Προς το περιεχόμενο

Anycubic photon resin 3D printer 196Ε


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.aliexpress.com/item/32846794715.html

Στο official anycubic store στο aliexpress έχει εκπτώσεις στον anycubic photon (όχι τον S)  μέχρι αύριο, από αποθήκες ευρώπης. 

Εγώ πήρα τον photon με επιπλέον 3lt ρητίνη και 5 FEP films στα 265€. Ο εκτυπωτής ήδη περιλαμβάνει 250ml ρητίνη και 1 FEP. Αυτή η προσφορά έχει λήξει, δεν ξέρω αν θα την ξαναβγάλουν. Πάντως τώρα τον έχει με τα 250Ml και το 1 φιλμ και 2 λίτρα ακόμα ρητίνη στα 235€ που πάλι είναι πολύ καλή ευκαιρία.  Τέλος η πιο φτηνή περίπτωση είναι σκέτος εκτυπωτής με 250ml και 1 film στα 196Ε. (το πρωί που ψώνισα ο 196Ε δεν υπήρχε).

Οι εκτυπωτές ρητίνης είναι για μικρού μεγέθους εκτυπώσεις αλλά με εξαιρετικά υψηλή λεπτομέρεια. 

Επόμενη φτηνότερη τιμή στα 260Ε περίπου απο ευρωπαικό ebay και Ελλάδα σκρουτζ στα 600Ε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ποια ευρωπαική αποθήκη προτείνεις να το παραγγείλουμε? Έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους?

Γιατί από Τσεχία έρχεται με dhl και απο Πολωνία με dpd

Επεξ/σία από gkost90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gkost90 είπε

Από ποια ευρωπαική αποθήκη προτείνεις να το παραγγείλουμε? Έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους?

Γιατί από Τσεχία έρχεται με dhl και απο Πολωνία με dpd

Δεν ξέρω τι διαφορές έχουν, προσωπικά πήρα από Ισπανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν έτοιμος να πάρω έναν, αλλά κάνοντας μια αναζήτηση στο YouTube έπεσα σε αυτό το video

 

Παιδιά θέλουν τεράστια προσοχή αυτά οι εκτυπωτές. Μπορεί στο βίντεο να είναι λίγο υπερβολικός, αλλά σχεδόν θέλει τον δικό του χώρο αυτός ο εκτυπωτής. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει δικό του χώρο, λουτρό με αλκοόλη, και λάμπα για νύχια, γάντια, μάσκα, αεριζόμενο περιβάλλον, εξαερισμό με σωλήνα κλπ. Πολύ συνοπτικά και χοντρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έριξα μια παραγγελία τον photon s γιατί υπάρχει και αυτός σε προσφορά αλλά όχι σε τόσο μεγάλο ποσοστό όσο το κανονικό μοντέλο. 

Ευχαριστώ τον ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, abdulah είπε

Θέλει δικό του χώρο, λουτρό με αλκοόλη, και λάμπα για νύχια, γάντια, μάσκα, αεριζόμενο περιβάλλον, εξαερισμό με σωλήνα κλπ. Πολύ συνοπτικά και χοντρικά.

Ισχυουν αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο οσο αφηνουν να εννοηθουν τα γραφομενα σου.

36 λεπτά πριν, gkost90 είπε

Εγώ έριξα μια παραγγελία τον photon s γιατί υπάρχει και αυτός σε προσφορά αλλά όχι σε τόσο μεγάλο ποσοστό όσο το κανονικό μοντέλο. 

Ευχαριστώ τον ts

Και εγω αυτον μπανιζω ολη μερα σημερα..απο ποιον πωλητη τον χτυπησες και ποια αποθηκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, gkost90 είπε

Εγώ έριξα μια παραγγελία τον photon s γιατί υπάρχει και αυτός σε προσφορά αλλά όχι σε τόσο μεγάλο ποσοστό όσο το κανονικό μοντέλο. 

Ευχαριστώ τον ts

Εγώ προτίμησα τον σκέτο για λόγους κόστους. Για μινιατούρες dnd που θέλω μια χαρά θα με καλύψει. Και με 3 λίτρα ρητίνη θα ψωνίσω του χρόνου πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kgian είπε

Εγώ προτίμησα τον σκέτο για λόγους κόστους. Για μινιατούρες dnd που θέλω μια χαρά θα με καλύψει. Και με 3 λίτρα ρητίνη θα ψωνίσω του χρόνου πάλι. 

