Προς το περιεχόμενο

Activity Tracker


pananton

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα activity tracker (όχι smartwatch) σαν παράδειγμα το mi band 4 / honor band 5 κλπ. Με ενδιαφέρει να είναι αξιόπιστο στην μέτρηση του ύπνου και των παλμών κατά την διάρκεια ενός workout cross training με μπόλικο ιδρώτα και κίνηση των χεριών. Δεν με ενδιαφέρει η θάλασσα, το gps, ούτε notifications του τηλεφώνου. Μία φορά χρησιμοποίησα ένα amazfit bip και κατά την διάρκεια ενός workout κόλλησε και δεν κατέγραψε τίποτα απολύτως. 

Αξίζει να μείνω στο εύρος τιμών 50-60€ και να πάω σε Honor band 5 / mi band 4Huawei Band 3 Pro ή να ανέβω και να πάω σε πιο "αξιόπιστους" κατασκευαστές όπως το fitbit charge 3 / polar a360 / Garmin Vivosmart HR+

έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στις μετρήσεις που να δικαιολογείται αυτή η διαφορά στην τιμή? γνωρίζω πως τίποτα δεν συγκρίνεται με μία ζώνη αλλά προτιμώ την πρακτικότητα ενός wrist band. 

 

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σου πω για mi band 4, που το εχω, στο κομμάτι του cross training δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο θεμα μιας και ειναι τιμιο και μετραει σε γενικες γραμμες αξιοπιστα...οσο για τον ιδρωτα δεν εχεις κανενα απολυτως θεμα. Παμε τωρα στον υπνο, εδω υπαρχει το εξης... μετραει μονο τη νυχτα... αν εσυ δουλευεις βραδυ και κοιμασαι κατα τη διαρκεια της μερας δεν 8α καταγραψει τιποτα απο υπνο. Το ιδιο ισχυει και στην περιπτωση ενος μεσημεριανου υπνου, περνανε απαρατήρητοι. Κατι αλλο που εχω παρατηρησει με το δικο μου ειναι οτι δεν καταλαβαινει ποτε ειμαι στο αυτοκινητο και ποτε οχι...με αποτελεσμα να μου πεταει στο Google Fit κατι κομματια ως τρεξιμο.

Τωρα για το σκελος του κοστους... νομιζω πως ολα εχουν να κανουν ποσο θα το αξιοποιησεις και απο αποψη συχνοτητας προπονησης οσο και απο αποψη αξιοποιησης/αναλυσης/επεξερσιας των δεδομενων που καταγραφονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σαν κάτοχος του mi band 4 το οποίο σίγουρα είναι μέσα στις επιλογές μου. άρα καταλαβαίνω πως για την χρήση που το θέλω μου κάνει αφού είναι αξιόπιστο στις μετρήσεις του! όσο για τον ύπνο ευτυχώς η δουλειά δεν είναι νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μέτρηση των παλμών κατά τη διάρκεια intense training sessions επηρεάζεται από τον ιδρώτα αλλά και από άλλους παράγοντες (μέχρι και από τις τρίχες που μπορεί να έχει κάποιος σε κείνο το σημείο). Σε όλα τα wrist bands / activity trackers / smart watches, ακόμα και τα πιο ακριβά.
 

Αναφορά σε κείμενο

This is a problem with light based heart rate monitors - sweat disrupts the light reflection and the reading is wrong. The only real alternative is a chest strap heart rate monitor.  But I have read that some people get a good result from wearing a sweat band just above the tracker so sweat cant run down the arm to it. Worth a try!

Αναφορά σε κείμενο

To reduce the chances of incorrect heart-rate readings, a common strategy is to stop recording when high levels of motion interference are detected. Unfortunately, this means that during periods of vigorous exercise, when many users are most interested in their heart rates, their PPG activity monitor might fail to record anything at all.

Αναφορά σε κείμενο

Movement can disrupt the accuracy on an optical heart-rate monitor, mostly because the fast-paced movements you do when you're working out can push the monitor around on your wrist. Unlike a chest strap, wristbands are much easier to adjust for comfort and fit. While that makes wristbands easier to wear, they can also be moved out of place more easily.

Η προσωπική μου εμπειρία έχει να κάνει με tracking κατά τη διάρκεια π.χ. Body Pump sessions, κατά τα οποία σχεδόν πάντα τα αποτελέσματα που παίρνω (σε ότι αφορά το HR) είναι κατώτερα από αυτά που θα περίμενα (π.χ. σε κομμάτι του training με αρκετά μεγάλη κίνηση αλλά και πίεση / intensity που νιώθεις ότι κοντεύεις να σκάσεις και την καρδιά σου να χτυπάει σε ρυθμούς "απογείωσης" το max HR είναι το ίδιο με ..το max HR ενός χαλαρού walking session. Εκεί καταλαβαίνεις το ταβάνι των δυνατοτήτων των wrist activity trackers).

Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@starkπολύ επεξηγηματικός! Λογικό αυτό που λες με το ταβάνι. απλά παρακολουθώ και κάτι reviews και τα πιο ακριβά τα πάνε σχετικά καλά. ίσως σαν τεχνολογία να μην έχει εξελιχθεί ακόμα τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, pananton είπε

@starkπολύ επεξηγηματικός! Λογικό αυτό που λες με το ταβάνι. απλά παρακολουθώ και κάτι reviews και τα πιο ακριβά τα πάνε σχετικά καλά. ίσως σαν τεχνολογία να μην έχει εξελιχθεί ακόμα τόσο...

Έχω εδώ και λίγες μέρες το honor band 5 αλλά δεν έχω προλάβει να το χρησιμοποιήσω σε άσκηση ούτε και έχω εμπειρία με τέτοια trackers εκτός από ρολόι προπονητήριο της Sigma που έχω δοκιμάσει παλιότερα αλλά είχε ζώνη στήθους για την μέτρηση.

Αφενώς γνωρίζεις ότι δεν μπορείς να έχεις ποτέ 100% αξιοπιστία με αυτές τις συσκευές επειδή δεν διαθέτουν την ακρίβεια των αντίστοιχων ιατρικών αισθητήρων, οπότε οι μετρήσεις είναι πάντα με μια μικρή απόκλιση αλλά τουλάχιστον το λαμβάνεις υπόψιν από πριν αυτό.
Αφετέρου τα περισσότερα προσπαθούν να κάνουν όσο περισσότερες παράλληλες άσχετες λειτουργίες μπορούν (θέμα μάρκετινγκ δηλαδή) με αποτέλεσμα να χάνουν συνολικά.

Καλύτερα λοιπόν δώσε ένα 50ρι και πάρε κάτι σχετικά φθηνό και σχετικά αξιόπιστο, το οποίο θα σου κάνει δουλειά με ένα υπολογίσιμο συν/πλην αλλά και που στην περίπωση που πάθει κάτι (σπάσιμο, υγρασία, κλπ) ή αποδεικτεί ψιλομούφα δεν θα κλαίς τα λεφτά σου.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καλα activity trackers πχ garmin παιζουν απο 400 δολλαρια και πανω

για τρεξιμο εχω μια ζωνη στηθους με ρολοι που ειχε καποτε το lidl το οποιο δειχνει συγκρινομενο με το forerunner ενος φιλου(350 euro) να ειναι κοντα σtα πραγματικα νουμερα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποιες μερες μου ηρθε το Honor band 5. Ειχα μεγαλη απογοητευση απ το mi band 3, κουνουσα τα ποδια μονο χωρις να περπαταω και αυτο εγραφε και η εφαρμογη ειχε μεγαλο προβλημα στο κινητο, οποτε ειπα να δοκημασω το Honor. Εχει ποδηλατο εσωτερικου χωρου που το χρειαζομουν, τον υπνο τον μετρα σωστα, δεν γραφει βηματα αν κουναω το χερι μου και σου εχει προραμματα για να κατεβεις μεχρι και σε μαραθωνιο. Το mi band 2 ειδα οτι ειναι πολυ πιο αξιοπιστο για τα βηματα. Τωρα για το crossfit που το θελεις, δεν ξερω αν βοηθησει ιδιαιτερα η επιλογη free training που εχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βλέπω αρκετοί έχετε πάει προς το honor band 5. η αλήθεια είναι πως ο @dpolal έχει ένα δίκιο. γνωρίζω πως για κάτι αξιόπιστο θα χρειαστώ πάνω από 200€ που σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να δώσω @kostasbm. έψαξα λίγο το νέο honor band 5. διαβάζω καλά λόγια σε γενικά πλαίσια. πιστεύω πως η επιλογή free training καλύπτει την περίπτωση του cross training. από Κίνα πιστεύω θα το βρω και πιο οικονομικά οπότε πάμε εκεί και βλέπουμε!  

