Προς το περιεχόμενο

Need advice on new PC parts.


Mifune

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα νέο PC που θέλω να φτιάξω.
Η κύρια χρήση του θα είναι gaming και movies.
Θα αντικαταστήσει τον I5-2500k που έχω currently.

Έχω ήδη μία RTX 2700, 16GB Crucial Ballistix Elite 3600 MHz DDR4 (BLE2K8G4D36BEEAK) τα οποία τα είχα πάρει σε προσφορά και το τροφοδικό που έχω εδώ και 5 χρόνια αλλά λειτουργεί άψογα (AURUM GOLD 700W).
Χρειάζομαι όλα τα υπόλοιπα, including case.

Δεν σκοπέυω να κάνω upgrade ξανά για καμιά 5ετία.. άρα θα ήθελα κάτι που να με κρατήσει. Δεν τρελαίνομαι για ΑΑΑ games αλλά που και που χτυπάω κανένα.
To budget μου δεν είναι για high-end parts αλλά δεν έχω πρόβλημα να δώσω λίγο παραπάνω για κάτι που θα μου κρατήσει.

Σκεφτόμουνα ένα R5 3600 με μια MSI Tomahawk b450 MAX mobo. 
Με ανησυχεί που το sound chip είναι λίγο παλιό και θα ήθελα να εκμεταλευτώ τα DT770 PRO 50Ohm ακουστικά που πήρα πρόσφατα.. αλλά ίσως θα ήτανε καλύτερα να πάω για ένα φθηνό DAC (~100εuro) αντί να σκέφτομαι για πιο ακριβό 570 mobo?

Η μνήμη που έχω πάρει, θα είναι συμβατή με την Tomahawk?

Δεν πρόκειτε να κάνω overclock αλλά ποιάνουν τρελές ζέστες το καλοκαίρι και θα ήθελα και μία ψήκτρα... σκεφτόμουν Scythe Mugen 5 RevB ή Noctua NH-U12 ?

Aπό σκληρούς θα ήθελα ένα 1ΤΒ SSD (γιατί ο 126GB pou έχω τώρα χωράει OS και ένα game με το ζόρι) και ίσως ένα WD Red Nas 4TB για reliable storage?
NVME λογικά δεν θα χρειαστώ έτσι? Ίσως ένα https://www.skroutz.gr/s/14606924/Crucial-MX500-M-2-1TB-M-2.html ?

Απο κουτιά δεν έχω ιδέα.. αλλά δεν με ενδιαφέρουν RGB κτλ
Κάτι practical and low profile ίσως... αν βοηθάει στο να μην ακούγοντε και τα ανεμιστηράκια, ακόμα καλύτερα.

Για μόνιτορ έχω μια  LG 24MP59G-P αλλά θα ήθελα και μία 2η.. κατά προτίμηση μία 24" ή 27" 144hz γιατί παίζω και FPS. Το μάτια μου είναι γύρω στα 70cm από την οθόνη.. δεν ξέρω αν η 27" θα είναι πολύ μεγάλη?..αν και νομίζω θα είναι θέμα συνήθειας. 
Δεν θέλω curved. Σκεφτόμουνα την Acer Nitro VG270UP? 
Ιδανικά θα ήθελα την Aorus AD27QD αλλά ξεφεύγει πολύ η τιμή :(

Συγνώμη για το lengthy post και τα numerous questions αλλά θα εκτιμούσα τα experienced φώτα σας και παρατηρήσεις για τα παραπάνω parts.

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2019 στις 7:12 ΜΜ, Mifune είπε

Γειά!

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα νέο PC που θέλω να φτιάξω.
Η κύρια χρήση του θα είναι gaming και movies.
Θα αντικαταστήσει τον I5-2500k που έχω currently.

