Προς το περιεχόμενο

Σε 900 εκατομμύρια συσκευές τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναβαθμίσεις Windows

Quote

Ας μην είχε το καινούριο hardware προβλήματα ασυμβατότητας

Quote

τρέχει ακόμα η δωρεάν αναβάθμιση

Quote

Αυτο το λειτουργικο μονο ειναι διαθεσιμο

Quote

Μαζόχες

Quote

υποχρεωτική μετάβαση (στις εταιρίες) ... λόγω λήξης της υποστήριξης

Quote

Με τόσο bloatware που έχουν δεν χρειάζονται κλειδί, τα δίνουν δωρεάν. Κακός αγοράζεται τα μουφοκλειδιά.

Quote

έχει καταντήσει κουραστικό στο να προσπαθούν να μας πιέσουν να τα βάλουμε....

vs

Αναβαθμίσεις Android

Quote

-

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
7 minutes ago, korakios said:

Ευτυχώς κάποια στιγμή θα βγάλει νέο λειτουργικό χωρίς την ανάγκη συμβατότητας της αρχαιοσαβούρας, μέχρι τότε βλέπουμε .

Πότε όμως? Μέχρι στιγμής ξέρουμε ότι τα Win10 έχουν μπει σε "MacOS" mode, δλδ major αναβαθμίσεις κάθε χρόνο. 0 φήμες για νέο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την μαύρη μου αλήθεια προτιμώ τα 7... Τα δεκαριά μου φαίνονται σαν αντίπαλος του αντροηντ... Στα 7 ήθελες 6 πράγματα και ήξερες που θα τα βρεις. Στα 10 σου δίνει 8 πράγματα αλλά είναι οδησσεια μέχρι να τα βρεις.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Agony είπε

Προσωπικα τα καλυτερα Windows από εποχη 95 που εχω δουλεψει είναι τα 10 + XP  , και τα χειροτερα μου ηταν τα ME ,8 

Ποτέ δεν υπήρξε χειρότερη έκδοση Windows από τα Vista. Ακόμα και τα ME/8 είναι παιδάκια μπροστά στο τέρας που λέγεται (Σ)Vista

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς οι περισσότεροι κάνουν σαν τις γιαγιάδες όταν πάνε να τους δείξουν πως λειτουργεί το τηλεκοντρόλ. Το αντίθετο βέβαια γίνεται στα κινητά. Εκεί κανείς δεν γκρινιάζει γιατί είναι με το κινητό στο χέρι όλη μέρα, οπότε κάποια στιγμή βαριούνται και θέλουν νέο update να δουν κάτι καινούργιο. Στα windows που πρέπει να κάτσουν 2-3 μέρες να δουν πως δουλεύουν, γκρίνια και ξεροκεφαλιά...Υπάρχει και το linux και το mac os, αλλά επειδή το 90% θέλετε παιχνίδια, δεν πάτε. Παρότι όμως θέλετε παιχνίδια για κάποιον λόγο γκρινιάζετε σαν να σας χαλάνε το "πολύπλοκο" workflow που έχετε καταφέρει να μάθετε τόσα χρόνια στα windows 7..... Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... :P

Το καλύτερο είναι που βγάζετε και αυτή την κακία, σίγα μην έφτανε εκεί αν δεν ήταν δωρεάν, αν δεν έβρισκες φθηνά keys, αν δεν τα έβρισκες πειρατικά. Αν όμως τα κλείδωνε η microsoft και δεν μπορούσες με τίποτα ούτε πειρατικά ούτε φθηνά να τα βρεις, μετά θα ακούγαμε για Micro$oft και κλέφτες κτλ... Το θέατρο του παραλόγου....

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 15
  • Thanks 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάπου μπερδεύεται το πράγμα και καταλήγουμε σε αριθμούς εντυπωσιασμού και μόνο, ας διευκρινιστεί κάτι.

Ο αριθμός των συσκευών, δεν ταυτίζεται με τον αριθμό των χρηστών. Στα Windows, οι δύο αυτές ποσότητες διαφέρουν κατά πολύ μεταξύ τους. Στο MacOS διαφέρουν αρκετά λιγότερο, αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι ακριβώς ίσες.

