Προς το περιεχόμενο

USB Bootable με Rufus


ankarage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Θέλω να δημιουργήσω ένα  USB Bootable(Rufus)   με ISO Acronis bootable.

¨Οπως βλέπετε στο target system δεν μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω BIOS

που έχω αλλά μόνο UEFI και έτσι δεν φορτώνει.

Εννοείται ότι με το 'ιδιο iso έχω φτειάξει bootable CD.(NERO)

Τι δεν είναι σωστό?

392764091_Annotation2019-09-17190009_LI(2).jpg.a1b93e062e686b5d30f00ad19783934c.jpg

 

 

 

.

 

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

δοκίμασε μια πιο παλιά έκδοση μήπως για κάποιο λόγο κάτι δεν βολεύει από  εδώ  προτίμησε portable 

Δεν αλλάζει κάτι

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Acronis  το τρέχω απο bootable cd ΔΕν έχω την εφαρμογή Acronis σε windows  για να δημιουργήσω

bootable cd.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι πρόβλημα οφείλεται στο ότι πρέπει να φορτωθεί το Acronis loader

που δεν περιλαμβάνεται στα εργαλεία δημιουργίας bootable usb(δοκίμασα και άλλα εργαλεία).

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ankarage είπε

Τι δεν είναι σωστό?

επανέρχομαι Aπ όσο θυμάμαι το rufus δημιουργεί bootable usb από iso αρχείο  Αν εσύ προσπαθείς να γράψεις ένα  bootable cd δεν σημαίνει οτι είναι iso Όταν γράφεις το iso σε cd - dvd χάνει την αρχική του μορφή Εκτιμώ ότι πρέπει να το κάνεις πρώτα iso και μετά να το κάνεις bootable usb Αν κάνω λάθος διόρθωσε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hp8 είπε

επανέρχομαι Aπ όσο θυμάμαι το rufus δημιουργεί bootable usb από iso αρχείο  Αν εσύ προσπαθείς να γράψεις ένα  bootable cd δεν σημαίνει οτι είναι iso Όταν γράφεις το iso σε cd - dvd χάνει την αρχική του μορφή Εκτιμώ ότι πρέπει να το κάνεις πρώτα iso και μετά να το κάνεις bootable usb Αν κάνω λάθος διόρθωσε με

To αρχείο που χρησιμοποιώ ειναι  Αcronis iso bootable ,φαινεται και στη φωτογραφία και προσπαθησα να δημιουργήσω bootable usb.

 Mε το ίδιο iso bootable δημιούργησα bootable cd (Nero).

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, micos000 είπε

Κάτσε, αν έχεις το acronis σε cd τότε κάνε το usb απευθείας από το cd μέσω του rufus και όταν πατήσεις select επέλεξε το cd.

Δεν γίνεται αυτό που λες.

Εχω την εντύπωση ότι όλα τα εργαλεία τυπου Rufus δημιουργούν bootable usb για λειτουργικά συστήματα,απο

iso bootable files και όχι για άλλες εφαρμογές με δικό τους loader.

Επεξ/σία από ankarage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να σε καταλάβω και με έχεις μπερδέψει από την αρχή με αυτά που ανέφερες περί nero που το έκανες με το ίδιο bootable iso.

Λοιπόν, αν έχεις ένα boot cd με το acronis και ξέρεις ότι μπουτάρει τότε μπορείς να το κάνεις boot iso με το imageburn απευθείας από το cd μαζί με τις πληροφορίες για το boot. Μετά πάρε το iso και φόρτωσε το στο rufus. Αν δεν τα καταφέρεις με αυτό δοκίμασε με το yumi. Το acronis πρέπει να χρησιμοποιεί linux boot.

Αν δεν καταφέρεις τίποτα τότε "βρες" την πλήρη σουίτα του acronis όπως "βρήκες" το iso και κάνε το usb μέσα από το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Δε μπορώ να σε καταλάβω και με έχεις μπερδέψει από την αρχή με αυτά που ανέφερες περί nero που το έκανες με το ίδιο bootable iso.

Λοιπόν, αν έχεις ένα boot cd με το acronis και ξέρεις ότι μπουτάρει τότε μπορείς να το κάνεις boot iso με το imageburn απευθείας από το cd μαζί με τις πληροφορίες για το boot. Μετά πάρε το iso και φόρτωσε το στο rufus. Αν δεν τα καταφέρεις με αυτό δοκίμασε με το yumi. Το acronis πρέπει να χρησιμοποιεί linux boot.