edit: με πείσατε τελικά και έπεσε παραγγελία από Κίνα για το honor band 5. από αυτά που βλέπω με καλύπτει και νομίζω πως είναι και πιο ακριβές από το mi band 4.  είδωμεν! ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από pananton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pananton είπε

edit: με πείσατε τελικά και έπεσε παραγγελία από Κίνα για το honor band 5. από αυτά που βλέπω με καλύπτει και νομίζω πως είναι και πιο ακριβές από το mi band 4.  είδωμεν! ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Πόσο πήγε με τα μεταφορικά και πόσο χρόνο θα κάνει για να έρθει αν επιτρέπεται ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Activity trackers της Huawei / Honor σε ότι αφορά την ακρίβεια των μετρήσεων, το hardware και τους αντίστοιχους αλγόριθμους είναι εξαιρετικά. 
Απλά για μένα σε επίπεδο software έχουν μια σημαντικότατη έλλειψη. Οι αντίστοιχες εφαρμογές τους δεν δίνουν κανένα option εξαγωγής (sync / upload) των tracked activities σε 3rd party fitness platforms. Με λίγα λόγια, δεν μπορείς (ούτε καν manually, πόσω μάλλον αυτόματα) να σετάρεις την εφαρμογή να ανεβάζει τα activities stats σου σε social fitness platforms όπως το Endomondo, το Strava, το MapMyFitness, κλπ.
Για μένα προσωπικά αυτό από μόνο του είναι λόγος για να μην τα επιλέγω (τουλάχιστον μέχρι να το αλλάξουν). Όσοι έχουν μπει σε αυτές τις πλατφόρμες (ή ακόμα καλύτερα στα challenges της Garmin και το community της Fitbit) καταλαβαίνουν τι εννοώ και πόσα περισσότερα κίνητρα σου δίνουν να βελτιώνεις τον εαυτό σου και να πηγαίνεις ένα βήμα παραπέρα, χωρίς να αισθάνεσαι αποκλεισμένος σε μια ...μικρή οθόνη της εφαρμογής του κινητού σου. Επίσης, με αυτα τα platforms έχεις μια (τουλάχιστον) κεντρική βάση για όλο το ιστορικό σου, το οποίο με τη σειρά του σε βοηθάει να ανατρέχεις στο παρελθόν, να βλέπεις τι και που έχεις βελτιωθεί (ή πρέπει να βελτιωθείς), κλπ.  
Κυρίως δε σε ότι αφορά το integration του Strava, που το API του είναι open και Free to use (!) είναι αδιανόητο που δεν το έχουν συμπεριλάβει.

Τέλος, να αναφέρω ότι το Huawei Health δεν είναι συμβατό ούτε καν με εφαρμογές όπως το SyncMyTracks το οποίο με έμμεσο τρόπο καταφέρνει να ανεβάσει τα activities σου σε άλλες πλατφόρμες. 

Γούστα και προτιμήσεις είναι αυτά βέβαια, μπορεί κάποιοι να μην ενδιαφέρονται γι' αυτό το κομμάτι.

https://uk.community.huawei.com/watch-gt-50/watch-gt-with-no-strava-integration-1285

https://www.ipetitions.com/petition/huawei-please-add-gpxtcx-export-and-sync-to

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ @stark για την απάντηση. η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ το strava για τα running sessions που έχω αλλά πάντα έχω και το τηλέφωνο μαζί. το είχα ψάξει από πριν για το sync strava with huawei health και τα βρίσκω λίγο σκούρα μη σου πω και μαύρα. I can live with that από την στιγμή που γλυτώνω γύρω στα 100€ αν πήγαινα στην επιλογή του fitbit charge 3.

οπότε αφού είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο ας πάω σε κάποιο entry level (αλλά αξιόπιστο όσο γίνεται σε αυτά τα χρήματα) και στο μέλλον βλέπουμε. όταν με το καλό παραλάβω θα αναφερθώ εκτενώς στο Honor band 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, pananton είπε

ευχαριστώ πολύ @stark για την απάντηση. η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ το strava για τα running sessions που έχω αλλά πάντα έχω και το τηλέφωνο μαζί. το είχα ψάξει από πριν για το sync strava with huawei health και τα βρίσκω λίγο σκούρα μη σου πω και μαύρα. I can live with that από την στιγμή που γλυτώνω γύρω στα 100€ αν πήγαινα στην επιλογή του fitbit charge 3.

οπότε αφού είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω κάτι τέτοιο ας πάω σε κάποιο entry level (αλλά αξιόπιστο όσο γίνεται σε αυτά τα χρήματα) και στο μέλλον βλέπουμε. όταν με το καλό παραλάβω θα αναφερθώ εκτενώς στο Honor band 5.

Αν καταλαβαίνω καλά, έχεις το Strava στο τηλέφωνο οπότε τα stats σου είναι χωρις HR, σωστά;
Και έχω την εντύπωση ότι και τώρα με το Honor band δεν θα μπορεί το Strava να δει το HR sensor του. 
Σε κάθε περίπτωση, αναμένουμε εντυπώσεις από το Honor band 5 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς όπως τα λες. το strava σε καμία περίπτωση δεν θα μπορεί να δει το hr του honor band. θα μπορώ όμως να έχω ένα υποτυπωδες Log μεσω του huawei health. αν τωρα ασχοληθώ και καταφερω να τα syncαρω αυτα τα 2 θα σας πω όταν με το καλό παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...