Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR ή mirrorless?


Giorgos3924

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ποτέ δεν παρακολουθούσα το θέμα των φωτογραφικών μηχανών, ποτέ δεν είχα κάποια αξιόλογη κάμερα (εκτός από μια Samsung WB350F) θα ήθελα μια γνώμη στην επιλογή μιας καλύτερης φωτογραφικής.

Δεν βγάζω φωτογραφίες κάθε μέρα αλλά κάθε φορά που είχα την ευκαιρία σε ταξίδια κλπ ευχόμουν να είχα μια καλύτερη κάμερα. Μου αρέσει γενικά σαν ενασχόληση να πειραματίζομαι με όλες τις δυνατότητες της μέχρι να πετύχω αυτό που θέλω. Η WB350F που είχα ήταν καλούτσικη, είχε manual ρυθμίσεις (δεν ξέρω πόσο αληθινό ήταν) αλλά μπορούσες να παίξεις μέχρι ένα σημείο.

Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ότι δεν ξέρω ποιά θα ήταν καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε DSLR ή mirrorless. Επίσης δεν ξέρω πόσα χρήματα θα ήταν αρκετά. Σίγουρα δεν θέλω να δώσω 1000 ευρώ αλλά φαντάζομαι δεν θα αξίζει να σταπατήλω ξανά 180 ευρώ όπως τότε με την WB350F αν θα μπορούσα να έχω κάτι γύρω στα 300 ή 400.

Αξίζει να κοιτάξω κάτι σε mirrorless αν με το budget μου μπορώ να πάρω DSLR;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο για καινούρια ενδιαφέρεσαι; Γιατί μέχρι 300-400 βρίσκεις αρκετές αξιόλογες μεταχειρισμένες.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια mirrorless. Διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις για την χρηση που κανεις. Διαφορα με βαρος, ογκο, ευχρηστια ομως θα δεις μεγαλη.

Μια Olympus OMD-EM10ii στα ~450€ ειναι εξαιρετικη επιλογη

Απο e-infin θα βρεις και την Sony A6000 στα 440€ καθως και την Olympus OMD-EM5ii στην ιδια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Παρε μια mirrorless. Διαφορα σε ποιοτητα δεν θα δεις για την χρηση που κανεις. Διαφορα με βαρος, ογκο, ευχρηστια ομως θα δεις μεγαλη.

Μια Olympus OMD-EM10ii στα ~450€ ειναι εξαιρετικη επιλογη

Απο e-infin θα βρεις και την Sony A6000 στα 440€ καθως και την Olympus OMD-EM5ii στην ιδια τιμη.

Όσον αφορά τον όγκο και το βάρος, αν δεν είναι πραγματικά compact να μπαίνει στη τσέπη, θα χρειάζεται τσάντα μεταφοράς. Οπότε αν πρόκειται να πάρω τσάντα μεταφοράς, πιστεύω δεν θα μου κάνει διαφορά το μισό κιλό παραπάνω. Γιαυτό είμαι λίγο μπερδεμένος.

 

Σε τί χρήση θα δω διαφορά ανάμεσα σε mirrorless και DSLR;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giorgos3924 είπε

Όσον αφορά τον όγκο και το βάρος, αν δεν είναι πραγματικά compact να μπαίνει στη τσέπη, θα χρειάζεται τσάντα μεταφοράς. Οπότε αν πρόκειται να πάρω τσάντα μεταφοράς, πιστεύω δεν θα μου κάνει διαφορά το μισό κιλό παραπάνω. Γιαυτό είμαι λίγο μπερδεμένος.

Σε τί χρήση θα δω διαφορά ανάμεσα σε mirrorless και DSLR;

Ογκος και βαρος ειναι σημαντικο. Η D7000 που σου προτεινουν αν και εξαιρετικη καμερα ειναι ηδη πολυ πιο βαρια αλλα και πιο ογκωδης απο τις σειρες Nikon D3xxx & D5xxx. Θα το καταλαβεις με την χρηση.

