Προς το περιεχόμενο

Οι νέες λύσεις Fritz της AVM για 5G, Fiber, WiFi 6 και έξυπνο σπίτι στην IFA 2019


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην έκθεση IFA 2019 που πραγματοποιήθηκε πρόσφατα στο Βερολίνο, η γνωστή εταιρεία AVM, παρουσίασε νέα προϊόντα για γρήγορο Ιnternet, για υψηλές ταχύτητες Wireless LAN καθώς και προϊόντα Smart Home.

Τα στοιχεία που αποκομίσαμε από την παρουσία της AVM στην έκθεση, είναι η καθιέρωση του πρότυπου WiFi 6, η έλευση και η υποστήριξη του 5G καθώς και η αφοσίωση της, παρουσιάζοντας νέα προϊόντα, στις αγορές του broadband Internet και του smart home. Το νέο πρότυπο Wi Fi 6 επιτρέπει μεγαλύτερες ταχύτητες στις ασύρματες συσκευές και καλύτερη απόκριση ακόμα και όταν είναι συνδεδεμένες πολλές ασύρματες συσκευές ταυτόχρονα.

Η AVM παρουσίασε 3 καινούρια προϊόντα. Tο FRITZ!Box 5550, τo FRITZ!Box 5530 για Fiber συνδέσεις και το FRITZ!Box 6850 5G. Τα FRITZ!Box 5550 και FRITZ!Box 5530 είναι δύο ιδανικές συσκευές για Fiber συνδέσεις σε όλη την Ευρώπη και μπορούν να διαμοιράσουν Gigabit ταχύτητες ασύρματα. Το FRITZ!Box 6850 5G είναι το πρώτο στον κόσμο All In One Router για τη γενιά του 5G. Διαθέτει γρήγορο Wireless LAN, Gigabit θύρες και Dect τεχνολογία για το Smart Home και την τηλεφωνία.

fritz_ifa2019_09.jpg.08a1210ae1e4043e6b1510eb02a13295.jpg

Στην προϊοντική κατηγορία Smart Home, η AVM παρουσίασε τρία νέα προϊόντα. Την έξυπνη λάμπα τεχνολογίας LED με την ονομασία FRITZ!DECT 500, η οποία διευρύνει την γκάμα προϊόντων της εταιρείας για το έξυπνο σπίτι ώστε να περιλαμβάνει και έλεγχο του φωτισμού και την οποία μπορούμε να την χειριστούμε από το νέο FRITZ!App Smart Home όπως επίσης από το Fritz!Fon ή και οποιονδήποτε browser.

Επίσης, η γνωστή εταιρεία παρουσίασε το FRITZ!DECT 440 Smart Button, με την βοήθεια του οποίου ο χρήστης μπορεί να ελέγξει διάφορες Smart Home συσκευές χρησιμοποιώντας διάφορα πλήκτρα χειρισμού αλλά και την οθόνη. Έντονη παρουσία στο περίπτερο της εταιρείας είχε και η επομένη γενιά των Mesh Repeaters με τα μοντέλα FRITZ!Repeater 3000, 2400, 1200 και 600, τα οποία καλύπτουν όλες τις ανάγκες στον ασύρματο τομέα. Παράλληλα, έγινε γνωστό ότι το νέο FRITZ!Os 7.12 είναι διαθέσιμο για "κατέβασμα"  για πολλές συσκευές της AVM ώστε να προσθέσει νέες μοναδικές λειτουργίες και βελτιωμένη απόδοση WiFi.

fritz_ifa2019_01.jpg.4151663caff05b8b9188f2fecd333c3c.jpgfritz_ifa2019_04.jpg.8f1046a2b0b17654d748b3e6223b7ed4.jpg  fritz_ifa2019_05.jpg.7c838d7a9b64c0ad49c7fcd12692e2e4.jpg

 

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, cambo99 said:

Smart home κλειδωμένο να δουλεύει μόνο με fritz apps και συσκευές... απλά δεν τραβάει!

Google assistant iftt Κλπ δεν?

Γαμώτο περιμένω πως και πως να πάνε σε κοινό πρωτόκολλο mesh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, JimGer said:

Google assistant iftt Κλπ δεν?

Γαμώτο περιμένω πως και πως να πάνε σε κοινό πρωτόκολλο mesh...

