD Regenerator didn't work at all. (maybe I didn't do something right). Let's go to linux now. I went to usb linux mint and boot from there. At the beginning with the hard one they never opened. After 2-3 attempts they opened and viewed the disk only virtually. I couldn't get in to see my files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Your HDD should be considered dead.

Before ending up in the trash, perhaps a raw-read and a logical structure rebuild is still possible. Have in mind though, that with every power-on / power-off cycle you do, it's one step closer to irrecoverable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...