Προς το περιεχόμενο

Τηλέφωνο,συναγερμός και online gaming!


sir_platanight

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα,θα χρειαστώ τα φώτα σας για το καινούριο μου σπίτι!Εχω vdsl 50 και τηλέφωνο vob.Στο καινούριο σπίτι πρέπει το σταθερό μαζί με το ρουτερ να πάνε υποχρεωτικά δίπλα στο συναγερμό που έχει το σπίτι για να συνδεθούν.Εγω όμως σε μια απόσταση 10-15 μέτρων θα έχω την κονσόλα μου,οπου παίζω online!Πως μπορώ να συνδέσω το πλειστεισον χωρίς όμως να χάσω ταχύτητα;γίνεται με powerline ή πρέπει να απλώσω καλωδιο;

Να προσθέσω ότι το σπίτι έχει τριφασικό ρευμα

Επεξ/σία από sir_platanight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο είναι σίγουρα η καλύτερη αλλά και οικονομικότερη λύση. Αν δεν μπορείς να τραβήξεις καλώδιο αγοράζεις ένα τέτοιο σετ και είσαι κατά 90% κομπλέ. Εγώ τα έχω σε σχετικά μεγάλο σπίτι σε διαφορετική φάση και παίζουν απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!!!!δεν θέλω αποσυνδεσεις για κανένα λόγο και θέλω να έχω ελάχιστη απώλεια σε ταχύτητα!!αν κάτι τέτοιο με καλύπτει να προβώ σε αυτή την αγορά αλλιως να απλώσω καλωδιο, κάτι που δεν το θέλω γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sir_platanight είπε

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!!!!δεν θέλω αποσυνδεσεις για κανένα λόγο και θέλω να έχω ελάχιστη απώλεια σε ταχύτητα!!αν κάτι τέτοιο με καλύπτει να προβώ σε αυτή την αγορά αλλιως να απλώσω καλωδιο, κάτι που δεν το θέλω γιατί το σπίτι δεν είναι δικό μου.

Οι αποσυνδέσεις είναι και λίγο τύχη. Η ταχύτητα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Για 50άρα σύνδεση λογικά δε θα έχεις απώλειες με τα powerline που σου έδειξα. Μόνο το καλώδιο όμως εξασφαλίζει 100% σταθερότητα και ταχύτητα 1000mbit χωρίς "βυθίσεις". 

Κάτι ακόμα, αν το σπίτι είναι καινούριο, (μετά το 2000) πιθανότατα έχεις ήδη utp καλώδιο στις πρίζες τηλεφώνου. Εφόσον οι συνθήκες το επιτρέπουν και πιάνουν τα χέρια σου, θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις για ethernet χωρίς να χρειάζεται να τραβήξεις εξωτερικό καλώδιο. Εγώ έτσι είμαι και έχω 1000mbit παντού εκτός από 1 σημείο όπου παίζω με powerline.

Επεξ/σία από me3ikan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sir_platanight είπε

Το σπίτι είναι του 2012...αρα μου λες να μετατρέψω τη πρίζα του τηλεφώνου σε Ethernet?

Exactly! Εφόσον είναι του 2012 σίγουρα έχει utp. Και αν είσαι και μάστορας κάνεις και μια greek patenda και περνάς από 1 καλώδιο δίκτυο 100mbit και αναλογική τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή πρέπει να καταλάβεις πια διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο. Άνοιξε πρώτα την πρίζα στο σαλόνι και δες πόσα καλώδια έχει και μετά ρίξε μια ματιά εκεί που θα βάλεις το ρόυτερ στο συναγερμό. Ανέβασε φώτο εδώ αν θες για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει δηλαδή και να μην ταιριάζει η διαδρομή των καλωδίων κ να μην γίνεται;;στο σαλόνι είναι ο συναγερμός και στο δωμάτιο θα μπει η κονσόλα!!και όλα αυτά γίνονται γιατί αποφάσισε ο ΟΤΕ να κάνει το σταθερό voip!!!ελεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sir_platanight είπε

Παίζει δηλαδή και να μην ταιριάζει η διαδρομή των καλωδίων κ να μην γίνεται;;στο σαλόνι είναι ο συναγερμός και στο δωμάτιο θα μπει η κονσόλα!!και όλα αυτά γίνονται γιατί αποφάσισε ο ΟΤΕ να κάνει το σταθερό voip!!!ελεος...

Το voip δεν είναι το πρόβλημά σου. Είτε pstn είτε voip, στο vdsl πρέπει να αλλάξει η συνδεσμολογία για βέλτιστη ταχύτητα. Υπάρχει και η μπακαλίστικη λύση που προτείνουν σε πολλούς χωρίς να αλλάξεις τίποτα. Εννοείται ότι εκεί, πέρα από τις απώλειες στη vdsl γραμμή ξεχνάμε τα ethernet κλπ.

Το πρόβλημα είναι όταν ο ηλεκτρολόγος έχει περάσει το utp παράλληλα από πρίζα σε πρίζα. Δηλαδή έρχεται η γραμμή σαλόνι και μετά πάει δωμάτιο 1 > δωμάτιο 2 > δωμάτιο 3.  Αν εσύ θες ethernet στο δωμάτιο 3 το καλώδιο είναι κομματιασμένο 2 φορές, κάτι που δεν είναι ότι καλύτερο για ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,οποτε πρέπει να βρεθεί κάποιος με αρκετές γνώσεις!!!αρα δύσκολο...οποτε λογικά πάμε στη λύση των powerline!καλο θα ήταν να το δοκιμάσω κάπως γιατί αν δεν παίζει όπως πρέπει θα είναι πεταμένα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sir_platanight είπε

Καλημέρα,οποτε πρέπει να βρεθεί κάποιος με αρκετές γνώσεις!!!αρα δύσκολο...οποτε λογικά πάμε στη λύση των powerline!καλο θα ήταν να το δοκιμάσω κάπως γιατί αν δεν παίζει όπως πρέπει θα είναι πεταμένα λεφτά!

Well, ναι, αν έχεις φίλο που έχει powerlines μπορείς να δοκιμάσεις πως παίζουν. Η πιθανότητα να έχεις θέμα νομίζω είναι μικρή εφόσον μιλάμε για σπίτι του 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, me3ikan είπε

Well, ναι, αν έχεις φίλο που έχει powerlines μπορείς να δοκιμάσεις πως παίζουν. Η πιθανότητα να έχεις θέμα νομίζω είναι μικρή εφόσον μιλάμε για σπίτι του 2012.

Εννοείς με τα powerlines είναι μικρή η πιθανότητα να έχω θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sir_platanight είπε

Εννοείς με τα powerlines είναι μικρή η πιθανότητα να έχω θέμα;

Ναι, εφόσον έχεις καινούρια ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...