Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για το νοικοκυριό


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα, για να συζητάμε για διάφορα πρακτικά θέματα που έχουν σχέση με αυτό που ονομάζουμε ως νοικοκυριό. Οτιδήποτε έχει να κάνει με το πως μπορεί να βελτιωθεί η καθημερινότητα μες το σπίτι, με ανταλλαγή απόψεων-εμπειριών, προτάσεις για πρακτικές λύσεις κλπ. Σημαντική παράμετρος βέβαια που εκ των πραγμάτων μπαίνει στη συζήτηση με τον ένα ή αλλο τρόπο, είναι σε τι είδους σπίτι ζει καποιος, αν ειναι μόνος ή με αλλους, ποιοι διαθέσιμοι χώροι υπάρχουν κλπ.

Ας ξεκινήσω με μια πρώτη ερώτηση: την ηλεκτρική σκούπα, που την βολεύετε συνήθως, καθώς το σχήμα της, αλλά και η ιδιαιτερότητά της ως συσκευή (το τι κουβαλάει...), την κάνει να μην είναι και τόσο εύκολη στην αποθήκευσή της, ειδικά σε μικρά σπίτια;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο μπαλκονι ομως, που; Δεν ειναι καπως επιφοβο, γιατι ειναι ηλεκτρικη συσκευη; Σιγουρα εννοεις καπου που δεν πιανει η βροχη, αλλα και παλι δεν ειναι ρισκο, οσο καλα κι αν ειναι συσκευασμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εντοιχισμένη ντουλάπα, όπως και τις βαλίτσες μου, κουβέρτα/πάπλωμα, μαξιλάρια, κάποια διακοσμητικά κτλ. Γενικά αν υπάρχει κάποιος χώρος που μπορεί να προστεθεί εντοιχισμένη, αξίζει.

Πχ η δικιά μου είναι στο τέλος του διαδρόμου (είχε κενό περίπου 50 πόντους από την τελευταία πόρτα του διαδρόμου) 

Αλλιώς, ιδανικό μέρος είναι στο υπνοδωμάτιο δίπλα από έπιπλο, πίσω από πόρτα (μπορείς και πατέντα για να την κρεμάς) κτλ 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ηλεκτρική σκούπα την βάζω προσωπικά σε εντοιχισμένη ντουλάπα μέσα στο σπίτι.

Για το μπαλκόνι, αξίζει να αγοράσεις μια ντουλάπα για τα καθαριστικά σου, εργαλεία και λοιπά τσουμπλέκια. Προσωπικά έχω πάρει αυτή.

GowfeiIl.jpg

Είναι σχετικά αδιάβροχη και κλείνει καλά, οπότε δεν φοβάμαι για σκουριά κλπ. Την έχω όμως και σε σημείο που δεν βρέχεται.

---

τιπ για φρεσκάρισμα χώρου: Πάρτε ένα δοχείο ψεκασμού και γεμίστε το με νερό και λίγο μαλακτικό πλυντηρίου για ρούχα. Ρυθμίστε το στόμιο σε θέση νέφους και ψεκάστε όποτε θέλετε να  φρεσκάρετε κουρτίνες, σίτες, υφασμάτινα ρολά κλπ. Κρατάει καλό άρωμα για μια μέρα περίπου, και δεν λεκιάζει τις κουρτίνες.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Την ηλεκτρική σκούπα την βάζω προσωπικά σε εντοιχισμένη ντουλάπα μέσα στο σπίτι.

Για το μπαλκόνι, αξίζει να αγοράσεις μια ντουλάπα για τα καθαριστικά σου, εργαλεία και λοιπά τσουμπλέκια. Προσωπικά έχω πάρει αυτή.

GowfeiIl.jpg

Είναι σχετικά αδιάβροχη και κλείνει καλά, οπότε δεν φοβάμαι για σκουριά κλπ. Την έχω όμως και σε σημείο που δεν βρέχεται.

---

τιπ για φρεσκάρισμα χώρου: Πάρτε ένα δοχείο ψεκασμού και γεμίστε το με νερό και λίγο μαλακτικό πλυντηρίου για ρούχα. Ρυθμίστε το στόμιο σε θέση νέφους και ψεκάστε όποτε θέλετε να  φρεσκάρετε κουρτίνες, σίτες, υφασμάτινα ρολά κλπ. Κρατάει καλό άρωμα για μια μέρα περίπου, και δεν λεκιάζει τις κουρτίνες.

