Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ποιοτικου PC CASE


veider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους .

Χρειαζομαι βοηθεια γιατι εχω χαθει λιγο στο ψαξιμο για pc case.

To budget ειναι πανω κατω στα 100€ . Αυτα που ζηταω ειναι . Πολυ καλο airflow , οσο γινεται να μαζευει λιγοτερη σκονη και να έχει θέσεις για 6 δισκους.

RGB δεν με ενδιαφερουν. Αν παιζει ρολο στο case θα μπει ΑΜD Ryzen μαζι με RTX2080ti .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν.Αν θες καλο airflow θα χάσεις και θα υποχωρήσεις στο θέμα σκόνης. Από εκεί και πέρα, γράψε το hardware που θα μπει(μητρική κανονική-micro ?), 6 δίσκους 3.5αριδες, SSD ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το budget στα 100Ε δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για τις απαιτήσεις σου

Το  NZXT H500i θα έλεγα αλλά υπάρχουν σχόλια χρηστών για κακό airflow. Κοίταξε και το Phanteks Enthoo Pro M. Παλαιότερο βέββαια και θα χρειαστείς και επιπλέον συρτάρια για τους δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να δώσεις κάτι παραπάνω για να πάρεις καλό case.Είναι κρίμα να έχεις 2080ti και να πάρεις case της πλάκας.Πολύ καλό airflow έχει το H500P mesh/H500M της coolermaster.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 400R δεν σε κάλυπτε;

Τέσπα, θες κουτί με ισχυρή θετική πίεση. Δηλαδή αυτά που έχουν τουλάχιστον 3 fans μπροστά, κατά προτίμηση >=140mm ή και στο πάτωμα(σπανιότερο τώρα). Στα λεφτά δεν βρίσκεις κάτι ιδιαίτερα ποιοτικό και μελετημένο τη στιγμή που ένα σετ 4 καλών fans έχει σχεδόν όσο το μπάτζετ σου.

 Στα λεφτά σου μπορείς να δεις κάτι τέτοια:

https://www.skroutz.gr/s/16078585/CoolerMaster-MasterBox-TD500.html

https://www.skroutz.gr/s/15992149/CoolerMaster-Masterbox-MB530P.html 

https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html

https://www.skroutz.gr/s/17128697/Thermaltake-Level-20-MT-ARGB.html

 

 

3 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html?from=drop#

Εδώ είσαι κορυφαίο στα λεφτά του και πολύ καλό airflow

Απλά δεν παίρνει 6 δίσκους. Το έβαλα και γω σαν δείγμα καλού airflow.

Τα κουτιά κρατάνε για πάρα πολύ, ειδικά αν έχουν και διαχρονικό design. Θες τουλάχιστον 150€ για ένα κουτί που θα σε κρατήσει ικανοποιημένο σε όλους τους τομείς. Επίσης αξίζει να κοιτάει κανείς σήμερα κουτιά με ηχομόνωση(Fractal π.χ.). Δεν πάσχουν στο airflow, ειδικά αν επιμεληθείς εσύ ο ίδιος την ψύξη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως όταν έχουμε build που θα περιέχει RTX2080ti νομίζω μπορεί να γίνει η υπέρβαση και να μπει και case των 150-200Ε.

Κοιτάς τα παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/12811851/Thermaltake-View-71-Tempered-Glass-RGB-Edition.html

https://www.skroutz.gr/s/14105145/Fractal-Design-Define-R6-TG.html

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ξεκαθαρισουμε 1 πραγμα γιατι ορισμενοι τα εχετε μπερδεψει.

Κορυφαιο airflow και πολυ καλη ηχομονωση δεν πανε μαζι.

Κορυφαιο Airflow πετυχαινεις κυριως με τα κουτια που ειναι διαφανα μπροστα σαν το Coolermaster H500 ή το Fractal Meshify C.

Αυτο ομως εχει το αρνητικο οτι ακριβως επειδη ειναι διαφανο μπροστα,θα βγαινει προς τα εξω περισσοτερος ηχος και επισης οτι θα μαζευει και περισσοτερο σκονη(ειδικα αν ειναι στο πατωμα).

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Το 400R δεν σε κάλυπτε;

 

Αναφερεσαι πιθανον στην υπογραφη μου. Το συγκεκριμενο  PC παραμενει ως εχει απλα θα μεταφερθει απο το σπιτι στο γραφειο.

Τωρα οσο αφορα το budget θα μπορουσα να το παω στα 150 αν οντως αξιζε το κοπο. 

Επεξ/σία από veider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Παιδια να ξεκαθαρισουμε 1 πραγμα γιατι ορισμενοι τα εχετε μπερδεψει.

Κορυφαιο airflow και πολυ καλη ηχομονωση δεν πανε μαζι.

Κορυφαιο Airflow πετυχαινεις κυριως με τα κουτια που ειναι διαφανα μπροστα σαν το Coolermaster H500 ή το Fractal Meshify C.

Αυτο ομως εχει το αρνητικο οτι ακριβως επειδη ειναι διαφανο μπροστα,θα βγαινει προς τα εξω περισσοτερος ηχος και επισης οτι θα μαζευει και περισσοτερο σκονη(ειδικα αν ειναι στο πατωμα).