Αν δεν καταφέρεις τίποτα τότε "βρες" την πλήρη σουίτα του acronis όπως "βρήκες" το iso και κάνε το usb μέσα από το πρόγραμμα.

Αν και ήμουν βέβαιος για το αποτέλεσμα ,χρησιμοποίησα το cd  που σίγουρα ειναι bootable και το δημιούργησα απο το acronis bootable iso με το nero

και το μετέτρεψα σε ISO κλπ με το ίδιο αποτέλεσμα.

Προφανώς θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ  το  cd μου.

Όταν βρώ καιρό θα το ξαναψάξω.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτέλα αριστερά που έχει τίτλο "partition scheme" σε αφήνει να διαλέξεις gpt? Αυτή είναι η επιλογή που χρειάζεσαι και όχι το mbr που λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έψαξα και βρήκα το acronis σε iso από τα γνωστά λημέρια για να το δω και να μου φύγει η περιέργεια. Το άνοιξα με το ultraiso και είδα ότι το iso είναι Bootable EFI. Ίσως γι' αυτό δε σε αφήνει το rufus να το βάλεις bios. Θέλει υποχρεωτικά uefi, οπότε άλλαξε και το mbr και δες αν μετά μπουτάρει.

EDIT:

Όταν πατάς start στο rufus, σε ρωτάει αν θέλεις να το γράψεις σαν iso ή σαν dd image; Το iso που "βρήκα" εμφανίζεται σαν hybrid και μπορεί να γραφτεί και με τους δύο τρόπους. Αν στο βγάζει επέλεξε dd να δεις αν μετά μπουτάρει. Το dd όμως έχει ένα ελάττωμα στο ότι μετά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το usb σαν αποθηκευτικό μέσο εκτός αν το ξαναφορμάρεις.

spacer.png

 

EDIT 2:

Λοιπόν, το έκανα σαν dd με το rufus και μπούταρε κανονικά με τις προεπιλογές. Απλά στο στικάκι έμεινε ακαταχώρητος ο χώρος πάνω από τα 650ΜΒ περίπου, όσο δηλαδή έπιασε το iso στο usb και το υπόλοιπο έμεινε αχρησιμοποίητο. Έπρεπε μετά να πάω από διαχείριση δίσκων και να δημιουργήσω νέο διαμέρισμα στον υπόλοιπο χώρο για να μπορώ να έχω και ελεύθερο χώρο για αποθήκευση.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, micos000 είπε

Το έψαξα και βρήκα το acronis σε iso από τα γνωστά λημέρια για να το δω και να μου φύγει η περιέργεια. Το άνοιξα με το ultraiso και είδα ότι το iso είναι Bootable EFI. Ίσως γι' αυτό δε σε αφήνει το rufus να το βάλεις bios. Θέλει υποχρεωτικά uefi, οπότε άλλαξε και το mbr και δες αν μετά μπουτάρει.

EDIT:

Όταν πατάς start στο rufus, σε ρωτάει αν θέλεις να το γράψεις σαν iso ή σαν dd image; Το iso που "βρήκα" εμφανίζεται σαν hybrid και μπορεί να γραφτεί και με τους δύο τρόπους. Αν στο βγάζει επέλεξε dd να δεις αν μετά μπουτάρει. Το dd όμως έχει ένα ελάττωμα στο ότι μετά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το usb σαν αποθηκευτικό μέσο εκτός αν το ξαναφορμάρεις.

spacer.png

EDIT 2:

Λοιπόν, το έκανα σαν dd με το rufus και μπούταρε κανονικά με τις προεπιλογές. Απλά στο στικάκι έμεινε ακαταχώρητος ο χώρος πάνω από τα 650ΜΒ περίπου, όσο δηλαδή έπιασε το iso στο usb και το υπόλοιπο έμεινε αχρησιμοποίητο. Έπρεπε μετά να πάω από διαχείριση δίσκων και να δημιουργήσω νέο διαμέρισμα στον υπόλοιπο χώρο για να μπορώ να έχω και ελεύθερο χώρο για αποθήκευση.

Πράγματι με DD μπουτάρει κανονικά!

Το acronis iso προφανώς καλύπτει και τη δημιουργία UEFI και DOS γι αυτό βλέπoυμε το EFI

Δημιούργησα bootable  usb για win 10 και το Rufus μου εδωσε δυνατότητα BIOS ετσι το USB  μπουταρε κανονικά.

Επίσης με το ιδιο acronis  iso εχω δημιουργήσει BIOS CD bootable.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι κάτι υπάρχει μεταξύ Rufus και acronis iso που δεν επιτρέπει την επιλογή BIOS.

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και την πολύτιμη βοήθειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...