Προς το περιεχόμενο

HTELCO Θεσσαλονίκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πριν καιρό είχα δει χαρτάκι στη πόρτα μου περί της εταιρίας αλλά ειχα αποφασίσει τότε να βάλω hcn, αλλά εν τέλει από 1 6μηνο που ήταν εκτιμώμενη αναμονή μου έγινε 12μηνο επειδή έιμαι σύνορα 2 δήμων οπότε ναι..

Μιας που το συμβόλαιο με τη vodafone τελειώνει τον Οκτώβρη, θέλω να ρωτήσω περί της htelco, αν είναι έμπιστη,το consistency της γραμμής(αποσυνδέσεις, μειώσεις ταχύτητας κλπ, φαντάζομαι αυτό είναι με τον καιρό καμιά φορά μιας που είναι δορυφορικό(?) ), και η σύνδεση πως ακριβώς είναι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από smakepz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι δορυφορικο σημαινει cap σε ογκο δεδομενων.ping 400 500 ms.ταχυτητες κανα 20αρι λογικα.οποτε προτιμουμε adsl/vdsl

On 23/09/2019 at 00:20, smakepz said:

Καλησπέρα,

Πριν καιρό είχα δει χαρτάκι στη πόρτα μου περί της εταιρίας αλλά ειχα αποφασίσει τότε να βάλω hcn, αλλά εν τέλει από 1 6μηνο που ήταν εκτιμώμενη αναμονή μου έγινε 12μηνο επειδή έιμαι σύνορα 2 δήμων οπότε ναι..

Μιας που το συμβόλαιο με τη vodafone τελειώνει τον Οκτώβρη, θέλω να ρωτήσω περί της htelco, αν είναι έμπιστη,το consistency της γραμμής(αποσυνδέσεις, μειώσεις ταχύτητας κλπ, φαντάζομαι αυτό είναι με τον καιρό καμιά φορά μιας που είναι δορυφορικό(?) ), και η σύνδεση πως ακριβώς είναι.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

το δορυφορικο θεωρειται λυση αναγκης οταν δεν μπορεις να βαλεις τιποτε αλλο. αν και οπως ειδα στο site δεν ειναι δορυφορικο και πρεπει να ειναι με wireless links. σαν wireless network

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει και εγώ την Htelco και είχε ένα πολύ καλό πακετάκι αλλά δεν με κάλυπτε στην περιοχή μου.

Αυτή που έχω τώρα είναι η nictech και σου βάζουν κεραία στην πολυκατοικία που συνδέετε με άλλη κεραία και στην συνέχεια σου κατεβάζουν ethernet στο σπίτι.

Δεν δίνουν όμως modem οπότε ή βάζεις ένα δικό σου ή αγοράζεις από αυτούς για να έχεις wifi.

Από ταχύτητες με wifi πιάνω 18-19/1.8-1.9 κοντά στο modem με αυτό.
Η ταχύτητα αλλάζει ανάλογα την απόσταση που έχω από το modem(έχω ένα παλιό από vodafone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δορυφορικό είναι, με πιάτο στη ταράτσα και κάτι τέτοια δεν είμαι σίγουρος. Πέρα απ αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον συνδρομητή της htelco την εμπειρία του διότι μόνο posts μέσα στο 2018 βρίσκω και τίποτα άλλο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματη σύνδεση είναι. Βάζουν ένα εξωτερικό ΑΡ στους 5GHz και συνδέεται στο αντίστοιχο της εταιρείας. Επίσης δίνουν και έναν router (MIkrotik) για μέσα στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ασύρματη σύνδεση είναι. Βάζουν ένα εξωτερικό ΑΡ στους 5GHz και συνδέεται στο αντίστοιχο της εταιρείας. Επίσης δίνουν και έναν router (MIkrotik) για μέσα στο σπίτι.

Ξέρουμε τι φάση με pings,speed,αποσυνδέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από την εταιρεία, αλλά όπως σε όλες τις ασύρματες συνδέσεις παίζουν πολλά ρόλο και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τις ενσύρματες.