Μην υπολογιζεις μονο το σωμα της μηχανης. Ειναι και ο ογκος/βαρος του φακου. Ενας retractable zoom οπως στις mirrorless ειναι σαφως πιο μικρος και βολικος απο τις DSLR. Αλλο να βαζεις την μηχανη ακομη και στο τσαντακι που ηδη κουβαλας και αλλο να θελεις οπωσδηποτε ξεχωριστη τσαντα. Εαν εισαι πορωμενος φωτογραφος ΟΚ. Εαν οχι τοτε θα καταληξεις να αφηνεις την μηχανη σπιτι/ξενοδοχειο τις περισσοτερες φορες.

Ολες οι μηχανες σημερα βγαζουν πολυ καλες φωτογραφιες. Ενας ερασιτεχνης φωτογραφος δεν μπορει να τις εκμεταλευθει πληρως εκτος κι αν ανεβασει το δικο του επιπεδο ως φωτογραφος. Τα υπολοιπα που συζηταμε ειναι οι δυνατοτητες της καθε μηχανης στα ορια της και σε ειδικες συνθηκες οπως low light, sport, wildlife κλπ. Εαν καταληξεις να εισαι τοσο καλος και να ψαχνεις με pixel peeping τα προβληματα της φωτο ή να κανεις μεγενθυνσεις μεγεθους τοιχου τοτε να μιλησουμε και για αισθητηρες και για ποιοτητα φακων κλπ. Αλλα τοτε θα ξερεις ηδη ο ιδιος τι ζητας και θα μιλαμε για εξοπλισμο χιλιαδων ευρω.

Σημαντικο για εμενα ειναι οπωσδηποτε να εχει viewfinder και οχι μονο οθονη. Σημαντικο γιατι στον ελληνικο δυνατο ηλιο θα ειναι παμπολες οι φορες που θα αναζητησεις το viewfinder μιας και στην οθονη δεν θα βλεπεις σχεδον τιποτε οπως επισης και οταν τραβας με μεγαλο zoom και θα θελεις σταθεροτητα.

Φακους δεν αναμενω να αγορασεις πολλους οποτε η καπως πιο τσιμπημενες τιμες στους φακους της Sony αν και ειναι ζητημα δεν ειναι νομιζω σοβαρο. 

Οι νεοι αισθητηρες ειναι σαφως καλυτεροι σε low light καταστασεις. Αλλα εκει μεγαλυτερη διαφορα κανει ενας prime φωτεινος φακος. 

Οσο ανεβαινεις σε κατηγοριες μηχανης δεν αλλαζει τοσο ο αισθητηρας τους αλλα τα επιπλεον ειδικα χαρακτηριστικα που εχουν. Το budget σου ειναι πολυ χαμηλο οποτε παιζεις σε entry level. 

Προσωπικα θα επαιρνα την OMD-EM5ii απο το e-infin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξω και κάτι σε μεταχειρισμένο.

Αυτό που με προβληματίζει με τις mirrorless είναι η διαφορά μεγέθους των αισθητήρων μεταξύ τους.
Παράδειγμα η Sony A6000 έχει APS-C αισθητήρα ενώ η  OMD-EM5ii λέει ότι έχει 4/3", ενώ η τιμή τους είναι ίδια.
Δεν είναι σημαντικά καλύτερη η Sony αφού έχει μεγαλύτερο αισθητήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgos3924 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξω και κάτι σε μεταχειρισμένο.

Αυτό που με προβληματίζει με τις mirrorless είναι η διαφορά μεγέθους των αισθητήρων μεταξύ τους.
Παράδειγμα η Sony A6000 έχει APS-C αισθητήρα ενώ η  OMD-EM5ii λέει ότι έχει 4/3", ενώ η τιμή τους είναι ίδια.
Δεν είναι σημαντικά καλύτερη η Sony αφού έχει μεγαλύτερο αισθητήρα;

    Αν το μεγαλύτερο ήταν πάντα το καλύτερο ....... προσπαθειστε να βγάλετε απ' μυαλό σας , όχι εύκολο , την οπωσδήποτε σύνδεση της φωτογραφίας με το τεχνικό μέρος της υπόθεσης ..... ναι , χρειάζεστε σαφώς μία φωτογραφική μηχανή για να αποτυπώσετε αυτό που είδατε . Η ενασχόληση συνολικά με το θέμα θα σας δείξει τον δρόμο , ακόμη και για τον τεχνικό εξοπλισμό , μεταξύ άλλων . Το αν σήμερα αγοράσετε μια τάδε η μια δείνα , μικρή σημασία έχει , με το πόσο θα ασχοληθείτε τελικά , αν παραμείνετε δλδ η όχι , αν θα βγάλετε φωτογραφίες η όχι κλπ .