Για εκτυπωσεις με αναγλυφα θαναι μια χαρα...σε εκτυπωσεις με μεγαλες επιφανειες/ευθειες ισως ειναι ορατο το wobble effect.Κατι το οποιο υποτιθεται εχουν βελτιωσει/εξαλειψει στο S μοντελο με την τοποθετηση των 2 ραβδων κλπ.
Χτυπησα τον S μιας και χτες μας χαιρετησε ο wanhao d7 και μας γαμησε τις εκτυπωσεις πατοκορφα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkost90 είπε

Από Ιταλία αν θυμάμαι καλά τον παρήγγειλα. Και ο πωλητής είναι η ίδια η εταιρία 

Εγω τον χτυπησα απο Πολωνια που υποτιθεται οτι εχει πιο γρηγορο χρονο παραδοσης απο τις αλλες χωρες...2-5 μερες ελεγε..αλλα μετα την παραγγελια εσκασε οτι shipping time εως 6 μερες..οποτε την φαγαμε στον κωλο την δουλεια :) Ενταξει ενα 10ημερο παλευεται δεν γαμιεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε αναζήτηση να ξεκινήσω 3d printing. Πιστεύετε ότι για starting rookie που είμαι καλύτερα resin ή FDM? Ρωτάω για να προχωρήσω με αγορά αυτού αν είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, siegfried_gr είπε

Επειδή είμαι σε αναζήτηση να ξεκινήσω 3d printing. Πιστεύετε ότι για starting rookie που είμαι καλύτερα resin ή FDM? Ρωτάω για να προχωρήσω με αγορά αυτού αν είναι..

Ειναι δυο τελειως διαφορετικες κατηγοριες εκτυπωτων/εκτυπωσεων με τα υπερ και τα κατα

Resin

Υπερ
1.Το bed leveling ειναι σχετικα πιο απλη διαδικασια απο την αντιστοιχη στους εκτυπωτες με καλουμπα (FDM).
2.Ιδανικοι για μικρες και λεπτομερεις εκτυπωσεις.
3.Πιο αθορυβοι και μικροκαμωμενοι απο τους αντιστοιχους FDM

Kατα
1.Δεν ειναι για μεγαλες εκτυπωσεις.
2.Ρυτινη , βρωμαει αρκετα , θελει δηλ χωρο που να αεριζεται με καποιον τροπο.Το να ακουμπησεις με το χερι ρυτινη ενταξει δεν εγινε κατι τραγικο.Αν καποιος ομως τυπωνει συχνα με ρυτινη καλο ειναι να εχει γαντια και μασκα...χημικα πραματα ειναι αυτα...δεν ειναι για πολυωρη εκθεση.Εγω προσωπικα οποτε τυπωνω σε ρυτινη χεσμενα τα χω τα γαντια και την μασκα..αεριζω τον χωρο και ξεπλενω καλα τα χερια μου.Τυπωνω βεβαια αραια και που.
3.Θελει μια καποια χρονοβορα διαδικασια απο την στιγμη που τυπωσεις την μαλακια σου.Να βγαλεις την "πλακετα" οπου πανω ειναι κολλημενο το αντικειμενο , να το ξεκολλησεις , να το ξεπλυνεις με αλκοολη (10ευρω το μπουκαλι 1λιτρο , κραταει για καμποσες εκτυπωσεις) , να ξεπλυνεις με νερο κλπ κλπ.

FDM

Υπερ
1.Φτηνοι.
2.Ιδανικοι για μεγαλες εκτυπωσεις.
3.Το κοστος της καλουμπας ειναι για γελια.

Κατα
1.Αν μιλαμε για εκτυπωτες μεχρι 200-250ευρω τοτε μιλαμε για bed leveling που ψιλοπρηζει πεη.Δεν ειναι αυτοματο τις περισσοτερες φορες και πρεπει να γινεται με χειροκινητη μεθοδο.Εχουν κυκλοφορησει κατι sensors που κανουν την διαδικασια καπως πιο αυτοματοποιημενη αλλα και παλι την μανουρα της την εχει.
2.Ογκωδη μηχανηματα σε σχεση με τους αντιστοιχους με ρυτινη.
3.Θελει επενδυση σε χρονο να σεταρεις σωστα το slicing προγραμμα που θα χρησιμοποιησει καποιος , ωστε να βρει τις ιδανικες ρυθμισεις για τον εκτυπωτη του.Καποιες απο αυτες (τις ρυθμισεις) διαφοροποιουνται αναλογως την χρησιμοποιουμενη καλουμπα (θερμοκρασιες , retract speed , ταχυτητες , γωνιες για support).Οποτε αν για καποιο λογο αλλαξει καποιος ειδος/μαρκα καλουμπας θελει παλι δοκιμες για να βρεθουν οι σωστες ρυθμισεις.
4.Αρκετες φορες θορυβωδεις.

Συμπερασματικα , να πω , αν θες να μπεις στον χωρο του 3d printing να κατεβασεις ετοιμα 3d models και να πειραματιστεις και να χαρεις και να παιξεις , παρε εκτυπωτη καλουμπας.Πιο προσιτος σε τιμη αλλα και σε χρηση και στην τελικη θα κανεις αντικειμενα που μπορει να ειναι και χρηστικα.
Οι εκτυπωτες ρυτινης εχουν συγκεκριμενο "πεδιο δρασης" , πιο εξεζητημενο , που χλωμο το βρισκω να σου φανει χρησιμο.

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...