Χοντρικά θα έλεγα ότι δεν κάνουν για online παιχνίδια αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν έχω εμπειρία από την εταιρεία, αλλά όπως σε όλες τις ασύρματες συνδέσεις παίζουν πολλά ρόλο και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τις ενσύρματες.

Χοντρικά θα έλεγα ότι δεν κάνουν για online παιχνίδια αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτά.

Φαντάζομαι θα λες συγκριτικά με τις συνδέσεις οπτικής, εγώ πάντως με ασύρματη σύνδεση έχω περίπου 9-12 ping και δεν έχω δει πρόβλημα σε κανένα online game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτομαι πολύ, μιας που πρέπει να δηλώσω διακοπή πριν φτάσει η λήξη του συμβολαίου (δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν, αλλά φοβάμαι μήπως με χρεώσουν για την διακοπή), και θέλω να φύγω από αυτό το 800kb/s down 80kb/s up που έχω κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/09/2019 at 11:33, theo93 said:

Είχα δει και εγώ την Htelco και είχε ένα πολύ καλό πακετάκι αλλά δεν με κάλυπτε στην περιοχή μου.

Αυτή που έχω τώρα είναι η nictech και σου βάζουν κεραία στην πολυκατοικία που συνδέετε με άλλη κεραία και στην συνέχεια σου κατεβάζουν ethernet στο σπίτι.

Δεν δίνουν όμως modem οπότε ή βάζεις ένα δικό σου ή αγοράζεις από αυτούς για να έχεις wifi.

Από ταχύτητες με wifi πιάνω 18-19/1.8-1.9 κοντά στο modem με αυτό.
Η ταχύτητα αλλάζει ανάλογα την απόσταση που έχω από το modem(έχω ένα παλιό από vodafone)

και οι δυο φαινεται οτι σου δινουν internet με ασυρματο και οχι δορυφορικο. απο την μια ειναι καλο να βαλεις το δικο σου router και οχι να σε υποχρεωνουν να εχεις κατι συγκεκριμενο.

On 23/09/2019 at 12:20, smakepz said:

Νομίζω δορυφορικό είναι, με πιάτο στη ταράτσα και κάτι τέτοια δεν είμαι σίγουρος. Πέρα απ αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον συνδρομητή της htelco την εμπειρία του διότι μόνο posts μέσα στο 2018 βρίσκω και τίποτα άλλο 😕

για να εχουν ubiquiti ναλενε χαμηλο Ping κτλ δεν ειναι δορυφορικο.

On 24/09/2019 at 14:44, smakepz said:

Ξέρουμε τι φάση με pings,speed,αποσυνδέσεις;

εξαρτατε την ποιοτητα του link που λογικα θα το εχουν προβλεψει.αν ο αλλος παιζει με ινα και το δινει σε σενα ασυρματα με καλο link τοτε θα παιξεις μια χαρα.

On 24/09/2019 at 16:43, jkoukos said:

Δεν έχω εμπειρία από την εταιρεία, αλλά όπως σε όλες τις ασύρματες συνδέσεις παίζουν πολλά ρόλο και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με τις ενσύρματες.

Χοντρικά θα έλεγα ότι δεν κάνουν για online παιχνίδια αν ενδιαφέρεσαι γι' αυτά.

δεν εχω δει τετοιο παροχο αλλα σε παροχους που εδιναν Lmds,intracom osdr,siemens sral και διαφορα τετοια που επαιζαν ομως σε 24,26,28 ghz τα Pings και ολα αυτα ηταν λουκουμι και καλυτερα απο adsl/vdsl

On 24/09/2019 at 17:14, theo93 said:

Φαντάζομαι θα λες συγκριτικά με τις συνδέσεις οπτικής, εγώ πάντως με ασύρματη σύνδεση έχω περίπου 9-12 ping και δεν έχω δει πρόβλημα σε κανένα online game.

αν ο αλλος παιζει με ινα και το δινει σε σενα ασυρματα με καλο link τοτε θα παιξεις μια χαρα.

