Προς το περιεχόμενο

Κατατακτήριες οδοντιατρικής ή κτηνιατρικής;


pritsaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να μιλήσω με κάποιον να με καθοδηγήσει λίγο για τις δυο σχολές. Έχω τελειώσει Πάντειο αλλά έχω πολλή θέληση κ όρεξη να σπουδάσω με μία απο τις δυο σχολες.

1. Υπάρχει κάποιος που να εχει μπει με κατατακτήριες σε μια απο τις δυο σχολες; 

2. Γνωρίζει κάποιος πως διαχειρίζομαι τα φροντιστήρια; Θέλει ιδιαίτερα ή απευθύνομαι στα μεγάλα φροντιστήρια (είμαι καχύποπτη απέναντί τους). Αν κάποιος γνωρίζει ονόματα παρακαλώ να μιλήσουμε με DM

3. Εχετε κάποια άποψη σε ποια πόλη θα ήταν καλύτερα;

ΥΓ. Παρακαλώ θα προτιμούσα κάποιον με προσωπική εμπειρία. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όποιον με βοηθήσει σε αυτό το σταυροδρόμι :)

Επεξ/σία από pritsaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/09/2019 at 21:41, pritsaki said:

Τελείωσα Κοινωνιολογία

Με την κοινωνιολογία είχες το κλασικό πρόβλημα της ανεργίας ή απλώς δεν σου άρεσε το αντικείμενο; Την πιθανότητα για μεταπτυχιακό και discipline change (π.χ. κάτι σε ψυχολογία ή ειδική αγωγή) τη σκέφτηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Με την κοινωνιολογία είχες το κλασικό πρόβλημα της ανεργίας ή απλώς δεν σου άρεσε το αντικείμενο; Την πιθανότητα για μεταπτυχιακό και discipline change (π.χ. κάτι σε ψυχολογία ή ειδική αγωγή) τη σκέφτηκες;

Ευχαριστώ για την απάντηση @DrFreeman !

Οχι, δεν μου άρεσε και δεν το ασχολήθηκα κθλ με αυτό, απλά τελείωσα την σχολή. 

Οπότε αν ξέρεις κατι για αυτό που ψάχνω θα με βοηθούσες πολύυυ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιδέα μου είχε να κάνει με το να αξιοποιήσεις αφ' ενός το υπάρχον πτυχίο, να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο και να εξειδικεύτεις σε κάτι διαφορετικό που ενδεχομένως να σε ενδιαφέρει. 

Ωστοσο, περιοριζόμενος στις επιλογές που έθεσες: θα επέλεγα Οδοντιατρική και είτε θα μελετούσα μόνος την ύλη των εξετάσεων (αν είχα σοβαρή αυτοπειθαρχία), είτε θα έψαχνα φροντιστήριο που ειδικεύεται σε προετοιμασία υποψηφίων για διαγωνισμους, κατατακτηριες, κλπ. Υπάρχουν τέτοια σε όλες τις μεγάλες πόλεις.

Που μένεις τώρα; Σκοπεύεις να μετακομίσεις για τις νέες αυτές σπουδές;

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Η ιδέα μου είχε να κάνει με το να αξιοποιήσεις αφ' ενός το υπάρχον πτυχίο, να γλυτώσεις πολύτιμο χρόνο και να εξειδικεύτεις σε κάτι διαφορετικό που ενδεχομένως να σε ενδιαφέρει. 

Ωστοσο, περιοριζόμενος στις επιλογές που έθεσες: θα επέλεγα Οδοντιατρική και είτε θα μελετούσα μόνος την ύλη των εξετάσεων (αν είχα σοβαρή αυτοπειθαρχία), είτε θα έψαχνα φροντιστήριο που ειδικεύεται σε προετοιμασία υποψηφίων για διαγωνισμους, κατατακτηριες, κλπ. Υπάρχουν τέτοια σε όλες τις μεγάλες πόλεις.

Που μένεις τώρα; Σκοπεύεις να μετακομίσεις για τις νέες αυτές σπουδές;

Μένω Αθήνα τώρα, αλλά δεν με πειράζει να μετακομίσω όπου αποφασίσω τελικά να δώσω..

Νομίζω θα παω να μιλήσω για αρχή με κάποια φροντιστήρια που κάνουν μαθηματα κατατακτηρίων να πάρω για αρχή ενα πρώτο feedback και θα δω. Κλίνω πιο πολύ στην κτηνιατρική γιατί μ’αρέσει λίγο περισσότερο.. θα δω. Οπως κ να’χει, σε ευχαριστώ πολύ γ το ενδιαφέρον! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πρώτα δύο ερωτήματα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν έχω γνώση .Ωστόσο θα πρότεινα κάποιο φροντιστήριο (τώρα να σου πω ποιο δύσκολα) γιατί οπως και να το δεις βοηθαει.Μην σκέφτεσαι ποιο είναι καλύτερο κλπ βρες απλά ένα αξιόλογο έτσι και αλλιώς είναι στο χέρι σου αν θα μπεις η όχι.Τωρα όσον αφορά τις πόλεις και οι δύο οδοντιατρικές είναι άψογες οπότε επιλέγεις να πας στην πλησιέστερη.Εντουτοις εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να δώσεις πανελλήνιες αφού οι θέσεις είναι σαφώς περισσότερες και έχεις την δυνατότητα να διεκδικήσεις ταυτόχρονα και τις δύο σχολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...