   Αν πάλι θέλετε πραγματικά να ξεκινήσετε την ενασχόληση με την φωτογραφία , το κινητό σας είναι απολύτως αρκετό αυτή την στιγμή για να σας οδηγήσει στα επόμενα βήματα . 

   Ακόμη και η WB 350F ήταν αρκετή για να ξεκινήσετε , όμως κάποια στιγμή πιστέψατε πως πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσετε κάτι άλλο , ώστε να μπορέσετε να βγάλετε φωτογραφίες ! 

   No offense ....... κι' αν μας δώσετε κι' ένα δείγμα γραφής από την WB 350F θα χαρούμε ιδιαίτερα να το δούμε .

   Ο λόγος που το αναφέρω είναι πως , σαν παλαιός χρήστης Samsung , μιας NX 2000 αλλά και τωρινός , εξαιτίας μίας ex2f , έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από τα μηχανήματα της εταιρείας , άσχετα που η εταιρεία τα εγκατέλειψε .

12 ώρες πριν, Giorgos3924 είπε

Επειδή ποτέ δεν παρακολουθούσα το θέμα των φωτογραφικών μηχανών, ποτέ δεν είχα κάποια αξιόλογη κάμερα (εκτός από μια Samsung WB350F) θα ήθελα μια γνώμη στην επιλογή μιας καλύτερης φωτογραφικής.

Δεν βγάζω φωτογραφίες κάθε μέρα αλλά κάθε φορά που είχα την ευκαιρία σε ταξίδια κλπ ευχόμουν να είχα μια καλύτερη κάμερα. Μου αρέσει γενικά σαν ενασχόληση να πειραματίζομαι με όλες τις δυνατότητες της μέχρι να πετύχω αυτό που θέλω. Η WB350F που είχα ήταν καλούτσικη, είχε manual ρυθμίσεις (δεν ξέρω πόσο αληθινό ήταν) αλλά μπορούσες να παίξεις μέχρι ένα σημείο.

Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ότι δεν ξέρω ποιά θα ήταν καλύτερη επιλογή ανάμεσα σε DSLR ή mirrorless. Επίσης δεν ξέρω πόσα χρήματα θα ήταν αρκετά. Σίγουρα δεν θέλω να δώσω 1000 ευρώ αλλά φαντάζομαι δεν θα αξίζει να σταπατήλω ξανά 180 ευρώ όπως τότε με την WB350F αν θα μπορούσα να έχω κάτι γύρω στα 300 ή 400.

Αξίζει να κοιτάξω κάτι σε mirrorless αν με το budget μου μπορώ να πάρω DSLR;

 

P8300039.JPG

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giorgos3924 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα κοιτάξω και κάτι σε μεταχειρισμένο.

Αυτό που με προβληματίζει με τις mirrorless είναι η διαφορά μεγέθους των αισθητήρων μεταξύ τους.
Παράδειγμα η Sony A6000 έχει APS-C αισθητήρα ενώ η  OMD-EM5ii λέει ότι έχει 4/3", ενώ η τιμή τους είναι ίδια.
Δεν είναι σημαντικά καλύτερη η Sony αφού έχει μεγαλύτερο αισθητήρα;

Ναι. Ο μεγαλυτερος αισθητηρας εχει συνηθως μεγαλυτερες δυνατοτητες. Εδω βεβαια ερχομαστε στην δικη σου δυνατοτητα να τις εκμεταλευτεις.

Πχ: Μπορει ο αισθητηρας να ειναι 24mp αντι για 16mp αλλα οι απλοι φακοι δεν εχουν τοση αναλυση και δεν θα σου δωσουν αυτα τα νουμερα ουτως ή αλλως. Πχ και οι δυο κιτ φακοι (Olympus & Sony) εχουν sharpness συμφωνα με το DXOmark 6mp! Οποτε για να δεις τις διαφορες θα πρεπει να επενδυσεις και σε ακριβους φακους.