Έχω ήδη μία RTX 2700 (RTX 2070 ennoeis), 16GB Crucial Ballistix Elite 3600 MHz DDR4 (BLE2K8G4D36BEEAK) τα οποία τα είχα πάρει σε προσφορά και το τροφοδικό που έχω εδώ και 5 χρόνια αλλά λειτουργεί άψογα (AURUM GOLD 700W).
Χρειάζομαι όλα τα υπόλοιπα, including case.

Δεν σκοπέυω να κάνω upgrade ξανά για καμιά 5ετία.. άρα θα ήθελα κάτι που να με κρατήσει. Δεν τρελαίνομαι για ΑΑΑ games αλλά που και που χτυπάω κανένα.
To budget μου δεν είναι για high-end parts αλλά δεν έχω πρόβλημα να δώσω λίγο παραπάνω για κάτι που θα μου κρατήσει.

Σκεφτόμουνα ένα R5 3600 με μια MSI Tomahawk b450 MAX mobo.(Πολύ καλή επιλογή)
Με ανησυχεί που το sound chip είναι λίγο παλιό και θα ήθελα να εκμεταλευτώ τα DT770 PRO 50Ohm ακουστικά που πήρα πρόσφατα.. αλλά ίσως θα ήτανε καλύτερα να πάω για ένα φθηνό DAC (~100εuro) αντί να σκέφτομαι για πιο ακριβό 570 mobo? (δεν αξίζει τα λεφτά που ζητάει to chipset 570 και σύντομα θα πέσει η τιμή του. Αλλά μην περιμένεις τρελά πράγματα από αποψης ήχου από τα ενσωματομένα chipakia στις μητρικές. Το άθλημα του ήχουν είναι άλλο Sport και κοστίζει πολλά αν θες ποιότητα.)

Η μνήμη που έχω πάρει, θα είναι συμβατή με την Tomahawk? (Ναι είναι συμβατή)

Δεν πρόκειτε να κάνω overclock αλλά ποιάνουν τρελές ζέστες το καλοκαίρι και θα ήθελα και μία ψήκτρα... σκεφτόμουν Scythe Mugen 5 RevB ή Noctua NH-U12 ? Εγώ θα έμενα με την Stock αλλιώς θα πήγαινα σε υδρόψυξη. https://www.skroutz.gr/s/14861920/Antec-Kuhler-K240.html

Aπό σκληρούς θα ήθελα ένα 1ΤΒ SSD (γιατί ο 126GB pou έχω τώρα χωράει OS και ένα game με το ζόρι) και ίσως ένα WD Red Nas 4TB για reliable storage?
NVME λογικά δεν θα χρειαστώ έτσι? Ίσως ένα https://www.skroutz.gr/s/14606924/Crucial-MX500-M-2-1TB-M-2.html ?

Πας εδώ είναι και πιο γρήγορος  https://www.skroutz.gr/s/16602122/Intel-660p-1TB.html αλλά πρόσεχε όταν το βάλεις στο Μ2 slot πάνω στην μητρική ακυρώνει τη μια θύρα sata. Λέει στο Manual της μητρικής πια ακυρώνει. Το ίδιο και η δευτερη θύρα Μ2 slot ακυρώνει μια άλλη θύρα Sata.

Για αποθηκευτικό χώρο ακόμη και οι red nas έχουν αναφερθεί προβλήματα καλύτερα πήγαινε στον κλασσικό https://www.skroutz.gr/s/7601976/Western-Digital-Blue-4TB.html που είναι χιλιοδοκιμασμένος

Απο κουτιά δεν έχω ιδέα.. αλλά δεν με ενδιαφέρουν RGB κτλ
Κάτι practical and low profile ίσως... αν βοηθάει στο να μην ακούγοντε και τα ανεμιστηράκια, ακόμα καλύτερα. Για κουτάκι εξαιρετικής ποιότητας και πολύ ήσυχο πας https://www.skroutz.gr/s/7192448/Fractal-Design-Define-S.html με πολύ λίγα db παραπάνω και με μόνο 3 ευρώ βγαίνει και με πλαϊνό παράθυρο https://www.skroutz.gr/s/7236262/Fractal-Design-Define-S-Window.html εχουν ηχομονωτικό υλικό από μέσα τα panels και το μπροστά και το πίσω πλαϊνό panel. Στην έκδοση χωρίς window εχει και το panel από τα αριστερά ηχομονωτικό υλικό γι αυτό είναι πιο ήσυχο. Αλλά δεν έχει και τρελή διαφορά μην νομίζεις.

