Προς το περιεχόμενο

Η Apple προειδοποιεί τους χρήστες στην περίπτωση αντικατάστασης της οθόνης του iPhone 11 με κάποια «aftermarket»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MotorBreath είπε

Προσωπικά σε περίπτωση που χρειαστεί αντικατάσταση οτιδήποτε στο κινητό μου θα πήγαινα στην κατασκευάστρια, είτε αυτή είναι η apple, η samsung, ή οποιαδήποτε. Ωστόσο σε περίπτωση που για κάποιο λόγο πήγαινα σε μη official λύση, ούτε εμένα θα μου άρεσε να μου έβγαζε μνμ για μπαταρία, οθόνη, κ.λπ.. Από την άλλη βέβαια, η apple βγάζει τη συσκευή, αυτή βάζει και τους κανόνες για τα προϊόντα της. Όποιος δεν του αρέσει έχει κάτι καταπληκτικές συσκευές με 150-200 από τα κεντρικά του Πεκίνου και δεν σου βγάζει κανένα μνμ ποτέ.

γιατί να σε ενοχλεί η αλήθεια; πολύ χρήσιμο το βλέπω εγώ ειδικά όταν αγοράζεις second hand...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, xyvirus είπε

Αφού πήρες iPhone και έχεις το χρήμα και το φυσάς να πλερωσεις κυριε.

Τα μεταξωτά βρακάκια θέλουν και επιδέξιους πισινους 

σε σχήμα μήλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή τακτική της εταιρείας, προστατεύει τα συμφέροντα της.

Στο παρελθόν έχουν γίνει τόσα πολλά περιστατικά με ατυχήματα, εκρήξεις, αυτοαναφλέξεις και δε συμμαζεύεται!

Έπρεπε να αναλάβει ευθύνη. Οπότε είπε και έπραξε το απλό,  Αγοράσετε γνήσια προϊόντα και αν πάθει κάτι σας καλύπτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bluedive είπε

Κακως τα περιλαμβάνει όλα αυτά. Είναι μια ελεεινή πολιτική όλων των εταιρειών. Πας για αλλαγή ενός component και το παντρευουν επίτηδες με όλο το υποσύστημα του για να πουλάνε χρυσάφι το ανταλλακτικό η να σε σπρώχνουν σε νέα συσκευή.  Το έχω δει παντού αυτό το έργο. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες ειδικα είναι καθηγητές σε αυτή την αθλια πρακτική 

xaxaxa....

Πριν σχολιασεις κατι τετοιο...Θα μπορουσες να δεις ενα disassembly απο ναυαρχιδες για να δεις τι ακριβως παιζει και μετα να μας πεις εαν εσυ πιστευεις οτι γινεται να συναρμολογησει ανθρωπος touch / lcd / frame σε water resistant κινητο.

Σιγουρα εαν δεν σε νοιαζει η ποιοτητα υπαρχουν μαγαζακια στην ερμου που αλλαζουν πχ touch Panel μονο....με κολλα. αυτο.

Τα ανταλλακτικα αυτα ειναι pre sealed απο το εργοστασιο ,το ιδιο συμβαινει και με τα ακριβα μοντελα της samsung. εαν ενδιαφερεαι να παραλαβεις το κινητο οπως το αγορασες τοτε αυτη ειναι η μοναδικη λυση για να παραμεινεις και σε εγγυηση. Και εγω εκραζα πριν παω να δουλεψω εκει αλλα σιγουρα δεν θα ηθελα καποιος να μου αλλαξει πχ μονο το oled panel στο νοτε 9 μου.

Ξερω πως βγαινουν οι μπαταριες και ολα. εαν λυσεις κατι ποτε δεν ειναι σαν οταν το αγορασες. οποτε better safe than sorry.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα, την επομενη φορα που θα σκασει καποιο iphone ή θα παρει φωτια, θελουν να εχουν ελεγχο αν φταινε τα δικα τους parts ή οχι.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβά πράγματα έχουν και ακριβά έξοδα συντηρησης. Εάν πχ έχεις μια BMW ή Mercedes θα αγοράσεις τα ανταλλακτικά της αντιπροσωπείας όχι ότι άλλο σου κάτσει. Λογικό μου ακούγεται οποίος θέλει ημιτασιον λύσεις αναλαμβάνει και το ρίσκο 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σας είπε δηλαδή και φουντώνετε μερικοί; Μήνυμα στις ρυθμίσεις θα εμφανίζει, σε περίπτωση που κάποιος σας πουλήσει οθόνη μαϊμού για αυθεντική, δεν σας ανατινάζουν την συσκευή. 

