Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3 2200G ή Ryzen 5 2400G;


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Θέλω να φτιάξω ένα budget PC για internet, ταινίες και ελάχιστα πιο βαριές εργασίες και είμαι ανάμεσα στον Ryzen 3 2200G και τον 5 2400G.

Αν βάλω τον πρώτο θα βάλω και αυτή την RAM: https://www.skroutz.gr/s/15651630/HyperX-Predator-RGB-8GB-DDR4-3200MHz-HX432C16PB3A-8.html

Ενώ στον δεύτερο αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/14025412/Corsair-Vengeance-LPX-8GB-DDR4-3000MHz-CMK8GX4M2C3000C16.html

Αξίζει να δώσω ένα 50€ παραπάνω για να πάω στον 5 2400g ή για χαλαρή χρήση να βάλω τον 3 2200g και μελλοντικά να κάνω ένα upgrade;
 

Υ.Γ.: Δε θα βάλω κάρτα γραφικών.

 

Υ.Γ.2: Δεν πρόκειται να κάνω overclock.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Μνήμες αυτές https://www.skroutz.gr/s/17497341/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-8GB-DDR4-3200MHz-BLS8G4D32AESBK.html

και τον 2200G, μια χαρά είναι..

Σε σχέση με το σύστημα που έχω τώρα (αυτό που έχω στην υπογραφή), εξαιρώντας τα γραφικά, το νέο pc build με τον 2200g, τις μνήμες που μου είπες και τον 860 evo, θα είναι πιο δυνατό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@exypnakias Ε ναι, φυσικά θα είναι πιο δυνατό. Καλύτερος επεξεργαστής και καλύτερες μνήμες. Αν δεν σε πειράζει να δώσεις το 50άρικο πάρε τον 2400G που είπε και ο φίλος. Αν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε καλύτερη CPU και GPU στο μέλλον πάρε τον 2200G. Δεν έχουν και τεράστια διαφορά πάντως για τη χρήση που θα κάνεις, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να δώσεις το 50άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

@exypnakias Ε ναι, φυσικά θα είναι πιο δυνατό. Καλύτερος επεξεργαστής και καλύτερες μνήμες. Αν δεν σε πειράζει να δώσεις το 50άρικο πάρε τον 2400G που είπε και ο φίλος. Αν έχεις σκοπό να αναβαθμίσεις σε καλύτερη CPU και GPU στο μέλλον πάρε τον 2200G. Δεν έχουν και τεράστια διαφορά πάντως για τη χρήση που θα κάνεις, δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να δώσεις το 50άρι..

Ναι σκεφτόμουν προς το παρόν να βάλω τον 2200g και αν χρειαστώ να κάνω κάτι πιο βαρύ στο μέλλον (video editing π.χ.) και δω ότι ζορίζεται, να κάνω upgrade σε κάτι πιο καινούργιο, από το να αγοράσω από τώρα έναν πιο ακριβό επεξεργαστή που δεν είμαι και σίγουρος ότι θα χρειαστεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, exypnakias είπε

Ναι σκεφτόμουν προς το παρόν να βάλω τον 2200g και αν χρειαστώ να κάνω κάτι πιο βαρύ στο μέλλον (video editing π.χ.) και δω ότι ζορίζεται, να κάνω upgrade σε κάτι πιο καινούργιο, από το να αγοράσω από τώρα έναν πιο ακριβό επεξεργαστή που δεν είμαι και σίγουρος ότι θα χρειαστεί. 

Ακριβώς. Σε 2-3 χρόνια βάζεις έναν zen2 apu αν βγει με 6/12 στα 7nm. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Ακριβώς. Σε 2-3 χρόνια βάζεις έναν zen2 apu αν βγει με 6/12 στα 7nm. 

+1 περνει τώρα τον 2200g και του χρόνου κάνει αναβάθμιση σε 6/12 cpu με Navi gpu ,το οποίο θα αξίζει με χίλια !!!

Απλά να φροντίσει να πάρει γρήγορες μνήμες

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

+1 περνει τώρα τον 2200g και του χρόνου κάνει αναβάθμιση σε 6/12 cpu με Navi gpu ,το οποίο θα αξίζει με χίλια !!!

Απλά να φροντίσει να πάρει γρήγορες μνήμες

Που το ξέρουμε ότι θα αξίζει σε ένα χρόνο το 6/12 apu βρε παλικάρι; Και εγώ εύχομαι να αξίζει για να τον βάλω σε htpc και να ξεγνοιάσω για 4-5 χρόνια αλλά αυτό είναι διαφορετικό από το να είμαι σίγουρος ότι θα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikos5800 είπε

+1 περνει τώρα τον 2200g και του χρόνου κάνει αναβάθμιση σε 6/12 cpu με Navi gpu ,το οποίο θα αξίζει με χίλια !!!

Απλά να φροντίσει να πάρει γρήγορες μνήμες

Αν εννοείς  6/12 APU,  τότε αυτά του χρόνου θα είναι ακόμα με VEGA και όχι NAVI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν εννοείς  6/12 APU τότε αυτά του χρόνου θα είναι ακόμα με VEGA και όχι NAVI.

Δεν το ήξερα αυτό περίεργο πάντως να ξανά πάνε σε Vega, μέχρι τότε ο Navi θα έχει κλείσει ένα χρόνο ζωής και να πάνε σε Vega? Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια θα είναι 😞

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Δεν το ήξερα αυτό περίεργο πάντως να ξανά πάνε σε Vega, μέχρι τότε ο Navi θα έχει κλείσει ένα χρόνο ζωής και να πάνε σε Vega? Αυτογκόλ από τα αποδυτήρια θα είναι 😞

Θα δείξει,

Πάντως VEGA στα 7nm δεν είναι άσημα, το θέμα είναι με το Memory Bandwidth τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Θα δείξει,

Πάντως VEGA στα 7nm δεν είναι άσημα, το θέμα είναι με το Memory Bandwidth τι θα γίνει.

Δεν θα είναι άσχημα αλλά με Navi θα μπορούσαν να δώσουν επιδόσεις ρχ570 η 580 

Λόγω της πιο καλής αρχιτεκτονικής 

Η Vega είναι to much wide αρχιτεκτονική και bandwidth starving αρχιτεκτονική 😉 

Βέβαια για computing είναι ότι πρέπει αλλά δεν βγαζει φωτιές σε gaming σε αντίθεση με Navi 😉 όταν βλέπεις η ρχ5700 που έχει τον ίδιο αριθμό shaders με την την ρχ580 (2304) να κάνει Κοκό μπλόκο την Vega 64 με σχεδόν τα διπλάσια shaders  εεε τότε βλέπεις την καθαρή υπέροχη 😉😀

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...