Προς το περιεχόμενο

Anycubic photon resin 3D printer 196Ε


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, siegfried_gr είπε

Επειδή είμαι σε αναζήτηση να ξεκινήσω 3d printing. Πιστεύετε ότι για starting rookie που είμαι καλύτερα resin ή FDM? Ρωτάω για να προχωρήσω με αγορά αυτού αν είναι..

Οπωσδήποτε FDM. Είναι πολύ πιο χρηστικός. Ο ρητίνης είναι συμπληρωματικός για συγκεκριμένα πράγματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 8:03 ΜΜ, mphxths είπε

Ειναι δυο τελειως διαφορετικες κατηγοριες εκτυπωτων/εκτυπωσεων με τα υπερ και τα κατα

Resin

Υπερ
1.Το bed leveling ειναι σχετικα πιο απλη διαδικασια απο την αντιστοιχη στους εκτυπωτες με καλουμπα (FDM).
2.Ιδανικοι για μικρες και λεπτομερεις εκτυπωσεις.
3.Πιο αθορυβοι και μικροκαμωμενοι απο τους αντιστοιχους FDM

Kατα
1.Δεν ειναι για μεγαλες εκτυπωσεις.
2.Ρυτινη , βρωμαει αρκετα , θελει δηλ χωρο που να αεριζεται με καποιον τροπο.Το να ακουμπησεις με το χερι ρυτινη ενταξει δεν εγινε κατι τραγικο.Αν καποιος ομως τυπωνει συχνα με ρυτινη καλο ειναι να εχει γαντια και μασκα...χημικα πραματα ειναι αυτα...δεν ειναι για πολυωρη εκθεση.Εγω προσωπικα οποτε τυπωνω σε ρυτινη χεσμενα τα χω τα γαντια και την μασκα..αεριζω τον χωρο και ξεπλενω καλα τα χερια μου.Τυπωνω βεβαια αραια και που.
3.Θελει μια καποια χρονοβορα διαδικασια απο την στιγμη που τυπωσεις την μαλακια σου.Να βγαλεις την "πλακετα" οπου πανω ειναι κολλημενο το αντικειμενο , να το ξεκολλησεις , να το ξεπλυνεις με αλκοολη (10ευρω το μπουκαλι 1λιτρο , κραταει για καμποσες εκτυπωσεις) , να ξεπλυνεις με νερο κλπ κλπ.

FDM

Υπερ
1.Φτηνοι.
2.Ιδανικοι για μεγαλες εκτυπωσεις.
3.Το κοστος της καλουμπας ειναι για γελια.

Κατα
1.Αν μιλαμε για εκτυπωτες μεχρι 200-250ευρω τοτε μιλαμε για bed leveling που ψιλοπρηζει πεη.Δεν ειναι αυτοματο τις περισσοτερες φορες και πρεπει να γινεται με χειροκινητη μεθοδο.Εχουν κυκλοφορησει κατι sensors που κανουν την διαδικασια καπως πιο αυτοματοποιημενη αλλα και παλι την μανουρα της την εχει.
2.Ογκωδη μηχανηματα σε σχεση με τους αντιστοιχους με ρυτινη.
3.Θελει επενδυση σε χρονο να σεταρεις σωστα το slicing προγραμμα που θα χρησιμοποιησει καποιος , ωστε να βρει τις ιδανικες ρυθμισεις για τον εκτυπωτη του.Καποιες απο αυτες (τις ρυθμισεις) διαφοροποιουνται αναλογως την χρησιμοποιουμενη καλουμπα (θερμοκρασιες , retract speed , ταχυτητες , γωνιες για support).Οποτε αν για καποιο λογο αλλαξει καποιος ειδος/μαρκα καλουμπας θελει παλι δοκιμες για να βρεθουν οι σωστες ρυθμισεις.
4.Αρκετες φορες θορυβωδεις.