Σωστή κίνηση διότι σε περίπτωση αντικατάστασης της οθόνης με aftermarket, η Apple δεν μπορεί να εγγυηθεί ίδια απόκριση στη συσκευή. Αντιθέτως, ο χρήστης θα κράξει την Apple γιατί η "γνήσια" οθόνη του δεν ανταποκρίνεται σωστά.

Επεξ/σία από TzortzisJosh
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cosmo21 είπε

xaxaxa....

Πριν σχολιασεις κατι τετοιο...Θα μπορουσες να δεις ενα disassembly απο ναυαρχιδες για να δεις τι ακριβως παιζει και μετα να μας πεις εαν εσυ πιστευεις οτι γινεται να συναρμολογησει ανθρωπος touch / lcd / frame σε water resistant κινητο.

Σιγουρα εαν δεν σε νοιαζει η ποιοτητα υπαρχουν μαγαζακια στην ερμου που αλλαζουν πχ touch Panel μονο....με κολλα. αυτο.

Τα ανταλλακτικα αυτα ειναι pre sealed απο το εργοστασιο ,το ιδιο συμβαινει και με τα ακριβα μοντελα της samsung. εαν ενδιαφερεαι να παραλαβεις το κινητο οπως το αγορασες τοτε αυτη ειναι η μοναδικη λυση για να παραμεινεις και σε εγγυηση. Και εγω εκραζα πριν παω να δουλεψω εκει αλλα σιγουρα δεν θα ηθελα καποιος να μου αλλαξει πχ μονο το oled panel στο νοτε 9 μου.

Ξερω πως βγαινουν οι μπαταριες και ολα. εαν λυσεις κατι ποτε δεν ειναι σαν οταν το αγορασες. οποτε better safe than sorry.

 Μιας και ξεκινας με ειρωνεία...χαχαχα, έχω δει παρά πολλά και τίποτα απο τι γράφεις δεν αναιρει ότι έγραψα πιο πριν. Η πρακτική είναι υπαρκτη και καταγεγραμμένη σε δεκάδες περιπτώσεις και σε διάφορα προϊόντα. Με την ίδια λογική και για μια γρατζουνιά ας άλλαζαν όλο το κινητό. Από εκεί και πέρα μπορείς να πιστεύεις ελεύθερα ότι θέλεις.

Επεξ/σία από Bluedive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bluedive είπε

 Μιας και ξεκινας με ειρωνεία...χαχαχα, έχω δει παρά πολλά και τίποτα απο τι γράφεις δεν αναιρει ότι έγραψα πιο πριν. Η πρακτική είναι υπαρκτη και καταγεγραμμένη σε δεκάδες περιπτώσεις και σε διάφορα προϊόντα. Με την ίδια λογική και για μια γρατζουνιά ας άλλαζαν όλο το κινητό. Από εκεί και πέρα μπορείς να πιστεύεις ελεύθερα ότι θέλεις.

Μία γρατσουνιά παλεύεται, αλλά αν είναι ράγισμα και μάλιστα πάνω στην οθόνη σε πιάνει ο ψυχαναγκασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σε κάτι αγγελίες που λένε iPhone με υγεία μπαταρίας 100% και είναι ενός και ενάμιση χρόνων παίζει Κινέζος μπαταρία 1000,% και τα πουλάνε χρυσάφι ως καινουρια. 

Μάλλον όσοι κράζουν προτιμούν αυτο......καλά κάνει η apple  σε αυτό το θέμα την επξκροτω προστατεύει τα συμφέροντα της και τους καταναλωτές των προϊόντων της  όσο και αν την σιχαίνομαι γενικα. 

Επεξ/σία από babooniaris
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bluedive είπε

 Μιας και ξεκινας με ειρωνεία...χαχαχα, έχω δει παρά πολλά και τίποτα απο τι γράφεις δεν αναιρει ότι έγραψα πιο πριν. Η πρακτική είναι υπαρκτη και καταγεγραμμένη σε δεκάδες περιπτώσεις και σε διάφορα προϊόντα. Με την ίδια λογική και για μια γρατζουνιά ας άλλαζαν όλο το κινητό. Από εκεί και πέρα μπορείς να πιστεύεις ελεύθερα ότι θέλεις.

Δεν ειναι θεμα ειρωνειας. Αυτο το επιχειρημα μπορει καλλιστα να ερθει απο ατομα που δεν ξερουν απο τεχνολογια αλλα οχι απο καποιον εδω μεσα. Επισης μετα την εισοδο στο service ενημερωνεται καποιος για την τιμη ΚΑΙ εαν θελει φτιαχνει το κινητο. Δεν μπορουμε να κραζουμε εφοσον δεν μας αναγκαζει καποιος. Μπορεις να προμηθευτεις το ανταλλακτικο μονος σου, υπαρχουν δεκαδες σιτε και να κανεις και την επισκευη μονος σου, Στα επισημα service πληρωνεις και την ποιοτητα. Επισης για να μην νομιζεις οτι υπαρχει τπτ wow αισχροκερδεια στα 270€ που κανει πχ το mate 20 pro twilight περιπου, να γνωριζεις οτι η εργασια κοστολογειται αναλογα βεβαια το μαγαζι στα 20-30€. ολα τα υπολοιπα ειναι στο ανταλλακτικο. Επισης εδω υπαρχει το θεμα της εγγυησης. Στο εφτιαξα και σε καλυπτω ειτε για το υπολοιπο της εγγυησης ειτε για 1 χρονο εαν εισαι εκτος εγγυησης. Προσπαθησε να βρεις τετοια εγγυηση απο ανταλλακτικο εκτος.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cosmo21 είπε