Ο αριθμός των 900M που ανακοίνωσε η MS (και που αναφέρει το original άρθρο), αφορά συσκευές και μόνο. Θα μπορούσαν να ανακοινώσουν αριθμό χρηστών, αλλά δεν τους συμφέρει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, momentum είπε

Μην ξεχνάμε ότι τρέχει ακόμα η δωρεάν αναβάθμιση συστημάτων από 7->10. 

Για δωσε λεπτομερειες...Με ενδιαφερει καθως ειμαι με 7 ακομα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Επειδή κάπου μπερδεύεται το πράγμα και καταλήγουμε σε αριθμούς εντυπωσιασμού και μόνο, ας διευκρινιστεί κάτι.

Ο αριθμός των συσκευών, δεν ταυτίζεται με τον αριθμό των χρηστών. Στα Windows, οι δύο αυτές ποσότητες διαφέρουν κατά πολύ μεταξύ τους. Στο MacOS διαφέρουν αρκετά λιγότερο, αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι ακριβώς ίσες.

Ο αριθμός των 900M που ανακοίνωσε η MS (και που αναφέρει το original άρθρο), αφορά συσκευές και μόνο. Θα μπορούσαν να ανακοινώσουν αριθμό χρηστών, αλλά δεν τους συμφέρει.

Πως μπορούν να ξέρουν το αριθμό των χρηστών; Δεν είναι σαν τα κινητά, δεν χρειάζεται να κάνεις login στην microsoft. Μπορούν να ξέρουν μόνο χρήστες που κάνουν online accounts...

3 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Για δωσε λεπτομερειες...Με ενδιαφερει καθως ειμαι με 7 ακομα....

http://letmegooglethat.com/?q=windows+10+free+upgrade+from+windows+7

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θεωρώ τα καλύτερα στην αγορά απλώς χρειάζεται οποίος τα αγοράσει να απενεργοποιησει ορισμένα πραγματάκια.Διότι τρώνε fps από τα παιχνίδια και επειδή '' παρακολουθούν ''. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lelisjr είπε

Ποτέ δεν υπήρξε χειρότερη έκδοση Windows από τα Vista. Ακόμα και τα ME/8 είναι παιδάκια μπροστά στο τέρας που λέγεται (Σ)Vista

Χρυσες εποχές λινουξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nikaki71 είπε

Για δωσε λεπτομερειες...Με ενδιαφερει καθως ειμαι με 7 ακομα....

Κατεβαζεις το σχετικο εργαλειο απο ms και το τρεχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, MetroStar είπε

Είχα αγοράσει το 2014 ένα μεταχειρισμένο MacBook Pro 2010 13 inch, με 8GB RAM και 128GB SSD στα 450 ευρώ. Του έχω βάλει και δεύτερο SSD 500GB και τον χρησιμοποιώ ακόμα σαν κύριο υπολογιστή μου. Όταν μετά από κάποια χρόνια αναγκαστώ να τον αλλάξω θα πάω σίγουρα σε Linux. Ποτέ ξανά Windows, τα έχω φάει στη μάπα 19 χρόνια, δεν χρειάζεται άλλο.

Ναι αυτό να κάνεις! Απλά μην ξεχάσεις να βάλεις emulator για να τρέχεις windows. Σας ακούω όλους κράζετε... Για να το πώ λίγο απλά ίσως και μπακαλίστικα... Καλύτερο λειτουργικό αυτή τη στιγμή από τα Windows ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Σας αρέσει δε σας αρέσει! 20 χρόνια και ακόμα κάποιοι δεν το χωνέψατε.

Ξέρετε άλλο λειτουργικό να είναι τόσο συμβατό με τόσους διαφορετικούς συνδυασμούς hardware, με τόση ευκολία, με τόσους χρήστες, με τέτοια βιβλιοθήκη σε προγράμματα; ΟΧΙ

Μπορείτε κάποια στιγμή λοιπόν να πείτε ένα ευχαριστώ σε αυτούς τους "άσχετους" που σας δίνουν τη δυνατότητα να λέτε την "παπαριά" σας σε φόρουμ όπως αυτό και να σταματήσετε τις φανφάρες!

Επεξ/σία από alex1_kgr
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...