Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για το τρένο..


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, είμαι στο στρατό και όπου να 'ναι θα πάρω άδεια για λίγες μέρες. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα οδοιπορικά που δίνουν για να εξοικονομείσω κάποια χρήματα αλλά δεν έχω ταξιδέψει πότε με τρένο. Είναι αλήθεια ότι το τρένο κάνει περισσότερες ώρες από ότι το λεωφορείο, αν ναι είναι μεγάλη η διαφορά πόση ώρα το κάνει το τρένο από το Διδυμότειχο μέχρι την Θεσσαλονίκη? Επίσης είναι βολικό έχει καλές θέσεις αντέχεται δηλαδή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheBeast23 είπε

Καλημέρα, είμαι στο στρατό και όπου να 'ναι θα πάρω άδεια για λίγες μέρες. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα οδοιπορικά που δίνουν για να εξοικονομείσω κάποια χρήματα αλλά δεν έχω ταξιδέψει πότε με τρένο. Είναι αλήθεια ότι το τρένο κάνει περισσότερες ώρες από ότι το λεωφορείο, αν ναι είναι μεγάλη η διαφορά πόση ώρα το κάνει το τρένο από το Διδυμότειχο μέχρι την Θεσσαλονίκη? Επίσης είναι βολικό έχει καλές θέσεις αντέχεται δηλαδή? 

Καλημέρα και καλός πολίτης, το τρένο απο Διδιμότοιχο κάνει υπερβολικά πολλές ώρες και επίσης λόγο έργων νομίζω σε ένα σημείο σε πάνε με κτέλ.

Απο εκεί και πέρα νομίζω πως με έναν συγκεκριμένο αριθμό απο τις κανονικές σ μέρες άδειας μπορείς να ζητήσεις οδοιπορικό με κτέλ.

Αυτό νομίζω πως ισχύει μια φορά βέβαια πηγαινέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες και 40 λεπτά κάνεις, μέρος της διαδρομής με λεωφορείο της ΤΡΑΙΝΟΣΕ. 

 

Αν είναι δωρεάν δεν θα είναι άσχημο. Το ΚΤΕΛ πρέπει να κάνει γύρω στις 6 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να ΜΗΝ το κανείς. Το τραινο Θεσσαλονίκη δίκαια είναι ότι χειρότερο και πιο αργό μπορεί να βρεις στον πλανήτη. Ίσως εξαίρεση αποτελεί κάποιο τραινο στην Ινδία-Μπανγκλαντές κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Θα σου πρότεινα να ΜΗΝ το κανείς. Το τραινο Θεσσαλονίκη δίκαια είναι ότι χειρότερο και πιο αργό μπορεί να βρεις στον πλανήτη. Ίσως εξαίρεση αποτελεί κάποιο τραινο στην Ινδία-Μπανγκλαντές κλπ...

Το τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη, απο Θεσσαλονίκη και προς τα κάτω είναι πολύ πιο γρήγορο από τα κτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TheBeast23 είπε

Καλημέρα, είμαι στο στρατό και όπου να 'ναι θα πάρω άδεια για λίγες μέρες. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα οδοιπορικά που δίνουν για να εξοικονομείσω κάποια χρήματα αλλά δεν έχω ταξιδέψει πότε με τρένο. Είναι αλήθεια ότι το τρένο κάνει περισσότερες ώρες από ότι το λεωφορείο, αν ναι είναι μεγάλη η διαφορά πόση ώρα το κάνει το τρένο από το Διδυμότειχο μέχρι την Θεσσαλονίκη? Επίσης είναι βολικό έχει καλές θέσεις αντέχεται δηλαδή? 

Με τον όρο οδοιπορικά εννοείς να πάρεις Κατάσταση Επιβίβασης?

Όπως και να έχει από την στιγμή που θέλεις να κάνεις οικονομία, τότε μην ψειρίζεις την μαϊμού… Πήγαινε με το τρένο και μην χολοσκάς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, theo93 είπε

Το τρένο μέχρι Θεσσαλονίκη, απο Θεσσαλονίκη και προς τα κάτω είναι πολύ πιο γρήγορο από τα κτέλ.

Νομίζω το «Θεσσαλονίκη δίκαια» ήταν σαφές. Τώρα από Θεσσαλονίκη για Αθήνα λέγεται οτι πλέον είναι πιο γρήγορο όντως αλλα δε το έχω κάνει πρόσφατα το δρομολόγιο όποτε επιφυλάσσομαι. Στο παρελθόν πάντως έλεγε 5.30 ώρες και έκανε 6.20 μόνιμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Νομίζω το «Θεσσαλονίκη δίκαια» ήταν σαφές. Τώρα από Θεσσαλονίκη για Αθήνα λέγεται οτι πλέον είναι πιο γρήγορο όντως αλλα δε το έχω κάνει πρόσφατα το δρομολόγιο όποτε επιφυλάσσομαι. Στο παρελθόν πάντως έλεγε 5.30 ώρες και έκανε 6.20 μόνιμα...

Λάθος μου, δεν κατάλαβα ότι εννοούσες τα Δίκαια, τώρα πάντως κάνει περίπου 4 για Αθήνα και καμία φορά δεν συνάντησα καθυστέρησή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καιρό που ήμουν εγώ φαντάρος στην Αλεξανδρούπολη, με το χαρτί των "οδοιπορικών" (δε θυμάμαι πως το έλεγαν) παρόλο που ήταν για τρένο, είχαμε και έκπτωση στο εισιτήριο του ΚΤΕΛ ή του αεροπλάνου. Βέβαια, έχουν περάσει και κάτι αιώνες από τότε, οπότε δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι Δράμα λόγω έργων θα πας με λεωφορείο, και από εκεί είναι περίπου 4 ώρες με το τραίνο μέχρι την Θεσσαλονίκη.

Ίσως ο λόγος που κάνει τόσες ώρες Δράμα-Θεσ/νίκη είναι επειδή η γραμμή μετά τις Σέρρες ανεβαίνει μέχρι το Σιδηρόκαστρο και ξανά κάτω στην συμπρωτεύουσα.

Να και το τραίνο: https://el.m.wikipedia.org/wiki/Αυτοκινητάμαξα_σειράς_520_ΟΣΕ

Επεξ/σία από Ntouris3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...