Συμπερασματικα , να πω , αν θες να μπεις στον χωρο του 3d printing να κατεβασεις ετοιμα 3d models και να πειραματιστεις και να χαρεις και να παιξεις , παρε εκτυπωτη καλουμπας.Πιο προσιτος σε τιμη αλλα και σε χρηση και στην τελικη θα κανεις αντικειμενα που μπορει να ειναι και χρηστικα.
Οι εκτυπωτες ρυτινης εχουν συγκεκριμενο "πεδιο δρασης" , πιο εξεζητημενο , που χλωμο το βρισκω να σου φανει χρησιμο.

Ε λοιπόν ειχα ψαχτεί online και πουθενά δεν βρήκα τόσο συνοπτική και εμπεριστατωμένη άποψη. Σε ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O εκτυπωτής μου στάλθηκε τελικά σήμερα με DHL. Ο πωλητής μου είχε στείλει μηνύματα ότι θα αργήσει να παραλάβει ρητίνες κλπ αλλά δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση στο email. Τα είδε μέσω της σελίδας του aliexpress. Τελικά μου έστειλε πως ήρθαν οι ρητίνες αλλά θα αργήσουν τα FEP Films οπότε μου πρότεινε να πάρω μισό λίτρο ακόμα αντί για τα 5 φιλμ και συμφώνησα. Για να δούμε πότε θα φτάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kgian είπε

O εκτυπωτής μου στάλθηκε τελικά σήμερα με DHL. Ο πωλητής μου είχε στείλει μηνύματα ότι θα αργήσει να παραλάβει ρητίνες κλπ αλλά δεν μου είχε έρθει ειδοποίηση στο email. Τα είδε μέσω της σελίδας του aliexpress. Τελικά μου έστειλε πως ήρθαν οι ρητίνες αλλά θα αργήσουν τα FEP Films οπότε μου πρότεινε να πάρω μισό λίτρο ακόμα αντί για τα 5 φιλμ και συμφώνησα. Για να δούμε πότε θα φτάσει...

Εγώ δεν έχω παραλάβει ακόμα αλλά το έχει στείλει με DHL όπως είδα με το tracking number που έδωσε, αλλά μου έστειλε το ίδιο μήνυμα ότι θα αργήσουν οι ρητίνες και τα film τα οποία θα στείλει σε επόμενη παραγγελία όπως είπε. Αναμένουμε λοιπόν..

Επίσης μετά από λίγο ψάξιμο που έκανα στο facebook βρήκα αρκετά group που βοηθάνε σε διάφορα θέματα και απορίες που προκύπτουν σχετικά με τους photon εκτυπωτές. 

Τέλος βρήκα και αυτό το link που πρέπει να είναι από τη κοινότητα των κατόχων των συγκεκριμένων  3d εκτυπωτών https://github.com/Photonsters/anycubic-photon-docs/blob/master/README.md?fbclid=IwAR107C_4XbmGhBKTnVubuG8-GRzMNVYkO16KEho2IsLymKGDSTRgp_k6PGc που εξηγεί τα πάντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ακομα να τον κανει shipping .Η παραγγελια εγινε την προηγουμενη Παρασκευη.Αν και εγω παρηγγειλα το S model.Ενημερωση δεν βλεπω πουθενα..Ισως να μην εχει ρυτινες και φιλμς να μου στειλει και μενα :)
Τι να κανουμε..αναμενουμε...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εμενα ακομα να τον κανει shipping .Η παραγγελια εγινε την προηγουμενη Παρασκευη.Αν και εγω παρηγγειλα το S model.Ενημερωση δεν βλεπω πουθενα..Ισως να μην εχει ρυτινες και φιλμς να μου στειλει και μενα :)
Τι να κανουμε..αναμενουμε...

Μπες στο contact seller να δεις. Λογικά σου έχει στείλει μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgian είπε

Μπες στο contact seller να δεις. Λογικά σου έχει στείλει μήνυμα. 

