Προς το περιεχόμενο

Erp, καθυστερήσεις, sql , τα νεύρα μου...


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Λογικά είναι το σωστό μέρος για να βάλω την ερώτηση μου

Στην εταιρία που εργάζομαι έχουμε 9 τερματικά τα οποία τρέχουν ένα συγκεκριμένο ERP. Συν τον server που έχει την εγκατάσταση.

Και μιλάμε για έναν server Proliant G350 Gen9 με δίσκους σε Raid5 , 32Gb Ram, Sql Server 2017

Το μηχάνημα δεν είναι καν domain controller,exchange και δεν επιτελεί καμία εργασία πέραν του Sql Server Και της κεντρικής εγκατάστασης του ERP

Επιπλέον έχουν γίνει bridge στον server 2 κάρτες δικτύου οπότε έχουμε μια σύνδεση 2Gbit. Και τα 2 καλώδια καταλήγουν στο switch απευθείας.

Παρόλα αυτά καθημερινά παρατηρούνται αρκετές καθυστερήσεις ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την αναζήτηση η την καταχώρηση κάποιου νέου παραστατικού (πχ παραγγελία , τιμολόγιο κλπ κλπ)

Πριν 3 μήνες άρχισε κάτι κουλά το κεντρικό switch της εταιρίας (είχα κάτι εσωτερικά Ping στα 10ms-15ms) και το άλλαξα. Το δίκτυο γενικά ειναι 1Gbit σε όλους αλλά με παλιές καλωδιώσεις αλλά ακόμα και 2 pc (το δικό μου και ενός συναδέλφου) τα οποία καταλήγουν πλέον απευθείας στο switch χωρίς να μεσολαβεί πρίζα Η patchpanel παρατηρούνται πάλι αυτές οι καθυστερήσεις

Αυτήν την στιγμή είμαι στην εταιρία και τρέχω το πρόγραμμα από το pc Μου . Οι άλλοι είναι κλειστοί. Πάλι καθυστέρηση

Η βάση του sql είναι περίπου στα 10GB αυτή τη στιγμή

Επίπρόσθετα σε μεγάλα κολλήματα, κάνω ένα restart τον server για να φτιάξει...

Κάτι άλλο να δούμε? Θέμα ERP, SQL η τίποτα άλλο?

Τέλος ακόμα και στον ίδιο τον server παρατηρείται στο πρόγραμμα ένα delay Λίγο πιο μικρό από τα τερματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρία μου θα σου πρότεινα να εξετάσεις τα παρακάτω:

  • Αρχικά με Raid 10 σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση σε σχέση με Raid 5. Βάλε τα χαρακτηριστικά των δίσκων σου και δες και μόνος σου τις διαφορές σε read/write http://www.raid-calculator.com/default.aspx
  • Ο server έχει controller με cache; Αν ναι, τον έχεις ενεργοποιήσει; Αν δεν έχει ή αν δεν τον έχεις ενεργοποιήσει γενικά πρέπει οπωσδήποτε να βρεις controller με cache, η διαφορά είναι αστρονομική στην ταχύτητα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Από την εμπειρία μου θα σου πρότεινα να εξετάσεις τα παρακάτω:

  • Αρχικά με Raid 10 σίγουρα θα έχεις καλύτερη απόδοση σε σχέση με Raid 5. Βάλε τα χαρακτηριστικά των δίσκων σου και δες και μόνος σου τις διαφορές σε read/write http://www.raid-calculator.com/default.aspx
  • Ο server έχει controller με cache; Αν ναι, τον έχεις ενεργοποιήσει; Αν δεν έχει ή αν δεν τον έχεις ενεργοποιήσει γενικά πρέπει οπωσδήποτε να βρεις controller με cache, η διαφορά είναι αστρονομική στην ταχύτητα.

Έχει στηθεί με 3 δίσκους 300Gb sas 2,5" σε raid5 συν άλλον έναν spare. Για τον raid controller λες να δω αν είναι η cache ενεργοποιημένη;

Edit. Αυτό ειναι το configuration.ενεργοποιημένη την βλέπω εκτός αν κάνω λάθος

Επίσης το ILO τι ακριβώς κάνει? Διάβασα κάποια πραγματα για απομακρυσμένη διαχείριση γενικά αλλά μήπως μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο (οχι μάλλον)

smartarray.png

10% read και 90%write στην cache? Μηπως να το κάνω 40 και 60?

Γενικα στο να δω πράγματα στο ERP πάει γρήγορα (πχ τα ειδη , λίστα τιμολογίων..) οταν ομως πάω να καταχωρήσω ένα νέο παραστατικό πολλές φορές κολλάει το συμπαν..

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση πιστεύω το configuration.  Από τη στιγμή που κάπου πάει καλά και κάπου χωλαίνει τότε φταίει η εφαρμογή σαν βάση ή κώδικας. 

Παρόλα αυτά μπορείς να δεις την ταχύτητα με NTTCP και diskspd και να βάλεις κάνα performance counter  να τρέχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή, sql, η μπορεί να έγινε τίποτα στο Migration από sql 2008 σε 2017. Πρεπει να βρω καποιον ειδικο στον sql να δει τι γινεται γιατι query από μονος μου δεν σκαμπαζω , μόνο κατι απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο έκανα restart τον server. Οι καθυστερήσεις δεν υπάρχουν πλέον αλλά σίγουρα μετά που θα μπουν όλοι και θα αρχίσουν τις καταχωρήσεις και τις αναζητήσεις θα το ξαναπαρουσιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Δοκιμασε με 1 καρτα στο σερβερ μονο. Αυτες που κανουν το bonding μπορει να σου δημιουργουν και το latency.

Και με μια κάρτα κολλαγε και ενεργοποίησε και 2η.

Δεν έχει να κάνει με το δίκτυο. Ακόμα και στον  server παρατηρείται μια καθυστέρηση πιο μικρή βέβαια.

Κάτι είτε με τον sql η με την εγκατάσταση του erp.

Είναι ενήμερος ο προγραμματιστής .. θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, donblunts είπε

Σκέψου το iLO σαν backdoor interface στον σερβερ σου, για την διαχείριση του.
Rebuild έχεις κάνει στην βάση;

Κάτι διάβασα για το ILO και το κατάλαβα. Έχει γίνει rebuild.

Τώρα εστειλαν από την εταιρία που έχει το erp καποιες διορθώσεις και θα τις κάνει απόψε ο προγραμματιστής . Θα δούμε το πρωί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...