Σαφως αναμενεις καλυτερη αποδοση σε low light καταστασεις απο την Sony λογω μεγαλυτερου αισθητηρα. 

Απο την αλλη το 5axis συστημα σταθεροποιησης της Olympus και η σταθεροποιηση στο σωμα της μηχανης δινουν καλυτερα αποτελεσματα σε φωτογραφιες στο χερι κι ας ειναι ο αισθητηρας μικροτερος. Επισης λογω αυτου μπορεις να χρησιμοποιησεις και φακους χωρις οπτικη σταθεροποιηση που ειναι και φθηνοτεροι (ουτως η αλλως οι φακοι του συστηματος m4/3” ειναι φθηνοτεροι).

Η OMD-EM5ii εχει επισης συστημα που εαν την εχεις στημενη σε τριποδο σου βγαζει φωτο 40mp (με pixel shift). Ειναι επισης και weather proof εαν τραβας σε δυσκολες καιρικες συνθηκες ή ακομη και διπλα στο κυμα. Δεν εχει ομως ενσωματωμενο φλας κατι το οποιο εχει η EM10.

Η Olympus εχει καλυτερη εργονομια και περισσοτερα κουμπια και αμεσες ευθμισεις απο την Sony. Εχει καλυτερο viewfinder και καπως καλυτερη οθονη. Η EM5ii εχει και πληρως περιστρεφομενη touch screen οθονη (βολευει τρομερα για focus peek) ενω η ΕΜ10 εχει μεν touch screen αλλα οχι πληρως περιστρεφομενη ενω η Sony δεν εχει καν touch screen.

Η Sony απο την αλλη εχει πιο γρηγορο AF αλλα την διαφορα θα την δεις σε sport & wildlife στην πραξη.

Τι σημαινουν τα παραπανω; Τα παντα και τιποτε. Ολες οι καμερες ειναι κατι παραπανω απο υπεραρκετες για το 95% των ερασιτεχνων χρηστων για την συνηθισμενη χρηση.

Ο καθενας αξιολογει τα δυνατα και αδυνατα σημεια της καθε καμερας με τα δικα του κριτηρια και για τις δικες του αναγκες. Οτι και να επιλεξεις θα ειναι καλο. Στην πραξη ομως εσυ θα κληθεις να κανεις την διαφορα. Για ληψεις στο αυτοματο αυτη την στιγμη τα κινητα ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη πχ.

Μια καλη φωτο ειναι πολλα παραπανω απο την τελικη ποιοτητα της ως φωτο. Πρωτον ειναι το θεμα. Δευτερον το καδραρισμα και η γωνια ληψης της. Τριτον το υφος που εξ αρχης θελει να δωσει ο φωτογραφος. Τεταρτον ο φακος. Και τελευταιο το σωμα της μηχανης. Μια εξαιετικα ενδιαφερουσα φωτογραφια μπορει να ειναι και μια κακης ποιοτητας φωτογραφια (μπορει ακομη και να ειναι βραβευμενη). Αναποδα. Μια αψογη απο ποιοτικης πλευρας φωτο μπορει να ειναι και μια παντελως αδιαφορη φωτο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Αν το μεγαλύτερο ήταν πάντα το καλύτερο ....... προσπαθειστε να βγάλετε απ' μυαλό σας , όχι εύκολο , την οπωσδήποτε σύνδεση της φωτογραφίας με το τεχνικό μέρος της υπόθεσης ..... ναι , χρειάζεστε σαφώς μία φωτογραφική μηχανή για να αποτυπώσετε αυτό που είδατε . Η ενασχόληση συνολικά με το θέμα θα σας δείξει τον δρόμο , ακόμη και για τον τεχνικό εξοπλισμό , μεταξύ άλλων . Το αν σήμερα αγοράσετε μια τάδε η μια δείνα , μικρή σημασία έχει , με το πόσο θα ασχοληθείτε τελικά , αν παραμείνετε δλδ η όχι , αν θα βγάλετε φωτογραφίες η όχι κλπ .