Ναι , πηγα εκει..τιποτα. Αν δεν κανει shipping στις επομενες 2 μερες και κατι ωρες γινεται αυτοματως refund , οποτε αναμενω να δω τι θα γινει τελικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου μαλλον ξεκινησε σημερα απο οσο καταλαβαινω . Μου στειλε και μηνυμα οτι το πακετο θα ξεκινησει?θα φτασει? μεσα σε 1-3 μερες.Ειδωμεν.
Το status παντως αλλαξε απο "awaiting shipping" σε "awaiting delivery" ..αρα ειμαστε σε καλο δρομο.Απο Πολωνια ερχεται , ελπιζω να μην χειμωνιασουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 8:03 ΜΜ, mphxths είπε

Ειναι δυο τελειως διαφορετικες κατηγοριες εκτυπωτων/εκτυπωσεων με τα υπερ και τα κατα

Resin

Υπερ
1.Το bed leveling ειναι σχετικα πιο απλη διαδικασια απο την αντιστοιχη στους εκτυπωτες με καλουμπα (FDM).
2.Ιδανικοι για μικρες και λεπτομερεις εκτυπωσεις.
3.Πιο αθορυβοι και μικροκαμωμενοι απο τους αντιστοιχους FDM

Kατα
1.Δεν ειναι για μεγαλες εκτυπωσεις.
2.Ρυτινη , βρωμαει αρκετα , θελει δηλ χωρο που να αεριζεται με καποιον τροπο.Το να ακουμπησεις με το χερι ρυτινη ενταξει δεν εγινε κατι τραγικο.Αν καποιος ομως τυπωνει συχνα με ρυτινη καλο ειναι να εχει γαντια και μασκα...χημικα πραματα ειναι αυτα...δεν ειναι για πολυωρη εκθεση.Εγω προσωπικα οποτε τυπωνω σε ρυτινη χεσμενα τα χω τα γαντια και την μασκα..αεριζω τον χωρο και ξεπλενω καλα τα χερια μου.Τυπωνω βεβαια αραια και που.
3.Θελει μια καποια χρονοβορα διαδικασια απο την στιγμη που τυπωσεις την μαλακια σου.Να βγαλεις την "πλακετα" οπου πανω ειναι κολλημενο το αντικειμενο , να το ξεκολλησεις , να το ξεπλυνεις με αλκοολη (10ευρω το μπουκαλι 1λιτρο , κραταει για καμποσες εκτυπωσεις) , να ξεπλυνεις με νερο κλπ κλπ.

FDM

Υπερ
1.Φτηνοι.
2.Ιδανικοι για μεγαλες εκτυπωσεις.
3.Το κοστος της καλουμπας ειναι για γελια.

Κατα
1.Αν μιλαμε για εκτυπωτες μεχρι 200-250ευρω τοτε μιλαμε για bed leveling που ψιλοπρηζει πεη.Δεν ειναι αυτοματο τις περισσοτερες φορες και πρεπει να γινεται με χειροκινητη μεθοδο.Εχουν κυκλοφορησει κατι sensors που κανουν την διαδικασια καπως πιο αυτοματοποιημενη αλλα και παλι την μανουρα της την εχει.
2.Ογκωδη μηχανηματα σε σχεση με τους αντιστοιχους με ρυτινη.
3.Θελει επενδυση σε χρονο να σεταρεις σωστα το slicing προγραμμα που θα χρησιμοποιησει καποιος , ωστε να βρει τις ιδανικες ρυθμισεις για τον εκτυπωτη του.Καποιες απο αυτες (τις ρυθμισεις) διαφοροποιουνται αναλογως την χρησιμοποιουμενη καλουμπα (θερμοκρασιες , retract speed , ταχυτητες , γωνιες για support).Οποτε αν για καποιο λογο αλλαξει καποιος ειδος/μαρκα καλουμπας θελει παλι δοκιμες για να βρεθουν οι σωστες ρυθμισεις.
4.Αρκετες φορες θορυβωδεις.

