Προς το περιεχόμενο

Λάθος ένδειξη σένσορα gpu


alexzorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι όταν ζορίζεται η κάρτα γραφικών μου Gigabyte gtx 1080 g1 ο υπολογιστής έκανε επανεκκίνηση. Λογικά υπέθεσα ότι είναι λόγο θερμοκρασίας. Όταν παρακολούθησα την θερμοκρασία είδα ότι η μέγιστη θερμοκρασία που μου έδειξε πριν κάνει επανεκκίνηση ήταν 60-61 βαθμοί κάτι που δεν δικαιολογεί το reboot. Παρόλα αυτά έφτιαξα ένα custom fan curve με τους ανεμιστήρες να φτάνουν 100% απ τους 40 βαθμούς . Έτσι δεν είδα ούτε κάποιο thermal throttle ούτε μου έκανε επανεκκίνηση. Μετά έκανα και ένα benchmark το οποίο δεν το άντεξε και έκανε παλι επανεκκίνηση με τους ανεμιστήρες στο 100% και την θερμοκρασία παλι στους 60-61. Όποτε συμπεραίνω ότι ο σενσορας σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά και η κάρτα υπερθερμαίνεται. Υπάρχει κατι άλλο που μπορώ να κάνω εκτός απ την αλλαγή πάστας ή μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexzorb είπε

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι όταν ζορίζεται η κάρτα γραφικών μου Gigabyte gtx 1080 g1 ο υπολογιστής έκανε επανεκκίνηση. Λογικά υπέθεσα ότι είναι λόγο θερμοκρασίας. Όταν παρακολούθησα την θερμοκρασία είδα ότι η μέγιστη θερμοκρασία που μου έδειξε πριν κάνει επανεκκίνηση ήταν 60-61 βαθμοί κάτι που δεν δικαιολογεί το reboot. Παρόλα αυτά έφτιαξα ένα custom fan curve με τους ανεμιστήρες να φτάνουν 100% απ τους 40 βαθμούς . Έτσι δεν είδα ούτε κάποιο thermal throttle ούτε μου έκανε επανεκκίνηση. Μετά έκανα και ένα benchmark το οποίο δεν το άντεξε και έκανε παλι επανεκκίνηση με τους ανεμιστήρες στο 100% και την θερμοκρασία παλι στους 60-61. Όποτε συμπεραίνω ότι ο σενσορας σίγουρα δεν λειτουργεί σωστά και η κάρτα υπερθερμαίνεται. Υπάρχει κατι άλλο που μπορώ να κάνω εκτός απ την αλλαγή πάστας ή μπορεί να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Τι τροφοδοτικό έχεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coolermaster G650M και ένα update : εκάνα μερικά benchmark με το 3dmark fire strike με ανάλυση 1080p και 2κ όλα καλά αν βάλω 4κ παίζει το demo στην αρχή και όταν παει να ξεκινήσει το κανονικο test κανει reboot το ίδιο συμβαίνει και αν δεν αφαιρέσω το demo με το που τελειώνει το loading για να μπει στο τεστ πάλι reboot. Μηπώς κάτι εχουν οι drivers τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματικό τροφοδοτικό πιθανότατα, πιθανόν να έχεις κάποια γραμμή φορτωμένη υπερβολικά και να χτυπάει κάποιο ocp ή να έχουν χάσει το capacity toyw οι ή ο πυκνωτής (ες) της πρώτης φάσης και κατά συνέπεια δεν μπορεί να δώσει τα Amps που έδινε και κατά συνέπεια κρασάρει αλλά αυτό μόνο αν το δει τεχνικός από απόσταση ούτε καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με χαμηλωμένα power limiter και τα MHz στο core/vram τη μια εβγαλε το benchmark στα καπακια το ξανακάνω ξανά reboot. Θα βάλω την καρτα και σε ένα άλλο μηχανημα να δώ αν θα κρασάρει. Αν δεν κρασάρει παώ για τροφοδοτικό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ΑΝ ΔΕΝ ξέρεις πας σε τεχνικό, δεν είναι σοβαρό από μέρους σου να περιμένεις "πόρισμα" του τι φταίει μέσα από φόρουμ με περιγραφή, πιο πάνω η πάντηση που σου έδωσα είναι προφανώς "φαινομενική" που σημαίνει ότι βάσει των συμπτωμάτων που διατύπωσες "φαινομενικά" μοιάζουν τα συμπτώματα με προβληματικό τροφοδοτικό ΑΛΛΑ παρόμοια συμπεριφορά μπορεί να δώσει προβληματική μνήμη, IMC, μητρική, ακόμα και αν κάποια τεστ φαίνεται να τα περνά, ΑΝ δεν μπορείς λόγω γνώσεων να τεστάρεις σωστά τον υπολογιστή σου τον πηγαίνεις σε κάποιο service με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Οκ κατάλαβα, ήλπιζα να την βγάλω καπώς φθήνα αν γινόταν αλλα όπως τα λες έχει ψάξιμο η δουλεία και ψάξιμο απο τεχνικό που να ξέρει τι κάνει. Σε ευχαριστώ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...