 

Τα κουτιά με ηχομόνωση έχουν γρίλιες και αρκετό βάθος* στην πρόσοψη ώστε να παίρνουν ανεμπόδιστα αέρα τα μπροστινά fans. Η διαφορά είναι ότι η πρόσοψη τους έχει από πίσω ηχομονωτικό που ρίχνει αρκετά το ενοχλητικό θρόισμα των ανεμιστήρων. Γενικά η ηχομόνωση έχει δύο οφέλη. Αν και δεν σιγάζει εντελώς τους ήχους του κουτιού(πρακτικά αδύνατο), τους κάνει πιο μπάσους σε χροιά και πιο υποφερτούς. Επίσης, κόβει σε τεράστιο βαθμό ήχους υψηλής συχνότητας όπως το coil whine της κάρτας γραφικών.

Το μόνο πραγματικό μειονέκτημα τέτοιων κουτιών είναι ότι περιορίζουν την απαγωγή θερμότητας από το μεταλλικό περίβλημα του κουτιού. Όμως και τα τωρινά cases έχουν πλέον τόσο γυαλί ή διάφανο πλαστικό(για μόστρα) αντί λαμαρίνας στο πλάι που και αυτά δεν τα λες τέλεια.

υ.γ.: Ίσως να σχημάτισες κακή εντύπωση για τα Fractal από τα default case fans που δίνουν έμφαση στην αθόρυβη λειτουργία. Με κατάλληλα fans έχεις σωστό airflow και λιγότερο θόρυβο από τα εντελώς ανοικτά  cases. Η ηχομόνωση δε έχει modular χαρακτήρα. Κάνεις το κουτί όσο ανοικτό θες. Τα Nanoxia κουτιά ειδικά.

*

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, veider είπε

Αναφερεσαι πιθανον στην υπογραφη μου. Το συγκεκριμενο  PC παραμενει ως εχει απλα θα μεταφερθει απο το σπιτι στο γραφειο.

Τωρα οσο αφορα το budget θα μπορουσα να το παω στα 150 αν οντως αξιζε το κοπο. 

αν πας 150ε Phanteks P600S

χωραει οποιαδηποτε καρτα γραφικων/ψυκτρα 4 δισκους 3 ssd +addon για οσους δισκους θελεις

εχει φιλτρα, ηχομονωση και αν δεν σου φτανει το airflow το μπροστινο ηχομονωτικο panel βγαινει

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, daynight είπε

αν πας 150ε Phanteks P600S

χωραει οποιαδηποτε καρτα γραφικων/ψυκτρα 4 δισκους 3 ssd +addon για οσους δισκους θελεις

εχει φιλτρα, ηχομονωση και αν δεν σου φτανει το airflow το μπροστινο ηχομονωτικο panel βγαινει

τρεις μερες ψαχνω ,κοιταω reviews , αλλα μου φαινεται φιλε daynight θα καταληξω σε αυτο που λες 

 

 

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, veider είπε

τρεις μερες ψαχνω ,κοιταω reviews , αλλα μου φαινεται φιλε daynight θα καταληξω σε αυτο που λες 

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και το χρονο σας

Καλησπέρα. Θα σου προτείνω το corsair 750d μιας και το έχω αρκετά χρόνια, και όταν είδα τις απαιτήσεις σου αμέσως το φανταστικα πως θα είναι. Μπορεί να πάρει 4 ssd 6hdd έχει 3ανεμηστηρες 140mm αθόρυβος ακόμα και στο 100 της 100 στροφών. Έχει φίλτρο για την σκόνη μπροστά που το βγάζεις και το καθαρίζεις πανευκολα.εχει 3θεσεις για dvd player s, 2 θέσεις για 2 120αριδες ανεμηστηρες στον πάτο του κουτιού στο πάνω μέρος του κουτιού μπορεί να πάρει μέχρι και και 3χ 140mm radiator. Και του μένει χορός να προσθέσεις και άλλους 3 hdd-ssd προσθέτοντας ένα κλουβακι για δίσκους ακόμα. Πιο εργονομικό κουτί προσωπικά δεν έχω ξανά συναντήσει. Επίσης αν θες ακόμα πιο πολύ αέρα περνεις τι airflow edition.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Καλησπέρα. Θα σου προτείνω το corsair 750d μιας και το έχω αρκετά χρόνια, και όταν είδα τις απαιτήσεις σου αμέσως το φανταστικα πως θα είναι. Μπορεί να πάρει 4 ssd 6hdd έχει 3ανεμηστηρες 140mm αθόρυβος ακόμα και στο 100 της 100 στροφών. Έχει φίλτρο για την σκόνη μπροστά που το βγάζεις και το καθαρίζεις πανευκολα.εχει 3θεσεις για dvd player s, 2 θέσεις για 2 120αριδες ανεμηστηρες στον πάτο του κουτιού στο πάνω μέρος του κουτιού μπορεί να πάρει μέχρι και και 3χ 140mm radiator. Και του μένει χορός να προσθέσεις και άλλους 3 hdd-ssd προσθέτοντας ένα κλουβακι για δίσκους ακόμα. Πιο εργονομικό κουτί προσωπικά δεν έχω ξανά συναντήσει. Επίσης αν θες ακόμα πιο πολύ αέρα περνεις τι airflow edition.

Μην προτείνεις full tower γιατί θα σε μαλώσουν . :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...