Την έχω κι εγώ αυτήν πρακτική που είναι😁!!!! 

Μια ερώτηση: Έχω μια ηλεκτρική σκούπα 15 ετών morris και μου χάλασε. Θέλω να ξαναπάρω αλλά είμαι σε δίλλημα αν θα πάρω με κάδο ή σακούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, user63040 είπε

Την έχω κι εγώ αυτήν πρακτική που είναι😁!!!! 

Μια ερώτηση: Έχω μια ηλεκτρική σκούπα 15 ετών morris και μου χάλασε. Θέλω να ξαναπάρω αλλά είμαι σε δίλλημα αν θα πάρω με κάδο ή σακούλα.

Ξεκάθαρα με σακούλα. Κατ'αρχάς το κόστος για σακούλες δεν είναι τόσο μεγάλο που να θεωρείται λύση ο σκέτος κάδος, και απο την άλλη όταν θα πηγαίνεις να αδειάζεις τον κάδο θα λερώνεται όλη η γειτονιά απο τη σκόνη που θα σηκώνεται. Πάντα κάτι μένει μέσα στον κάδο και θέλει τίναγμα, σκούπισμα κτλ. Eίχα μια philips καμια 10αρια χρόνια, οχι τίποτα σοβαρό, μέχρι που τα έπαιξε και πήρα μια Miele και κατάλαβα τι σημαίνει βολική και αποδοτική σκούπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Την ηλεκτρική σκούπα την βάζω προσωπικά σε εντοιχισμένη ντουλάπα μέσα στο σπίτι.

Για το μπαλκόνι, αξίζει να αγοράσεις μια ντουλάπα για τα καθαριστικά σου, εργαλεία και λοιπά τσουμπλέκια. Προσωπικά έχω πάρει αυτή.

GowfeiIl.jpg

Είναι σχετικά αδιάβροχη και κλείνει καλά, οπότε δεν φοβάμαι για σκουριά κλπ. Την έχω όμως και σε σημείο που δεν βρέχεται.

---

τιπ για φρεσκάρισμα χώρου: Πάρτε ένα δοχείο ψεκασμού και γεμίστε το με νερό και λίγο μαλακτικό πλυντηρίου για ρούχα. Ρυθμίστε το στόμιο σε θέση νέφους και ψεκάστε όποτε θέλετε να  φρεσκάρετε κουρτίνες, σίτες, υφασμάτινα ρολά κλπ. Κρατάει καλό άρωμα για μια μέρα περίπου, και δεν λεκιάζει τις κουρτίνες.

γαλβανιζέ στιβαρή ή πλαστική ? έχεις κάποιο λινκ ? για βεράντα θα ήθελα να έχει αντοχή στον αερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

γαλβανιζέ στιβαρή ή πλαστική ? έχεις κάποιο λινκ ? για βεράντα θα ήθελα να έχει αντοχή στον αερά

Αν είναι για μπαλκόνι όχι πλαστική, γιατί θα διαλυθεί!

Είχαμε πάρει πλαστική για να μη σκουριάζει, και παρόλο που ήταν σε σχετικά προστατευμένη γωνία στο μπαλκόνι, ο αέρας μας την διέλυσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Silenzio είπε

γαλβανιζέ στιβαρή ή πλαστική ? έχεις κάποιο λινκ ? για βεράντα θα ήθελα να έχει αντοχή στον αερά

Είναι πλαστική βαρέως τύπου. Νομίζω την είχα πάρει περίπου στα 120€ με έκπτωση, πριν από ενάμιση χρόνο. link

Την έχω σε γωνία στο μπαλκόνι, οπότε δεν πιάνει πολύ άνεμο. Είναι και γομάρι όμως (28kg άδεια), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα όπου και να την βάλεις.

Για γαλβανιζέ, ρίξε μια ματιά σε κάτι τέτοιο. Όταν έψαχνα για ντουλάπα ήμουν σε δίλημμα για αυτές αλλά τελικά πήγα σε πλαστική, καθώς έχω κακή εμπειρία από μια γαλβανιζέ που είχαμε χρόνια στο χωριό (σκουριά, μόνιμη υγρασία μέσα στα τοιχώματα, πολύ λεπτό μέταλλο).

------

τιπ για καπνιστές. Πραγματικά δεν το πίστευα αυτό, αλλά μου έχει κάνει την ζωή καλύτερη.

