Προς το περιεχόμενο

ΙΕΚ εξετάσεις πιστοποίησης


giorgosmcmc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περασα σε ενα δημοσιο ιεκ και θελω να ρωτησω στο τελος που δινεις πιστοποιηση, σε περιπτωση που για καποιο λογο κοπεις, υπαρχει πιθανοτητα να δινεις καθε ενα διαστημα ξανα πιστοποιηση ή κοβεσαι οριστικα και δεν εχεις αλλη ευκαιρια να ξανα δωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

πληρώνεις κ ξανα δίνεις μέχρι να περάσεις ή μεχρι να σου τελειώσουν τα χρήματα 

Για τι χρηματικο ποσο μιλαμε? Ξερω προτρεχω απλως θελω να τα εχω ολα στο μυαλο μου απο πριν για να μην βρεθω εξ' απροοπτου αν τυχον παει κατι στραβα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, GoDRiC- είπε

Πληρώσεις σε δημόσιο ΙΕΚ; Omegalul.

Για τη πιστοποιηση λεμε, η σπουδες ειναι δωρεαν, στη πιστοποιηση νομιζω πληρωνεις και τη πρωτη φορα απο οτι διαβασα δεξια αριστερα λιγο κι εγω.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ειναι ευκολο να τη παρει καποιος τη πιστοποίηση αν γνωρίζετε; Γιατί απο οτι διαβαζω το ΒΕΚ ειναι αχρηστο.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2019 στις 8:39 ΜΜ, giorgosmcmc είπε

Γενικά ειναι ευκολο να τη παρει καποιος τη πιστοποίηση αν γνωρίζετε; Γιατί απο οτι διαβαζω το ΒΕΚ ειναι αχρηστο.

Τωρα κατεβασα τις ερωτησεις στο πρακτικο κομματι ειναι σχετικα βατες ερωτησεις, απο οτι ειδα δεν εχει προφορικα

Στις 16/9/2019 στις 3:22 ΜΜ, giorgosmcmc είπε

Για τι χρηματικο ποσο μιλαμε? Ξερω προτρεχω απλως θελω να τα εχω ολα στο μυαλο μου απο πριν για να μην βρεθω εξ' απροοπτου αν τυχον παει κατι στραβα

100€ - θεωρητικο μερος κ πρακτικο (50€ τα δυο μερη ) 

Επεξ/σία από paraske
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια! Κατεβασα τις ειδικοτητες των ΔΙΕΚ  ειδα αυτην που με ενδιαφερει, -β.βρεφονηπιοκομων- στο τελος  δινουν μονο το διπλωμα δεν εχει εξετασεις πιστοποιησης συμφωνα με τις νεες αλλαγες που εγιναν απο το Υπουργειο Παιδειας(Ν 2013 αν δεν κανω λαθος) , και το διπλωμα μετρα κ σε διαγωνισμους του ΑΣΕΠ που σου δινει 150 μορια ομως  διαβασα σε φορουμ οτι το διπλωμα δεν μετρα στο δημοσιο ζηταν κ την πιστοποιηση. Για να το διασταυρωσω που μπορω να απευθυνθω; Περα απο το ΔΙΕΚ  κ τον ΕΟΠΠΕΠ; ευχαριστω πολυ!!! Οσοι ξερετε σας παρακαλω ενημερωστε με!!! Καλο σαββατοκυριακο!! ( Ειμαι φιλολογος απλα θα ηθελα μια διαφορετικη εξειδικευση κ αλλον τομεα διοτι θα ηθελα αλλη ειδικοτητα πιο ευκολη κ μια γρηγορη- οσο μπορουμε να το πουμε αυτο στις μερες μας- αποκατασταση. Κ οσοι θα προλαβετε να πειτε "μα γιατι δεν ασχολεισαι με ιδιαιτερα; Μιας κ το ΑΕΙ ειναι πιο πανω απο το ΔΙΕΚ  σας λεω πως κ τα ιδιαιτερα εχουν πεσει παραπολυ μειωνουν την δουλεια του καθηγητη ακομα κ για ενα ευρω.προσφατα θα σας πω οτι μου ζητησαν να κανω μαθημα με 5€." και οσο πανε κ μειωνεται η δουλεια μας μιας κ η προετοιμασια που γινεται απο πισω ξεπερνα τα 5€. Ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σας κ θα ηθελα να μου απαντησετε στο ερωτημα μου. 

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/1/2020 στις 10:46 ΠΜ, paraske είπε