Δεν ειναι θεμα ειρωνειας. Αυτο το επιχειρημα μπορει καλλιστα να ερθει απο ατομα που δεν ξερουν απο τεχνολογια αλλα οχι απο καποιον εδω μεσα. Επισης μετα την εισοδο στο service ενημερωνεται καποιος για την τιμη ΚΑΙ εαν θελει φτιαχνει το κινητο. Δεν μπορουμε να κραζουμε εφοσον δεν μας αναγκαζει καποιος. Μπορεις να προμηθευτεις το ανταλλακτικο μονος σου, υπαρχουν δεκαδες σιτε και να κανεις και την επισκευη μονος σου, Στα επισημα service πληρωνεις και την ποιοτητα. Επισης για να μην νομιζεις οτι υπαρχει τπτ wow αισχροκερδεια στα 270€ που κανει πχ το mate 20 pro twilight περιπου, να γνωριζεις οτι η εργασια κοστολογειται αναλογα βεβαια το μαγαζι στα 20-30€. ολα τα υπολοιπα ειναι στο ανταλλακτικο. Επισης εδω υπαρχει το θεμα της εγγυησης. Στο εφτιαξα και σε καλυπτω ειτε για το υπολοιπο της εγγυησης ειτε για 1 χρονο εαν εισαι εκτος εγγυησης. Προσπαθησε να βρεις τετοια εγγυηση απο ανταλλακτικο εκτος.

Πολύ σωστά τα λες την επόμενη φορά που θα τρακαρει κάποιος ας πάει στην αντιπροσωπεία ας πάρει τα ανταλλακτικά και ας φτιάξει το αυτοκίνητο του στην αυλή του εφόσον πιάνουν τα χέρια του. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babooniaris είπε

Και σε κάτι αγγελίες που λένε iPhone με υγεία μπαταρίας 100% και είναι ενός και ενάμιση χρόνων παίζει Κινέζος μπαταρία 1000,% και τα πουλάνε χρυσάφι ως καινουρια. 

Μάλλον όσοι κράζουν προτιμούν αυτο......καλά κάνει η apple  σε αυτό το θέμα την επξκροτω προστατεύει τα συμφέροντα της και τους καταναλωτές των προϊόντων της  όσο και αν την σιχαίνομαι γενικα. 

Στα iphone παίζει πιο συχνά να είναι κινεζιά η μπαταρία απ' ότι στα android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά και ένα καιρό υπήρχε συμμορία με κάβες ποτών, δρούσε κυρίως στα νότια προάστια και πουλούσε γνήσια αυθεντικά ποτά σε καταστήματα της παραλιακής. Οποιος δεν αγόραζε από αυτούς έπεφτε σε δυσμένεια και καμιά φορά σε κάνα γκρεμό.

Η apple τείνει να γίνει συμμορία μπράβων, χρειάζεται μόνον ένας Al-Cappleone να τους οργανώσει.

Εκεί στις αμερικές πολιτείες κάποια (πχ) FTC ας τους κάνει μια επίσκεψη για να τα πούνε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμπαθώ την Apple για τον λόγο ότι τα κινητά τις είναι κλειδωμένα μέχρι αηδίας και για πολλούς ακόμη λόγους, αυτό που κάνει όμως είναι σωστό και μπράβο της, δεν λέει πουθενά ότι ρίχνει την δύναμη του κινητού αν αλλάξεις οθόνη η μπαταρία, όπως έκανε στα κρυφά κάποτε, λέει είπα ότι κύριε υπάρχει μια επιλογή στο μενού που σου λέει αν ότι φοράει το κινητό είναι γνήσιο, ούτε μηνύματα μπροστά ούτε ενοχλητικά μπανερ να πετάγονται, πολύ καλά έκανε για μένα και απορώ με σας που σας χαλάει, στο φινάλε έδωσες ενάμιση χιλιάρικο για να το πάρεις, θα δώσεις τα 300 για την οθόνη, όχι να βάλεις μαϊμού και να το δώσεις στον επόμενο κ.κ κακομοίρη χωρίς να ξέρει

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...