Προς το περιεχόμενο

[Μνήμη DDR4] ADATA Spectrix D40 16GB Kit 3600MHz CL17 (Samsung B-Die) με 118€ @ amazon.it


mpokwsths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Μου έκαναν χρέωση το ποσό σήμερα για παραλαβή μέχρι 16 Δεκεμβρίου. Δεν πάνε καλά. Μια μνήμη έξω από του καλάθ.

Η τακτική είναι να χρεώνουν όταν το προϊόν είναι στο στάδιο της αποστολής. Μήπως είναι να στο στείλουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Η τακτική είναι να χρεώνουν όταν το προϊόν είναι στο στάδιο της αποστολής. Μήπως είναι να στο στείλουν ?

Το ξέρω, έχω αγοράσει πάλι με τόσο μεγάλο περιθώριο παράδοσης αλλά ενώ τις άλλες φορές η παράδοση γινόταν πχ σε δέκα με δεκαπέντε ημέρες από τη χρέωση στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είχε αλλάξει η ημερομηνία παράδοσης. Ήταν σε 3 μήνες.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Μου έκαναν χρέωση το ποσό σήμερα για παραλαβή μέχρι 16 Δεκεμβρίου. Δεν πάνε καλά. Μια μνήμη έξω από του καλάθ.

θα επιστραφει αμεσα

μου το καναν κι εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vasilius είπε

2  x 16 > 4 x 8 

To quad channel στα ιδια χαρακτηριστικα VS dual channel ειναι μακραν καλυτερο πόσο μαλλον αν εχουν δοκιμαστει και οι 4 μνημες μαζι απο την εταιρια και τις πουλανε πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 
Προς vovous, 

Φίλε μου αρχικά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Άλλο το quad channel και άλλο το έχω 4 dimms στο pc μου. Η πληθώρα των users δεν έχει quad channel και δεν μίλησα για αυτό. 
Όσον αφορά τα 4 dimm vs 2 dimm οι απόψεις διαφέρουν, άλλος θα πει για stress στον IMC , άλλος θα πει για ασυμβατότητες αν βάλεις 2 διαφορετικά pair , άλλος ότι δε θα πιάνεις τα μέγιστα, άλλος ότι θα έχεις προβλήματα στο O/C κτλ. και πάλι ασχέτως του τι λένε όλοι αυτοί, σε θέμα επιδόσεων ότι bench έχω δει (τουλάχιστον μέχρι πριν το καλοκαίρι) άντε να χε 2-4% , κλάιν δλδ και σίγουρα όχι  "Μακράν καλύτερο". Ε, εγώ λοιπόν δεν είμαι από αυτούς, δε μιλάω για επιδόσεις αλλά καθαρά για μελλοντική επέκταση. Ανέκαθεν πήγαινα με 2 dimms και όπως έχει γίνει 3-4 φορές κατ επανάληψη τα έχω διπλασιάσει στην πορεία και θα συνεχίσω να το κάνω.

Peace.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ωρε παιδες ποσοι νομιζετε οτι εχετε Quad Channel μητρικες; Αν η μητρικη δουλευει σαν Dual Channel δεν παιζει ρολο αν εχετε 2 η 4, Dual Channel θα ειναι.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Vasilius είπε

Προς vovous, 
Φίλε μου αρχικά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Άλλο το quad channel και άλλο το έχω 4 dimms στο pc μου. Η πληθώρα των users δεν έχει quad channel και δεν μίλησα για αυτό. 
Όσον αφορά τα 4 dimm vs 2 dimm οι απόψεις διαφέρουν...

Δεν κοιταμε αποψεις του ενος και του αλλου, κοιταμε τι λεει το manual της μητρικης μας. Γι'αυτο και το ανεφερα αλλωστε.

Π.χ. σε μενα, για 32, λεει ξεκαθαρα 4*8 και οχι 2*16. Ειχα 2*16 και δουλευαν αλλα κατοπιν τα εβαλα αλλου και εβαλα πιο γρηγορο σετ 4*8, οπως συνιστα.

Παρομοιως τα περισσοτερα 32αρια σετ στην αγορα, ειναι 4*8 και φυσικα δεν ειναι τυχαιο. Check skroutz.

Μονο αν συστηνει η μητρικη 2 dimm και εχεις σκοπο να πας μετα σε 64, προτιμας 2*16 αλλα και παλι στο μελλον μπορει κανεις να αλλαξει μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλύτερα τα 4x8 από τα 2x16, ούτε το αντίστροφο. Το ποιο setup είναι καλύτερο εξαρτάται από τη μητρική μας, η οποία μάλλον είναι dual channel (95% των περιπτώσεων).

Αν ανήκουμε στο υπόλοιπο 5%, δηλαδή έχουμε AMD Threadripper ή Intel HEDT, τότε επιλέγουμε 4x8GB για να εκμεταλλευτούμε τον quad channel IMC του επεξεργαστή μας.

Τώρα στο 95%:

Αν η μητρική μας είναι T-Topology προτιμάμε 4x8GB.

Αν η μητρική μας είναι Daisy Chain προτιμάμε 2x16GB.

https://www.youtube.com/watch?v=3vQwGGbW1AE

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Αν ανήκουμε στο υπόλοιπο 5%, δηλαδή έχουμε AMD Threadripper ή Intel HEDT, τότε επιλέγουμε 4x8GB για να εκμεταλλευτούμε τον quad channel IMC του επεξεργαστή μας.

ThreadRipper here 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...