Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Μαγαζιού από Ο.Ε. (2 άτομα) σε Ατομική Επιχείρηση.


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλη στην ομάδα.

Μετά από 5μιση χρόνια λειτουργίας του μαγαζιού (3 χρόνια Ατομική και 2μιση Ο.Ε. με τον φίλο μου) αποφασίσαμε να μείνω πάλι μόνος μου γιατί δεν βγαίνει για 2 άτομα.

Στην φάση που κάναμε απο ατομική σε Ο.Ε. η έναρξη και η διακοπή έγινε σε μια ημέρα οπότε τα τιμολόγια κόπηκαν πώληση στο εταιρικό ΑΦΜ, τώρα όμως ο λογιστής λέει πως η διαδικασία διακοπής του Ο.Ε. παίρνει χρόνο απο το ΓΕΜΗ και αυτό το κόψε ράψε δεν γίνεται λόγου του ότι στο ίδιο κατάστημα δεν μπορώ να ανοίξω ατομικό μέχρι να γίνει εντελώς διακοπή.

Θα ήθελα να μου δώσετε κάποια ηδέα (όποιος ξέρει ή έχει τύχει σε κάτι παρόμοιο)στο τη μπορούμε να κάνουμε να βοηθήσω και εγώ το λογιστή (φίλο μου), Περιπτώσεις που σκέφτηκα αλλά δεν ξέρω εαν γίνεται είναι:

α) Την ημέρα που θα δηλώσουμε την διακοπή στο ΓΕΜΗ να κάνω το μισθολόγιο για το μαγαζί και έναρξη την ίδια ημέρα σαν ατομική, όπως επίσης να κόψω και τα προϊόντα σε τιμολόγιο στο ατομικό.

β) Εαν αποχωρήσει ο συνεταίρος η εταιρία Ο.Ε. μένει για κάτι μήνες και εαν δεν βρω κάποιον για συνεταίρο αυτόματα διαλύεται η Ο.Ε., γίνεται μήπως και αυτόματα Ατομική ;

γ) Να μου πείτε και εσείς καμία άποψη.

 

Πάντως για τώρα σκέφτομαι να αρχίσω από το μισθολόγιο και να πάρω και τους λογαριασμούς (ΔΕΗ, ΔΕΥΑ, ΤΗΛΈΦΩΝΟ, ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΕΣ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Ο λογιστης φιλος σου τι προτεινει .Αν δεν ξερει ρωτα και αλλον

Ο φίλος Προτείνει να γίνει αυτοπαράδωση και μετά Έναρξη μόλις λυθεί η εταιρία, ή θα κοιτάξει να δεί αν γίνεται μετά την αίτηση διάλυσης μπορώ να κάνω την έναρξη και την ίδια ημέρα να κάνω πώληση των προϊόντων στον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι πράγματα που μόνο ένας λογιστής θα σου λύσει υπεύθυνα, εδώ θα ακούσεις ένα σωρό απόψεις με πιθανότητα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BoullyBoy είπε

β) Εαν αποχωρήσει ο συνεταίρος η εταιρία Ο.Ε. μένει για κάτι μήνες και εαν δεν βρω κάποιον για συνεταίρο αυτόματα διαλύεται η Ο.Ε., γίνεται μήπως και αυτόματα Ατομική ;

Επειδή είναι αδύνατη η γνήσια μετατροπή οιασδήποτε εταιρείας σε ατομική επιχείρηση (καθότι η εταιρεία έχει ΑΦΜ νομικού προσώπου, ενώ μια ατομική έχει τον ΑΦΜ του φυσικού προσώπου), μια Ο.Ε. που μένει μονοπρόσωπη στο τετράμηνο δεν γίνεται ατομική ποτέ, παρά μόνον λύεται (άρ. 267 Ν. 4072/2012).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ΓΕΜΗ που ήμουν σήμερα η υπάλληλος εκεί με ενημέρωσε πως ο λογιστής μπορεί να κάνει τα χαρτιά για εκκαθάριση και να ορίσουμε μια ημέρα εκεί (μετά απο 10 ημέρες παράδειγμα) όπου μπορεί να  έχει έτοιμα τα χαρτιά και να γίνει η διακοπή εκείνη την ημέρα.