   Αν πάλι θέλετε πραγματικά να ξεκινήσετε την ενασχόληση με την φωτογραφία , το κινητό σας είναι απολύτως αρκετό αυτή την στιγμή για να σας οδηγήσει στα επόμενα βήματα . 

   Ακόμη και η WB 350F ήταν αρκετή για να ξεκινήσετε , όμως κάποια στιγμή πιστέψατε πως πρέπει οπωσδήποτε να αγοράσετε κάτι άλλο , ώστε να μπορέσετε να βγάλετε φωτογραφίες ! 

   No offense ....... κι' αν μας δώσετε κι' ένα δείγμα γραφής από την WB 350F θα χαρούμε ιδιαίτερα να το δούμε .

P8300039.JPG

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Μια μικρή παρένθεση. Δεν ψάχνω να αντικαταστήσω την WB350F διότι απλά η camera δεν υπάρχει πλέον. Συμφωνώ απόλυτα ότι θα μπορούσα να κάνω δουλειά με το xiaomi μου αλλά προς το παρόν μελετάω το ενδεχόμενο αγοράς κάτι καλύτερου από αυτό που είχα πριν.

Γιατί να μην έχεις μια camera που αντικειμενικά θα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα εικόνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Giorgos3924 είπε

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Μια μικρή παρένθεση. Δεν ψάχνω να αντικαταστήσω την WB350F διότι απλά η camera δεν υπάρχει πλέον. Συμφωνώ απόλυτα ότι θα μπορούσα να κάνω δουλειά με το xiaomi μου αλλά προς το παρόν μελετάω το ενδεχόμενο αγοράς κάτι καλύτερου από αυτό που είχα πριν.

Γιατί να μην έχεις μια camera που αντικειμενικά θα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα εικόνας;

     Αρχικά χαίρομαι για την αντίδραση , φυσικά δεν μπορούσα να γνωρίζω ότι η WB 350 F δεν υπάρχει , αντιτιθεμαι πάντα στο κάτι καλύτερο , με την λογική ότι σαφώς θα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα αρχείου εικόνας  και μέχρις εδώ είμαι απολύτως σύμφωνος . Το καλύτερη ποιότητα εικόνας συνολικά , σαν αρχείο αλλά και αισθητική είναι κάτι που πάει πολύ πιο πέρα από οποιοδήποτε μέγεθος αισθητήρα ....... κι' εδώ ακριβώς είναι που έχω τις ενστάσεις μου . Η λογική πίσω από αυτές είναι πως φωτογραφίες " πολύ καλές " βγαίνουν συνέχεια από πολλούς αναγνωρισμένους , οι οποίοι χρησιμοποιούν διαφορετικές συνθέσεις σε εξοπλισμό για πολλούς λόγους ...... κάτι που δείχνει πως ναι μεν , έχει να κάνει με το τεχνικό μέρος , τον εξοπλισμό δλδ , αλλά και με άλλα πράγματα , αλλιώς θα ήταν εύκολο να καταλήξουμε ότι " καλές " φωτογραφίες βγάζουν μόνον οι " Τάδε " . 

    Το μαζεύω λέγοντας , πέρα από τα προφανή , όγκος , βάρος , διακριτικότητα και σε όποιο βαθμό έχουν την αντίστοιχη σπουδαιότητα για τον καθένα , όλα τα μοντέρνα σύνολα είναι εξίσου άξια για σοβαρά αποτελέσματα και παραμένει στην διακριτική ευχέρεια του καθενός , τηρουμένων των οικονομικών αναλογιών να προχωρήσει κατά το δοκούν .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Giorgos3924 είπε

Γιατί να μην έχεις μια camera που αντικειμενικά θα σου προσφέρει καλύτερη ποιότητα εικόνας;

Απλα δεν υπαρχει η τελεια καμερα, πρωτον διοτι δεν εχει κατασκευαστει ακομη, και δευτερον και κυριοτερο διοτι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες.

Ειδικα οταν τα χρηματα ειναι περιορισμενα και πηγαινεις σε πιο low budget απο ολες τις καμερες σε καθε επιλογη θα αναγκαστεις να κανεις καποιες υποχωρησεις. Ποιες θα ειναι αυτες εξαρταται απολυτα απο εσενα και μονο. Σε ολες κατι θα λειπει και κατι θα εχουν που θα σε βολευει. 