Για μόνιτορ έχω μια  LG 24MP59G-P αλλά θα ήθελα και μία 2η.. κατά προτίμηση μία 24" ή 27" 144hz γιατί παίζω και FPS. Το μάτια μου είναι γύρω στα 70cm από την οθόνη.. δεν ξέρω αν η 27" θα είναι πολύ μεγάλη?..αν και νομίζω θα είναι θέμα συνήθειας. (ειναι θέμα συνήθειας απλά έχε υπόψιν σου ότι σχεδόν όλοι οι επαγγελματίες fps gamers θέλουν 24-25 μονιτορ πριν αποφασίσεις δοκίμασε να παίξεις σε μια 27αρα)
Δεν θέλω curved. Σκεφτόμουνα την Acer Nitro VG270UP? Καλή επιλογή αλλά στα 2Κ ανάλυση τα 144 hz θα τα διατηρείς δύσκολα και αποκλείεται αν όντως έχεις 2070 να κρατήσει 5 χρόνια. Σκέψου αν χρειάζεσαι 27 2k ή βολεύεσαι στα 1080p που εκεί μην πας σε 27άρα αλλά σε 24-25 inches
Ιδανικά θα ήθελα την Aorus AD27QD αλλά ξεφεύγει πολύ η τιμή
:( (Πανέμορφη αλλά θέλει τα λεφτά της)

Συγνώμη για το lengthy post και τα numerous questions αλλά θα εκτιμούσα τα experienced φώτα σας και παρατηρήσεις για τα παραπάνω parts.

Thanks.

Ελπίζω να σε κάλυψα. Ότι άλλο θες ρώτα. 

Επεξ/σία από Passionate
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλια ευχαριστώ για τη απάντηση!


3600 λοιπόν, Τomahawk Max, o Intel SSD, WD Blue  και το κουτί που πρότινες φένεται άψογο και ακριβώς οτι έψαχνα!


Όσο για την οθόνη, τόσα χρόνια είμαι ευχαριστημένος με την 24αρα, απλά είπα μήπως πάρω 27" για πιο ωραία εμπειρία βλέποντας ταινίες.
Τώρα όμως που το λες, θα προτιμόυσα να έχω μια 24" και guaranteed 144Hz.
Διάβασα οτι θα βγουν κάτι καινούργια μοντέλα 24" IPS 144Hz στους επόμενους 2 μήνες.. άρα λέω να μείνω με τη μία οθόνη τώρα και να περιμένω να δω τι θα βγεί.

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mifune είπε


Διάβασα οτι θα βγουν κάτι καινούργια μοντέλα 24" IPS 144Hz στους επόμενους 2 μήνες.. άρα λέω να μείνω με τη μία οθόνη τώρα και να περιμένω να δω τι θα βγεί.

Και πάλι ευχαριστώ!

Υπάρχει ήδη https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Passionate είπε

Wow..πολύ καλή τιμή!
Αντε να βγούνε μερικά reviews να δούμε τι λέει.

Looks good όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές και οι επιλογές σου και οι προτάσεις. 

Μη κάνεις το λάθος να πάρεις 24αρα imo, θα δεις την 27αρα και θα σου φαίνεται και μικρή. Τσεκαρε αυτή που βγαίνει συχνά σε προσφορά 

προς το παρόν είσαι καλά για 2Κ αλλά και 1080 να χρειαστεί να βάλεις σε 3 χρόνια δεν είναι καθόλου άσχημα στο gaming στις 27 ιντσες. Στο browsing είναι που δεν παλεύεται.

