Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ανέστειλε τη λειτουργία χιλιάδων εφαρμογών που συνέλεγαν πολλά δεδομένα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το να μιλάει ο Zukeris για Privacy, ειναι οτι πιο αστείο διαβασα σήμερα. Γελάνε μέχρι και τα μεγαλύτερα VPN με AES-256-CBC μαζί με τα top level domains τους. Καλά μωρή ξεφτίλα κάνεις που κάνεις την μαλάκια μας πουλάς τα δεδομένα στους πάντες, γιατί δε σκας?

Επεξ/σία από blueakamah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 ώρες πριν, markoliaz είπε

το facebook exει πεθανει εδω και χρονια...ειναι θεμα χρονου να γινει σαν το myspace και twitter, το instagram ειναι τωρα τοπ και σιγα σιγα θα γινει το tik tok και αλλα τετοια ανοητα social media...σβηστε τα social media, ειδικα οσοι δεν εχετε καποια επιχειρηση η κατι να διαφημισετε.ανουσια σπαταλατε τον χρονο σας..τα φορουμ ειναι και ηταν παντα πολυ καλυτερα, και ολα απο φορουμ ξεκινησαν ετσι και αλλιως....τα φορουμ εχουν ενοτητα, τα social media οχι...

Όσο τουλάχιστον θα υπάρχει η βλακεία και η αφέλεια, θα ζει και θα βασιλεύει. Μάλιστα πολλοί είναι παθολογικά εξαρτημένοι από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GBorb είπε

Υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος. Εμεις ειμαστε ενα γκρουπ ανθρωπων, σημαθητες απο παλια που εχουμε ενα κλειστο γκρουπ οπου μιλαμε και ανταλλασουμε νεα καθως οι περισσοτεροι/ες βρισκονται ειτε εξωτερικο ειτε μακρια ο ενας απο τον αλλο. 

Παρολα αυτα κανονιζουμε συναντησεις 2-3 φορες το χρονο και αυτο εγινε γιατι βρεθηκαμε μετα απο χρονια μεσω του FB.

Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. 

δηλαδη αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις facebook|? αυτο ειναι το ποιο ευκολο, το κανεις ακομα και με sms με email με skype με απειρους τροπους...ακομα και με γραμματα oldschool εποχες...

1 ώρα πριν, KostasKri είπε

Χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός, αλλά δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάς. Εσύ που ξέρεις να ψάξεις, λίγο σε ενδιαφέρουν οι διαφημίσεις. Το 99% του κόσμου όμως που θα δει κάτι θα κάνει κλικ...

Και τώρα μου συγκρίνεις τον κόσμο που έχει ένα forum σαν το insomnia με τον κόσμο του facebook όπου εκεί έχεις targeted ads σε ότι θες; Είσαι διαφημιστής και θες να πουλήσεις σε νέους 18-23 που να τους αρέσει η μπάλα; Εύκολο! Θες να πουλήσεις σε νέες μητέρες; Εύκολο!

Δηλαδή τι ήταν αυτό που είπες....

εσενα δεν σου αρεσει φιλε το κειμενο μου γιατι μαλλον δεν μπορεις να ζησεις χωρις το facebook, περαστικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, markoliaz είπε

δηλαδη αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις facebook|? αυτο ειναι το ποιο ευκολο, το κανεις ακομα και με sms με email με skype με απειρους τροπους...ακομα και με γραμματα oldschool εποχες...

Επαναλαμβανω καταφεραμε και βρηκαμε ατομα που ειχαμε χασει καθε επαφη μεσω του FB καθως τηλεφωνα, διευθυνσεις κτλ ειχαν αλλαξει. Αν εσυ επιμενεις να τα μηδενιζεις ολα οκ. Δικο σου θεμα.

Και επειδη διαβαζω και ακουω πραγματα απο νεους ανθρωπους τι να πω. Οσοι δεν μπορειτε να λειτουργησετε με εναν κοσμο που παει μπροστα εμπρος πισω στην σπηλια σας.