Αξιολογεις περισσοτερο τον μεγαλυτερο αισθητηρα; Δεκτον. Παιρνεις μεγαλο αισθητηρα ειτε σε mirrorless ειτε σε DSLR. Αξιολογεις το μεγεθος ως σημαντικο; Πας σε μικρο σωμα, ειτε σε μικροτερο αισθητηρα επισης (μικραινει και το μεγεθος των φακων μαζι). Αξιολογεις την οθονη, το viewfinder, τα κουμπια κλπ; Επιλεγεις αναλογα. Αξιολογεις το μεγαλυτερο zoom γιατι το χρειαζεσαι; Πας αντιστοιχα σε μικροτερο αισθητηρα. Θελεις μεγαλη αναλυση; Πας στα πολλα mp. 

Αυτο που λεει και ο @babisskg ειναι οτι η οποια καμερα θα ειναι για πολυ πολυ πολυ καιρο καλυτερη απο τις δικες σου δυνατοτητες μεχρι να αφιερωσεις εσυ ο ιδιος χρονο σε αυτο που λεγεται φωτογραφια και να εξελιχθεις αναλογα.

Καμια καμερα δεν θα σου προσφερει καλυτερη φωτογραφια απλα και μονο διοτι θα πατησεις το κουμπι της. Ακομη και εαν σου δωσω μια Nikon Z6 ή D5 πληρως επαγγελματικη δεν θα σου βγαλει καλυτερες φωτο απο οτι μπορεις να βγαλεις εσυ. Και εκει θα χρειαστεις και καλυτερους φακους. Σε αυτο τα κινητα με την AI ειναι πολυ καλυτερα σημερα.

Οποτε επελεξε με τα δικα σου κριτηρια και αφιερωσε χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι βλέπω κάποιες compact, όπως η Fujifilm X100F ή η Sony RX100 VI σε τιμή που ξεφεύγει κατά πολύ τι παραπάνω μπορούν να προσφέρουν πέρα από το μέγεθός τους; Εννοώ σε σύγκριση με mirrorless όπως η Sony A6000 ή τα αντίστοιχα μοντέλα Olympus.

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Giorgos3924 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι ότι βλέπω κάποιες compact, όπως η Fujifilm X100F ή η Sony RX100 VI σε τιμή που ξεφεύγει κατά πολύ τι παραπάνω μπορούν να προσφέρουν πέρα από το μέγεθός τους; Εννοώ σε σύγκριση με mirrorless όπως η Sony A6000 ή τα αντίστοιχα μοντέλα Olympus.

Αλλο πραγμα η X100F η οποια ειναι μια καμερα με μεγεθος αισθητηρα APS-C (οπως οι DSLR) με σταθερο φωτεινο φακο ομως. Δεν ειναι καμερα για ολους. Στην πραγματικοτητα ειναι ειδικη καμερα για ελαχιστους (ισως και για 2η 3η καμερα στην συλλογη τους).

Η RX100 απο την αλλη ειναι αυτο που λεμε premium compact. Ειναι απο τοτε που βγηκε το σημειο αναφορας στην κατηγορια της. Πιο μικρη ακομη και απο compact και με αισθητηρα 1” (σαφως πιο μικρο απο APSC και m4/3” αλλα σαφως πιο μεγαλο απο compact) αλλα και φωτεινο φακο. Ακομη και η αγορα της αρχικης RX100 θεωρειται ακομη και σημερα μια καλη αγορα ως την απολυτη travel camera με τον περιορισμο του zoom βεβαια. Η RX100 VI εχει πια zoom στα 200mm που ειναι υπεραρκετο για την χρηση της και εξακολουθει να εχει ενα αρκετα φωτεινο φακο στο wide open της αλλα και επαρκως φωτεινο στα 200mm. Πληρωνεις τις απολυτα compact διαστασεις της και τον φωτεινο φακο της.

Εαν τα 70mm ειναι επαρκη για τις αναγκες σου, προτεινω να δεις την Rx1000iii. Εαν τηννδρις απο κοντα θα διαπιστωσεις οτι χωραει στην πισω τσεπη στενου τζιν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...