Συμπερασματικα , να πω , αν θες να μπεις στον χωρο του 3d printing να κατεβασεις ετοιμα 3d models και να πειραματιστεις και να χαρεις και να παιξεις , παρε εκτυπωτη καλουμπας.Πιο προσιτος σε τιμη αλλα και σε χρηση και στην τελικη θα κανεις αντικειμενα που μπορει να ειναι και χρηστικα.
Οι εκτυπωτες ρυτινης εχουν συγκεκριμενο "πεδιο δρασης" , πιο εξεζητημενο , που χλωμο το βρισκω να σου φανει χρησιμο.

FDM, ΚΑΤΑ, 3. Πώς γίνεται να τον προτείνεις σε αρχάριο από τη στιγμή που θέλει τόση δουλειά για να στηθεί σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

FDM, ΚΑΤΑ, 3. Πώς γίνεται να τον προτείνεις σε αρχάριο από τη στιγμή που θέλει τόση δουλειά για να στηθεί σωστά;

Για τα μειονεκτήματα των FDM:

1. Bed leveling αν το κάνεις 1 2 φορές είναι απλούστατο και δεν θέλει και τρομακτική ακρίβεια. Το ρυθμίσεις και επιτόπου όταν ξεκινάει η εκτύπωση και φτιάχνει το skirt για τα ψιλά. 

2. Ογκώδης εκτυπωτής αλλά χωράει στο ράφι που τον έχω οπότε...

3. Με τις default ρυθμίσεις του cura τυπώνω και όταν θέλω αλλάζω 2-3 παραμέτρους.

4. Τον έχω σε άλλο δωμάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

FDM, ΚΑΤΑ, 3. Πώς γίνεται να τον προτείνεις σε αρχάριο από τη στιγμή που θέλει τόση δουλειά για να στηθεί σωστά;

Και εγω οταν πηρα τον εκτυπωτη καλουμπας , εφαγα 2 μερες να τον συναρμολογω και πολλες μερες μετα για να βρω τις σωστες ρυθμισεις.Και αυτα ειναι μερος της χαρας του δημιουργω και χαιρομαι.Τιποτα δεν ειναι αυτοματοποιημενο ειτε μιλαμε για εκτυπωτη ρυτινης ειτε για εκτυπωτη καλουμπας.Και μιλαω για εκτυπωτες μεχρι 200-250ευρω στους καλουμπες , και μεχρι 4-5 κατοσταρικα στους ρυτινης.Αν σκασεις μερικα χιλιαρικα , ολα γινονται αυτοματα , μεχρι και μασαζ σου κανουν οσο περιμενεις να βγει η εκτυπωση.
Αλλα μιλαμε για γηινες τιμες αλλιως δεν εχει νοημα.

Στους εκτυπωτες καλουμπας , απαξ και βρεις τις βασικες ρυθμισεις που δουλευουν καλυτερα για τον εκτυπωτη σου το 90% της δουλειας εχει γινει και δεν χρειαζεται να ξαναγινει.Αμα αλλαξεις καλουμπες (τυπο , μαρκα κλπ) , τοτε ναι καποιες ρυθμισεις πρεπει να ξαναδοκιμαστουν.Μιλαμε για αυτον που αναζηταει την τελειοτητα , αλλιως αφηνει τις ρυθμισεις ως εχουν , αλλαζει πιθανως τις θερμοκρασιες που ισως ειναι διαφορετικες για την νεα καλουμπα και πορευεται εν Χριστω.
Στην ουσια πριν απο καθε εκτυπωση σε εκτυπωτη καλουμπας ενα bed leveling ειναι απαραιτητο και αυτο οχι παντα αν εχει γινει εξαρχης σωστα (αντε να κανεις ενα bed leveling ανα 10 εκτυπωσεις) και τσεκαρισμα στο slicing program οτι το αντικειμενο το εχεις τοποθετησει σωστα , εβαλες supports εκει που πρεπει , τσεκαρεις το preview και το εστειλες για παραγωγη.
Απο ενα σημειο και μετα καποια πραγματα θα γινονται τυφλοσουρτης...δεν εχει ιδιαιτερα μεγαλη μανουρα.