Βλέπω δεν λες κάτι για τροφοδοτικό, έχεις κάτι καλό ήδη που θα βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλές και οι επιλογές σου και οι προτάσεις. 

Μη κάνεις το λάθος να πάρεις 24αρα imo, θα δεις την 27αρα και θα σου φαίνεται και μικρή. Τσεκαρε αυτή που βγαίνει συχνά σε προσφορά 

προς το παρόν είσαι καλά για 2Κ αλλά και 1080 να χρειαστεί να βάλεις σε 3 χρόνια δεν είναι καθόλου άσχημα στο gaming στις 27 ιντσες. Στο browsing είναι που δεν παλεύεται.

Βλέπω δεν λες κάτι για τροφοδοτικό, έχεις κάτι καλό ήδη που θα βάλεις;

Έχω ένα AURUM GOLD 700W. Είναι βέβαια 5 χρονών αλλά δουλέβει μία χαρά (για τώρα).
Έχεις κανένα να προτίνεις σε περίπτωση που αποφασήσω να το αλλάξω?

Η συγκεκριμένη οθόνη που λίνκαρες είναι curved. Δεν θέλω curved :(
O μόνος λόγος που θα έπερνα 27αρα θα ήτανε για ταινίες. Για browsing real estate, θα έχω μια 2η 24αρα.

Για την ώρα νομίζω θα περιμένω να δω reviews για τις 24αρες IPS 144Hz... και μετά θα δώ τι θα πάρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Μακιαβέλλι είπε

Καλές και οι επιλογές σου και οι προτάσεις. 

Μη κάνεις το λάθος να πάρεις 24αρα imo, θα δεις την 27αρα και θα σου φαίνεται και μικρή. Τσεκαρε αυτή που βγαίνει συχνά σε προσφορά 

Αποψή μου οι 27άρες ωραίες αλλά να έχει απόσταση 1 μέτρο από την οθόνη. Σε fps games οι 24αρες είναι προτιμότερες. Δεν ειναι τυχαίο που η πλειοψηφία των επαγγελματιών fps gamers έχουν 24αρες. Είναι βέβαια και θέμα προσωπικής προτίμησης αλλά επειδή παίζω πολλά fps games και έχω δοκιμάσει 27αρα με δυσκόλεψε. Όταν έχεις χτίσει Muscle memory σε 24 θέλεις πολύ χρόνο να συνηθίσεις να παίζεις σε 27άρα. Γιατί το ποντίκι πρέπει να κάνει μεγαλύτερο travel αν παίζεις με το ίδιο sensitivity

προς το παρόν είσαι καλά για 2Κ αλλά και 1080 να χρειαστεί να βάλεις σε 3 χρόνια δεν είναι καθόλου άσχημα στο gaming στις 27 ιντσες. Στο browsing είναι που δεν παλεύεται.

Βλέπω δεν λες κάτι για τροφοδοτικό, έχεις κάτι καλό ήδη που θα βάλεις; Το τροφοδοτικό το ανέφερε πάνω πάνω και είναι εξαιρετικό.

 

31 λεπτά πριν, Mifune είπε

Έχω ένα AURUM GOLD 700W. Είναι βέβαια 5 χρονών αλλά δουλέβει μία χαρά (για τώρα).
Έχεις κανένα να προτίνεις σε περίπτωση που αποφασήσω να το αλλάξω?

Το τροφοδοτικό που έχεις είναι της Fsp ή οποία βγάζει ποιοτικά τροφοδοτικά και αυτό είναι από τις ναυαρχίδες της FSP. Δεν έχεις κανένα λόγο να το αλλάξεις αν δεν πεθάνει.

Επεξ/σία από Passionate
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...