Επίσης και εγώ θα ξέρω πως θα πρέπει να κανω έναρξη εκείνη την ημέρα και θα κοπούν τα τιμολόγια όπου θα τα έχω έτοιμα. Αν και δεν ξέρω κατα πόσο εγγυημένο είναι μου φαίνεται λογικό, Απλά μετά την εκκαθάριση δεν θα πρέπει να μην κοπεί κανένα τιμολόγιο;

 

Θα ήθελα κιόλας εαν ξέρετε κάποιο καλό απλό πελατολόγιο όπου θα μπορώ να βάζω στοιχεία πελατών αλλα και τα servıce που τους έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, paylidis είπε

Από τη στιγμή που ήδη έχεις ΟΕ γιατί δε την κανείς μετατροπή σε μονοπρόσωπη ΙΚΕ;

Για να πληρώνει τριπλάσια λογιστικά, να έχει ταμείο, βιβλία Γ' κατηγορίας και άλλα τόσα "θετικά" που έχουν οι ΙΚΕ;

Έλεος με τις ΙΚΕ - το ότι τις πλασάρουν οι λογιστές, είναι γιατί αντίστοιχα παίρνουν και την τριπλάσια αμοιβή λόγω Γ κατηγορίας. Δεν υπάρχει κανένα όφελος (ακόμα και η συμμετοχή εταίρων χωρίς ασφάλιση, αντισταθμίζεται).

 

Στο θέμα του φίλου, γιατί δεν κάνεις έναρξη την ατομική σου, να πουλήσεις τα πάντα στην ατομική και να κλείσεις την ο.ε.;

Επεξ/σία από al3xis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Από τη στιγμή που ήδη έχεις ΟΕ γιατί δε την κανείς μετατροπή σε μονοπρόσωπη ΙΚΕ;

Μετά την έναρξη εφαρμογής του Ν. 4601/2019, οι μετατροπές εταιρικών μορφών είναι πλέον πιο περίπλοκες και κοστοβόρες.

Επίσης, εάν μια Ο.Ε. δεν αρκεί να συντηρήσει εισοδηματικά δύο μέλη, τότε είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν λειτουργεί ανταποδοτικά σε μορφή Ι.Κ.Ε.

Παρέμπ η Ι.Κ.Ε. είναι ανταποδοτική με συγκεκριμένες προϋποθέσεις, και κατά κανόνα όταν το καθαρό αποτέλεσμα πρό φόρων και εισφορών είναι >70k€/έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όλοι ΙΚΕ και μετά γελάει ο κόσμος όταν ο άλλος δεν ξέρει πώς να συμπεριφερθεί όταν έχει μία ικε με ταμεία τράπεζες και υπόλοιπα

για αυτό εχεις το λογιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

για αυτό εχεις το λογιστη...

o λογιστής δεν είναι θεός να σου λύνει όλα τα θέματα, καλό ( για σένα κυρίως, αλλά και για τον άλλον) είναι να νιώθεις και λίγο 

 

μπορεί να είσαι καλός στη δουλειά σου και σε αυτό που κάνεις, μπορεί να είσαι και ο καλύτερος που υπάρχει, αλλά σε κάποια πράγματα που είναι υποχρεώσεις σου να είσαι τελείως στόκος 

 

εκεί θα προσπαθήσει να το μαζέψει ο λογιστής οκ.. αλλά όχι πάντα επιτυχημένα.. και αν μπλέξουμε και με διπλογραφικά η φάση γίνεται πολύ πιο προβληματική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα υπογράψαμε Λύση και Εκκαθάριση στον λογιστή μετά απο μερικές διαφορές που είχαμε με τον συνέταιρο (λογικό είναι 4 χρόνια μαζί).

Αύριο θα πάει στην εφορία και ΓΕΜΗ να δούμε πως θα το κάνουμε με την λήξη έναρξη στην ίδια ημέρα. (θα ενημερώσω μόλις μάθω)

Σχετικά με κάποιο πρόγραμμα που ψάχνω για πελατολόγιο μήπως ξέρει κανένας σας κανένα καλό πρόγραμμα όπου θα μπορώ να κάνω καταχώρηση πελατών τα στοιχεία τους αλλα και τα service που θα κάνω σε αυτούς, επίσης αυτά που θα έχω παραλάβει να μου δείχνει τη έχω σε εκκρεμότητα να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, όλα πήγαν καλά και πλέον λειτουργώ ατομικά.
Έχουμε όμως ένα μεγάλο πρόβλημα. Ο λογιστής έχει κάνει το ΦΠΑ την ΟΕ και έχει έρθει ένα κόστος πληρωμής περίπου 3000 ευρώ όπου είναι δια του μισού με τον συνεταίρο.

Έλα που ο συνεταίρος μου λέει δεν πληρώνει τίποτα τώρα τι γίνεται; Αύριο θα πάω στην εφορία απλά θα σκάσω μέχρι τότε. υπάρχει επιλογή να μπορώ να πάω στην εφορία να πληρώσω τα δικά μου 50% απο τα χρέη; ή αυτό να μοιραστεί δια του μισού και να μας έρθει ατομικά στον καθένα μας;

Ο λογιστής λέει ότι δεν γίνεται και το χρέος θα προσαυξάνεται αμα δεν πληρωθεί και θα είναι στο ΟΕ (όπου εγώ φαίνομαι δικαιούχος 50%)

Επεξ/σία από BoullyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...