Και δεν αναφερομαι στο παρον topic μονο αλλα γενικα στην κατηφια και μιζερια για καθε εφαρμογη και συστημα που στην τελικη τι κανει? Φερνει ανθρωπους ποιο κοντα. 

Φυσικα υπαρχει και η κακη χρηση απο ανθρωπους που θελουν μονο να προβληθουν ή να προσβαλουν κτλ.

Μην μενετε ομως μονο στα αρνητικα.

Η κατσικα του γειτονα δεν μας νοιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, markoliaz είπε

δηλαδη αυτο για να το κανεις πρεπει να εχεις facebook|? αυτο ειναι το ποιο ευκολο, το κανεις ακομα και με sms με email με skype με απειρους τροπους...ακομα και με γραμματα oldschool εποχες...

εσενα δεν σου αρεσει φιλε το κειμενο μου γιατι μαλλον δεν μπορεις να ζησεις χωρις το facebook, περαστικα!

Εσύ μου συγκρίνεις ένα forum με το facebook που η δουλειά του είναι να πλασάρει διαφημίσεις και έχει άπειρα δεδομένα και ξέρει ακριβώς τι να δείξει σε ποιον. Είναι το ίδιο με το να μου λες καλύτερα insomnia από google ads. Είναι αφελές σε μοριακό επίπεδο.

Το αν εγώ μπορώ να ζήσω ή όχι χωρίς το facebook πού κολλάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάει ο άνθρωπος που πήγε στα δικαστήρια για το θέμα της ιδιωτικότητας των χρηστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 10:07 ΠΜ, KostasKri είπε

Χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός, αλλά δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάς. Εσύ που ξέρεις να ψάξεις, λίγο σε ενδιαφέρουν οι διαφημίσεις. Το 99% του κόσμου όμως που θα δει κάτι θα κάνει κλικ...

Και τώρα μου συγκρίνεις τον κόσμο που έχει ένα forum σαν το insomnia με τον κόσμο του facebook όπου εκεί έχεις targeted ads σε ότι θες; Είσαι διαφημιστής και θες να πουλήσεις σε νέους 18-23 που να τους αρέσει η μπάλα; Εύκολο! Θες να πουλήσεις σε νέες μητέρες; Εύκολο!

Δηλαδή τι ήταν αυτό που είπες....

Η στοχευμενη διαφημιση ισως δεν ειναι και τοσο στοχευμενη καποιες φορες. Μας φαγαν τα ...σεμιναρια του f/b Blueprint :P 

Οι νεες μητερες ισως δεν εμπιστευονται το facebook πρωτον γιατι ολα ειναι στη φορα και ενω στον πραγματικο κοσμο δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις, (αντιμετωπιζεις κατι προωτογνωρο) στο f/b γινονται meme... και δευτερον γιατι για οτιδηποτε εξιδικευμενο υπαρχουν φορουμ που πλεον μετρανε χρονια λειτουργιας με ικανοποιητικο ογκο θεματων. Οπου βρισκει κανεις και αληθινες αξιολογησεις μελων. Οταν 452 μαμαδες λενε "το ταδε ταλκ" δε πα να μου στειλει ο ιδιος ο Ζουκεμπεργκ μια κουτα απο οτι "και ο ιδιος χρησιμοποιει αλλωστε..."? τα φορουμ εχουν πολλη γνωση που φυσικα οπως παντου στο διαδικτυο θελει πολυ καλο φιλτραρισμα.

Για αθλητικα δεν γνωριζω, παρολα αυτα να μην κακοκαρδιζω φιλους, εχω δεχτει αιτηματα f/b και ειμαι φαν σε τρεις τεσσερεις ομαδες, αγαπαω καποια αθλητικα μπαρμπερικα, καποιες συγκεκριμενες φιρμες και εχω κανει εμφανιση (not) σε ποστ του στυλ "o Α ειναι με τον Β, εκει! εκει!  στην κερκιδα την καλη!!". Αστειευομαι βεβαια αλλα ειναι λογικο οτι τα δεδομενα που συλλεγονται δεν ειναι παντα αξιοπιστα.

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...