Προς το περιεχόμενο

Gigabyte Aorus AD27QD


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ptz13 είπε

Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά έχω ερώτηση για τους κατόχους της οθόνης. Πως τα πηγαίνει σε σκοτεινούς χώρους σε gaming και αναπαραγωγή βίντεο; To review του rtings με προβλημάτισε λίγο.

Όσο την έχω μια χαρά μου φαίνεται άψογη τουλάχιστον στα δικά μου μάτια τοσο σε παιχνίδια αλλα και ταινίες , τώρα πιο αναλυτικά και εις βάθος λεπτομέρειες δεν έχω κατσει να το ψάξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να την αγοράσω και γω απλά με προβληματίζει καθώς η gigabyte δεν είναι εταιρία με εμπειρία στον χώρο αλλά κυρίως στο hardware. Επίσης μου προκαλεί μεγάλο ενδοιασμό το γεγονός ότι αν πάθει κάποιο pixel η εγγύηση σε καλύπτει για τις πρώτες 30 μέρες. Τι λέτε εσείς γιατί με τιμή τα περίπου 600 ευρώ δεν είναι αγορά αλλά επένδυση ( πάντα για τα δικά μου δεδομένα), ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, taSOS! είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να την αγοράσω και γω απλά με προβληματίζει καθώς η gigabyte δεν είναι εταιρία με εμπειρία στον χώρο αλλά κυρίως στο hardware. Επίσης μου προκαλεί μεγάλο ενδοιασμό το γεγονός ότι αν πάθει κάποιο pixel η εγγύηση σε καλύπτει για τις πρώτες 30 μέρες. Τι λέτε εσείς γιατί με τιμή τα περίπου 600 ευρώ δεν είναι αγορά αλλά επένδυση ( πάντα για τα δικά μου δεδομένα), ευχαριστώ!

Νομίζω είναι πλέον 1 χρόνος εγγύηση σε dead/stuck pixel, πρόσφατα ανανεώθηκε: https://www.pcgamer.com/heads-up-gigabyte-just-updated-its-gaming-monitor-warranty-for-the-better/

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.msystems.gr/files/product/26956_1.pdf είναι απο κατάστημα που ενδιαφέρομαι να το αγοράσω(δεν γνωρίζω εαν απογορεύεται να το κοινοποιήσω) και αν δείτε θα καταλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε λίγο μην την αγοράσεις. Σε λίγο θα βγει το ανανεωμένο μοντέλο ο αντικαταστάτης της η FI27Q και η FI27Q-P

Ίσως παίξουν στις ίδιες πάνω κάτω τιμές και ίσως πέσει η τιμή της συγκεκριμένης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LaMereda είπε

Νομίζω είναι πλέον 1 χρόνος εγγύηση σε dead/stuck pixel, πρόσφατα ανανεώθηκε: https://www.pcgamer.com/heads-up-gigabyte-just-updated-its-gaming-monitor-warranty-for-the-better/

Nice, πολύ καλά νέα!

Στις 3/10/2019 στις 2:17 ΠΜ, ptz13 είπε

Άσχετο λίγο με το θέμα αλλά έχω ερώτηση για τους κατόχους της οθόνης. Πως τα πηγαίνει σε σκοτεινούς χώρους σε gaming και αναπαραγωγή βίντεο; To review του rtings με προβλημάτισε λίγο.

Μια χαρά είναι, ως κάτοχος της οθόνης από το καλοκαίρι.

Ips glow θα δεις μόνο όταν ανοίγεις τον υπολογιστή που όλα είναι μαύρα, μέχρι να φορτώσει και να μπει στα windows, πράγμα που για εμένα είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι άψογη από όλες τις απόψεις από πριν το καλοκαίρι που την έχω στην κατοχή μου , προσωπικά δεν έχω κάτσει να ψάξω μαύρα κτλπ , τώρα ο καθενας είναι τι ακριβώς θελει. 

Εννοείται ότι συνεργάζεται με nvidia κάρτες που είναι gsync καθώς υποστηρίζεται κανονικά το gsync compatible και ας ειναι freesync το monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το μαύρο είναι αίσχος, όπως και του LG. Αν θες καλούτσικα μαύρα πρέπει να πας αναγκαστικά σε VA, αλλιώς IPS με FALD. Και εκεί έχεις άλλα θέματα όπως το halo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλει υπομονή να βγουν τα mini LED σε νορμάλ τιμές με πολλές ζώνες για να έχεις άψογα μαύρα(Το οποίο μαύρο επηρεάζει όλα τα χρώματα για όσους δεν γνωρίζουν) συν όλα τα υπόλοιπα. Για την ώρα εξακολουθούμε να πληρώνουμε ''σαβούρες'' 5ετίας στα 500-600 ευρώ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θέλει υπομονή να βγουν τα mini LED σε νορμάλ τιμές με πολλές ζώνες για να έχεις άψογα μαύρα(Το οποίο μαύρο επηρεάζει όλα τα χρώματα για όσους δεν γνωρίζουν) συν όλα τα υπόλοιπα. Για την ώρα εξακολουθούμε να πληρώνουμε ''σαβούρες'' 5ετίας στα 500-600 ευρώ.

Τα mini led σε νορμαλ τιμες θα εχουν οριζοντα πενταετιας το λιγοτερο με τις τιμες που ανακοινωθηκαν...τωρα το μοναδικο που μενει ειναι ο αντικαταστατης της Asus PG279Q που μαλλον θα ειναι hdr600, λογικα στις αρχες της επομενης χρονιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Πριν μία βδομάδα πήρα την εν λόγω οθόνη και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1η) Αφού την σύνδεσα στο pc την αναγνώρισε αλλά όταν πάω "σύνθετες ρυθμίσεις οθόνης>ιδιότητες προσαρμογέα οθόνης> οθόνη" εκτός οτι μου την δείχνει PnP generic monitor την αναγνωρίζει και σαν 60Ηz... τί πρέπει να κάνω για να την αναγνωρίσει σαν 144Hz???? να το αλλάξω χειροκίνητα??? δεν θα έπρεπε να την δει από μόνο του σας 144???

2η) Στο OSD Sidekick (και στο μενου της οθονης) εχει μια επιλογη που σου εμφανίζει τα FPS live...αυτή η επιλογή δεν μου λειτουργεί/συχρονίζεται....είναι καρφωμένη στα 60Hz ή στα 144Hz ανάλογα πως θα έχω ρυθμίσει την οθόνη από τα windows...πχ. μπαίνω σε game (πχ PUBG) στο οποίο ο μετρητής fps του steam μου δείχνει οτι έχω 45fps και η οθόνη μου δείχνει μόνιμα 60hz (ή 144hz) δλδ δεν υπάρχει κάποια αυξομείωση των fps κατά την διάρκεια του game, τι μπορεί να συμβαίνει???

 

Σας ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...