δυσκολο να γίνει σε μεγαλο βαθμο. Πχ  οπως ειχα γραψει για τα FRITZ!BOX είναι οτι στην Dect βαση μπορεις να κανεις Pair και απλα ασυρματα τηλεφωνα αλλα χανεις τα εξτρα Features.και στο mesh ναι μεν μπορεις να περασεις καποια κοινα features αλλα ειναι δυσκολο να το υποστηριξεις στην πληρη του μορφη. Πρεπει να βρεθει κοινη βαση μεταξυ ολων των εταιρειων που δεν το βλεπω να γινεται. δεν μιλαω να κανεις απλα ενα "pair" με το wps αλλα ολα τα παραπανω που δινει το Mesh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίμενα το upgrade των 7590/7530 με WiFi 6 και τουλάχιστον μια πόρτα 2.5G. Από το απόλυτο all in one box περνάνε σε μία, μόνο μια lan... Να δούμε αν βγαίνουν εκτός τροχιάς ή αν έχουν να παρουσιάσουν κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφω μόνο για την εμπειρία μου για το WiFi 6 ως τεχνολογία. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα δω από το κινητό μου ΑΣΥΡΜΑΤΑ να παίζει βίντεο 60fps στο youtube Και να μεταφέρετε ασύρματα η εικόνα και ο ήχος με σχεδόν μηδενικό λαγκ στα windows 10 με 60fps δίχως να κάνει το παραμικρό και από απόσταση 10 ΜΕΤΡΩΝ !!!!!.... απλά τρομερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, poulinos said:

δυσκολο να γίνει σε μεγαλο βαθμο. Πχ  οπως ειχα γραψει για τα FRITZ!BOX είναι οτι στην Dect βαση μπορεις να κανεις Pair και απλα ασυρματα τηλεφωνα αλλα χανεις τα εξτρα Features.και στο mesh ναι μεν μπορεις να περασεις καποια κοινα features αλλα ειναι δυσκολο να το υποστηριξεις στην πληρη του μορφη. Πρεπει να βρεθει κοινη βαση μεταξυ ολων των εταιρειων που δεν το βλεπω να γινεται. δεν μιλαω να κανεις απλα ενα "pair" με το wps αλλα ολα τα παραπανω που δινει το Mesh

Μα για αυτό είπα για κοινό πρωτόκολλο mesh... Τώρα για το dect δεν ξέρω... Αν όντως τα smart τους πράγματα έχουν μόνο dect και δεν υποστηρίζουν και zigbee/bt θα είναι δύσκολα τα πράγματα... Απλά καλό είναι όλοι να ακολουθήσουν κάποια πρότυπα κοινά ώστε να μπορούν όλα να δουλεύουν μεταξύ τους.

1 hour ago, leonproniknidis said:

Γράφω μόνο για την εμπειρία μου για το WiFi 6 ως τεχνολογία. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα δω από το κινητό μου ΑΣΥΡΜΑΤΑ να παίζει βίντεο 60fps στο youtube Και να μεταφέρετε ασύρματα η εικόνα και ο ήχος με σχεδόν μηδενικό λαγκ στα windows 10 με 60fps δίχως να κάνει το παραμικρό και από απόσταση 10 ΜΕΤΡΩΝ !!!!!.... απλά τρομερό.

Το ax (6) έχει να κάνει κυρίως με πολλούς clients. Στα υπόλοιπα μικρές οι διαφορές ως πρωτόκολλο (νομίζω)

Επεξ/σία από JimGer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JimGer είπε

Μα για αυτό είπα για κοινό πρωτόκολλο mesh... Άσχετο αυτό με τα dect΄(στο παρών post μου). Γενικά όλες οι εταιρίες έχουν βολευτεί με το mesh έτσι όπως είναι τώρα γιατί σε κλειδώνουν με κάποιον τρόπο ως πελάτη...

Το ax (6) έχει να κάνει κυρίως με πολλούς clients. Στα υπόλοιπα μικρές οι διαφορές ως πρωτόκολλο (νομίζω)

Και όμως. Μόνο με ιντελ 9560 έχω δει 60fps δίχως dropframe video streaming αρκεί να μην είναι συνδεδεμένο στο ρούτερ. Αν είναι συνδεδεμένο και εκεί υπάρχει dropframe και δεν είναι Ultra smooth... Με αυτό εδώ συνδεδεμένο στο ρουτερ και να κατεβάζει τόρεντ με φουλ ταχύτητα (έχω 50άρα γραμμή και κατεβάζω για παράδειγμα την ώρα του streaming με 4-5mb) το streaming Πάει μαλιοκούβαρα.. σαν να έχεις hdmi καλώδιο... ίσως αυτό που λες με τους πολλούς clients.

Άντε βρε παιδί μου να δούμε και κάνα wda της προκοπής για γρήγορα κινητά με τον 855 . αμήν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Παλικαράκια τα FRITZ αλλά αλλάξτε τον σχεδιαστής σας βρε... Όλα ίδια είναι, είπαμε εταιρική εικόνα αλλά όχι και έτσι...

Δεν ρίχνουν λεφτά οι Γερμανοί στο σχεδιασμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/09/2019 at 15:12, AtiX said:

Παλικαράκια τα FRITZ αλλά αλλάξτε τον σχεδιαστής σας βρε... Όλα ίδια είναι, είπαμε εταιρική εικόνα αλλά όχι και έτσι...

αν και προσωπικα μαρεσει το νεο design στην πραξη αυτο που με νοιαζει ειναι να λειτουργει κατι σωστα.δεν αγοραζω router για ομορφια στο σαλονι αλλα να κανω την δουλεια μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...