On 25/09/2019 at 01:12, smakepz said:

Το σκέφτομαι πολύ, μιας που πρέπει να δηλώσω διακοπή πριν φτάσει η λήξη του συμβολαίου (δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν, αλλά φοβάμαι μήπως με χρεώσουν για την διακοπή), και θέλω να φύγω από αυτό το 800kb/s down 80kb/s up που έχω κολλήσει.

vdsl δεν εχεις? δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.αλλωστε με το μηνα πληρωνεις οπως ειδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

αν ο αλλος παιζει με ινα και το δινει σε σενα ασυρματα με καλο link τοτε θα παιξεις μια χαρα.

Αυτό μου είχε πει ο τεχνικός ότι έχουν κάνει, έχουν σκάψει μέχρι κάποιες πολυκατοικίες και απο εκεί μοιράζουν με κεραίες.

Εκτός από το speedtest που μετράει το ping και την ταχύτητα, υπάρχει κάποιο test για την ποιότητα της γραμμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν εχω δει τετοιο παροχο αλλα σε παροχους που εδιναν Lmds,intracom osdr,siemens sral και διαφορα τετοια που επαιζαν ομως σε 24,26,28 ghz τα Pings και ολα αυτα ηταν λουκουμι και καλυτερα απο adsl/vdsl

Αν η ζεύξη είναι PtP, δηλαδή ένα ΑΡ για κάθε πελάτη, ναι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά (διαφορά πάντως θα υπάρχει).

Αν όμως η ζεύξη είναι PtMP, δηλαδή ένα ΑΡ για μερικούς πελάτες, τότε θα έχει μεγαλύτερη ή πολύ μεγαλύτερη διαφορά, ανάλογα του τι κάνουν όλοι τους συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/09/2019 at 14:40, theo93 said:

Αυτό μου είχε πει ο τεχνικός ότι έχουν κάνει, έχουν σκάψει μέχρι κάποιες πολυκατοικίες και απο εκεί μοιράζουν με κεραίες.

Εκτός από το speedtest που μετράει το ping και την ταχύτητα, υπάρχει κάποιο test για την ποιότητα της γραμμής;

με ενα speedtest μπορεις να δεις την ταχυτητα ανα πασα στιγμη.με ενα Ping που τρεχει συνεχεια μπορεις να βλεπεις το Ping και να σου βγαλει το average. εκτος αν εννοεις να δεις Jitter και τετοια.

On 26/09/2019 at 17:20, jkoukos said:

Αν η ζεύξη είναι PtP, δηλαδή ένα ΑΡ για κάθε πελάτη, ναι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά (διαφορά πάντως θα υπάρχει).

Αν όμως η ζεύξη είναι PtMP, δηλαδή ένα ΑΡ για μερικούς πελάτες, τότε θα έχει μεγαλύτερη ή πολύ μεγαλύτερη διαφορά, ανάλογα του τι κάνουν όλοι τους συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο.

για το συγκεκριμενο της htelco δεν ξερω που ειναι στα 5ghz>αλλα αυτα που χρησιμοποιουν στα 24,26,28 ghz ειναι σαν μισθωμενα.ακομα και αυτα που ειναι Ptmp το bandwidth ειναι υπολογισμενο για να φτανει για ολους τους χρηστες.τωρα αν βεβαια ριχνει τοση βροχη οσο δεν παει σιγουρα θα πεσει η ταχυτητα του Link. βεβαια δεν σημαινει οτι η htelco ή η καθε εταιρεια ειτε ειναι Ptp ειτε ptmp τα τηρει αυτα. γιατι αυτα που αναφερω εγω δεν κανουν 20 ευρω το μηνα ουτε ειναι με εξοπλισμο των 100 ευρω.ο αλλος το βαζει συνηθως οταν δεν φτανει οπτικη μεχρι αυτον ή οταν θελει backup της οπτικης οποτε περιμενει και αναλογη ποιοτητα υπηρεσιων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...