Καλημερα παιδια! Κατεβασα τις ειδικοτητες των ΔΙΕΚ  ειδα αυτην που με ενδιαφερει, -β.βρεφονηπιοκομων- στο τελος  δινουν μονο το διπλωμα δεν εχει εξετασεις πιστοποιησης συμφωνα με τις νεες αλλαγες που εγιναν απο το Υπουργειο Παιδειας(Ν 2013 αν δεν κανω λαθος) , και το διπλωμα μετρα κ σε διαγωνισμους του ΑΣΕΠ που σου δινει 150 μορια ομως  διαβασα σε φορουμ οτι το διπλωμα δεν μετρα στο δημοσιο ζηταν κ την πιστοποιηση. Για να το διασταυρωσω που μπορω να απευθυνθω; Περα απο το ΔΙΕΚ  κ τον ΕΟΠΠΕΠ; ευχαριστω πολυ!!! Οσοι ξερετε σας παρακαλω ενημερωστε με!!! Καλο σαββατοκυριακο!! ( Ειμαι φιλολογος απλα θα ηθελα μια διαφορετικη εξειδικευση κ αλλον τομεα διοτι θα ηθελα αλλη ειδικοτητα πιο ευκολη κ μια γρηγορη- οσο μπορουμε να το πουμε αυτο στις μερες μας- αποκατασταση. Κ οσοι θα προλαβετε να πειτε "μα γιατι δεν ασχολεισαι με ιδιαιτερα; Μιας κ το ΑΕΙ ειναι πιο πανω απο το ΔΙΕΚ  σας λεω πως κ τα ιδιαιτερα εχουν πεσει παραπολυ μειωνουν την δουλεια του καθηγητη ακομα κ για ενα ευρω.προσφατα θα σας πω οτι μου ζητησαν να κανω μαθημα με 5€." και οσο πανε κ μειωνεται η δουλεια μας μιας κ η προετοιμασια που γινεται απο πισω ξεπερνα τα 5€. Ευχαριστω κ παλι για τον χρονο σας κ θα ηθελα να μου απαντησετε στο ερωτημα μου. 

Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ψάχνομαι για ειδίκευση αλλα στο Δημοτικό για  ευκολότερη το δυνατόν εργασία (και εγώ σε φιλοσοφική  σχολή είμαι) μόλις είδα το μήνυμά σου.

ΙΕΚ χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης δεν υπάρχει,με το που τελειώσεις πρακτική κ περάσεις όλα τα μαθήματα,παίρνεις την ΒΕΚ .Οταν ξανακάνουν εξετάσεις πιστοποίησης δίνεις και αφού περάσεις μετράει ΑΣΕΠ κ δημόσιο. Με την ΒΕΚ μόνο σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία ή αν κρατάς παιδάκια αλλά και πάλι δύσκολο,ειδικά οτι έχει σχέση με παιδιά θέλουν τη πιστοποίηση και λογικό.

Εφόσον έχεις τελείωσει τριτοβάθμια κοίταξε αναλόγως των οικονομικών σου,  κάποιο σεμινάριο εξειδίκευσης εκπαιδευτικών (μοριοδοτούμενα) ή μεταπτυχιακό, νομίζω συμφέρει καλύτερα.Και εγώ σκεφτόμουν το ΙΕΚ ,αλλά οτι θα σου δώσει το μεταπτυχιακό και απο μονάδες στο δημόσιο και γενικά,δεν έχει.

Επεξ/σία από Ilia Fragk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ilia Fragk είπε

Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ψάχνομαι για ειδίκευση αλλα στο Δημοτικό για  ευκολότερη το δυνατόν εργασία (και εγώ σε φιλοσοφική  σχολή είμαι) μόλις είδα το μήνυμά σου.

ΙΕΚ χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης δεν υπάρχει,με το που τελειώσεις πρακτική κ περάσεις όλα τα μαθήματα,παίρνεις την ΒΕΚ .Οταν ξανακάνουν εξετάσεις πιστοποίησης δίνεις και αφού περάσεις μετράει ΑΣΕΠ κ δημόσιο. Με την ΒΕΚ μόνο σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία ή αν κρατάς παιδάκια αλλά και πάλι δύσκολο,ειδικά οτι έχει σχέση με παιδιά θέλουν τη πιστοποίηση και λογικό.

Εφόσον έχεις τελείωσει τριτοβάθμια κοίταξε αναλόγως των οικονομικών σου,  κάποιο σεμινάριο εξειδίκευσης εκπαιδευτικών (μοριοδοτούμενα) ή μεταπτυχιακό, νομίζω συμφέρει καλύτερα.Και εγώ σκεφτόμουν το ΙΕΚ ,αλλά οτι θα σου δώσει το μεταπτυχιακό και απο μονάδες στο δημόσιο και γενικά,δεν έχει.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου να σαι καλα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 21/1/2020 στις 6:37 ΜΜ, Ilia Fragk είπε

Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ψάχνομαι για ειδίκευση αλλα στο Δημοτικό για  ευκολότερη το δυνατόν εργασία (και εγώ σε φιλοσοφική  σχολή είμαι) μόλις είδα το μήνυμά σου.

ΙΕΚ χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης δεν υπάρχει,με το που τελειώσεις πρακτική κ περάσεις όλα τα μαθήματα,παίρνεις την ΒΕΚ .Οταν ξανακάνουν εξετάσεις πιστοποίησης δίνεις και αφού περάσεις μετράει ΑΣΕΠ κ δημόσιο. Με την ΒΕΚ μόνο σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία ή αν κρατάς παιδάκια αλλά και πάλι δύσκολο,ειδικά οτι έχει σχέση με παιδιά θέλουν τη πιστοποίηση και λογικό.

Εφόσον έχεις τελείωσει τριτοβάθμια κοίταξε αναλόγως των οικονομικών σου,  κάποιο σεμινάριο εξειδίκευσης εκπαιδευτικών (μοριοδοτούμενα) ή μεταπτυχιακό, νομίζω συμφέρει καλύτερα.Και εγώ σκεφτόμουν το ΙΕΚ ,αλλά οτι θα σου δώσει το μεταπτυχιακό και απο μονάδες στο δημόσιο και γενικά,δεν έχει.

Μεταπτυχιακό η σεμινάριο στη ειδική αγωγη έχω ακούσει πως έχει αποκατάσταση όποτε κάνε αυτό. Εκτός αν δουλευεις τώρα στο δημόσιο όποτε δεν σου χρειαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...