Έχω επιλέξει να καπνίζω σε ένα χώρο μόνο μέσα στο σπίτι, στο γραφείο. Καθώς είμαι θεριακλής (τρομάρα μου), πάντα είχα πρόβλημα με την τσιγαρίλα μέσα στο δωμάτιο. Έχω δοκιμάσει κατά καιρούς πολλές λύσεις (αρωματικά κεριά, αρωματικά χώρου anti-tobacco, τασάκια που τραβάνε τον καπνό κλπ) χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Το δωμάτιο έχει πόρτα που βγαίνει σε μπαλκονάκι και παράθυρο με σίτες, οπότε τα άφηνα ανοιχτά το βράδυ να ξεβρομίσει. Πάντα ένοιωθα λίγο άβολα για αυτό όμως, μιας και η ανοιχτή μπαλκονόπορτα δημιουργεί θέμα ασφάλειας.

Τελικά, η λύση ήταν πολύ εύκολη. Πάμε σε σουπερ-μαρκετ και αγοράζουμε βανίλιες ζαχαροπλαστικής (βανιλίνη σε φιαλίδια μιας δόσης). Στο mymarket που πάω, έχει πακετάκι με 5 βανίλιες στα 27 λεπτά.

Κάθε μέρα πλένουμε το τασάκι μας, και αφού στεγνώσει καλά ανοίγουμε μια βανίλια μέσα και το κουνάμε για να πάει παντού στον πάτο πριν το χρησιμοποιήσουμε. Το αποτέλεσμα είναι πως ακόμα και με το τασάκι γεμάτο με αποτσίγαρα και στάχτη, στην μύτη μας να το φέρουμε ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕΙ. Δεν το περίμενα αυτό προσωπικά, νόμιζα πως ήταν εντελώς μούφα το τιπ πριν το δοκιμάσω. Δοκιμάστε το και εσείς!

 

 

 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Είναι πλαστική βαρέως τύπου. Νομίζω την είχα πάρει περίπου στα 120€ με έκπτωση, πριν από ενάμιση χρόνο. link

Την έχω σε γωνία στο μπαλκόνι, οπότε δεν πιάνει πολύ άνεμο. Είναι και γομάρι όμως (28kg άδεια), δεν νομίζω να έχει πρόβλημα όπου και να την βάλεις.

Για γαλβανιζέ, ρίξε μια ματιά σε κάτι τέτοιο. Όταν έψαχνα για ντουλάπα ήμουν σε δίλημμα για αυτές αλλά τελικά πήγα σε πλαστική, καθώς έχω κακή εμπειρία από μια γαλβανιζέ που είχαμε χρόνια στο χωριό (σκουριά, μόνιμη υγρασία μέσα στα τοιχώματα, πολύ λεπτό μέταλλο).

Πιθανόν να έχουν βελτιώσει τις πλαστικές ντουλάπες.

Την είχαμε πάρει πριν 15 χρόνια, αλλά άντεξε μόνο ένα χρόνο, παρόλο που την είχαμε σε προστατευμένη γωνία.
Ο αέρας διέλυσε τις πόρτες, παρόλο που την κλειδώναμε!
Αγοράσαμε μία γαλβανιζέ, η οποία τα τελευταία 10 χρόνια ήταν σε απροστάτευτη θέση από αέρα και βροχή και ακόμη είναι χωρίς σκουριές και κανένα πρόβλημα υγρασίας εσωτερικά.
Την είχαμε πάρει 150 ευρώ το 2004 από εταιρία που κάνει μόνο μεταλλικές ντουλάπες, και μας είχαν βεβαιώσει ότι δεν πρόκειται να πάθει τίποτε!.
Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά της, και όταν χρειάστηκα μία ακόμη πήρα από το Praktiker, αλλά καμιά σχέση!
Εσωτερικά είναι εντάξει αλλά εξωτερικά την έχω βάψει 2 φορές σε διάστημα 10 χρόνων και τώρα θέλει πάλι βάψιμο!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπισμα παλευεται, σφουγγαρισμα παλευεται, πλυντήριο το ιδιο....το μαγειρεμα ομως ειναι βασανιστήριο. Πειτε μου οταν βγει κουζινα με ενσωματωμένη καταπακτη οπου θα πετάω τα υλικα, θα της κανω share την συνταγη και θα μου ετοιμαζει το φαΐ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...