Προς το περιεχόμενο

[Μνήμη DDR4] ADATA Spectrix D40 16GB Kit 3600MHz CL17 (Samsung B-Die) με 118€ @ amazon.it


mpokwsths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το DDR4 kit του θέματος με τσιπάκια Samsung B-Die στα 118€ τελική αλλά με παράδοση σε 1-3 μήνες. Μπορεί να παραγγείλει όποιος θέλει και αν αλλάξει γνώμη εν τω μεταξύ ακυρώνει την παραγγελία. Το Amazon δεν τραβάει λεφτά παρά μόνο όταν στέλνει το προϊόν.

https://www.amazon.it/gp/product/B07C9BZQ13/

Από Ελλάδα το συγκεκριμένο δεν υπάρχει, όταν υπήρχε ήταν πανάκριβο. Γενικά τα ADATA 3600 C17 με RGB όταν υπήρχε διαθεσιμότητα ξεκινούσαν από 130-140€.

Τώρα με RGB μόνο αυτό υπάρχει με τιμή στο Θεό.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 Αυγούστου έπεσαν οι συγκεκριμένες. Μπράβο @mpokwsths, καλή τιμή.

50 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

cl17 meh... καλη τιμη παντως

Έχει τόσο αντίκτυπο στο gaming ή το productivity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DsLmAnIaC είπε

30 Αυγούστου έπεσαν οι συγκεκριμένες

Στο saved for later τις είχα και έπεσαν σήμερα στα 110+

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Έχει τόσο αντίκτυπο στο gaming ή το productivity?

Μια χαρά μνήμες είναι. Έχω ένα παρεμφερές μοντέλο 3600 C17 της ADATA και δουλεύουν για πλάκα 3466 C14 με σφικτά sub-timings και με Ryzen 3xxx θα πηγαίνουν άνετα ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Στο saved for later τις είχα και έπεσαν σήμερα στα 110+

Μια χαρά μνήμες είναι. Έχω ένα παρεμφερές μοντέλο 3600 C17 της ADATA και δουλεύουν για πλάκα 3466 C14 με σφικτά sub-timings και με Ryzen 3xxx θα πηγαίνουν άνετα ψηλά.

Μια Adata 3600 cl17 RGB στου καλάθ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Το DDR4 kit του θέματος με τσιπάκια Samsung B-Die στα 118€ τελική αλλά με παράδοση σε 1-3 μήνες. Μπορεί να παραγγείλει όποιος θέλει και αν αλλάξει γνώμη εν τω μεταξύ ακυρώνει την παραγγελία. Το Amazon δεν τραβάει λεφτά παρά μόνο όταν στέλνει το προϊόν.

https://www.amazon.it/gp/product/B07C9BZQ13/

Από Ελλάδα το συγκεκριμένο δεν υπάρχει, όταν υπήρχε ήταν πανάκριβο. Γενικά τα ADATA 3600 C17 με RGB όταν υπήρχε διαθεσιμότητα ξεκινούσαν από 130-140€.

Τώρα με RGB μόνο αυτό υπάρχει με τιμή στο Θεό.

3600c17 downbin δεν ειναι;

Γιατί τα downbin δεν εχω δει και κανένα καλό, σαν CJR είναι περίπου. Σαν τιμή αξίζει, αλλά μην περιμένετε και top b-dies (πιστεύω). Αν είναι κανονικό και όχι downbin, το ψήνω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

3600c17 downbin δεν ειναι;

Αν και δεν πολυπιστεύω στο "downbin" ναι είναι. Λένε 2666 downbin οι δικές μου.

42 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Γιατί τα downbin δεν εχω δει και κανένα καλό, σαν CJR είναι περίπου. Σαν τιμή αξίζει, αλλά μην περιμένετε και top b-dies (πιστεύω). Αν είναι κανονικό και όχι downbin, το ψήνω και εγώ.

Έχει όλα τα χαρακτηριστικά των καλών B-Dies. Πιάνει C14 και χαμηλό tRFC.

Ενώ σε χαμηλές συχνότητες είναι χειρότερο (χρειάζεται λίγο υψηλότερη τάση) από τα 3200 C14 κιτς, όσο ανεβαίνει η συχνότητα τα πλησιάζουν.

Στα 3733/3800 π.χ. που παίζουν οι Ryzen 3xxx είμαι σίγουρος ότι θα είναι περίπου στα ίδια.

Αν ανεβούμε κι'άλλο τα περνάνε.Π.χ. αυτό εδώ σε X570 μητρική δουλεύει 4266 στα 1.35V. Το ίδιο και αυτό σε Intel μητρική κάτι που ελάχιστα (κανένα;) 3200 C14 πετυχαίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Αν και δεν πολυπιστεύω στο "downbin" ναι είναι. Λένε 2666 downbin οι δικές μου.

Έχει όλα τα χαρακτηριστικά των καλών B-Dies. Πιάνει C14 και χαμηλό tRFC.

Ενώ σε χαμηλές συχνότητες είναι χειρότερο (χρειάζεται λίγο υψηλότερη τάση) από τα 3200 C14 κιτς, όσο ανεβαίνει η συχνότητα τα πλησιάζουν.

Στα 3733/3800 π.χ. που παίζουν οι Ryzen 3xxx είμαι σίγουρος ότι θα είναι περίπου στα ίδια.

Αν ανεβούμε κι'άλλο τα περνάνε.Π.χ. αυτό εδώ σε X570 μητρική δουλεύει 4266 στα 1.35V. Το ίδιο και αυτό σε Intel μητρική κάτι που ελάχιστα (κανένα;) 3200 C14 πετυχαίνουν.

252 trfc στα 3200; Γιατί έχω δει downbin που θέλουν 420~. Αν ναι, τις παραγγέλνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

252 trfc στα 3200; Γιατί έχω δει downbin που θέλουν 420~. Αν ναι, τις παραγγέλνω.

252 tRFC στα 3466.

Στα 3200 κατεβαίνει στα 240.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

252 tRFC στα 3466.

Στα 3200 κατεβαίνει στα 240.

Έχεις και τα υπόλοιπα timings που μπορεί να πιάσει στα 3200? Αν δε σου κάνει κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...