Σε τελικη αναλυση , σημασια εχει που θα βρει ενας αρχαριος περισσοτερη πρακτικη αξια στις εκτυπωσεις και θα την βρει κυριως σε εκτυπωσεις με καλουμπα που μπορει να φτιαξει πρακτικα αντικειμενα.
Οι εκτυπωτες ρυτινης ειναι για να φτιαχνεις μικροπραγματα , της ταξεως των χιλιοστων .Εκει δινουν απιστευτα αποτελεσματα.Θα μου πεις μεγαλυτερα δεν μπορεις να φτιαξεις?Φυσικα μπορεις αλλα δεν θα αξιζει το κοστος της ρυτινης , και τον χρονο παραγωγης.Στον wanhao d7 που για καποιον αγνωστο λογο δεν επιανε την μεγιστη ταχυτητα , ηθελε 1 ωρα ανα 1 cm υψους του αντικειμενου.Δηλαδη 10 cm υψος αντικειμενο ηθελε 10 ωρες..σε εκτυπωτη καλουμπας , μεσα σε 2-3 ωρες (αναλογα και την πολυπλοκοτητα του αντικειμενου,ρυθμιζομενη ταχυτητα κλπ) το ειχε τελειωσει.
Οι εκτυπωτες ρυτινης ειναι για να φτιαχνεις πιονακια σε επιτραπεζια , τιποτα κοσμηματακια , εκμαγεια οδοντιατρων ξερωγω ,βιδακια με σπειρωμα , και γενικως αντικειμενα που εχει σημασια η λεπτομερεια να βγει με ακριβεια και οχι στο περιπου.

12 ώρες πριν, kgian είπε

Bed leveling αν το κάνεις 1 2 φορές είναι απλούστατο και δεν θέλει και τρομακτική ακρίβεια.

E ενταξει μια ακριβεια την θελει.Αν δεν κολησει το πρωτο layer και η μυτη τυπωνει στον αερα καταλαβαινεις οτι δουλεια δεν θα γινει.Αλλα ουσιαστικα ναι δεν θελει συνεχεια bed leveling.
Εχει σημασια να ειναι σε οσο το δυνατον επιπεδη επιφανεια.Εγω στην αρχη τον ειχα σε ενα σημειο που μαλλον δεν ηταν τελειως επιπεδο.Το leveling δεν γινοταν με τιποτα..καθε γωνια ειχε δικο της leveling...μου χε σπασει τα @@. Τον μετεφερα αλλου , εκανα νεο leveling , και ηταν παντου το ιδιο!! Πλεον πριν εκτυπωσω σκεφτομαι , ας ξεκινησω εκτυπωση αν δω οτι γαμιεται την σταματαω...ε εχω να κανω leveling εδω και πολλες εκτυπωσεις...
Οι εκτυπωσεις βγαινουν κομπλε , τα μικροθεματακια τους γενικοτερα τα εχουν , αλλα για προσωπικη χρηση ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα...Αν θελησω ποτε να πουλησω εκτυπωσεις θα ψαξω και τις ρυθμισεις περισσοτερο..προς το παρον...καλυπτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, kgian είπε

Παιδιά, παρέλαβα. Ελάτε στο άλλο θέμα για απορίες κλπ

Κ γώ παρέλαβα σήμερα αλλά δεν είχα χρόνο για το unboxing και το άφησα όπως μου το έφεραν οπότε δεν έχω να σας πω εντυπώσεις προς το παρόν. 

Ραντεβού στο άλλο θέμα λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...